Brøndby-legende bakker FCK-spillerne op

Hvis flere FCK-spillere vælger at bryde en kommende strejke for i stedet at spille Champions League-kvalifikationskamp mod Leverkusen i næste uge, bliver det med sympati fra den tidligere Brøndby-anfører Per Nielsen.



Med mindre, at der i denne uge kommer en løsning på de forknudrede overenskomstforhandlinger ser det meget ud til, at dansk fodbold bliver ramt af en spillerstrejke, der med det samme vil ramme FC København og AaB i deres forsøg på at komme i Champions League via kvalifikationskampene i næste uge,.

Mens samtlige spillere i AaB er medlemmer af Spillerforeningen og har signaleret, at man bakker op om strejken, er det kommet frem, at otte spillere fra FC København ikke er medlemmer af spillerforeningen, hvilket i princippet gør dem fri til at spille, mens de andre spillere sympatistrejker.

Og selv om det formentlig ikke vil være populært rundt om i de danske klubber, har det allerede været signaleret, at FCK-spillerne overvejer at stille til Champions League-kampen mod Leverkusen på tirsdag og dermed ikke sympatisere med medlemmerne af Spillerforeningen. 

Skulle det komme så vidt, at spillerne trodser holdkammeraterne og kollegernes strejke, kan de under alle omstændigheder finde støtte og sympati hos Brøndby-legenden Per Nielsen.

Den tidligere mangeårige anfører i Brøndby brød i 2004 sammen med holdkammeraten Dan Anton Johansen som de eneste strejken for at melde sig klar til en europæisk kamp.

Det gav nogle verbale tæsk og flere kolde skuldre, men Per Nielsen er fuld af forståelse, hvis FCK-spillerne ender med samme valg. 

– Jeg forstår dem 100 procent. De skal ud og spille en sindssyg vigtig kamp for klubben, og selvfølgelig vil de gerne det. Jeg ved godt, hvad jeg havde gjort, hvis jeg stadig spillede og skulle ud og spille Champions League-kvalifikation, siger Per Nielsen til Ekstra Bladet.

Den tidligere anfører forklarer, at han selv oplevede kortvarigt at være upopulær hos holdkammerater og kollegerne men at han på ingen måder har fortrudt sit valg, da hans følelser for Brøndby var noget større end for Spillerforeningen. 

  





Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Storklub jagter Jacob Neestrup

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Brøndby IF – Sønderjyske

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder Mads Hermansen

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Victor Froholdt bliver matchvinder

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Suspenderes efter racisme-anklager

Det har jeg ikke set før i Superligaen

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Sune Smith-Nielsen færdig



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Neestrup afslører reprimande

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Han afløser Sune Smith lige nu

Formand freder Jacob Neestrup

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til