Brøndby-legende bakker FCK-spillerne op

Hvis flere FCK-spillere vælger at bryde en kommende strejke for i stedet at spille Champions League-kvalifikationskamp mod Leverkusen i næste uge, bliver det med sympati fra den tidligere Brøndby-anfører Per Nielsen.



Med mindre, at der i denne uge kommer en løsning på de forknudrede overenskomstforhandlinger ser det meget ud til, at dansk fodbold bliver ramt af en spillerstrejke, der med det samme vil ramme FC København og AaB i deres forsøg på at komme i Champions League via kvalifikationskampene i næste uge,.

Mens samtlige spillere i AaB er medlemmer af Spillerforeningen og har signaleret, at man bakker op om strejken, er det kommet frem, at otte spillere fra FC København ikke er medlemmer af spillerforeningen, hvilket i princippet gør dem fri til at spille, mens de andre spillere sympatistrejker.

Og selv om det formentlig ikke vil være populært rundt om i de danske klubber, har det allerede været signaleret, at FCK-spillerne overvejer at stille til Champions League-kampen mod Leverkusen på tirsdag og dermed ikke sympatisere med medlemmerne af Spillerforeningen. 

Skulle det komme så vidt, at spillerne trodser holdkammeraterne og kollegernes strejke, kan de under alle omstændigheder finde støtte og sympati hos Brøndby-legenden Per Nielsen.

Den tidligere mangeårige anfører i Brøndby brød i 2004 sammen med holdkammeraten Dan Anton Johansen som de eneste strejken for at melde sig klar til en europæisk kamp.

Det gav nogle verbale tæsk og flere kolde skuldre, men Per Nielsen er fuld af forståelse, hvis FCK-spillerne ender med samme valg. 

– Jeg forstår dem 100 procent. De skal ud og spille en sindssyg vigtig kamp for klubben, og selvfølgelig vil de gerne det. Jeg ved godt, hvad jeg havde gjort, hvis jeg stadig spillede og skulle ud og spille Champions League-kvalifikation, siger Per Nielsen til Ekstra Bladet.

Den tidligere anfører forklarer, at han selv oplevede kortvarigt at være upopulær hos holdkammerater og kollegerne men at han på ingen måder har fortrudt sit valg, da hans følelser for Brøndby var noget større end for Spillerforeningen. 

  







LIVE

LIVE: Stort SIF-problem til FCK-kamp

Højlund stjæler overskrifter

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Medie: Alt peger på, at han er færdig

FC København – Silkeborg IF

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Jakob Poulsen med dyster melding

Spotpris – så billig er Højbjerg



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

FC Midtjylland – Sønderjyske

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Transferpres på Albert Grønbæk

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

FCK bød på landsholdsmålmand

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

‘Hvem fanden ringer man til?’

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen