Maxsø: Synes ikke vi var mentalt ramt før AGF-kamp

Andreas Maxsø mener, at alle har fundet sig selv, efter at Brøndby tabte 0-4 til Aarhus Fremad i onsdags.



Brøndby skuffede stort, da holdet i onsdags tabte med 0-4 i pokalturneringen til Aarhus Fremad, der spiller i landets tredjebedste række.

Trods ydmygelsen fortæller Andreas Maxsø, at han har en fornemmelse af, at spillerne hurtigt er kommet på benene igen.

– Det er klart, at vi snakkede om det (0-4-nederlaget, red.) dagen efter, men vi blev enige om at trykke på reset-knappen derfra, siger Maxsø.

Søndag spillede Brøndby 2-2 mod AGF i Superligaen, og det var kun Mathias Greve, der fik genvalg i startopstillingen i forhold til kampen mod Aarhus Fremad.

Af den grund mener Andreas Maxsø ikke, at man kan sammenligne de to kampe.

– Jeg synes ikke, at holdet var ramt mentalt op til kampen. Det er klart, at man vinder og taber som hold, men man skal huske, at vi spillede med et helt andet mandskab mod Aarhus Fremad.

– Vi kan ikke gøre så meget ved kampen i onsdags, og vi kunne ikke lade det sidde for længe i os. Du står med en helt anden følelse, når det er, at du ikke selv var med, siger Maxsø.

Cheftræner Niels Frederiksen er på bølgelængde med sin anfører, og han tilføjer, at han har svært ved at klandre alle sine spillere for det store nederlag.

– De spillere, der spillede mod AGF, havde intet at gøre med kampen mod Aarhus Fremad.

– Vi vinder og taber sammen, så selvfølgelig har alle en eller anden form for aktie i det, men det er svært at holde alle spillere ansvarlige for det, siger han.

Det uafgjorte resultat mod AGF betyder, at de blågule lige nu sidder på tiendepladsen i Superligaen med 17 point efter 14 spillerunder.

Trods kun to point op til OB på sjettepladsen, der giver adgang til mesterskabsspillet, erkender Maxsø, at situationen er ved at spidse til.

– Det er klart, at vi står i en situation, hvor vi skal ud at hente en masse point, og vi er godt klar over, at der snart skal flere sejre til. Vi tager, de point vi kan få, og det er især vigtigt, at vi begynder at vinde vores hjemmekampe.

– Vi er ikke begyndt at frygte, at vi ikke kommer i top-6, men vi er godt klar over alvoren. Vi skal til at få nogle point på kontoen, siger han.

/ritzau/



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Patrick Da Silva idømt fængsel

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Bo Henriksen fyret

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Dybt skuffet og trist

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Fyringstruet: – Han har to kampe

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Nu er han gratis – på vej til OB?

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Storklub meldes interesseret

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

– Brøndby er chanceløse

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes