Brøndby-legende bakker FCK-spillerne op

Hvis flere FCK-spillere vælger at bryde en kommende strejke for i stedet at spille Champions League-kvalifikationskamp mod Leverkusen i næste uge, bliver det med sympati fra den tidligere Brøndby-anfører Per Nielsen.



Med mindre, at der i denne uge kommer en løsning på de forknudrede overenskomstforhandlinger ser det meget ud til, at dansk fodbold bliver ramt af en spillerstrejke, der med det samme vil ramme FC København og AaB i deres forsøg på at komme i Champions League via kvalifikationskampene i næste uge,.

Mens samtlige spillere i AaB er medlemmer af Spillerforeningen og har signaleret, at man bakker op om strejken, er det kommet frem, at otte spillere fra FC København ikke er medlemmer af spillerforeningen, hvilket i princippet gør dem fri til at spille, mens de andre spillere sympatistrejker.

Og selv om det formentlig ikke vil være populært rundt om i de danske klubber, har det allerede været signaleret, at FCK-spillerne overvejer at stille til Champions League-kampen mod Leverkusen på tirsdag og dermed ikke sympatisere med medlemmerne af Spillerforeningen. 

Skulle det komme så vidt, at spillerne trodser holdkammeraterne og kollegernes strejke, kan de under alle omstændigheder finde støtte og sympati hos Brøndby-legenden Per Nielsen.

Den tidligere mangeårige anfører i Brøndby brød i 2004 sammen med holdkammeraten Dan Anton Johansen som de eneste strejken for at melde sig klar til en europæisk kamp.

Det gav nogle verbale tæsk og flere kolde skuldre, men Per Nielsen er fuld af forståelse, hvis FCK-spillerne ender med samme valg. 

– Jeg forstår dem 100 procent. De skal ud og spille en sindssyg vigtig kamp for klubben, og selvfølgelig vil de gerne det. Jeg ved godt, hvad jeg havde gjort, hvis jeg stadig spillede og skulle ud og spille Champions League-kvalifikation, siger Per Nielsen til Ekstra Bladet.

Den tidligere anfører forklarer, at han selv oplevede kortvarigt at være upopulær hos holdkammerater og kollegerne men at han på ingen måder har fortrudt sit valg, da hans følelser for Brøndby var noget større end for Spillerforeningen. 

  







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Slår transferrekord for Superliga-angriber



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Sætter klar målsætning

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Superliga-retur?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Han er ny landstræner for Italien

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Diant Ramaj skal videre

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

FCK misser landsholdsspiller

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Har budt en milliard

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Brøndby jagter ny Superliga-profil

På vippen i FCN: Afklaring meget snart