Brøndby-kvartet bedre end The Beatles

Tipsbladet zoomer ind på opgøret mellem Brøndby IF og Sønderjyske, hvor hjemmeholdet levede op til favoritværdigheden og nappede de tre point.



Tipsbladet på Brøndby Stadion

Brøndby IF – Sønderjyske 2-0 (1-0)

1-0 Mathias Kvistgaarden (3.)

2-0 Yuito Suzuki (75.)

Kampens bedste:

Brøndby IF:
Han har haft det svært i starten af denne sæson, men den gode, gamle Yuito Suzuki stak ansigtet frem som en genopstået mand denne sensommer-søndag på Brøndby Stadion. Lækre driblinger? Tjek. Sublim i genpresset? Tjek. God timing i de offensive aktioner? Tjek. Og så var han i allerhøjeste grad involvetet i målene. 2-0-scoringen, der blev signeret japaneren selv, makerede afslutningen på en måltørke for japaneren. Var det lige præcis den forløsning, der skulle til for, at Yuito Suzuki igen bliver en Superliga-profil? 

Naturligvis kan man heller ikke komme uden om Mathias Kvistgaarden, der med et mål og en assist satte to streger under, at han lige nu er stjerneangriberen på Vestegnen og et oplagt bud på en Superliga-topscorer, hvis han ellers spiller en hel sæson uden at blive skadet. Og uden at blive solgt. 

Sønderjyske:
Det blev som ventet en travl aften for gæsternes midtstoppere, og især én af dem stod rigtig stærkt i billedet – Daniel Gretarsson. Masser af gange kom islændingen i vejen for især Mathias Kvistgaarden, og han formåede at holde hovedet koldt i spillet med fødderne, selv om hjemmeholdet lagde et tungt pres. Ekstremt stærk i duellerne og en leder på banen. 

Kampens værste:
Maxime Soulas blev grillet som en ringridderpølse over et blå-gult flammehav. Sønderjyskes nummer 12 kunne gang på gang ikke stå imod, når Brøndbys lynhurtige offensivspillere løb i ryggen på ham, og ikke mindst i første halvleg var Soulas tydeligvis groggy, hvilket også medførte et par uprovokerede fejlafleveringer. Franskmanden var godt nok overmatchet, og der skal mere end en enkelt Fuglsang til i bussen på vej hjem for, at den oplevelse ikke også sidder i kroppen i morgen. 

Kampens detalje: 
Fodboldens A, B, C kan støves af og tilføjes endnu et kapitel. Det var et mål lige til lærebøgerne, Brøndby scorede efter bare tre minutter, da Clement Bischoff, Yuito Suzuki, Filip Bundgaard og Mathias Kvistgaarden gav den som en mere velspillende kvartet end The Beatles. Med knivskarpe pasninger og veltimede løb skilte de Sønderjyske ad og scorede til 1-0.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Hold nu kæft, hvor er han god!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Lewandowski forlader FC Barcelona

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Tæt på aftale med Andreas Christensen

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

– Niels Frederiksen er en legende!

Så er det officielt

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Arsenal – Burnley

Salah sender særlig besked