Brøndby-anfører hungrer efter sejr

Brøndby-anfører Kevin Mensah længes efter sejr, efter holdet har spillet sæsonens første tre kampe uafgjort.



Det forsvarende mesterhold fra Brøndby har stadig den første sejr til gode i denne superligasæson, hvor det senest søndag blev 2-2 i Vejle.

Brøndby har dermed spillet alle tre kampe i sæsonen uafgjort, og det kan godt glæde anfører Kevin Mensah, at holdet ikke har tabt endnu, selv om han mest af alt hungrer efter tre point.

– Man kan se på det positivt og sige, at vi ikke har tabt endnu, men når det så er sagt, hungrer jeg også efter en sejr, siger han.

Efter klubbens første mesterskab i 16 år har Brøndby solgt ud, hvor det er blevet farvel til profiler som Anthony Jung, Jesper Lindstrøm, Lasse Vigen, Marvin Schwäbe, Hjörtur Hermansson og nu formentlig også den tidligere anfører Andreas Maxsø, som meldes millimeter fra et skifte til russiske FK Rostov.

Anfører Mensah er dog tryg ved de nye spillere, som har fået chancen.

– Jeg løber rundt med rigtig dygtige spillere inde på banen, unge som gamle, som bliver bedre for hver dag, der går.

– Det er det, jeg kan fokusere på, så hvem der står til højre og venstre for mig, er jeg tryg ved, siger anføreren.

Trods de mange afgange er der blot blevet hentet tre nye spillere, mens enkelte spillere er kommet tilbage fra lejeophold i andre klubber.

Cheftræner Niels Frederiksen har dog en klar forventning om, at der vil komme flere tilgange end afgange fra nu af.

– Det, jeg kan sige, er, at jeg har en forventning om, at der kommer mere ind, end der går ud, fra nu af.

– I den her verden skal man forvente alt, for så længe transfervinduet er åbent, kan alt ske, siger han.

Selv om Frederiksen er tålmodig, slår han fast, at tålmodigheden også har en grænse for ham.

– Min tålmodighed bliver nok også opbrugt på et tidspunkt. Jeg arbejder dog ikke med deadlines, og hvis I vil have detaljer om transfervinduet, er det ikke mig, I skal snakke med, siger han.

Næste gang, Brøndby får muligheden for at hente sæsonens første sejr, er på søndag, når holdet skal en tur i Parken, hvor ærkerivalerne fra FC København tager imod i sæsonens første københavnerderby.

/ritzau/



Zorniger-fyring påvirker tysk klub

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Bekræftet: Færdig

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Stor ros til FC Midtjylland

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Belønnes af FC København

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

– Det her gør ondt for at være ærlig

Fortryder Chido Obi-beslutning

Vildt! Slår Champions League-rekord

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

I spil til stort job

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Les Dogues kvæler kroater

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Spørger på Jonas Wind

Har ikke spillet kamp i tre uger