Brøndby IF – Vejle Boldklub

Seneste sæsons sølvvindere fra Brøndby hev lige akkurat point hjem i premieren mod Viborg efter en hæsblæsende afslutning på opgøret. Bliver det mon lige så dramatisk mandag aften mod Vejle?



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
Brøndby IF:
Der var fuld plade på underholdning, drama og mål, da Brøndby i søndags tog hul på Superliga-sæsonen med en hæsblæsende udekamp mod Viborg.

Jesper Sørensens mandskab spillede egentlig en ganske god kamp, men måtte alligevel gå til pause nede med 2-1 efter defensiven af flere omgange var kommet på glatis.

Den stilling så ud til at holde hele vejen til ende, men i tillægstiden stak det helt af.

Yeboah, som i sidste sæson kun spillede 17 minutters fodbold for Brøndby, scorede til 2-2. Lige efter koksede de blågule igen defensivt og lod Isak Jensen score til 3-2. Og minsandten om selvsamme Yeboah så ikke dukkede op som trold af en æske igen og sendte en 3-3 scoring i nettet i kampens sidste sekund.

Vanvittig start på sæsonen med en højst overraskende Brøndby-helt i hovedrollen.

Præstationen var af blandet karakter, men moralen fejler til gengæld ingenting, når man som ‘’Drengene fra Vestegnen’’ kan kæmpe sig tilbage af hele tre omgange.

Torsdagens Conference League-kamp mod Llapi forløb anderledes udramatisk med dominans fra start til slut og en sejr på voldsomme 6-0.

Efter sæsonens to første kampe har hele otte forskellige Brøndby-spillere fundet vej til netmaskerne, og selvom det var på en billig baggrund senest, så må det da give et lille skud selvtillid.

Desværre for Brøndby fik man et par ekstra skader mod Llapi. Daniel Wass og Filip Bundgaard er begge ude af aftenens opgør efter skader, de pådrog sig i torsdags. Nicolai Vallys er fortsat ude og vil også misse de kommende kampe på grund af en mindre skade i knæet. Frederik Alves, Marko Divkovic og Kevin Mensah er fortsat på skadeslisten.


Vejle Boldklub:
I Vejle var det næsten lige så dramatisk og underholdende som i Viborg, og det skal Ivan Prelec og co. tilskrives en stor del af æren for.

‘’Drengene fra Nørreskoven’’ levede højt på en bomstærk og standhaftig defensiv i sidste sæson, men ofrede sjældent nævneværdigt frem i banen.

Det var der lavet om på til premieren mod Randers.

Vejle greb nemlig den offensive taktstok fra start, og det klædte både dem og kampen.

Sidste sæsons Superliga-topscorer German Onughka sørgede for en pauseføring med en fremragende scoring, men den defensiv, som tidligere har vist sig så stærk, kunne ikke holde kadencen i anden halvleg.

Efter pausen gjorde Onughka ellers igen sit for at hive point i land med et flot 2-2 mål, som kom ud af ingenting, men i tillægstiden gik det galt efter endnu en omgang med tvivlsomt forsvarsspil.

Bittert nederlag i et opgør, hvor Vejle havde fortjent mere.

Spillemæssigt er der dog masser at tage med for gæsterne, som for nuværende råder over en ganske giftig trio helt fremme.

Siden sidst er David Colina hentet ind på en lejeaftale, præcis som tilfældet også var det i sidste sæson.

Marius Elvius er i karantæne efter rødt kort i sidste sæsons sidste kamp.


Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
Vejle Boldklub: Marius Elvius

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-2-1): Pentz – Vanlerberghe, Lauritsen, Rasmussen – Klaiber, Nartey, Greve, Bischoff – Suzuki, Schwartau – Kvistgaarden

Vejle Boldklub (3-4-3): Vekic – Kolinger, Velkov, Provstgaard – Hujber, Barry, Hetemi, Colina – Juwara, Onughka, Emmanouilidis

Dom:
Både Brøndby og Vejle stod stærkt defensivt i sidste sæson, men i premiererunden så begge bagkæder noget usammenhængende ud.

På den baggrund kan vi måske også regne med lidt mere underholdning end i sidste sæsons to indbyrdes møder, som endte 1-0 og 1-1.

Brøndby har allerede scoret ni gange i sæsonens to første kampe, og som Vejle forsvarede sig i første kamp, er der grobund for flere mål mandag.

Omvendt ofrede vejlenserne også mere offensivt end vi tidligere har set, og pt. virker German Onughka noget nær umulig at holde nede.

3-1 til ‘’Drengene fra Vestegnen’’.

Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.80 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  





Superliga-stjerne i transfer denne sommer?




LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

‘Horsens var et helvede’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Frankrig – England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spanien har et ekstra øje på Messi

Smadrer transferrekord

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Dansk klub har lagt hele strategien om