Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Brøndby IF:
Der var fuld plade på underholdning, drama og mål, da Brøndby i søndags tog hul på Superliga-sæsonen med en hæsblæsende udekamp mod Viborg.
Jesper Sørensens mandskab spillede egentlig en ganske god kamp, men måtte alligevel gå til pause nede med 2-1 efter defensiven af flere omgange var kommet på glatis.
Den stilling så ud til at holde hele vejen til ende, men i tillægstiden stak det helt af.
Yeboah, som i sidste sæson kun spillede 17 minutters fodbold for Brøndby, scorede til 2-2. Lige efter koksede de blågule igen defensivt og lod Isak Jensen score til 3-2. Og minsandten om selvsamme Yeboah så ikke dukkede op som trold af en æske igen og sendte en 3-3 scoring i nettet i kampens sidste sekund.
Vanvittig start på sæsonen med en højst overraskende Brøndby-helt i hovedrollen.
Præstationen var af blandet karakter, men moralen fejler til gengæld ingenting, når man som ‘’Drengene fra Vestegnen’’ kan kæmpe sig tilbage af hele tre omgange.
Torsdagens Conference League-kamp mod Llapi forløb anderledes udramatisk med dominans fra start til slut og en sejr på voldsomme 6-0.
Efter sæsonens to første kampe har hele otte forskellige Brøndby-spillere fundet vej til netmaskerne, og selvom det var på en billig baggrund senest, så må det da give et lille skud selvtillid.
Desværre for Brøndby fik man et par ekstra skader mod Llapi. Daniel Wass og Filip Bundgaard er begge ude af aftenens opgør efter skader, de pådrog sig i torsdags. Nicolai Vallys er fortsat ude og vil også misse de kommende kampe på grund af en mindre skade i knæet. Frederik Alves, Marko Divkovic og Kevin Mensah er fortsat på skadeslisten.
Vejle Boldklub:
I Vejle var det næsten lige så dramatisk og underholdende som i Viborg, og det skal Ivan Prelec og co. tilskrives en stor del af æren for.
‘’Drengene fra Nørreskoven’’ levede højt på en bomstærk og standhaftig defensiv i sidste sæson, men ofrede sjældent nævneværdigt frem i banen.
Det var der lavet om på til premieren mod Randers.
Vejle greb nemlig den offensive taktstok fra start, og det klædte både dem og kampen.
Sidste sæsons Superliga-topscorer German Onughka sørgede for en pauseføring med en fremragende scoring, men den defensiv, som tidligere har vist sig så stærk, kunne ikke holde kadencen i anden halvleg.
Efter pausen gjorde Onughka ellers igen sit for at hive point i land med et flot 2-2 mål, som kom ud af ingenting, men i tillægstiden gik det galt efter endnu en omgang med tvivlsomt forsvarsspil.
Bittert nederlag i et opgør, hvor Vejle havde fortjent mere.
Spillemæssigt er der dog masser at tage med for gæsterne, som for nuværende råder over en ganske giftig trio helt fremme.
Siden sidst er David Colina hentet ind på en lejeaftale, præcis som tilfældet også var det i sidste sæson.
Marius Elvius er i karantæne efter rødt kort i sidste sæsons sidste kamp.
Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
Vejle Boldklub: Marius Elvius
Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-2-1): Pentz – Vanlerberghe, Lauritsen, Rasmussen – Klaiber, Nartey, Greve, Bischoff – Suzuki, Schwartau – Kvistgaarden
Vejle Boldklub (3-4-3): Vekic – Kolinger, Velkov, Provstgaard – Hujber, Barry, Hetemi, Colina – Juwara, Onughka, Emmanouilidis
Dom:
Både Brøndby og Vejle stod stærkt defensivt i sidste sæson, men i premiererunden så begge bagkæder noget usammenhængende ud.
På den baggrund kan vi måske også regne med lidt mere underholdning end i sidste sæsons to indbyrdes møder, som endte 1-0 og 1-1.
Brøndby har allerede scoret ni gange i sæsonens to første kampe, og som Vejle forsvarede sig i første kamp, er der grobund for flere mål mandag.
Omvendt ofrede vejlenserne også mere offensivt end vi tidligere har set, og pt. virker German Onughka noget nær umulig at holde nede.
3-1 til ‘’Drengene fra Vestegnen’’.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.80 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
Jubler over dansker: Dette er bare starten
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
En kæmpe sejr
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
Eriksen ude med hård kritik
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
EKSKLUSIVT