Åbenbaring i Brøndby: Vi ser det til træning

Yuito Suzuki er ved at få sit store gennembrud i Brøndby, og det kommer ikke som noget chok i Brøndby.



BRØNDBY (Tipsbladet): Yuito Suzuki leverede et mesterværk af en præstation, da Brøndby søndag aften slog Silkeborg med hele 4-1. Offensivspilleren stod for et hattrick, hvilket utvivlsomt har været hans højdepunkt siden skiftet til Brøndby sidste sommer. 

Silkeborg-kampen var prikken over i'et på et foreløbig flot forår for Suzuki, der har vist langt større potentiale end i efteråret. Og Brøndby-fansene kan lige så godt glæde sig over flere store stunder med japaneren i hovedrollen. Han bliver nemlig kun bedre, spår cheftræner Jesper Sørensen efter kampen, hvor Tipsbladet og flere andre medier spørger ind til åbenbaringen Suzuki.

– Jeg har stået og talt meget om Yuito i noget tid og sagt, at vi tror på, at det kommer. Han er en med nogle lidt ekstraordinære i sin værktøjskasse, og vi har ikke fået det helt forløst endnu.

– Vi så et flot mål i Odense og har set tilløb til det, men i dag kom det hele så. Hans andet mål i dag… Det er sådan noget, vi ser til træning, og som vi beror vores tro på. At det kommer ud i fuld flor i en kamp som i dag, er selvfølgelig det, vi har håbet og troet på, og vi håber, det kan blive startskuddet for noget godt for ham og os.

Bliver det endnu bedre? 

– Det er jo svært for mig at stå og sige, at nu bliver det meget bedre i næste kamp. Jeg tror på, at vi kommer til at se rigtig meget godt fra Yuito igen, og jeg mener, det her er starten, fordi hans evner er gode og unikke. Og han er en god afslutter, det ser vi hver dag til træning, siger Jesper Sørensen.

Også rutinerede Daniel Wass havde masser af gode ting at sige om Brøndby-helten.

– Han har vist fra dag ét, hvem han er, og derfor har han også fået tid. Han er trods alt kommet fra den anden side af kloden, så der er også noget tilvænning. Det er klart, at i og med at vi alle har kunnet se, hvad han kan, har han fået den plads, han skal bruge, og derfor får han lov til at shine nu.

– Han er verdens sødeste dreng, og vi passer godt på ham. Han er der virkelig hver dag og knokler hver dag, lyder det fra Wass. 

Yuito Suzuki har nu nettet fem gange i Superligaen. Han har scoret fire gange og lagt op til et enkelt mål i årets fem første ligakampe.





LIVE

TransferLIVE: Spurs-profil vil væk

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Enighed – dansk stortransfer tæt på

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jens Stage-skifte i fare

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sender opfordring til Superliga-træner

Norge – Senegal

I dialog med Steve Cooper

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Jordan – Algeriet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’