Det forsvarende mesterhold fra Brøndby har stadig den første sejr til gode i denne superligasæson, hvor det senest søndag blev 2-2 i Vejle.
Brøndby har dermed spillet alle tre kampe i sæsonen uafgjort, og det kan godt glæde anfører Kevin Mensah, at holdet ikke har tabt endnu, selv om han mest af alt hungrer efter tre point.
– Man kan se på det positivt og sige, at vi ikke har tabt endnu, men når det så er sagt, hungrer jeg også efter en sejr, siger han.
Efter klubbens første mesterskab i 16 år har Brøndby solgt ud, hvor det er blevet farvel til profiler som Anthony Jung, Jesper Lindstrøm, Lasse Vigen, Marvin Schwäbe, Hjörtur Hermansson og nu formentlig også den tidligere anfører Andreas Maxsø, som meldes millimeter fra et skifte til russiske FK Rostov.
Anfører Mensah er dog tryg ved de nye spillere, som har fået chancen.
– Jeg løber rundt med rigtig dygtige spillere inde på banen, unge som gamle, som bliver bedre for hver dag, der går.
– Det er det, jeg kan fokusere på, så hvem der står til højre og venstre for mig, er jeg tryg ved, siger anføreren.
Trods de mange afgange er der blot blevet hentet tre nye spillere, mens enkelte spillere er kommet tilbage fra lejeophold i andre klubber.
Cheftræner Niels Frederiksen har dog en klar forventning om, at der vil komme flere tilgange end afgange fra nu af.
– Det, jeg kan sige, er, at jeg har en forventning om, at der kommer mere ind, end der går ud, fra nu af.
– I den her verden skal man forvente alt, for så længe transfervinduet er åbent, kan alt ske, siger han.
Selv om Frederiksen er tålmodig, slår han fast, at tålmodigheden også har en grænse for ham.
– Min tålmodighed bliver nok også opbrugt på et tidspunkt. Jeg arbejder dog ikke med deadlines, og hvis I vil have detaljer om transfervinduet, er det ikke mig, I skal snakke med, siger han.
Næste gang, Brøndby får muligheden for at hente sæsonens første sejr, er på søndag, når holdet skal en tur i Parken, hvor ærkerivalerne fra FC København tager imod i sæsonens første københavnerderby.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Afslører: FCK ringede aldrig
OPTAKT
Paraguay – Australien
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyrkiet – USA
OPTAKT
