Brøndby-komet buldrer frem: Han er jo stadig en dreng

Brøndbys Morten Frendrup imponerer klubbens fysiske træner.



Morten Frendrup står lige på tærsklen til et stort gennembrud i Brøndby IF – nogle vil mene, at han allerede har fået det.

Den 19-årige midtbanespiller er startet inde i samtlige Superliga-kampe for de blå-gule i denne sæson, og med sin enorme løbekapacitet er han en vigtig mand for cheftræner Niels Frederiksen.

Allerede som 16-årig fik Morten Frendrup debut for Brøndby IF, så han har været undervejs længe, og derfor kan man godt have en tendens til at glemme hans unge alder.

Sådan lyder det fra Brøndbys fysiske træner Ahron Thode, der er imponeret af den unge mand.

– Vi har fået sat en del muskler på ham over længere tid, men jeg vil stadig have, at han er let og dynamisk. Han er stærk de rigtige steder i kroppen, så han kan spille som en større spiller, end han egentlig er. Han vinder rigtig mange dueller mod gutter, der er fem-ti kilo tungere end ham, og han tackler virkelig hårdt. Han ved, hvordan han skal bruge sin krop, og han går altid ind med fuld kraft, siger Thode til Tipsbladet og fortsætter:

– Man kunne godt sætte mere muskelmasse på ham, men hvis det går for hurtigt, vil det koste på nogle af de andre ting; hans dynamiske bevægelser, hans letbenethed og hans løbekapacitet ville ændre sig. Og som han bliver ældre, skal han nok også blive tungere af sig selv.

– Han er jo stadig en dreng, og folk glemmer tit, at han kun er 19 år gammel, men det er selvfølgelig også fordi, han har været med os siden Zornigers andet år. Og så blev han bare hængende.

Du kan læse et stort interview med Morten Frendrup i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I avisen får du også en reportage fra onsdagens testkamp mellem FC København og AGF, et blik på FC Midtjyllands historik som tophold ved vinterpausen, en status på hvor meget spilletid de unge talenter får i Superliga-klubberne – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Tipsbladet





Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’




LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Forhandler med storklub



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

FC København kan få Jens Stage-millioner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kommer med frækt bud på dansk mester

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Dommerekspert: Glem det, FCK!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Liverpool – Brentford

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus