Brøndby-komet buldrer frem: Han er jo stadig en dreng

Brøndbys Morten Frendrup imponerer klubbens fysiske træner.



Morten Frendrup står lige på tærsklen til et stort gennembrud i Brøndby IF – nogle vil mene, at han allerede har fået det.

Den 19-årige midtbanespiller er startet inde i samtlige Superliga-kampe for de blå-gule i denne sæson, og med sin enorme løbekapacitet er han en vigtig mand for cheftræner Niels Frederiksen.

Allerede som 16-årig fik Morten Frendrup debut for Brøndby IF, så han har været undervejs længe, og derfor kan man godt have en tendens til at glemme hans unge alder.

Sådan lyder det fra Brøndbys fysiske træner Ahron Thode, der er imponeret af den unge mand.

– Vi har fået sat en del muskler på ham over længere tid, men jeg vil stadig have, at han er let og dynamisk. Han er stærk de rigtige steder i kroppen, så han kan spille som en større spiller, end han egentlig er. Han vinder rigtig mange dueller mod gutter, der er fem-ti kilo tungere end ham, og han tackler virkelig hårdt. Han ved, hvordan han skal bruge sin krop, og han går altid ind med fuld kraft, siger Thode til Tipsbladet og fortsætter:

– Man kunne godt sætte mere muskelmasse på ham, men hvis det går for hurtigt, vil det koste på nogle af de andre ting; hans dynamiske bevægelser, hans letbenethed og hans løbekapacitet ville ændre sig. Og som han bliver ældre, skal han nok også blive tungere af sig selv.

– Han er jo stadig en dreng, og folk glemmer tit, at han kun er 19 år gammel, men det er selvfølgelig også fordi, han har været med os siden Zornigers andet år. Og så blev han bare hængende.

Du kan læse et stort interview med Morten Frendrup i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I avisen får du også en reportage fra onsdagens testkamp mellem FC København og AGF, et blik på FC Midtjyllands historik som tophold ved vinterpausen, en status på hvor meget spilletid de unge talenter får i Superliga-klubberne – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Tipsbladet





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Manchester City vinder FA Cup

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Lewandowski forlader FC Barcelona



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Ny offensiv transfer i FCN?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC København – Randers FC

Celtic er mester efter vildt drama

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Manchester United – Nottingham Forest

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Chelsea – Manchester City

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FC Fredericia – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper