Brøndby skuffede stort, da holdet i onsdags tabte med 0-4 i pokalturneringen til Aarhus Fremad, der spiller i landets tredjebedste række.
Trods ydmygelsen fortæller Andreas Maxsø, at han har en fornemmelse af, at spillerne hurtigt er kommet på benene igen.
– Det er klart, at vi snakkede om det (0-4-nederlaget, red.) dagen efter, men vi blev enige om at trykke på reset-knappen derfra, siger Maxsø.
Søndag spillede Brøndby 2-2 mod AGF i Superligaen, og det var kun Mathias Greve, der fik genvalg i startopstillingen i forhold til kampen mod Aarhus Fremad.
Af den grund mener Andreas Maxsø ikke, at man kan sammenligne de to kampe.
– Jeg synes ikke, at holdet var ramt mentalt op til kampen. Det er klart, at man vinder og taber som hold, men man skal huske, at vi spillede med et helt andet mandskab mod Aarhus Fremad.
– Vi kan ikke gøre så meget ved kampen i onsdags, og vi kunne ikke lade det sidde for længe i os. Du står med en helt anden følelse, når det er, at du ikke selv var med, siger Maxsø.
Cheftræner Niels Frederiksen er på bølgelængde med sin anfører, og han tilføjer, at han har svært ved at klandre alle sine spillere for det store nederlag.
– De spillere, der spillede mod AGF, havde intet at gøre med kampen mod Aarhus Fremad.
– Vi vinder og taber sammen, så selvfølgelig har alle en eller anden form for aktie i det, men det er svært at holde alle spillere ansvarlige for det, siger han.
Det uafgjorte resultat mod AGF betyder, at de blågule lige nu sidder på tiendepladsen i Superligaen med 17 point efter 14 spillerunder.
Trods kun to point op til OB på sjettepladsen, der giver adgang til mesterskabsspillet, erkender Maxsø, at situationen er ved at spidse til.
– Det er klart, at vi står i en situation, hvor vi skal ud at hente en masse point, og vi er godt klar over, at der snart skal flere sejre til. Vi tager, de point vi kan få, og det er især vigtigt, at vi begynder at vinde vores hjemmekampe.
– Vi er ikke begyndt at frygte, at vi ikke kommer i top-6, men vi er godt klar over alvoren. Vi skal til at få nogle point på kontoen, siger han.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Jørgensen lejes ud
MEDIE
Monstrøs PL-transfer tæt på
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
LIVE
Superliga-LIVE: SL-klub udlejer udlænding
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
FC København bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK
TIPSBLADET SPECIAL