Med 1-1 hjemme mod AaB søndag aften sikrede Brøndby sig endnu en runde som Superligaens førerhold, efter en kamp hvor der var plads til megen forbedring hos begge mandskaber.
AaB kom ellers fortjent foran efter 51 minutter, men så vågnede Brøndby og udlignede til 1-1, som gav et point til topholdet.
AaB rykker med det ene point nærmere top-6, da nummer seks, Sønderjyske, tabte tidligere søndag til Vejle. AaB er nu nummer syv efter 15 spillerunder, mens Brøndby har tre point ned til AGF på andenpladsen.
Brøndby og AaB delte pointene efter en kamp, hvor begge mandskaber i lange perioder havde problemer i deres etablerede angrebsspil.
Hos Brøndby var der masser af fejl i opspillet, mens AaB i sine bedste perioder ikke fik brudt gennem Brøndbys stærke linjer, og derfor blev det sjældent farligt i begge ender.
Hos AaB var der i fraværet af anfører Lucas Andersen debut til nytilkomne Martin Samuelsen, og han skulle gøre en ganske fin figur. Brøndby havde midtbanespiller Anis Slimane med fra start, efter at han senest sad ude, men han fik blot 45 minutter på banen.
Kampens første halvleg var en særdeles rodet affære, hvor begge hold havde problemer med at skabe chancer.
Værterne begik en lang række fejl, som betød, at angrebene stoppede, før de blev farlige, mens AaB havde rigelig tid på bolden, uden nordjyderne formåede at få spillet sig igennem en solid Brøndby-defensiv.
Halvlegens eneste nævneværdige chance var en friløber til AaB-angriber Tim Prica, som dog sendte sit forsøg lige på Brøndby-målmand Marvin Schwäbe.
Derfor 0-0 ved pause, og den brugte Brøndby til at skifte to mand. Men alligevel var det AaB, som kom foran, da 18-årige Marcus Hannesbo nettede til 1-0 seks minutter inde i anden halvleg.
Men så var det som om, at AaB overlod initiativet og trak sig en anelse længere tilbage. Det gav rum til Brøndby-profilen Jesper Lindstrøm, der bød sig til et par gange, og værterne begyndte at lykkes mere med sine offensive aktioner.
Overtaget gav afkast efter 72 minutter, hvor angriber Mikael Uhre sparkede bolden i kassen på et straffespark for hånd på bolden.
Samme Uhre havde kort før tid en stor chance for at score til 2-1, men han misbrugte i fri position.
/ritzau/
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
I svime over Oscar Schwartau
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
Her vil Asien kopiere Europa
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
AVIS
Det kommer til at trække ud
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
AVIS
Intet aftryk!
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Marokko er blevet fodboldens mekka
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
Varsler straf til Dortmund-stjerne
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
