Frederiksen før FCM-kampen: Dét sker ikke igen

Der er klare intentioner i Brøndby om at gentage indsatserne fra de foregående kampe mod FCM. Dog med et andet resultat denne gang.



Der er rigtig meget, som kan blive afgjort på søndag, når Brøndby og FC Midtjylland mødes i Superligaen. Hvis midtjyderne vinder, så vil de være foran med syv point med tre kampe tilbage – og hvis Brøndby vinder vil afstanden være ét point.

Til kampen forudser Brøndbys cheftræner i et interview med fanmediet 3point.dk, at det simpelthen må kunne lade sig gøre at få noget fra kampen, hvis de kan være ligeså godt kørende som i de tidligere kampe mod midtjyderne.

Det har været tilfældet i de tre foregående opgør mod FCM, hvor man alligevel har indkasseret tre nederlag på henholdsvis 2-3 i kampen i Brøndby samt to 1-0-nederlag på MCH Arena i Herning.

– Jeg synes, vi har spillet tre gode kampe i denne her sæson mod Midtjylland, og det har vi da intentioner om at gøre igen. Jeg tror ikke, at vi spiller fire kampe mod dem, hvor vi er dominerende uden at få noget med os, så lad os nu se på søndag, lyder det fra Niels Frederiksen.

Endvidere peger han på at når de nu skal spille på hjemmebane med fansene i ryggen, så kommer det til at give noget for dem denne gang. Det kommer efter en tur til Randers, hvor man tabte 2-4 og dermed tog et stort skridt i den gale retning.

Brøndby-træneren peger dog i den forbindelse på, at det stadig er helt åbent forud for søndagens kamp.

Hos Brøndby kan man også se en spiller som Rezan Corlu komme frem nu. Niels Frederiksen har i hvert fald klare forventninger til ham i de sidste kampe af sæsonen. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

José Mourinho vil have dansk stjerne

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

UEFA med vild ændring

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Tiden er ved at rinde ud

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Snart sker det

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Guardiola stopper – han skal erstatte ham