Åbenbaring i Brøndby: Vi ser det til træning

Yuito Suzuki er ved at få sit store gennembrud i Brøndby, og det kommer ikke som noget chok i Brøndby.



BRØNDBY (Tipsbladet): Yuito Suzuki leverede et mesterværk af en præstation, da Brøndby søndag aften slog Silkeborg med hele 4-1. Offensivspilleren stod for et hattrick, hvilket utvivlsomt har været hans højdepunkt siden skiftet til Brøndby sidste sommer. 

Silkeborg-kampen var prikken over i'et på et foreløbig flot forår for Suzuki, der har vist langt større potentiale end i efteråret. Og Brøndby-fansene kan lige så godt glæde sig over flere store stunder med japaneren i hovedrollen. Han bliver nemlig kun bedre, spår cheftræner Jesper Sørensen efter kampen, hvor Tipsbladet og flere andre medier spørger ind til åbenbaringen Suzuki.

– Jeg har stået og talt meget om Yuito i noget tid og sagt, at vi tror på, at det kommer. Han er en med nogle lidt ekstraordinære i sin værktøjskasse, og vi har ikke fået det helt forløst endnu.

– Vi så et flot mål i Odense og har set tilløb til det, men i dag kom det hele så. Hans andet mål i dag… Det er sådan noget, vi ser til træning, og som vi beror vores tro på. At det kommer ud i fuld flor i en kamp som i dag, er selvfølgelig det, vi har håbet og troet på, og vi håber, det kan blive startskuddet for noget godt for ham og os.

Bliver det endnu bedre? 

– Det er jo svært for mig at stå og sige, at nu bliver det meget bedre i næste kamp. Jeg tror på, at vi kommer til at se rigtig meget godt fra Yuito igen, og jeg mener, det her er starten, fordi hans evner er gode og unikke. Og han er en god afslutter, det ser vi hver dag til træning, siger Jesper Sørensen.

Også rutinerede Daniel Wass havde masser af gode ting at sige om Brøndby-helten.

– Han har vist fra dag ét, hvem han er, og derfor har han også fået tid. Han er trods alt kommet fra den anden side af kloden, så der er også noget tilvænning. Det er klart, at i og med at vi alle har kunnet se, hvad han kan, har han fået den plads, han skal bruge, og derfor får han lov til at shine nu.

– Han er verdens sødeste dreng, og vi passer godt på ham. Han er der virkelig hver dag og knokler hver dag, lyder det fra Wass. 

Yuito Suzuki har nu nettet fem gange i Superligaen. Han har scoret fire gange og lagt op til et enkelt mål i årets fem første ligakampe.





Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Flere ændringer på vej i FC København  



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Storklub jagter Jacob Neestrup



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Victor Froholdt bliver matchvinder

Hylder Mads Hermansen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Schmedes er under pres’

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Neestrup afslører reprimande



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

– Det er lort!

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Formand freder Jacob Neestrup

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Suspenderes efter racisme-anklager

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Han afløser Sune Smith lige nu

Sune Smith-Nielsen færdig

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg