Med mindre, at der i denne uge kommer en løsning på de forknudrede overenskomstforhandlinger ser det meget ud til, at dansk fodbold bliver ramt af en spillerstrejke, der med det samme vil ramme FC København og AaB i deres forsøg på at komme i Champions League via kvalifikationskampene i næste uge,.
Mens samtlige spillere i AaB er medlemmer af Spillerforeningen og har signaleret, at man bakker op om strejken, er det kommet frem, at otte spillere fra FC København ikke er medlemmer af spillerforeningen, hvilket i princippet gør dem fri til at spille, mens de andre spillere sympatistrejker.
Og selv om det formentlig ikke vil være populært rundt om i de danske klubber, har det allerede været signaleret, at FCK-spillerne overvejer at stille til Champions League-kampen mod Leverkusen på tirsdag og dermed ikke sympatisere med medlemmerne af Spillerforeningen.
Skulle det komme så vidt, at spillerne trodser holdkammeraterne og kollegernes strejke, kan de under alle omstændigheder finde støtte og sympati hos Brøndby-legenden Per Nielsen.
Den tidligere mangeårige anfører i Brøndby brød i 2004 sammen med holdkammeraten Dan Anton Johansen som de eneste strejken for at melde sig klar til en europæisk kamp.
Det gav nogle verbale tæsk og flere kolde skuldre, men Per Nielsen er fuld af forståelse, hvis FCK-spillerne ender med samme valg.
– Jeg forstår dem 100 procent. De skal ud og spille en sindssyg vigtig kamp for klubben, og selvfølgelig vil de gerne det. Jeg ved godt, hvad jeg havde gjort, hvis jeg stadig spillede og skulle ud og spille Champions League-kvalifikation, siger Per Nielsen til Ekstra Bladet.
Den tidligere anfører forklarer, at han selv oplevede kortvarigt at være upopulær hos holdkammerater og kollegerne men at han på ingen måder har fortrudt sit valg, da hans følelser for Brøndby var noget større end for Spillerforeningen.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
Dansk træner vinder stor pris
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
OPTAKT
Bayern – PSG
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
EKSKLUSIVT
