Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Lasse Graagaard
På TV: TV3+
Holdnyt:
Brøndby IF:
Vi kommer ikke udenom, at det var en gedigen skuffelse, da Brøndby i sidste uge måtte se sig slået ud af Conference League-kvalifikationen med et samlet 4-3 nederlag til polske Legia Warzawa.
De blå-gule vil så gerne ud at prøve sig af i Europa, og har vel også spillermaterialet til at gøre det, og så skal de selvfølgelig også kunne klare et mandskab som Legia.
I forrige runde af Superligaen blev det tilmed til endnu et hjemmebanenederlag til AGF, præcis som i seneste sæsons sidste og afgørende kamp, og derfor var der også begyndende skepsis hos fansene på den københavnske vestegn inden søndagens kamp mod AaB.
Her vågnede Jesper Sørensens tropper til gengæld op til dåd med en fremragende præstation og en knusende sikker 4-0 sejr, og det var lige hvad ‘’Drengene fra Vestegnen’’ havde brug for.
Kvistgaarden og Bundgaard er brandvarme, Frederik Alves pynter i forsvaret, og så er Nicolai Vallys endelig klar til at gøre sæsondebut. Det ser ikke helt tosset ud i Brøndby.
Det europæiske eventyr er slut, og nu handler det om at sætte alt ind på Superliga-guldet, og her er Brøndby godt med indtil videre med kun to point op til Silkeborg på førstepladsen.
Oscar Schwartau er i løbet af ugen skiftet til engelske Norwich, mens Vanlerberghe og Mensah igen er ude med skader. Til gengæld er Nicolai Vallys endelig tilbage i truppen.
Randers FC:
Hos Randers er der til gengæld gået stilstand i den efter en ellers flot start på sæsonen.
Kronjyderne lagde ud med at vinde over både Vejle og Viborg inden de tog til Parken og spillede 1-1 med FCK. Meget bedre start kunne Rasmus Bertelsen og co. vel næppe drømme om.
Siden er kronjyderne dog dalet i kadence, og står nu noteret for to nederlag i streg til henholdsvis Silkeborg og Sønderjyske. Begge i øvrigt hjemme på Cepheus Park.
I begge opgør har det været Randers selv, som har skulle stå for initiativet, og det virker ikke umiddelbart til at være spidskompetencen.
Både mod Silkeborg og Sønderjyske blev kronjyderne fanget i de omstillinger, som de selv viste sig så stærke i i sæsonens første kampe, og derfor er det måske ikke helt tosset, at de denne gang skal op imod Brøndby, som må forventes at gribe taktstokken.
Værd at bemærke er i øvrigt, at begge sæsonens nederlag har været uden Danho på holdet. Den store, stærke angriber har afsonet karantæne i de seneste to runder og er heller ikke med mod Brøndby, da han nu har pådraget sig en skade.
Resultatet skal også jagtes uden Mads Enggård, som er skiftet til norske Molde. Afløseren er dog allerede på plads i form af André Rømer, som kommer til fra FC Midtjylland og er med i truppen til dagens kamp. Derudover er Mohamed Touré med igen. Frederik Lauenborg er fortsat skadet.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Klaiber, Alves, Rasmussen – Sebulonsen, Nartey, Wass, Bischoff – Suzuki, Kvistgaarden, Bundgaard
Randers FC (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Campbell, Hansen, Björkengren, Nordli – Odey, Bany
Dom:
Efter et par kampe på hjemmebane som favoritter, er Randers igen tilbage i rollen som underdog, og det tror jeg passer dem meget bedre.
Defensiven ser god ud, når kronjyderne kan stå lidt lavere på banen, og der er masser af fart til at løbe omstillinger offensivt.
Med det sagt, så så Brøndby virkelig gode ud i søndags mod AaB, og efter en uge uden europæisk fodbold, må man forvente at de er helt oppe i gear igen.
Randers kan godt ende med at bide fra sig, men Jesper Sørensens mandskab skal nok vinde alligevel.
3-1 til Brøndby.
Spilforslag:
Brøndby vinder til odds 1.75 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Klar transfermelding
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
Uruguay slider sig til uafgjort
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Iran og New Zealand deler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
Belgien og Egypten deler
OPTAKT
Østrig – Jordan
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
OPTAKT
Frankrig – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TRANSFER