Brøndby-legende bakker FCK-spillerne op

Hvis flere FCK-spillere vælger at bryde en kommende strejke for i stedet at spille Champions League-kvalifikationskamp mod Leverkusen i næste uge, bliver det med sympati fra den tidligere Brøndby-anfører Per Nielsen.



Med mindre, at der i denne uge kommer en løsning på de forknudrede overenskomstforhandlinger ser det meget ud til, at dansk fodbold bliver ramt af en spillerstrejke, der med det samme vil ramme FC København og AaB i deres forsøg på at komme i Champions League via kvalifikationskampene i næste uge,.

Mens samtlige spillere i AaB er medlemmer af Spillerforeningen og har signaleret, at man bakker op om strejken, er det kommet frem, at otte spillere fra FC København ikke er medlemmer af spillerforeningen, hvilket i princippet gør dem fri til at spille, mens de andre spillere sympatistrejker.

Og selv om det formentlig ikke vil være populært rundt om i de danske klubber, har det allerede været signaleret, at FCK-spillerne overvejer at stille til Champions League-kampen mod Leverkusen på tirsdag og dermed ikke sympatisere med medlemmerne af Spillerforeningen. 

Skulle det komme så vidt, at spillerne trodser holdkammeraterne og kollegernes strejke, kan de under alle omstændigheder finde støtte og sympati hos Brøndby-legenden Per Nielsen.

Den tidligere mangeårige anfører i Brøndby brød i 2004 sammen med holdkammeraten Dan Anton Johansen som de eneste strejken for at melde sig klar til en europæisk kamp.

Det gav nogle verbale tæsk og flere kolde skuldre, men Per Nielsen er fuld af forståelse, hvis FCK-spillerne ender med samme valg. 

– Jeg forstår dem 100 procent. De skal ud og spille en sindssyg vigtig kamp for klubben, og selvfølgelig vil de gerne det. Jeg ved godt, hvad jeg havde gjort, hvis jeg stadig spillede og skulle ud og spille Champions League-kvalifikation, siger Per Nielsen til Ekstra Bladet.

Den tidligere anfører forklarer, at han selv oplevede kortvarigt at være upopulær hos holdkammerater og kollegerne men at han på ingen måder har fortrudt sit valg, da hans følelser for Brøndby var noget større end for Spillerforeningen. 

  





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

10. gang i træk

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Randers FC – Vejle Boldklub

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

OB – Silkeborg IF

FCK lurer på landsholdsspiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Ipswich er tilbage i Premier League

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Arsenal får gang i offensiven i sikker sejr

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby