Brøndby-anfører hungrer efter sejr

Brøndby-anfører Kevin Mensah længes efter sejr, efter holdet har spillet sæsonens første tre kampe uafgjort.



Det forsvarende mesterhold fra Brøndby har stadig den første sejr til gode i denne superligasæson, hvor det senest søndag blev 2-2 i Vejle.

Brøndby har dermed spillet alle tre kampe i sæsonen uafgjort, og det kan godt glæde anfører Kevin Mensah, at holdet ikke har tabt endnu, selv om han mest af alt hungrer efter tre point.

– Man kan se på det positivt og sige, at vi ikke har tabt endnu, men når det så er sagt, hungrer jeg også efter en sejr, siger han.

Efter klubbens første mesterskab i 16 år har Brøndby solgt ud, hvor det er blevet farvel til profiler som Anthony Jung, Jesper Lindstrøm, Lasse Vigen, Marvin Schwäbe, Hjörtur Hermansson og nu formentlig også den tidligere anfører Andreas Maxsø, som meldes millimeter fra et skifte til russiske FK Rostov.

Anfører Mensah er dog tryg ved de nye spillere, som har fået chancen.

– Jeg løber rundt med rigtig dygtige spillere inde på banen, unge som gamle, som bliver bedre for hver dag, der går.

– Det er det, jeg kan fokusere på, så hvem der står til højre og venstre for mig, er jeg tryg ved, siger anføreren.

Trods de mange afgange er der blot blevet hentet tre nye spillere, mens enkelte spillere er kommet tilbage fra lejeophold i andre klubber.

Cheftræner Niels Frederiksen har dog en klar forventning om, at der vil komme flere tilgange end afgange fra nu af.

– Det, jeg kan sige, er, at jeg har en forventning om, at der kommer mere ind, end der går ud, fra nu af.

– I den her verden skal man forvente alt, for så længe transfervinduet er åbent, kan alt ske, siger han.

Selv om Frederiksen er tålmodig, slår han fast, at tålmodigheden også har en grænse for ham.

– Min tålmodighed bliver nok også opbrugt på et tidspunkt. Jeg arbejder dog ikke med deadlines, og hvis I vil have detaljer om transfervinduet, er det ikke mig, I skal snakke med, siger han.

Næste gang, Brøndby får muligheden for at hente sæsonens første sejr, er på søndag, når holdet skal en tur i Parken, hvor ærkerivalerne fra FC København tager imod i sæsonens første københavnerderby.

/ritzau/



Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



LIVE

Superliga-LIVE: Transfer på vej? Ude af truppen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Vil ikke juble i Parken

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Supercomputer: De vinder Superligaen

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Afslører Brøndbys transferplaner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

De viser interesse for Lyngby-profil

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!