Tipsbladet på Brøndby Stadion
Brøndby IF – Sønderjyske 2-0 (1-0)
1-0 Mathias Kvistgaarden (3.)
2-0 Yuito Suzuki (75.)
Kampens bedste:
Brøndby IF:
Han har haft det svært i starten af denne sæson, men den gode, gamle Yuito Suzuki stak ansigtet frem som en genopstået mand denne sensommer-søndag på Brøndby Stadion. Lækre driblinger? Tjek. Sublim i genpresset? Tjek. God timing i de offensive aktioner? Tjek. Og så var han i allerhøjeste grad involvetet i målene. 2-0-scoringen, der blev signeret japaneren selv, makerede afslutningen på en måltørke for japaneren. Var det lige præcis den forløsning, der skulle til for, at Yuito Suzuki igen bliver en Superliga-profil?
Naturligvis kan man heller ikke komme uden om Mathias Kvistgaarden, der med et mål og en assist satte to streger under, at han lige nu er stjerneangriberen på Vestegnen og et oplagt bud på en Superliga-topscorer, hvis han ellers spiller en hel sæson uden at blive skadet. Og uden at blive solgt.
Sønderjyske:
Det blev som ventet en travl aften for gæsternes midtstoppere, og især én af dem stod rigtig stærkt i billedet – Daniel Gretarsson. Masser af gange kom islændingen i vejen for især Mathias Kvistgaarden, og han formåede at holde hovedet koldt i spillet med fødderne, selv om hjemmeholdet lagde et tungt pres. Ekstremt stærk i duellerne og en leder på banen.
Kampens værste:
Maxime Soulas blev grillet som en ringridderpølse over et blå-gult flammehav. Sønderjyskes nummer 12 kunne gang på gang ikke stå imod, når Brøndbys lynhurtige offensivspillere løb i ryggen på ham, og ikke mindst i første halvleg var Soulas tydeligvis groggy, hvilket også medførte et par uprovokerede fejlafleveringer. Franskmanden var godt nok overmatchet, og der skal mere end en enkelt Fuglsang til i bussen på vej hjem for, at den oplevelse ikke også sidder i kroppen i morgen.
Kampens detalje:
Fodboldens A, B, C kan støves af og tilføjes endnu et kapitel. Det var et mål lige til lærebøgerne, Brøndby scorede efter bare tre minutter, da Clement Bischoff, Yuito Suzuki, Filip Bundgaard og Mathias Kvistgaarden gav den som en mere velspillende kvartet end The Beatles. Med knivskarpe pasninger og veltimede løb skilte de Sønderjyske ad og scorede til 1-0.
LIVE
Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
‘Han er ulykkelig’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
MEDIE
Meldes varm på ung Superliga-profil
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Officielt: Jürgen Klopp er tysk landstræner
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm