Morten Frendrup står lige på tærsklen til et stort gennembrud i Brøndby IF – nogle vil mene, at han allerede har fået det.
Den 19-årige midtbanespiller er startet inde i samtlige Superliga-kampe for de blå-gule i denne sæson, og med sin enorme løbekapacitet er han en vigtig mand for cheftræner Niels Frederiksen.
Allerede som 16-årig fik Morten Frendrup debut for Brøndby IF, så han har været undervejs længe, og derfor kan man godt have en tendens til at glemme hans unge alder.
Sådan lyder det fra Brøndbys fysiske træner Ahron Thode, der er imponeret af den unge mand.
– Vi har fået sat en del muskler på ham over længere tid, men jeg vil stadig have, at han er let og dynamisk. Han er stærk de rigtige steder i kroppen, så han kan spille som en større spiller, end han egentlig er. Han vinder rigtig mange dueller mod gutter, der er fem-ti kilo tungere end ham, og han tackler virkelig hårdt. Han ved, hvordan han skal bruge sin krop, og han går altid ind med fuld kraft, siger Thode til Tipsbladet og fortsætter:
– Man kunne godt sætte mere muskelmasse på ham, men hvis det går for hurtigt, vil det koste på nogle af de andre ting; hans dynamiske bevægelser, hans letbenethed og hans løbekapacitet ville ændre sig. Og som han bliver ældre, skal han nok også blive tungere af sig selv.
– Han er jo stadig en dreng, og folk glemmer tit, at han kun er 19 år gammel, men det er selvfølgelig også fordi, han har været med os siden Zornigers andet år. Og så blev han bare hængende.
Du kan læse et stort interview med Morten Frendrup i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I avisen får du også en reportage fra onsdagens testkamp mellem FC København og AGF, et blik på FC Midtjyllands historik som tophold ved vinterpausen, en status på hvor meget spilletid de unge talenter får i Superliga-klubberne – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
UEFA med vild ændring
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’
EKSKLUSIVT
