Brøndby kan miste Rajovic: Udskyder beslutning

Watford-ejer Gino Pozzo fortæller til Tipsbladet, at man endnu ikke har truffet en beslutning vedrørende Mileta Rajovic



Brøndby har hænderne bundet på ryggen.

I sommer skiftede Mileta Rajovic til Brøndby fra Watford på en lejeaftale gældende resten af sæsonen.

Men en klausul i lejeaftalen gør, at nervøsiteten så småt må være ved at sprede sig på Vestegnen.

Watford har fået indskrevet en tilbagekaldsklausul i aftalen, som gør, at den engelske klub allerede i januar kan beslutte sig for at tilbagekalde Rajovic, som dermed vil være færdig i Brøndby.

Selvom der ikke er lang tid til januar, er det endnu uvist, om Brøndby potentielt skal på jagt efter en ny angriber efter nytår.

Watford har endnu ikke besluttet sig for, om man vil have Rajovic tilbage. Det fortæller klubbens ejer, Gino Pozzo, i en kortfattet besked til Tipsbladet.

– Vi følger selvfølgelig Miletas udvikling tæt, og vi er meget glade for hans præstationer. Han er en rigtig dygtig spiller. Vi har endnu ikke truffet nogen beslutning om januar, for vi vil gerne holde vores muligheder åbne, skriver den italienske Watford-ejer.

12 kampe er det indtil videre blevet til for Mileta Rajovic, der har kvitteret for tilliden med seks scoringer og en enkelt assist.

Mest ondt har han gjort på FC Midtjylland, som han har scoret mod tre gange – et af målene sendte dem ud af Oddset Pokalen. Rajovic skiftede til Watford i sommeren 2023, efter han havde haft et imponerende halvår i svenske Kalmar FF. Han har kontrakt i med Watford frem til sommeren 2028.





LIVE

LIVE: FCM siger farvel til to profiler

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Så er det officielt

Tæt på aftale med Andreas Christensen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

FC Midtjylland – Brøndby IF

OB – Vejle Boldklub

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Salah sender særlig besked



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF – Viborg FF

Lewandowski forlader FC Barcelona

Transferbombe i Real Madrid?

FC København – Randers FC

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

FC Fredericia – Silkeborg IF

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Froholdt med vild hæder i Portugal

Barcelona – Betis

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Fortsætter vild målform