Brøndby IF – Vejle Boldklub

Seneste sæsons sølvvindere fra Brøndby hev lige akkurat point hjem i premieren mod Viborg efter en hæsblæsende afslutning på opgøret. Bliver det mon lige så dramatisk mandag aften mod Vejle?



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19:00
Spillested: Brøndby Stadion
Dommer: Mikkel Redder
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
Brøndby IF:
Der var fuld plade på underholdning, drama og mål, da Brøndby i søndags tog hul på Superliga-sæsonen med en hæsblæsende udekamp mod Viborg.

Jesper Sørensens mandskab spillede egentlig en ganske god kamp, men måtte alligevel gå til pause nede med 2-1 efter defensiven af flere omgange var kommet på glatis.

Den stilling så ud til at holde hele vejen til ende, men i tillægstiden stak det helt af.

Yeboah, som i sidste sæson kun spillede 17 minutters fodbold for Brøndby, scorede til 2-2. Lige efter koksede de blågule igen defensivt og lod Isak Jensen score til 3-2. Og minsandten om selvsamme Yeboah så ikke dukkede op som trold af en æske igen og sendte en 3-3 scoring i nettet i kampens sidste sekund.

Vanvittig start på sæsonen med en højst overraskende Brøndby-helt i hovedrollen.

Præstationen var af blandet karakter, men moralen fejler til gengæld ingenting, når man som ‘’Drengene fra Vestegnen’’ kan kæmpe sig tilbage af hele tre omgange.

Torsdagens Conference League-kamp mod Llapi forløb anderledes udramatisk med dominans fra start til slut og en sejr på voldsomme 6-0.

Efter sæsonens to første kampe har hele otte forskellige Brøndby-spillere fundet vej til netmaskerne, og selvom det var på en billig baggrund senest, så må det da give et lille skud selvtillid.

Desværre for Brøndby fik man et par ekstra skader mod Llapi. Daniel Wass og Filip Bundgaard er begge ude af aftenens opgør efter skader, de pådrog sig i torsdags. Nicolai Vallys er fortsat ude og vil også misse de kommende kampe på grund af en mindre skade i knæet. Frederik Alves, Marko Divkovic og Kevin Mensah er fortsat på skadeslisten.


Vejle Boldklub:
I Vejle var det næsten lige så dramatisk og underholdende som i Viborg, og det skal Ivan Prelec og co. tilskrives en stor del af æren for.

‘’Drengene fra Nørreskoven’’ levede højt på en bomstærk og standhaftig defensiv i sidste sæson, men ofrede sjældent nævneværdigt frem i banen.

Det var der lavet om på til premieren mod Randers.

Vejle greb nemlig den offensive taktstok fra start, og det klædte både dem og kampen.

Sidste sæsons Superliga-topscorer German Onughka sørgede for en pauseføring med en fremragende scoring, men den defensiv, som tidligere har vist sig så stærk, kunne ikke holde kadencen i anden halvleg.

Efter pausen gjorde Onughka ellers igen sit for at hive point i land med et flot 2-2 mål, som kom ud af ingenting, men i tillægstiden gik det galt efter endnu en omgang med tvivlsomt forsvarsspil.

Bittert nederlag i et opgør, hvor Vejle havde fortjent mere.

Spillemæssigt er der dog masser at tage med for gæsterne, som for nuværende råder over en ganske giftig trio helt fremme.

Siden sidst er David Colina hentet ind på en lejeaftale, præcis som tilfældet også var det i sidste sæson.

Marius Elvius er i karantæne efter rødt kort i sidste sæsons sidste kamp.


Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
Vejle Boldklub: Marius Elvius

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-2-1): Pentz – Vanlerberghe, Lauritsen, Rasmussen – Klaiber, Nartey, Greve, Bischoff – Suzuki, Schwartau – Kvistgaarden

Vejle Boldklub (3-4-3): Vekic – Kolinger, Velkov, Provstgaard – Hujber, Barry, Hetemi, Colina – Juwara, Onughka, Emmanouilidis

Dom:
Både Brøndby og Vejle stod stærkt defensivt i sidste sæson, men i premiererunden så begge bagkæder noget usammenhængende ud.

På den baggrund kan vi måske også regne med lidt mere underholdning end i sidste sæsons to indbyrdes møder, som endte 1-0 og 1-1.

Brøndby har allerede scoret ni gange i sæsonens to første kampe, og som Vejle forsvarede sig i første kamp, er der grobund for flere mål mandag.

Omvendt ofrede vejlenserne også mere offensivt end vi tidligere har set, og pt. virker German Onughka noget nær umulig at holde nede.

3-1 til ‘’Drengene fra Vestegnen’’.

Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.80 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  



Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Dansker med kongemål mod Napoli

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Slagter United: ‘Det er pinligt’

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Har talt med Ferguson om United-job

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Liverpool-træner er ked af prædikat

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Eriksen og Kjær tager afsted

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Rygter om AC Horsens-legende

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Her er Ajax-danskers millionløn

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Manchester United overvejer ham

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool