Brøndby-legende bakker FCK-spillerne op

Hvis flere FCK-spillere vælger at bryde en kommende strejke for i stedet at spille Champions League-kvalifikationskamp mod Leverkusen i næste uge, bliver det med sympati fra den tidligere Brøndby-anfører Per Nielsen.



Med mindre, at der i denne uge kommer en løsning på de forknudrede overenskomstforhandlinger ser det meget ud til, at dansk fodbold bliver ramt af en spillerstrejke, der med det samme vil ramme FC København og AaB i deres forsøg på at komme i Champions League via kvalifikationskampene i næste uge,.

Mens samtlige spillere i AaB er medlemmer af Spillerforeningen og har signaleret, at man bakker op om strejken, er det kommet frem, at otte spillere fra FC København ikke er medlemmer af spillerforeningen, hvilket i princippet gør dem fri til at spille, mens de andre spillere sympatistrejker.

Og selv om det formentlig ikke vil være populært rundt om i de danske klubber, har det allerede været signaleret, at FCK-spillerne overvejer at stille til Champions League-kampen mod Leverkusen på tirsdag og dermed ikke sympatisere med medlemmerne af Spillerforeningen. 

Skulle det komme så vidt, at spillerne trodser holdkammeraterne og kollegernes strejke, kan de under alle omstændigheder finde støtte og sympati hos Brøndby-legenden Per Nielsen.

Den tidligere mangeårige anfører i Brøndby brød i 2004 sammen med holdkammeraten Dan Anton Johansen som de eneste strejken for at melde sig klar til en europæisk kamp.

Det gav nogle verbale tæsk og flere kolde skuldre, men Per Nielsen er fuld af forståelse, hvis FCK-spillerne ender med samme valg. 

– Jeg forstår dem 100 procent. De skal ud og spille en sindssyg vigtig kamp for klubben, og selvfølgelig vil de gerne det. Jeg ved godt, hvad jeg havde gjort, hvis jeg stadig spillede og skulle ud og spille Champions League-kvalifikation, siger Per Nielsen til Ekstra Bladet.

Den tidligere anfører forklarer, at han selv oplevede kortvarigt at være upopulær hos holdkammerater og kollegerne men at han på ingen måder har fortrudt sit valg, da hans følelser for Brøndby var noget større end for Spillerforeningen. 

  







LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I svime over Froholdt – får ny hæder

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Forhandler om Albert Grønbæk

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Derfor kommer han IKKE til FC København

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

FCM-profil drømmer om Manchester City

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Her lander Superliga-kampprogrammet

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De kan være færdige i Brøndby

Messi-statue fjernes