Maxsø: Synes ikke vi var mentalt ramt før AGF-kamp

Andreas Maxsø mener, at alle har fundet sig selv, efter at Brøndby tabte 0-4 til Aarhus Fremad i onsdags.



Brøndby skuffede stort, da holdet i onsdags tabte med 0-4 i pokalturneringen til Aarhus Fremad, der spiller i landets tredjebedste række.

Trods ydmygelsen fortæller Andreas Maxsø, at han har en fornemmelse af, at spillerne hurtigt er kommet på benene igen.

– Det er klart, at vi snakkede om det (0-4-nederlaget, red.) dagen efter, men vi blev enige om at trykke på reset-knappen derfra, siger Maxsø.

Søndag spillede Brøndby 2-2 mod AGF i Superligaen, og det var kun Mathias Greve, der fik genvalg i startopstillingen i forhold til kampen mod Aarhus Fremad.

Af den grund mener Andreas Maxsø ikke, at man kan sammenligne de to kampe.

– Jeg synes ikke, at holdet var ramt mentalt op til kampen. Det er klart, at man vinder og taber som hold, men man skal huske, at vi spillede med et helt andet mandskab mod Aarhus Fremad.

– Vi kan ikke gøre så meget ved kampen i onsdags, og vi kunne ikke lade det sidde for længe i os. Du står med en helt anden følelse, når det er, at du ikke selv var med, siger Maxsø.

Cheftræner Niels Frederiksen er på bølgelængde med sin anfører, og han tilføjer, at han har svært ved at klandre alle sine spillere for det store nederlag.

– De spillere, der spillede mod AGF, havde intet at gøre med kampen mod Aarhus Fremad.

– Vi vinder og taber sammen, så selvfølgelig har alle en eller anden form for aktie i det, men det er svært at holde alle spillere ansvarlige for det, siger han.

Det uafgjorte resultat mod AGF betyder, at de blågule lige nu sidder på tiendepladsen i Superligaen med 17 point efter 14 spillerunder.

Trods kun to point op til OB på sjettepladsen, der giver adgang til mesterskabsspillet, erkender Maxsø, at situationen er ved at spidse til.

– Det er klart, at vi står i en situation, hvor vi skal ud at hente en masse point, og vi er godt klar over, at der snart skal flere sejre til. Vi tager, de point vi kan få, og det er især vigtigt, at vi begynder at vinde vores hjemmekampe.

– Vi er ikke begyndt at frygte, at vi ikke kommer i top-6, men vi er godt klar over alvoren. Vi skal til at få nogle point på kontoen, siger han.

/ritzau/





Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub teaser

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Afsløring: Kolding køber stor profil



LIVE

VM-LIVE: Surt show

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Spår rekordtransfer i dette vindue

Kryptisk transfermelding

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Elfenbenskysten – Norge

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-klub tæt på FCK’er

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’