Brøndby-kvartet bedre end The Beatles

Tipsbladet zoomer ind på opgøret mellem Brøndby IF og Sønderjyske, hvor hjemmeholdet levede op til favoritværdigheden og nappede de tre point.



Tipsbladet på Brøndby Stadion

Brøndby IF – Sønderjyske 2-0 (1-0)

1-0 Mathias Kvistgaarden (3.)

2-0 Yuito Suzuki (75.)

Kampens bedste:

Brøndby IF:
Han har haft det svært i starten af denne sæson, men den gode, gamle Yuito Suzuki stak ansigtet frem som en genopstået mand denne sensommer-søndag på Brøndby Stadion. Lækre driblinger? Tjek. Sublim i genpresset? Tjek. God timing i de offensive aktioner? Tjek. Og så var han i allerhøjeste grad involvetet i målene. 2-0-scoringen, der blev signeret japaneren selv, makerede afslutningen på en måltørke for japaneren. Var det lige præcis den forløsning, der skulle til for, at Yuito Suzuki igen bliver en Superliga-profil? 

Naturligvis kan man heller ikke komme uden om Mathias Kvistgaarden, der med et mål og en assist satte to streger under, at han lige nu er stjerneangriberen på Vestegnen og et oplagt bud på en Superliga-topscorer, hvis han ellers spiller en hel sæson uden at blive skadet. Og uden at blive solgt. 

Sønderjyske:
Det blev som ventet en travl aften for gæsternes midtstoppere, og især én af dem stod rigtig stærkt i billedet – Daniel Gretarsson. Masser af gange kom islændingen i vejen for især Mathias Kvistgaarden, og han formåede at holde hovedet koldt i spillet med fødderne, selv om hjemmeholdet lagde et tungt pres. Ekstremt stærk i duellerne og en leder på banen. 

Kampens værste:
Maxime Soulas blev grillet som en ringridderpølse over et blå-gult flammehav. Sønderjyskes nummer 12 kunne gang på gang ikke stå imod, når Brøndbys lynhurtige offensivspillere løb i ryggen på ham, og ikke mindst i første halvleg var Soulas tydeligvis groggy, hvilket også medførte et par uprovokerede fejlafleveringer. Franskmanden var godt nok overmatchet, og der skal mere end en enkelt Fuglsang til i bussen på vej hjem for, at den oplevelse ikke også sidder i kroppen i morgen. 

Kampens detalje: 
Fodboldens A, B, C kan støves af og tilføjes endnu et kapitel. Det var et mål lige til lærebøgerne, Brøndby scorede efter bare tre minutter, da Clement Bischoff, Yuito Suzuki, Filip Bundgaard og Mathias Kvistgaarden gav den som en mere velspillende kvartet end The Beatles. Med knivskarpe pasninger og veltimede løb skilte de Sønderjyske ad og scorede til 1-0.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Peger på ham som ny Superliga-træner

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på vild Superliga-handel – får option

‘Det er slut’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han bliver cheftræner i Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Optakt: Mexico – Sydafrika

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Succestræner forlader Premier League-klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Storklub har kontaktet Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Supercomputer: De vinder VM

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.