Brøndby-legende hylder Tom Køhlert: Ringede til ham, når lokummet brændte

Hver gang lokummet brændte, ringede Brøndby-ledelsen til Tom Køhlert, siger den mangeårige anfører Per Nielsen. Det var ofte med stor succes.



Når Brøndby IF manglede en cheftræner i årene omkring årtusindeskiftet, ringede ledelsen som regel til Tom Køhlert. Sådan var opfattelsen udefra, og sådan følte den mangeårige spiller og anfører Per Nielsen det også, siger han til Ritzau.

Køhlert havde været almindelig cheftræner i begyndelsen af 80’erne og blandt andet stået i spidsen for klubbens første danske mesterskab. Derudover blev han kaldt ind som brandslukker i 1999, 2002 og 2007.

Læs også:Kongecitater fra fortiden: Dansk fodbold ville være fucking miles away

I anden omgang, da han måtte tage over, efter Åge Hareide rejste hjem til Norge af personlige årsager, var han med til at køre endnu et mesterskab hjem. Og Køhlert var mere end bare en nødløsning. Han var god til sit arbejde, mener Per Nielsen.

– Åge Hareide havde lige så meget ære i, at vi vandt det år, selv om Tom fik os i mål. Der blev ringet til Tom, hver gang lokummet brændte, og hver gang gik han ind og løste sin opgave rigtig flot. Han var helt klart klubbens mand, men han var også en knaldhamrende dygtig træner, siger Nielsen til Ritzau.

Læs også:“Herminator” ny BIF-direktør i 2008: Bjerregaard skal ikke blande sig

72-årige Tom Køhlert træner stadig fodbold, men ikke i Brøndby. Han blev fyret som scout i 2010, og siden blev han serietræner i Vallensbæk IF. Nu træner han Gillelejes serie 3-mandskab.

Superligaen savner han ikke.

– Jeg savner slet ikke topfodbold. Nej, ikke et sekund. Et minut efter at jeg var færdig i mit sidste cheftrænerjob i Brøndby, var jeg væk. Det var en glædens dag. Jeg har da haft det godt i Brøndby. Jeg ville nødig have undværet det, men jeg ville sateme ikke gentage det. Jeg er gået glip af mange andre ting, sagde han i fjor til Politiken.





Et markant problem for Silkeborg




LIVE

LIVE: Voldsom kritik inden kampstart

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Manchester United – Liverpool

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Martin Jørgensen lander nyt job

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Delaney afslører dialog



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Raser over Brian Riemer-interview

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027