Brøndby-kvartet bedre end The Beatles

Tipsbladet zoomer ind på opgøret mellem Brøndby IF og Sønderjyske, hvor hjemmeholdet levede op til favoritværdigheden og nappede de tre point.



Tipsbladet på Brøndby Stadion

Brøndby IF – Sønderjyske 2-0 (1-0)

1-0 Mathias Kvistgaarden (3.)

2-0 Yuito Suzuki (75.)

Kampens bedste:

Brøndby IF:
Han har haft det svært i starten af denne sæson, men den gode, gamle Yuito Suzuki stak ansigtet frem som en genopstået mand denne sensommer-søndag på Brøndby Stadion. Lækre driblinger? Tjek. Sublim i genpresset? Tjek. God timing i de offensive aktioner? Tjek. Og så var han i allerhøjeste grad involvetet i målene. 2-0-scoringen, der blev signeret japaneren selv, makerede afslutningen på en måltørke for japaneren. Var det lige præcis den forløsning, der skulle til for, at Yuito Suzuki igen bliver en Superliga-profil? 

Naturligvis kan man heller ikke komme uden om Mathias Kvistgaarden, der med et mål og en assist satte to streger under, at han lige nu er stjerneangriberen på Vestegnen og et oplagt bud på en Superliga-topscorer, hvis han ellers spiller en hel sæson uden at blive skadet. Og uden at blive solgt. 

Sønderjyske:
Det blev som ventet en travl aften for gæsternes midtstoppere, og især én af dem stod rigtig stærkt i billedet – Daniel Gretarsson. Masser af gange kom islændingen i vejen for især Mathias Kvistgaarden, og han formåede at holde hovedet koldt i spillet med fødderne, selv om hjemmeholdet lagde et tungt pres. Ekstremt stærk i duellerne og en leder på banen. 

Kampens værste:
Maxime Soulas blev grillet som en ringridderpølse over et blå-gult flammehav. Sønderjyskes nummer 12 kunne gang på gang ikke stå imod, når Brøndbys lynhurtige offensivspillere løb i ryggen på ham, og ikke mindst i første halvleg var Soulas tydeligvis groggy, hvilket også medførte et par uprovokerede fejlafleveringer. Franskmanden var godt nok overmatchet, og der skal mere end en enkelt Fuglsang til i bussen på vej hjem for, at den oplevelse ikke også sidder i kroppen i morgen. 

Kampens detalje: 
Fodboldens A, B, C kan støves af og tilføjes endnu et kapitel. Det var et mål lige til lærebøgerne, Brøndby scorede efter bare tre minutter, da Clement Bischoff, Yuito Suzuki, Filip Bundgaard og Mathias Kvistgaarden gav den som en mere velspillende kvartet end The Beatles. Med knivskarpe pasninger og veltimede løb skilte de Sønderjyske ad og scorede til 1-0.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Født i Danmark og på vej til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener

Overvejer AGF-forlængelse

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Nu er de færdige i Superligaen

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Disse to er færdige i Brøndby

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit