Brøndby-legende bakker FCK-spillerne op

Hvis flere FCK-spillere vælger at bryde en kommende strejke for i stedet at spille Champions League-kvalifikationskamp mod Leverkusen i næste uge, bliver det med sympati fra den tidligere Brøndby-anfører Per Nielsen.



Med mindre, at der i denne uge kommer en løsning på de forknudrede overenskomstforhandlinger ser det meget ud til, at dansk fodbold bliver ramt af en spillerstrejke, der med det samme vil ramme FC København og AaB i deres forsøg på at komme i Champions League via kvalifikationskampene i næste uge,.

Mens samtlige spillere i AaB er medlemmer af Spillerforeningen og har signaleret, at man bakker op om strejken, er det kommet frem, at otte spillere fra FC København ikke er medlemmer af spillerforeningen, hvilket i princippet gør dem fri til at spille, mens de andre spillere sympatistrejker.

Og selv om det formentlig ikke vil være populært rundt om i de danske klubber, har det allerede været signaleret, at FCK-spillerne overvejer at stille til Champions League-kampen mod Leverkusen på tirsdag og dermed ikke sympatisere med medlemmerne af Spillerforeningen. 

Skulle det komme så vidt, at spillerne trodser holdkammeraterne og kollegernes strejke, kan de under alle omstændigheder finde støtte og sympati hos Brøndby-legenden Per Nielsen.

Den tidligere mangeårige anfører i Brøndby brød i 2004 sammen med holdkammeraten Dan Anton Johansen som de eneste strejken for at melde sig klar til en europæisk kamp.

Det gav nogle verbale tæsk og flere kolde skuldre, men Per Nielsen er fuld af forståelse, hvis FCK-spillerne ender med samme valg. 

– Jeg forstår dem 100 procent. De skal ud og spille en sindssyg vigtig kamp for klubben, og selvfølgelig vil de gerne det. Jeg ved godt, hvad jeg havde gjort, hvis jeg stadig spillede og skulle ud og spille Champions League-kvalifikation, siger Per Nielsen til Ekstra Bladet.

Den tidligere anfører forklarer, at han selv oplevede kortvarigt at være upopulær hos holdkammerater og kollegerne men at han på ingen måder har fortrudt sit valg, da hans følelser for Brøndby var noget større end for Spillerforeningen. 

  



Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Bekræfter FC København-historie

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Juventus kørte Cremonese over

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Mål i begge ender i Marokko

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’