BRØNDBY (Tipsbladet): Yuito Suzuki leverede et mesterværk af en præstation, da Brøndby søndag aften slog Silkeborg med hele 4-1. Offensivspilleren stod for et hattrick, hvilket utvivlsomt har været hans højdepunkt siden skiftet til Brøndby sidste sommer.
Silkeborg-kampen var prikken over i'et på et foreløbig flot forår for Suzuki, der har vist langt større potentiale end i efteråret. Og Brøndby-fansene kan lige så godt glæde sig over flere store stunder med japaneren i hovedrollen. Han bliver nemlig kun bedre, spår cheftræner Jesper Sørensen efter kampen, hvor Tipsbladet og flere andre medier spørger ind til åbenbaringen Suzuki.
– Jeg har stået og talt meget om Yuito i noget tid og sagt, at vi tror på, at det kommer. Han er en med nogle lidt ekstraordinære i sin værktøjskasse, og vi har ikke fået det helt forløst endnu.
– Vi så et flot mål i Odense og har set tilløb til det, men i dag kom det hele så. Hans andet mål i dag… Det er sådan noget, vi ser til træning, og som vi beror vores tro på. At det kommer ud i fuld flor i en kamp som i dag, er selvfølgelig det, vi har håbet og troet på, og vi håber, det kan blive startskuddet for noget godt for ham og os.
Bliver det endnu bedre?
– Det er jo svært for mig at stå og sige, at nu bliver det meget bedre i næste kamp. Jeg tror på, at vi kommer til at se rigtig meget godt fra Yuito igen, og jeg mener, det her er starten, fordi hans evner er gode og unikke. Og han er en god afslutter, det ser vi hver dag til træning, siger Jesper Sørensen.
Også rutinerede Daniel Wass havde masser af gode ting at sige om Brøndby-helten.
– Han har vist fra dag ét, hvem han er, og derfor har han også fået tid. Han er trods alt kommet fra den anden side af kloden, så der er også noget tilvænning. Det er klart, at i og med at vi alle har kunnet se, hvad han kan, har han fået den plads, han skal bruge, og derfor får han lov til at shine nu.
– Han er verdens sødeste dreng, og vi passer godt på ham. Han er der virkelig hver dag og knokler hver dag, lyder det fra Wass.
Yuito Suzuki har nu nettet fem gange i Superligaen. Han har scoret fire gange og lagt op til et enkelt mål i årets fem første ligakampe.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
Ståle Solbakken overvejede at sige op
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
NYHEDER