Brøndby-kvartet bedre end The Beatles

Tipsbladet zoomer ind på opgøret mellem Brøndby IF og Sønderjyske, hvor hjemmeholdet levede op til favoritværdigheden og nappede de tre point.



Tipsbladet på Brøndby Stadion

Brøndby IF – Sønderjyske 2-0 (1-0)

1-0 Mathias Kvistgaarden (3.)

2-0 Yuito Suzuki (75.)

Kampens bedste:

Brøndby IF:
Han har haft det svært i starten af denne sæson, men den gode, gamle Yuito Suzuki stak ansigtet frem som en genopstået mand denne sensommer-søndag på Brøndby Stadion. Lækre driblinger? Tjek. Sublim i genpresset? Tjek. God timing i de offensive aktioner? Tjek. Og så var han i allerhøjeste grad involvetet i målene. 2-0-scoringen, der blev signeret japaneren selv, makerede afslutningen på en måltørke for japaneren. Var det lige præcis den forløsning, der skulle til for, at Yuito Suzuki igen bliver en Superliga-profil? 

Naturligvis kan man heller ikke komme uden om Mathias Kvistgaarden, der med et mål og en assist satte to streger under, at han lige nu er stjerneangriberen på Vestegnen og et oplagt bud på en Superliga-topscorer, hvis han ellers spiller en hel sæson uden at blive skadet. Og uden at blive solgt. 

Sønderjyske:
Det blev som ventet en travl aften for gæsternes midtstoppere, og især én af dem stod rigtig stærkt i billedet – Daniel Gretarsson. Masser af gange kom islændingen i vejen for især Mathias Kvistgaarden, og han formåede at holde hovedet koldt i spillet med fødderne, selv om hjemmeholdet lagde et tungt pres. Ekstremt stærk i duellerne og en leder på banen. 

Kampens værste:
Maxime Soulas blev grillet som en ringridderpølse over et blå-gult flammehav. Sønderjyskes nummer 12 kunne gang på gang ikke stå imod, når Brøndbys lynhurtige offensivspillere løb i ryggen på ham, og ikke mindst i første halvleg var Soulas tydeligvis groggy, hvilket også medførte et par uprovokerede fejlafleveringer. Franskmanden var godt nok overmatchet, og der skal mere end en enkelt Fuglsang til i bussen på vej hjem for, at den oplevelse ikke også sidder i kroppen i morgen. 

Kampens detalje: 
Fodboldens A, B, C kan støves af og tilføjes endnu et kapitel. Det var et mål lige til lærebøgerne, Brøndby scorede efter bare tre minutter, da Clement Bischoff, Yuito Suzuki, Filip Bundgaard og Mathias Kvistgaarden gav den som en mere velspillende kvartet end The Beatles. Med knivskarpe pasninger og veltimede løb skilte de Sønderjyske ad og scorede til 1-0.





‘Vi må se, hvad FC København vil’




LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Dansk træner vinder stor pris

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Bayern – PSG

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Millionregn over ‘PC’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’