Brøndby-legende bakker FCK-spillerne op

Hvis flere FCK-spillere vælger at bryde en kommende strejke for i stedet at spille Champions League-kvalifikationskamp mod Leverkusen i næste uge, bliver det med sympati fra den tidligere Brøndby-anfører Per Nielsen.



Med mindre, at der i denne uge kommer en løsning på de forknudrede overenskomstforhandlinger ser det meget ud til, at dansk fodbold bliver ramt af en spillerstrejke, der med det samme vil ramme FC København og AaB i deres forsøg på at komme i Champions League via kvalifikationskampene i næste uge,.

Mens samtlige spillere i AaB er medlemmer af Spillerforeningen og har signaleret, at man bakker op om strejken, er det kommet frem, at otte spillere fra FC København ikke er medlemmer af spillerforeningen, hvilket i princippet gør dem fri til at spille, mens de andre spillere sympatistrejker.

Og selv om det formentlig ikke vil være populært rundt om i de danske klubber, har det allerede været signaleret, at FCK-spillerne overvejer at stille til Champions League-kampen mod Leverkusen på tirsdag og dermed ikke sympatisere med medlemmerne af Spillerforeningen. 

Skulle det komme så vidt, at spillerne trodser holdkammeraterne og kollegernes strejke, kan de under alle omstændigheder finde støtte og sympati hos Brøndby-legenden Per Nielsen.

Den tidligere mangeårige anfører i Brøndby brød i 2004 sammen med holdkammeraten Dan Anton Johansen som de eneste strejken for at melde sig klar til en europæisk kamp.

Det gav nogle verbale tæsk og flere kolde skuldre, men Per Nielsen er fuld af forståelse, hvis FCK-spillerne ender med samme valg. 

– Jeg forstår dem 100 procent. De skal ud og spille en sindssyg vigtig kamp for klubben, og selvfølgelig vil de gerne det. Jeg ved godt, hvad jeg havde gjort, hvis jeg stadig spillede og skulle ud og spille Champions League-kvalifikation, siger Per Nielsen til Ekstra Bladet.

Den tidligere anfører forklarer, at han selv oplevede kortvarigt at være upopulær hos holdkammerater og kollegerne men at han på ingen måder har fortrudt sit valg, da hans følelser for Brøndby var noget større end for Spillerforeningen. 

  





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF køber dansk profil

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Dansk træner vinder stor pris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Bayern – PSG

Premier League-klub går all-in

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Aston Villa – Nottingham Forest

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Afsløring: DBU-boss stopper