Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Lasse Graagaard
På TV: TV3+
Holdnyt:
Brøndby IF:
Vi kommer ikke udenom, at det var en gedigen skuffelse, da Brøndby i sidste uge måtte se sig slået ud af Conference League-kvalifikationen med et samlet 4-3 nederlag til polske Legia Warzawa.
De blå-gule vil så gerne ud at prøve sig af i Europa, og har vel også spillermaterialet til at gøre det, og så skal de selvfølgelig også kunne klare et mandskab som Legia.
I forrige runde af Superligaen blev det tilmed til endnu et hjemmebanenederlag til AGF, præcis som i seneste sæsons sidste og afgørende kamp, og derfor var der også begyndende skepsis hos fansene på den københavnske vestegn inden søndagens kamp mod AaB.
Her vågnede Jesper Sørensens tropper til gengæld op til dåd med en fremragende præstation og en knusende sikker 4-0 sejr, og det var lige hvad ‘’Drengene fra Vestegnen’’ havde brug for.
Kvistgaarden og Bundgaard er brandvarme, Frederik Alves pynter i forsvaret, og så er Nicolai Vallys endelig klar til at gøre sæsondebut. Det ser ikke helt tosset ud i Brøndby.
Det europæiske eventyr er slut, og nu handler det om at sætte alt ind på Superliga-guldet, og her er Brøndby godt med indtil videre med kun to point op til Silkeborg på førstepladsen.
Oscar Schwartau er i løbet af ugen skiftet til engelske Norwich, mens Vanlerberghe og Mensah igen er ude med skader. Til gengæld er Nicolai Vallys endelig tilbage i truppen.
Randers FC:
Hos Randers er der til gengæld gået stilstand i den efter en ellers flot start på sæsonen.
Kronjyderne lagde ud med at vinde over både Vejle og Viborg inden de tog til Parken og spillede 1-1 med FCK. Meget bedre start kunne Rasmus Bertelsen og co. vel næppe drømme om.
Siden er kronjyderne dog dalet i kadence, og står nu noteret for to nederlag i streg til henholdsvis Silkeborg og Sønderjyske. Begge i øvrigt hjemme på Cepheus Park.
I begge opgør har det været Randers selv, som har skulle stå for initiativet, og det virker ikke umiddelbart til at være spidskompetencen.
Både mod Silkeborg og Sønderjyske blev kronjyderne fanget i de omstillinger, som de selv viste sig så stærke i i sæsonens første kampe, og derfor er det måske ikke helt tosset, at de denne gang skal op imod Brøndby, som må forventes at gribe taktstokken.
Værd at bemærke er i øvrigt, at begge sæsonens nederlag har været uden Danho på holdet. Den store, stærke angriber har afsonet karantæne i de seneste to runder og er heller ikke med mod Brøndby, da han nu har pådraget sig en skade.
Resultatet skal også jagtes uden Mads Enggård, som er skiftet til norske Molde. Afløseren er dog allerede på plads i form af André Rømer, som kommer til fra FC Midtjylland og er med i truppen til dagens kamp. Derudover er Mohamed Touré med igen. Frederik Lauenborg er fortsat skadet.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-3): Pentz – Klaiber, Alves, Rasmussen – Sebulonsen, Nartey, Wass, Bischoff – Suzuki, Kvistgaarden, Bundgaard
Randers FC (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Campbell, Hansen, Björkengren, Nordli – Odey, Bany
Dom:
Efter et par kampe på hjemmebane som favoritter, er Randers igen tilbage i rollen som underdog, og det tror jeg passer dem meget bedre.
Defensiven ser god ud, når kronjyderne kan stå lidt lavere på banen, og der er masser af fart til at løbe omstillinger offensivt.
Med det sagt, så så Brøndby virkelig gode ud i søndags mod AaB, og efter en uge uden europæisk fodbold, må man forvente at de er helt oppe i gear igen.
Randers kan godt ende med at bide fra sig, men Jesper Sørensens mandskab skal nok vinde alligevel.
3-1 til Brøndby.
Spilforslag:
Brøndby vinder til odds 1.75 ved NordicBet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
TOPNYHED