Frederiksen før FCM-kampen: Dét sker ikke igen

Der er klare intentioner i Brøndby om at gentage indsatserne fra de foregående kampe mod FCM. Dog med et andet resultat denne gang.



Der er rigtig meget, som kan blive afgjort på søndag, når Brøndby og FC Midtjylland mødes i Superligaen. Hvis midtjyderne vinder, så vil de være foran med syv point med tre kampe tilbage – og hvis Brøndby vinder vil afstanden være ét point.

Til kampen forudser Brøndbys cheftræner i et interview med fanmediet 3point.dk, at det simpelthen må kunne lade sig gøre at få noget fra kampen, hvis de kan være ligeså godt kørende som i de tidligere kampe mod midtjyderne.

Det har været tilfældet i de tre foregående opgør mod FCM, hvor man alligevel har indkasseret tre nederlag på henholdsvis 2-3 i kampen i Brøndby samt to 1-0-nederlag på MCH Arena i Herning.

– Jeg synes, vi har spillet tre gode kampe i denne her sæson mod Midtjylland, og det har vi da intentioner om at gøre igen. Jeg tror ikke, at vi spiller fire kampe mod dem, hvor vi er dominerende uden at få noget med os, så lad os nu se på søndag, lyder det fra Niels Frederiksen.

Endvidere peger han på at når de nu skal spille på hjemmebane med fansene i ryggen, så kommer det til at give noget for dem denne gang. Det kommer efter en tur til Randers, hvor man tabte 2-4 og dermed tog et stort skridt i den gale retning.

Brøndby-træneren peger dog i den forbindelse på, at det stadig er helt åbent forud for søndagens kamp.

Hos Brøndby kan man også se en spiller som Rezan Corlu komme frem nu. Niels Frederiksen har i hvert fald klare forventninger til ham i de sidste kampe af sæsonen. Læs mere om det her.






Nu er der nyt om Mads Roerslev




LIVE

TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Frankrig – England

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Horsens var et helvede’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Tuchel føler “den største smerte af alle”

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Spanien har et ekstra øje på Messi



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

FCK-boss åben for lejeaftaler