Åbenbaring i Brøndby: Vi ser det til træning

Yuito Suzuki er ved at få sit store gennembrud i Brøndby, og det kommer ikke som noget chok i Brøndby.



BRØNDBY (Tipsbladet): Yuito Suzuki leverede et mesterværk af en præstation, da Brøndby søndag aften slog Silkeborg med hele 4-1. Offensivspilleren stod for et hattrick, hvilket utvivlsomt har været hans højdepunkt siden skiftet til Brøndby sidste sommer. 

Silkeborg-kampen var prikken over i'et på et foreløbig flot forår for Suzuki, der har vist langt større potentiale end i efteråret. Og Brøndby-fansene kan lige så godt glæde sig over flere store stunder med japaneren i hovedrollen. Han bliver nemlig kun bedre, spår cheftræner Jesper Sørensen efter kampen, hvor Tipsbladet og flere andre medier spørger ind til åbenbaringen Suzuki.

– Jeg har stået og talt meget om Yuito i noget tid og sagt, at vi tror på, at det kommer. Han er en med nogle lidt ekstraordinære i sin værktøjskasse, og vi har ikke fået det helt forløst endnu.

– Vi så et flot mål i Odense og har set tilløb til det, men i dag kom det hele så. Hans andet mål i dag… Det er sådan noget, vi ser til træning, og som vi beror vores tro på. At det kommer ud i fuld flor i en kamp som i dag, er selvfølgelig det, vi har håbet og troet på, og vi håber, det kan blive startskuddet for noget godt for ham og os.

Bliver det endnu bedre? 

– Det er jo svært for mig at stå og sige, at nu bliver det meget bedre i næste kamp. Jeg tror på, at vi kommer til at se rigtig meget godt fra Yuito igen, og jeg mener, det her er starten, fordi hans evner er gode og unikke. Og han er en god afslutter, det ser vi hver dag til træning, siger Jesper Sørensen.

Også rutinerede Daniel Wass havde masser af gode ting at sige om Brøndby-helten.

– Han har vist fra dag ét, hvem han er, og derfor har han også fået tid. Han er trods alt kommet fra den anden side af kloden, så der er også noget tilvænning. Det er klart, at i og med at vi alle har kunnet se, hvad han kan, har han fået den plads, han skal bruge, og derfor får han lov til at shine nu.

– Han er verdens sødeste dreng, og vi passer godt på ham. Han er der virkelig hver dag og knokler hver dag, lyder det fra Wass. 

Yuito Suzuki har nu nettet fem gange i Superligaen. Han har scoret fire gange og lagt op til et enkelt mål i årets fem første ligakampe.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Spår FCK-fiasko

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Beijmo med kontant AGF-udmelding

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Dansk stjerne i milliontransfer

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

‘Rødt kort er svært at vurdere’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

‘De har haft det værste transfervindue’

Randers FC – Silkeborg IF

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

AC Horsens – FC Nordsjælland

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

FC København interesseret i Jonas Kersken

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Udeladt – kan slet ikke spille