Jan Bech Andersen er sheriffen i Brøndby IF, hvor han både er ejer og bestyrelsesformand. Den 53-årige rigmand kan selv udstikke retningen i sin yndlingsklub, for sådan er det, når man har så høj en ejerandel, som Jan Bech Andersen har i Brøndby.
I fremtiden skal der dog en anden konstellation til. Det udtrykker Brøndby-formanden meget klart i et interview med Tipsbladet.
Det er velkendt, at Brøndby IF i noget tid har været på jagt efter en storinvestor, og der har været mange rygter – blandt andre om Red Bull, men de blev skudt ned med det samme. Processen med at finde en ny storinvestor går den rigtige vej.
– Der er løbende dialoger med et par kandidater. Der er en del, der synes, at vi har gang i noget spændende i Brøndby, men det hele skal passe sammen, og de skal købe ind på strategien. De skal også have respekt for klubbens DNA og for fansenes betydning. Men der er heldigvis nogle seriøse kandidater, som har interesse i det. Det ser meget spændende ud, så meget vil jeg sige, fortæller Jan Bech Andersen til Tipsbladet.
En del danske klubber er havnet i en dyb krise, efter at de har fået udenlandske ejere. Har det gjort dig mere kræsen?
– Ja, det er klart. Det handler om, at der bliver forventningsafstemt, således at alle, der kommer inden for de fire vægge, har det samme mål. Det er jeg opmærksom på, og det er en hel central del af alle de samtaler, jeg har.
Hvad ser du gerne en ny investor bringe til Brøndby?
– Det kan være alt fra kommerciel viden til kapitaltilførsel, knowhow på scouting og fodboldviden og adgang til andre markeder, end vi har i dag. Det handler om, at den investor, der en dag kommer ind, skal gøre Brøndby til en bedre klub på både lang og kort sigt. Det er min mission, og det er mit ansvar.
Ønsker du en rolle fremadrettet, hvis der kommer en ny investor?
– Ja, det vil jeg mene. Det ligger ret implicit i det. Jeg skal ikke udnævne mig selv til Messias eller noget, men man skal passe på med at skille tingene ad over natten. Så er det også, at de problemer, vi har set i andre danske klubber, kan opstå.
Hvordan skal Brøndby de kommende år holde trit med FC København og FC Midtjylland?
– En mulighed er netop, at vi får en investor ind. Og så skal vi satse på, at vi kan sælge spillere for 50-100 millioner kroner samtidig med, at vi er i Europa. Men det vil være naivt at tro, at vi bare kan indhente det forspring, de to klubber har, for der er en helt anden kvalitet og trupsammensætning. Der kan vi bare ikke være med over en hel sæson.
Så en ny investor er faktisk meget afgørende?
– Ja, det vil jeg sige. Det er absolut en væsentlig del af fremtiden, slutter Brøndby-formanden.
Jan Bech Andersen købte sig ind i Brøndby IF i 2014, da klubben var på randen af konkurs. Nu er økonomien sund i vestegnsklubben, men resultaterne på banen har ikke fulgt med i denne sæson, og Brøndby har tabt de seneste syv kampe.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
Stjernetransfer på plads alligevel
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER
