Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Lasse Graagaard
På TV: TV3+
Holdnyt:
Brøndby IF:
Vi kommer ikke udenom, at det var en gedigen skuffelse, da Brøndby i sidste uge måtte se sig slået ud af Conference League-kvalifikationen med et samlet 4-3 nederlag til polske Legia Warzawa.
De blå-gule vil så gerne ud at prøve sig af i Europa, og har vel også spillermaterialet til at gøre det, og så skal de selvfølgelig også kunne klare et mandskab som Legia.
I forrige runde af Superligaen blev det tilmed til endnu et hjemmebanenederlag til AGF, præcis som i seneste sæsons sidste og afgørende kamp, og derfor var der også begyndende skepsis hos fansene på den københavnske vestegn inden søndagens kamp mod AaB.
Her vågnede Jesper Sørensens tropper til gengæld op til dåd med en fremragende præstation og en knusende sikker 4-0 sejr, og det var lige hvad ‘’Drengene fra Vestegnen’’ havde brug for.
Kvistgaarden og Bundgaard er brandvarme, Frederik Alves pynter i forsvaret, og så er Nicolai Vallys endelig klar til at gøre sæsondebut. Det ser ikke helt tosset ud i Brøndby.
Det europæiske eventyr er slut, og nu handler det om at sætte alt ind på Superliga-guldet, og her er Brøndby godt med indtil videre med kun to point op til Silkeborg på førstepladsen.
Oscar Schwartau er i løbet af ugen skiftet til engelske Norwich, mens Vanlerberghe og Mensah igen er ude med skader. Til gengæld er Nicolai Vallys endelig tilbage i truppen.
Randers FC:
Hos Randers er der til gengæld gået stilstand i den efter en ellers flot start på sæsonen.
Kronjyderne lagde ud med at vinde over både Vejle og Viborg inden de tog til Parken og spillede 1-1 med FCK. Meget bedre start kunne Rasmus Bertelsen og co. vel næppe drømme om.
Siden er kronjyderne dog dalet i kadence, og står nu noteret for to nederlag i streg til henholdsvis Silkeborg og Sønderjyske. Begge i øvrigt hjemme på Cepheus Park.
I begge opgør har det været Randers selv, som har skulle stå for initiativet, og det virker ikke umiddelbart til at være spidskompetencen.
Både mod Silkeborg og Sønderjyske blev kronjyderne fanget i de omstillinger, som de selv viste sig så stærke i i sæsonens første kampe, og derfor er det måske ikke helt tosset, at de denne gang skal op imod Brøndby, som må forventes at gribe taktstokken.
Værd at bemærke er i øvrigt, at begge sæsonens nederlag har været uden Danho på holdet. Den store, stærke angriber har afsonet karantæne i de seneste to runder og er heller ikke med mod Brøndby, da han nu har pådraget sig en skade.
Resultatet skal også jagtes uden Mads Enggård, som er skiftet til norske Molde. Afløseren er dog allerede på plads i form af André Rømer, som kommer til fra FC Midtjylland og er med i truppen til dagens kamp. Derudover er Mohamed Touré med igen. Frederik Lauenborg er fortsat skadet.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Klaiber, Alves, Rasmussen – Sebulonsen, Nartey, Wass, Bischoff – Suzuki, Kvistgaarden, Bundgaard
Randers FC (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Campbell, Hansen, Björkengren, Nordli – Odey, Bany
Dom:
Efter et par kampe på hjemmebane som favoritter, er Randers igen tilbage i rollen som underdog, og det tror jeg passer dem meget bedre.
Defensiven ser god ud, når kronjyderne kan stå lidt lavere på banen, og der er masser af fart til at løbe omstillinger offensivt.
Med det sagt, så så Brøndby virkelig gode ud i søndags mod AaB, og efter en uge uden europæisk fodbold, må man forvente at de er helt oppe i gear igen.
Randers kan godt ende med at bide fra sig, men Jesper Sørensens mandskab skal nok vinde alligevel.
3-1 til Brøndby.
Spilforslag:
Brøndby vinder til odds 1.75 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub forlænger med profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
AVIS