– Brøndby kan nærmest ikke bruge nogen fra AGF

Hvis man skulle lave et kombineret hold af Brøndby og AGF spillere, så ville den startopstilling ikke indholde mange spillere fra AGF.



Hvordan er magtforholdet efterhånden i dansk fodbold?

Efterhånden virker det til, at der er en fastlagt top to, der indeholder FC København og FC Midtjylland.

Derefter kommer Brøndby jagtende, og efter dem AGF. Netop klubben fra Aarhus mener Kenneth Emil Petersen, at de har for langt op til deres nærmeste konkurrenter ud fra parameteret spillertrup i ugens udgave af Superliga-Timen på Viaplay, hvor der blev sat fokus på AGFs position i dansk topfodbold efter tilgangen af Carsten V. Jensen.

Her blev den tidligere OB- og AaB-stopper så spurgt ind til, hvilke spillere Brøndby kunne bruge i deres startopstilling fra AGF, og det er ikke mange.

– Der må jeg bare sige, nu sidder jeg jo og kigger. Det er ikke bare sådan, at det er skåret i granit, at det bare er 11 Brøndby-spillere, der spiller, men det er tæt på. Det bliver jeg også nødt til at sige.

– Jeg sidder med en følelse af, okay Tingager. Nu er det også to forskellige formationer, men skulle man spille med to angribere, så ville Patrick Mortensen måske også være en idé. En Gift Links, her er Brøndby endda uden Bischoff, ikke? Men skulle Brøndby flytte ham lidt længere frem på banen, så kunne det være en mulighed. Men det er ikke sådan, at jeg tænker, okay ham her, han brager ind på det her Brøndby-hold, det er det altså ikke, og så bliver det svært at vinde, hvis ikke man kan brage ind på Brøndbys hold.

Muligheden for at lukke et hul i spillertruppen foreligger allerede nu, da AGF kan agere på transfermarkedet, hvor de endnu har til gode at hente deres første spiller i dette transfervindue.

Du kan se hele klippet, hvor diskussionen bliver taget op, i videoen henover artiklen.





Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner




LIVE

TransferLIVE: Nu er det officielt

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Storklub jagter to danskere

Kan få store konsekvenser for Eriksen



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Klar til at gå shopamok

Dansk profil overrasker: Han er så god

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Storkamp af Patrick Dorgu

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Højlund slutter sæsonen med bravour

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’