Jan Bech Andersen er sheriffen i Brøndby IF, hvor han både er ejer og bestyrelsesformand. Den 53-årige rigmand kan selv udstikke retningen i sin yndlingsklub, for sådan er det, når man har så høj en ejerandel, som Jan Bech Andersen har i Brøndby.
I fremtiden skal der dog en anden konstellation til. Det udtrykker Brøndby-formanden meget klart i et interview med Tipsbladet.
Det er velkendt, at Brøndby IF i noget tid har været på jagt efter en storinvestor, og der har været mange rygter – blandt andre om Red Bull, men de blev skudt ned med det samme. Processen med at finde en ny storinvestor går den rigtige vej.
– Der er løbende dialoger med et par kandidater. Der er en del, der synes, at vi har gang i noget spændende i Brøndby, men det hele skal passe sammen, og de skal købe ind på strategien. De skal også have respekt for klubbens DNA og for fansenes betydning. Men der er heldigvis nogle seriøse kandidater, som har interesse i det. Det ser meget spændende ud, så meget vil jeg sige, fortæller Jan Bech Andersen til Tipsbladet.
En del danske klubber er havnet i en dyb krise, efter at de har fået udenlandske ejere. Har det gjort dig mere kræsen?
– Ja, det er klart. Det handler om, at der bliver forventningsafstemt, således at alle, der kommer inden for de fire vægge, har det samme mål. Det er jeg opmærksom på, og det er en hel central del af alle de samtaler, jeg har.
Hvad ser du gerne en ny investor bringe til Brøndby?
– Det kan være alt fra kommerciel viden til kapitaltilførsel, knowhow på scouting og fodboldviden og adgang til andre markeder, end vi har i dag. Det handler om, at den investor, der en dag kommer ind, skal gøre Brøndby til en bedre klub på både lang og kort sigt. Det er min mission, og det er mit ansvar.
Ønsker du en rolle fremadrettet, hvis der kommer en ny investor?
– Ja, det vil jeg mene. Det ligger ret implicit i det. Jeg skal ikke udnævne mig selv til Messias eller noget, men man skal passe på med at skille tingene ad over natten. Så er det også, at de problemer, vi har set i andre danske klubber, kan opstå.
Hvordan skal Brøndby de kommende år holde trit med FC København og FC Midtjylland?
– En mulighed er netop, at vi får en investor ind. Og så skal vi satse på, at vi kan sælge spillere for 50-100 millioner kroner samtidig med, at vi er i Europa. Men det vil være naivt at tro, at vi bare kan indhente det forspring, de to klubber har, for der er en helt anden kvalitet og trupsammensætning. Der kan vi bare ikke være med over en hel sæson.
Så en ny investor er faktisk meget afgørende?
– Ja, det vil jeg sige. Det er absolut en væsentlig del af fremtiden, slutter Brøndby-formanden.
Jan Bech Andersen købte sig ind i Brøndby IF i 2014, da klubben var på randen af konkurs. Nu er økonomien sund i vestegnsklubben, men resultaterne på banen har ikke fulgt med i denne sæson, og Brøndby har tabt de seneste syv kampe.
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
En kæmpe sejr
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
Jubler over dansker: Dette er bare starten
MEDIE
I dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
EKSKLUSIVT
