Brøndby får svært ved at nå målet om Conference League i denne sæson.
Holdet lå ellers til at spille sig et skridt nærmere avancement, men trods to føringer tabte Jesper Sørensens hold med 2-3 hjemme mod Legia Warszawa fra Polen i tredje runde af kvalifikationen.
Brøndby begik store fejl, og de blev straffet effektivt af udeholdet i en kamp, hvor der blev scoret på stort set alle chancer.
Ramt af flere skader havde Brøndby ikke bredde til at stå distancen, mens Legia indskiftede Blaz Kramer, der med to assister blev meget afgørende.
Kampens indledning bød på høj intensitet, men ingen offensive indslag, men det blev der lavet om på efter knap 20 minutter i et ungt samarbejde.
18-årige Clement Bischoff fandt i feltet 20-årige Filip Bundgaard, der fra en lidt spids vinkel huggede bolden tørt ind til 1-0.
På det tidspunkt havde polakkerne intet haft at byde ind med, men bagud rykkede udeholdet spillet frem – og med hurtigt afkast.
Bare fem minutter senere lod Brøndbys opdækning meget tilbage at ønske, og den tjekkiske angriber Tomás Pekhart flugtede efter et indlæg udligningen ind ved bageste stolpe.
Brøndby reagerede positivt på udligningen og sluttede halvlegen bedst af.
Efter 35 minutter gav det en ny føring, da Bundgaard brød igennem til baglinjen og sendte bolden bagud til Mathias Kvistgaarden, der dirigerede bolden ind.
Kvistgaarden udgik med en ribbensskade i søndagens kamp mod Lyngby, men bed smerterne i sig for at bidrage mod Legia.
Efter pausen var kampen noget låst. Det skulle en stor Brøndby-fejl dog ændre på. Unge Noah Nartey forærede bolden til en modstander, og så gik det stærkt. Kramer fandt Luquinhas, der let kunne udligne med 20 minutter tilbage.
Og det blev værre endnu. Da Brøndby i slutfasen jagtede et sejrsmål, slog Legia i stedet kontra og scorede ved japaneren Ryoya Morishita.
Dermed er Legia favorit til at gå samlet videre, når der om en uge er returkamp i den polske hovedstad.
Den samlede vinder af opgøret vil stå med store chancer for at nå Conference League, da der venter på papiret nemmere modstand i enten FK Auda fra Letland eller FC Drita fra Kosovo.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Choktransfer er på plads
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER
Superliga-retur?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE
Har budt en milliard
Voldsom kritik af FIFAs planer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Det vil være en skandale’
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TOPNYHED