VAR-straffe reddede ét point til Brøndby

AaB kom på sejrskurs tidligt i anden halvleg, men Brøndby vågnede op og sikrede sig et point i 1-1-kamp.



Med 1-1 hjemme mod AaB søndag aften sikrede Brøndby sig endnu en runde som Superligaens førerhold, efter en kamp hvor der var plads til megen forbedring hos begge mandskaber.

AaB kom ellers fortjent foran efter 51 minutter, men så vågnede Brøndby og udlignede til 1-1, som gav et point til topholdet.

AaB rykker med det ene point nærmere top-6, da nummer seks, Sønderjyske, tabte tidligere søndag til Vejle. AaB er nu nummer syv efter 15 spillerunder, mens Brøndby har tre point ned til AGF på andenpladsen.

Brøndby og AaB delte pointene efter en kamp, hvor begge mandskaber i lange perioder havde problemer i deres etablerede angrebsspil.

Hos Brøndby var der masser af fejl i opspillet, mens AaB i sine bedste perioder ikke fik brudt gennem Brøndbys stærke linjer, og derfor blev det sjældent farligt i begge ender.

Hos AaB var der i fraværet af anfører Lucas Andersen debut til nytilkomne Martin Samuelsen, og han skulle gøre en ganske fin figur. Brøndby havde midtbanespiller Anis Slimane med fra start, efter at han senest sad ude, men han fik blot 45 minutter på banen.

Kampens første halvleg var en særdeles rodet affære, hvor begge hold havde problemer med at skabe chancer.

Værterne begik en lang række fejl, som betød, at angrebene stoppede, før de blev farlige, mens AaB havde rigelig tid på bolden, uden nordjyderne formåede at få spillet sig igennem en solid Brøndby-defensiv.

Halvlegens eneste nævneværdige chance var en friløber til AaB-angriber Tim Prica, som dog sendte sit forsøg lige på Brøndby-målmand Marvin Schwäbe.

Derfor 0-0 ved pause, og den brugte Brøndby til at skifte to mand. Men alligevel var det AaB, som kom foran, da 18-årige Marcus Hannesbo nettede til 1-0 seks minutter inde i anden halvleg.

Men så var det som om, at AaB overlod initiativet og trak sig en anelse længere tilbage. Det gav rum til Brøndby-profilen Jesper Lindstrøm, der bød sig til et par gange, og værterne begyndte at lykkes mere med sine offensive aktioner.

Overtaget gav afkast efter 72 minutter, hvor angriber Mikael Uhre sparkede bolden i kassen på et straffespark for hånd på bolden.

Samme Uhre havde kort før tid en stor chance for at score til 2-1, men han misbrugte i fri position.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Rasmus Højlund revser konkurrent

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

AGF – Brøndby IF

Josip Radošević på samtlige forsider

Viborg FF – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

FC København – FC Fredericia



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Benhård Brian Riemer-melding

Randers FC – Silkeborg IF

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Så blev det officielt

Afslører vild transfer-historie

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Dansker sammenlignes med Paul Pogba



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

‘Det er dramatisk!’

Protesterer efter dansk drømmekamp

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Topchef får nyt job i FCK

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Modtager stor ros fra Højbjerg

Randers vinder Gudenå-derby

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

“Ingen er uerstattelige”

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå