Brøndby skuffede stort, da holdet i onsdags tabte med 0-4 i pokalturneringen til Aarhus Fremad, der spiller i landets tredjebedste række.
Trods ydmygelsen fortæller Andreas Maxsø, at han har en fornemmelse af, at spillerne hurtigt er kommet på benene igen.
– Det er klart, at vi snakkede om det (0-4-nederlaget, red.) dagen efter, men vi blev enige om at trykke på reset-knappen derfra, siger Maxsø.
Søndag spillede Brøndby 2-2 mod AGF i Superligaen, og det var kun Mathias Greve, der fik genvalg i startopstillingen i forhold til kampen mod Aarhus Fremad.
Af den grund mener Andreas Maxsø ikke, at man kan sammenligne de to kampe.
– Jeg synes ikke, at holdet var ramt mentalt op til kampen. Det er klart, at man vinder og taber som hold, men man skal huske, at vi spillede med et helt andet mandskab mod Aarhus Fremad.
– Vi kan ikke gøre så meget ved kampen i onsdags, og vi kunne ikke lade det sidde for længe i os. Du står med en helt anden følelse, når det er, at du ikke selv var med, siger Maxsø.
Cheftræner Niels Frederiksen er på bølgelængde med sin anfører, og han tilføjer, at han har svært ved at klandre alle sine spillere for det store nederlag.
– De spillere, der spillede mod AGF, havde intet at gøre med kampen mod Aarhus Fremad.
– Vi vinder og taber sammen, så selvfølgelig har alle en eller anden form for aktie i det, men det er svært at holde alle spillere ansvarlige for det, siger han.
Det uafgjorte resultat mod AGF betyder, at de blågule lige nu sidder på tiendepladsen i Superligaen med 17 point efter 14 spillerunder.
Trods kun to point op til OB på sjettepladsen, der giver adgang til mesterskabsspillet, erkender Maxsø, at situationen er ved at spidse til.
– Det er klart, at vi står i en situation, hvor vi skal ud at hente en masse point, og vi er godt klar over, at der snart skal flere sejre til. Vi tager, de point vi kan få, og det er især vigtigt, at vi begynder at vinde vores hjemmekampe.
– Vi er ikke begyndt at frygte, at vi ikke kommer i top-6, men vi er godt klar over alvoren. Vi skal til at få nogle point på kontoen, siger han.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu
MEDIE
Chokskifte på vej?
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
MEDIE
Frederiksen renser ud
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp
Et skridt tættere Englands største stadion
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
England – Ghana
FC Københavns talenter gør rent bord
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
Algeriet leverer comeback og sender Jordan hjem
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT