Det forsvarende mesterhold fra Brøndby har stadig den første sejr til gode i denne superligasæson, hvor det senest søndag blev 2-2 i Vejle.
Brøndby har dermed spillet alle tre kampe i sæsonen uafgjort, og det kan godt glæde anfører Kevin Mensah, at holdet ikke har tabt endnu, selv om han mest af alt hungrer efter tre point.
– Man kan se på det positivt og sige, at vi ikke har tabt endnu, men når det så er sagt, hungrer jeg også efter en sejr, siger han.
Efter klubbens første mesterskab i 16 år har Brøndby solgt ud, hvor det er blevet farvel til profiler som Anthony Jung, Jesper Lindstrøm, Lasse Vigen, Marvin Schwäbe, Hjörtur Hermansson og nu formentlig også den tidligere anfører Andreas Maxsø, som meldes millimeter fra et skifte til russiske FK Rostov.
Anfører Mensah er dog tryg ved de nye spillere, som har fået chancen.
– Jeg løber rundt med rigtig dygtige spillere inde på banen, unge som gamle, som bliver bedre for hver dag, der går.
– Det er det, jeg kan fokusere på, så hvem der står til højre og venstre for mig, er jeg tryg ved, siger anføreren.
Trods de mange afgange er der blot blevet hentet tre nye spillere, mens enkelte spillere er kommet tilbage fra lejeophold i andre klubber.
Cheftræner Niels Frederiksen har dog en klar forventning om, at der vil komme flere tilgange end afgange fra nu af.
– Det, jeg kan sige, er, at jeg har en forventning om, at der kommer mere ind, end der går ud, fra nu af.
– I den her verden skal man forvente alt, for så længe transfervinduet er åbent, kan alt ske, siger han.
Selv om Frederiksen er tålmodig, slår han fast, at tålmodigheden også har en grænse for ham.
– Min tålmodighed bliver nok også opbrugt på et tidspunkt. Jeg arbejder dog ikke med deadlines, og hvis I vil have detaljer om transfervinduet, er det ikke mig, I skal snakke med, siger han.
Næste gang, Brøndby får muligheden for at hente sæsonens første sejr, er på søndag, når holdet skal en tur i Parken, hvor ærkerivalerne fra FC København tager imod i sæsonens første københavnerderby.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling
Stor profil ude af Frankrig-brag
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
