Brøndby IF jagter storinvestor: Her er status

Brøndby IF skal have en stærk investor ind, hvis klubben skal spille med i toppen af dansk fodbold. Sådan lyder det fra bestyrelsesformand Jan Bech Andersen.



Jan Bech Andersen er sheriffen i Brøndby IF, hvor han både er ejer og bestyrelsesformand. Den 53-årige rigmand kan selv udstikke retningen i sin yndlingsklub, for sådan er det, når man har så høj en ejerandel, som Jan Bech Andersen har i Brøndby.

I fremtiden skal der dog en anden konstellation til. Det udtrykker Brøndby-formanden meget klart i et interview med Tipsbladet.

Det er velkendt, at Brøndby IF i noget tid har været på jagt efter en storinvestor, og der har været mange rygter – blandt andre om Red Bull, men de blev skudt ned med det samme. Processen med at finde en ny storinvestor går den rigtige vej.

– Der er løbende dialoger med et par kandidater. Der er en del, der synes, at vi har gang i noget spændende i Brøndby, men det hele skal passe sammen, og de skal købe ind på strategien. De skal også have respekt for klubbens DNA og for fansenes betydning. Men der er heldigvis nogle seriøse kandidater, som har interesse i det. Det ser meget spændende ud, så meget vil jeg sige, fortæller Jan Bech Andersen til Tipsbladet.

En del danske klubber er havnet i en dyb krise, efter at de har fået udenlandske ejere. Har det gjort dig mere kræsen?

– Ja, det er klart. Det handler om, at der bliver forventningsafstemt, således at alle, der kommer inden for de fire vægge, har det samme mål. Det er jeg opmærksom på, og det er en hel central del af alle de samtaler, jeg har.

Hvad ser du gerne en ny investor bringe til Brøndby?

– Det kan være alt fra kommerciel viden til kapitaltilførsel, knowhow på scouting og fodboldviden og adgang til andre markeder, end vi har i dag. Det handler om, at den investor, der en dag kommer ind, skal gøre Brøndby til en bedre klub på både lang og kort sigt. Det er min mission, og det er mit ansvar.

Ønsker du en rolle fremadrettet, hvis der kommer en ny investor?

– Ja, det vil jeg mene. Det ligger ret implicit i det. Jeg skal ikke udnævne mig selv til Messias eller noget, men man skal passe på med at skille tingene ad over natten. Så er det også, at de problemer, vi har set i andre danske klubber, kan opstå.

Hvordan skal Brøndby de kommende år holde trit med FC København og FC Midtjylland?

– En mulighed er netop, at vi får en investor ind. Og så skal vi satse på, at vi kan sælge spillere for 50-100 millioner kroner samtidig med, at vi er i Europa. Men det vil være naivt at tro, at vi bare kan indhente det forspring, de to klubber har, for der er en helt anden kvalitet og trupsammensætning. Der kan vi bare ikke være med over en hel sæson. 

Så en ny investor er faktisk meget afgørende?

– Ja, det vil jeg sige. Det er absolut en væsentlig del af fremtiden, slutter Brøndby-formanden.

Jan Bech Andersen købte sig ind i Brøndby IF i 2014, da klubben var på randen af konkurs. Nu er økonomien sund i vestegnsklubben, men resultaterne på banen har ikke fulgt med i denne sæson, og Brøndby har tabt de seneste syv kampe. 

Tipsbladet bragte tidligere på ugen dette opsigtsvækkende interview med Jan Bech Andersen, hvor han erkender, at Brøndby har brugt pengene får dårligt det seneste års tid.





Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på




Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

I dialog om Albert Grønbæk

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Kræver flere hold i Superligaen

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

FC Midtjylland – Viborg FF

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn