Brøndby-kvartet bedre end The Beatles

Tipsbladet zoomer ind på opgøret mellem Brøndby IF og Sønderjyske, hvor hjemmeholdet levede op til favoritværdigheden og nappede de tre point.



Tipsbladet på Brøndby Stadion

Brøndby IF – Sønderjyske 2-0 (1-0)

1-0 Mathias Kvistgaarden (3.)

2-0 Yuito Suzuki (75.)

Kampens bedste:

Brøndby IF:
Han har haft det svært i starten af denne sæson, men den gode, gamle Yuito Suzuki stak ansigtet frem som en genopstået mand denne sensommer-søndag på Brøndby Stadion. Lækre driblinger? Tjek. Sublim i genpresset? Tjek. God timing i de offensive aktioner? Tjek. Og så var han i allerhøjeste grad involvetet i målene. 2-0-scoringen, der blev signeret japaneren selv, makerede afslutningen på en måltørke for japaneren. Var det lige præcis den forløsning, der skulle til for, at Yuito Suzuki igen bliver en Superliga-profil? 

Naturligvis kan man heller ikke komme uden om Mathias Kvistgaarden, der med et mål og en assist satte to streger under, at han lige nu er stjerneangriberen på Vestegnen og et oplagt bud på en Superliga-topscorer, hvis han ellers spiller en hel sæson uden at blive skadet. Og uden at blive solgt. 

Sønderjyske:
Det blev som ventet en travl aften for gæsternes midtstoppere, og især én af dem stod rigtig stærkt i billedet – Daniel Gretarsson. Masser af gange kom islændingen i vejen for især Mathias Kvistgaarden, og han formåede at holde hovedet koldt i spillet med fødderne, selv om hjemmeholdet lagde et tungt pres. Ekstremt stærk i duellerne og en leder på banen. 

Kampens værste:
Maxime Soulas blev grillet som en ringridderpølse over et blå-gult flammehav. Sønderjyskes nummer 12 kunne gang på gang ikke stå imod, når Brøndbys lynhurtige offensivspillere løb i ryggen på ham, og ikke mindst i første halvleg var Soulas tydeligvis groggy, hvilket også medførte et par uprovokerede fejlafleveringer. Franskmanden var godt nok overmatchet, og der skal mere end en enkelt Fuglsang til i bussen på vej hjem for, at den oplevelse ikke også sidder i kroppen i morgen. 

Kampens detalje: 
Fodboldens A, B, C kan støves af og tilføjes endnu et kapitel. Det var et mål lige til lærebøgerne, Brøndby scorede efter bare tre minutter, da Clement Bischoff, Yuito Suzuki, Filip Bundgaard og Mathias Kvistgaarden gav den som en mere velspillende kvartet end The Beatles. Med knivskarpe pasninger og veltimede løb skilte de Sønderjyske ad og scorede til 1-0.





Nu er Dreyer historisk




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Bo Henriksen lander TV-job

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

‘Det er tæt på uforklarligt’

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

FC København-fans raser

LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Dansk drømmehug i Serie A

FC Midtjylland med politianmeldelse

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Henter kæmpe Superliga-flop

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Boro deprimerer Blues

Superliga-træner enormt stolt

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar