Brøndby-legende bakker FCK-spillerne op

Hvis flere FCK-spillere vælger at bryde en kommende strejke for i stedet at spille Champions League-kvalifikationskamp mod Leverkusen i næste uge, bliver det med sympati fra den tidligere Brøndby-anfører Per Nielsen.



Med mindre, at der i denne uge kommer en løsning på de forknudrede overenskomstforhandlinger ser det meget ud til, at dansk fodbold bliver ramt af en spillerstrejke, der med det samme vil ramme FC København og AaB i deres forsøg på at komme i Champions League via kvalifikationskampene i næste uge,.

Mens samtlige spillere i AaB er medlemmer af Spillerforeningen og har signaleret, at man bakker op om strejken, er det kommet frem, at otte spillere fra FC København ikke er medlemmer af spillerforeningen, hvilket i princippet gør dem fri til at spille, mens de andre spillere sympatistrejker.

Og selv om det formentlig ikke vil være populært rundt om i de danske klubber, har det allerede været signaleret, at FCK-spillerne overvejer at stille til Champions League-kampen mod Leverkusen på tirsdag og dermed ikke sympatisere med medlemmerne af Spillerforeningen. 

Skulle det komme så vidt, at spillerne trodser holdkammeraterne og kollegernes strejke, kan de under alle omstændigheder finde støtte og sympati hos Brøndby-legenden Per Nielsen.

Den tidligere mangeårige anfører i Brøndby brød i 2004 sammen med holdkammeraten Dan Anton Johansen som de eneste strejken for at melde sig klar til en europæisk kamp.

Det gav nogle verbale tæsk og flere kolde skuldre, men Per Nielsen er fuld af forståelse, hvis FCK-spillerne ender med samme valg. 

– Jeg forstår dem 100 procent. De skal ud og spille en sindssyg vigtig kamp for klubben, og selvfølgelig vil de gerne det. Jeg ved godt, hvad jeg havde gjort, hvis jeg stadig spillede og skulle ud og spille Champions League-kvalifikation, siger Per Nielsen til Ekstra Bladet.

Den tidligere anfører forklarer, at han selv oplevede kortvarigt at være upopulær hos holdkammerater og kollegerne men at han på ingen måder har fortrudt sit valg, da hans følelser for Brøndby var noget større end for Spillerforeningen. 

  





Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist




LIVE

LIVE: Neestrup forklarer Kotarskis bænkplads

Blev informeret om mulig fyring onsdag

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Voldsom udmelding om Froholdt

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

OB – FC København

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Vild spådom om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Brøndby IF – Viborg FF

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Markant transfermelding om Højlund

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

United overvejer disse fem managers

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Han har været en åbenbaring!



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Peter Kjær: Her er min bekymring

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Supercomputer spår FCM-nedtur

Liverpool – Tottenham

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Barcelona – Sevilla

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler