Brøler førte til Brøndby-kollaps

Brøndby førte to gange, men tabte hjemme til Legia Warszawa i Conference League-kvalifikationen.



Brøndby får svært ved at nå målet om Conference League i denne sæson.

Holdet lå ellers til at spille sig et skridt nærmere avancement, men trods to føringer tabte Jesper Sørensens hold med 2-3 hjemme mod Legia Warszawa fra Polen i tredje runde af kvalifikationen.

Brøndby begik store fejl, og de blev straffet effektivt af udeholdet i en kamp, hvor der blev scoret på stort set alle chancer.

Ramt af flere skader havde Brøndby ikke bredde til at stå distancen, mens Legia indskiftede Blaz Kramer, der med to assister blev meget afgørende.

Kampens indledning bød på høj intensitet, men ingen offensive indslag, men det blev der lavet om på efter knap 20 minutter i et ungt samarbejde.

18-årige Clement Bischoff fandt i feltet 20-årige Filip Bundgaard, der fra en lidt spids vinkel huggede bolden tørt ind til 1-0.

På det tidspunkt havde polakkerne intet haft at byde ind med, men bagud rykkede udeholdet spillet frem – og med hurtigt afkast.

Bare fem minutter senere lod Brøndbys opdækning meget tilbage at ønske, og den tjekkiske angriber Tomás Pekhart flugtede efter et indlæg udligningen ind ved bageste stolpe.

Brøndby reagerede positivt på udligningen og sluttede halvlegen bedst af.

Efter 35 minutter gav det en ny føring, da Bundgaard brød igennem til baglinjen og sendte bolden bagud til Mathias Kvistgaarden, der dirigerede bolden ind.

Kvistgaarden udgik med en ribbensskade i søndagens kamp mod Lyngby, men bed smerterne i sig for at bidrage mod Legia.

Efter pausen var kampen noget låst. Det skulle en stor Brøndby-fejl dog ændre på. Unge Noah Nartey forærede bolden til en modstander, og så gik det stærkt. Kramer fandt Luquinhas, der let kunne udligne med 20 minutter tilbage.

Og det blev værre endnu. Da Brøndby i slutfasen jagtede et sejrsmål, slog Legia i stedet kontra og scorede ved japaneren Ryoya Morishita.

Dermed er Legia favorit til at gå samlet videre, når der om en uge er returkamp i den polske hovedstad.

Den samlede vinder af opgøret vil stå med store chancer for at nå Conference League, da der venter på papiret nemmere modstand i enten FK Auda fra Letland eller FC Drita fra Kosovo.

/ritzau/






Afsløring: Pontus Texel skifter til Académica




LIVE

TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Stor profil ude af Frankrig-brag

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder VM

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Norges kronprins rejser til USA



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Arbejder på Brøndby-exit

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Hylder kæmpe FCM-transfer

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Knuser transferrekord

Uwe Rösler henter dansker

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Fredberg henter italiensk legende

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Frankrig – Marokko

Tager kontakt om Kamil Grabara