Frederiksen før FCM-kampen: Dét sker ikke igen

Der er klare intentioner i Brøndby om at gentage indsatserne fra de foregående kampe mod FCM. Dog med et andet resultat denne gang.



Der er rigtig meget, som kan blive afgjort på søndag, når Brøndby og FC Midtjylland mødes i Superligaen. Hvis midtjyderne vinder, så vil de være foran med syv point med tre kampe tilbage – og hvis Brøndby vinder vil afstanden være ét point.

Til kampen forudser Brøndbys cheftræner i et interview med fanmediet 3point.dk, at det simpelthen må kunne lade sig gøre at få noget fra kampen, hvis de kan være ligeså godt kørende som i de tidligere kampe mod midtjyderne.

Det har været tilfældet i de tre foregående opgør mod FCM, hvor man alligevel har indkasseret tre nederlag på henholdsvis 2-3 i kampen i Brøndby samt to 1-0-nederlag på MCH Arena i Herning.

– Jeg synes, vi har spillet tre gode kampe i denne her sæson mod Midtjylland, og det har vi da intentioner om at gøre igen. Jeg tror ikke, at vi spiller fire kampe mod dem, hvor vi er dominerende uden at få noget med os, så lad os nu se på søndag, lyder det fra Niels Frederiksen.

Endvidere peger han på at når de nu skal spille på hjemmebane med fansene i ryggen, så kommer det til at give noget for dem denne gang. Det kommer efter en tur til Randers, hvor man tabte 2-4 og dermed tog et stort skridt i den gale retning.

Brøndby-træneren peger dog i den forbindelse på, at det stadig er helt åbent forud for søndagens kamp.

Hos Brøndby kan man også se en spiller som Rezan Corlu komme frem nu. Niels Frederiksen har i hvert fald klare forventninger til ham i de sidste kampe af sæsonen. Læs mere om det her.





Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Det er slut’

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Tæt på vild Superliga-handel – får option



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Optakt: Mexico – Sydafrika

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Succestræner forlader Premier League-klub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

OB jagter tidligere Superliga-profil

Supercomputer: De vinder VM

Afslører: Storklub missede Højlund

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Han bliver cheftræner i Brøndby

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Storklub har kontaktet Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø