Brøndby-anfører hungrer efter sejr

Brøndby-anfører Kevin Mensah længes efter sejr, efter holdet har spillet sæsonens første tre kampe uafgjort.



Det forsvarende mesterhold fra Brøndby har stadig den første sejr til gode i denne superligasæson, hvor det senest søndag blev 2-2 i Vejle.

Brøndby har dermed spillet alle tre kampe i sæsonen uafgjort, og det kan godt glæde anfører Kevin Mensah, at holdet ikke har tabt endnu, selv om han mest af alt hungrer efter tre point.

– Man kan se på det positivt og sige, at vi ikke har tabt endnu, men når det så er sagt, hungrer jeg også efter en sejr, siger han.

Efter klubbens første mesterskab i 16 år har Brøndby solgt ud, hvor det er blevet farvel til profiler som Anthony Jung, Jesper Lindstrøm, Lasse Vigen, Marvin Schwäbe, Hjörtur Hermansson og nu formentlig også den tidligere anfører Andreas Maxsø, som meldes millimeter fra et skifte til russiske FK Rostov.

Anfører Mensah er dog tryg ved de nye spillere, som har fået chancen.

– Jeg løber rundt med rigtig dygtige spillere inde på banen, unge som gamle, som bliver bedre for hver dag, der går.

– Det er det, jeg kan fokusere på, så hvem der står til højre og venstre for mig, er jeg tryg ved, siger anføreren.

Trods de mange afgange er der blot blevet hentet tre nye spillere, mens enkelte spillere er kommet tilbage fra lejeophold i andre klubber.

Cheftræner Niels Frederiksen har dog en klar forventning om, at der vil komme flere tilgange end afgange fra nu af.

– Det, jeg kan sige, er, at jeg har en forventning om, at der kommer mere ind, end der går ud, fra nu af.

– I den her verden skal man forvente alt, for så længe transfervinduet er åbent, kan alt ske, siger han.

Selv om Frederiksen er tålmodig, slår han fast, at tålmodigheden også har en grænse for ham.

– Min tålmodighed bliver nok også opbrugt på et tidspunkt. Jeg arbejder dog ikke med deadlines, og hvis I vil have detaljer om transfervinduet, er det ikke mig, I skal snakke med, siger han.

Næste gang, Brøndby får muligheden for at hente sæsonens første sejr, er på søndag, når holdet skal en tur i Parken, hvor ærkerivalerne fra FC København tager imod i sæsonens første københavnerderby.

/ritzau/





Enige med Hjulmand – her er kontrakten




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

USA – Belgien

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Brasilien – Norge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Dansker på blokken i ny storklub

Brasiliansk boost før Norge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skyder stor FCM-historie ned

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Historien taler for norsk triumf 

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Her er 1/8-finalerne ved VM