Åbenbaring i Brøndby: Vi ser det til træning

Yuito Suzuki er ved at få sit store gennembrud i Brøndby, og det kommer ikke som noget chok i Brøndby.



BRØNDBY (Tipsbladet): Yuito Suzuki leverede et mesterværk af en præstation, da Brøndby søndag aften slog Silkeborg med hele 4-1. Offensivspilleren stod for et hattrick, hvilket utvivlsomt har været hans højdepunkt siden skiftet til Brøndby sidste sommer. 

Silkeborg-kampen var prikken over i'et på et foreløbig flot forår for Suzuki, der har vist langt større potentiale end i efteråret. Og Brøndby-fansene kan lige så godt glæde sig over flere store stunder med japaneren i hovedrollen. Han bliver nemlig kun bedre, spår cheftræner Jesper Sørensen efter kampen, hvor Tipsbladet og flere andre medier spørger ind til åbenbaringen Suzuki.

– Jeg har stået og talt meget om Yuito i noget tid og sagt, at vi tror på, at det kommer. Han er en med nogle lidt ekstraordinære i sin værktøjskasse, og vi har ikke fået det helt forløst endnu.

– Vi så et flot mål i Odense og har set tilløb til det, men i dag kom det hele så. Hans andet mål i dag… Det er sådan noget, vi ser til træning, og som vi beror vores tro på. At det kommer ud i fuld flor i en kamp som i dag, er selvfølgelig det, vi har håbet og troet på, og vi håber, det kan blive startskuddet for noget godt for ham og os.

Bliver det endnu bedre? 

– Det er jo svært for mig at stå og sige, at nu bliver det meget bedre i næste kamp. Jeg tror på, at vi kommer til at se rigtig meget godt fra Yuito igen, og jeg mener, det her er starten, fordi hans evner er gode og unikke. Og han er en god afslutter, det ser vi hver dag til træning, siger Jesper Sørensen.

Også rutinerede Daniel Wass havde masser af gode ting at sige om Brøndby-helten.

– Han har vist fra dag ét, hvem han er, og derfor har han også fået tid. Han er trods alt kommet fra den anden side af kloden, så der er også noget tilvænning. Det er klart, at i og med at vi alle har kunnet se, hvad han kan, har han fået den plads, han skal bruge, og derfor får han lov til at shine nu.

– Han er verdens sødeste dreng, og vi passer godt på ham. Han er der virkelig hver dag og knokler hver dag, lyder det fra Wass. 

Yuito Suzuki har nu nettet fem gange i Superligaen. Han har scoret fire gange og lagt op til et enkelt mål i årets fem første ligakampe.







TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Riemer melder stjerne klar

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Philip Billing tabte kæben

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Helt på røven over Victor Froholdt



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

LIVE: Gigantisk underskud

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Danmark – Nordmakedonien

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Nu flytter anfører til Danmark

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Klar besked til danske debutanter

Kæmpe nyhed i udlandet

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Dansker drillet af Mourinho

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Klar tale: Han bør fyres nu

Divisionsforeningen med markant udmelding

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Av, FCK! Her er de værst af alle

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Mbappé afviser teori