Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Lasse Graagaard
På TV: TV3+
Holdnyt:
Brøndby IF:
Vi kommer ikke udenom, at det var en gedigen skuffelse, da Brøndby i sidste uge måtte se sig slået ud af Conference League-kvalifikationen med et samlet 4-3 nederlag til polske Legia Warzawa.
De blå-gule vil så gerne ud at prøve sig af i Europa, og har vel også spillermaterialet til at gøre det, og så skal de selvfølgelig også kunne klare et mandskab som Legia.
I forrige runde af Superligaen blev det tilmed til endnu et hjemmebanenederlag til AGF, præcis som i seneste sæsons sidste og afgørende kamp, og derfor var der også begyndende skepsis hos fansene på den københavnske vestegn inden søndagens kamp mod AaB.
Her vågnede Jesper Sørensens tropper til gengæld op til dåd med en fremragende præstation og en knusende sikker 4-0 sejr, og det var lige hvad ‘’Drengene fra Vestegnen’’ havde brug for.
Kvistgaarden og Bundgaard er brandvarme, Frederik Alves pynter i forsvaret, og så er Nicolai Vallys endelig klar til at gøre sæsondebut. Det ser ikke helt tosset ud i Brøndby.
Det europæiske eventyr er slut, og nu handler det om at sætte alt ind på Superliga-guldet, og her er Brøndby godt med indtil videre med kun to point op til Silkeborg på førstepladsen.
Oscar Schwartau er i løbet af ugen skiftet til engelske Norwich, mens Vanlerberghe og Mensah igen er ude med skader. Til gengæld er Nicolai Vallys endelig tilbage i truppen.
Randers FC:
Hos Randers er der til gengæld gået stilstand i den efter en ellers flot start på sæsonen.
Kronjyderne lagde ud med at vinde over både Vejle og Viborg inden de tog til Parken og spillede 1-1 med FCK. Meget bedre start kunne Rasmus Bertelsen og co. vel næppe drømme om.
Siden er kronjyderne dog dalet i kadence, og står nu noteret for to nederlag i streg til henholdsvis Silkeborg og Sønderjyske. Begge i øvrigt hjemme på Cepheus Park.
I begge opgør har det været Randers selv, som har skulle stå for initiativet, og det virker ikke umiddelbart til at være spidskompetencen.
Både mod Silkeborg og Sønderjyske blev kronjyderne fanget i de omstillinger, som de selv viste sig så stærke i i sæsonens første kampe, og derfor er det måske ikke helt tosset, at de denne gang skal op imod Brøndby, som må forventes at gribe taktstokken.
Værd at bemærke er i øvrigt, at begge sæsonens nederlag har været uden Danho på holdet. Den store, stærke angriber har afsonet karantæne i de seneste to runder og er heller ikke med mod Brøndby, da han nu har pådraget sig en skade.
Resultatet skal også jagtes uden Mads Enggård, som er skiftet til norske Molde. Afløseren er dog allerede på plads i form af André Rømer, som kommer til fra FC Midtjylland og er med i truppen til dagens kamp. Derudover er Mohamed Touré med igen. Frederik Lauenborg er fortsat skadet.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Klaiber, Alves, Rasmussen – Sebulonsen, Nartey, Wass, Bischoff – Suzuki, Kvistgaarden, Bundgaard
Randers FC (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Campbell, Hansen, Björkengren, Nordli – Odey, Bany
Dom:
Efter et par kampe på hjemmebane som favoritter, er Randers igen tilbage i rollen som underdog, og det tror jeg passer dem meget bedre.
Defensiven ser god ud, når kronjyderne kan stå lidt lavere på banen, og der er masser af fart til at løbe omstillinger offensivt.
Med det sagt, så så Brøndby virkelig gode ud i søndags mod AaB, og efter en uge uden europæisk fodbold, må man forvente at de er helt oppe i gear igen.
Randers kan godt ende med at bide fra sig, men Jesper Sørensens mandskab skal nok vinde alligevel.
3-1 til Brøndby.
Spilforslag:
Brøndby vinder til odds 1.75 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup
INTERVIEW
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Højlund stjæler overskrifter
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
– Han fik et lortetilbud fra OB
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
MEDIE