Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Lasse Graagaard
På TV: TV3+
Holdnyt:
Brøndby IF:
Vi kommer ikke udenom, at det var en gedigen skuffelse, da Brøndby i sidste uge måtte se sig slået ud af Conference League-kvalifikationen med et samlet 4-3 nederlag til polske Legia Warzawa.
De blå-gule vil så gerne ud at prøve sig af i Europa, og har vel også spillermaterialet til at gøre det, og så skal de selvfølgelig også kunne klare et mandskab som Legia.
I forrige runde af Superligaen blev det tilmed til endnu et hjemmebanenederlag til AGF, præcis som i seneste sæsons sidste og afgørende kamp, og derfor var der også begyndende skepsis hos fansene på den københavnske vestegn inden søndagens kamp mod AaB.
Her vågnede Jesper Sørensens tropper til gengæld op til dåd med en fremragende præstation og en knusende sikker 4-0 sejr, og det var lige hvad ‘’Drengene fra Vestegnen’’ havde brug for.
Kvistgaarden og Bundgaard er brandvarme, Frederik Alves pynter i forsvaret, og så er Nicolai Vallys endelig klar til at gøre sæsondebut. Det ser ikke helt tosset ud i Brøndby.
Det europæiske eventyr er slut, og nu handler det om at sætte alt ind på Superliga-guldet, og her er Brøndby godt med indtil videre med kun to point op til Silkeborg på førstepladsen.
Oscar Schwartau er i løbet af ugen skiftet til engelske Norwich, mens Vanlerberghe og Mensah igen er ude med skader. Til gengæld er Nicolai Vallys endelig tilbage i truppen.
Randers FC:
Hos Randers er der til gengæld gået stilstand i den efter en ellers flot start på sæsonen.
Kronjyderne lagde ud med at vinde over både Vejle og Viborg inden de tog til Parken og spillede 1-1 med FCK. Meget bedre start kunne Rasmus Bertelsen og co. vel næppe drømme om.
Siden er kronjyderne dog dalet i kadence, og står nu noteret for to nederlag i streg til henholdsvis Silkeborg og Sønderjyske. Begge i øvrigt hjemme på Cepheus Park.
I begge opgør har det været Randers selv, som har skulle stå for initiativet, og det virker ikke umiddelbart til at være spidskompetencen.
Både mod Silkeborg og Sønderjyske blev kronjyderne fanget i de omstillinger, som de selv viste sig så stærke i i sæsonens første kampe, og derfor er det måske ikke helt tosset, at de denne gang skal op imod Brøndby, som må forventes at gribe taktstokken.
Værd at bemærke er i øvrigt, at begge sæsonens nederlag har været uden Danho på holdet. Den store, stærke angriber har afsonet karantæne i de seneste to runder og er heller ikke med mod Brøndby, da han nu har pådraget sig en skade.
Resultatet skal også jagtes uden Mads Enggård, som er skiftet til norske Molde. Afløseren er dog allerede på plads i form af André Rømer, som kommer til fra FC Midtjylland og er med i truppen til dagens kamp. Derudover er Mohamed Touré med igen. Frederik Lauenborg er fortsat skadet.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Klaiber, Alves, Rasmussen – Sebulonsen, Nartey, Wass, Bischoff – Suzuki, Kvistgaarden, Bundgaard
Randers FC (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Campbell, Hansen, Björkengren, Nordli – Odey, Bany
Dom:
Efter et par kampe på hjemmebane som favoritter, er Randers igen tilbage i rollen som underdog, og det tror jeg passer dem meget bedre.
Defensiven ser god ud, når kronjyderne kan stå lidt lavere på banen, og der er masser af fart til at løbe omstillinger offensivt.
Med det sagt, så så Brøndby virkelig gode ud i søndags mod AaB, og efter en uge uden europæisk fodbold, må man forvente at de er helt oppe i gear igen.
Randers kan godt ende med at bide fra sig, men Jesper Sørensens mandskab skal nok vinde alligevel.
3-1 til Brøndby.
Spilforslag:
Brøndby vinder til odds 1.75 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
Delte meldinger om Christian Nørgaard
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
NYHEDER
FC København-stjerne frifundet
Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
NYHEDER
– Har du snakket med din mor?
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
TIPSBLADET I EUROPA
Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
TOPNYHED
Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK
NYHEDER
Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
INTERVIEW
Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’
Højbjerg med kæmpe ros
NYHEDER
15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’
TOPNYHED
‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
TIPSBLADET I EUROPA
Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!
TOPNYHED
Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’
NYHEDER
I kæmpe forsvar af Amorim
TOPNYHED
Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’
HELT VILDT
Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller
Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt
INTERVIEW
Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med
NYHEDER
Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude
NYHEDER
Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo
NYHEDER
Hård stikpille til Vingegaard
MEDIE
Tottenham-stjerne truet med pistol
TOPNYHED
Benhård kritik af FC København
Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada
Sammenligner ham med Lionel Messi
TOPNYHED
Revser FCK-profil: – Det giver ingen mening
TIPSBLADET I EUROPA
Jacob Neestrup: ‘Forfærdeligt – under al kritik!’
TIPSBLADET I EUROPA
Stjerner i chok: ‘Undskyld!’
DAGENS SPILFORSLAG
Gudesønner kan greje Gala igen
TIPSBLADET I EUROPA
Megastjerne så intet fra FC København
NYHEDER