Der er rigtig meget, som kan blive afgjort på søndag, når Brøndby og FC Midtjylland mødes i Superligaen. Hvis midtjyderne vinder, så vil de være foran med syv point med tre kampe tilbage – og hvis Brøndby vinder vil afstanden være ét point.
Til kampen forudser Brøndbys cheftræner i et interview med fanmediet 3point.dk, at det simpelthen må kunne lade sig gøre at få noget fra kampen, hvis de kan være ligeså godt kørende som i de tidligere kampe mod midtjyderne.
Det har været tilfældet i de tre foregående opgør mod FCM, hvor man alligevel har indkasseret tre nederlag på henholdsvis 2-3 i kampen i Brøndby samt to 1-0-nederlag på MCH Arena i Herning.
– Jeg synes, vi har spillet tre gode kampe i denne her sæson mod Midtjylland, og det har vi da intentioner om at gøre igen. Jeg tror ikke, at vi spiller fire kampe mod dem, hvor vi er dominerende uden at få noget med os, så lad os nu se på søndag, lyder det fra Niels Frederiksen.
Endvidere peger han på at når de nu skal spille på hjemmebane med fansene i ryggen, så kommer det til at give noget for dem denne gang. Det kommer efter en tur til Randers, hvor man tabte 2-4 og dermed tog et stort skridt i den gale retning.
Brøndby-træneren peger dog i den forbindelse på, at det stadig er helt åbent forud for søndagens kamp.
Hos Brøndby kan man også se en spiller som Rezan Corlu komme frem nu. Niels Frederiksen har i hvert fald klare forventninger til ham i de sidste kampe af sæsonen. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
DAGENS SPILFORSLAG
Flot farvel til Middelfart på Fyn
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
OPTAKT
Fulham – Newcastle
OPTAKT
Liverpool – Brentford
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
OPTAKT
Brighton – Manchester United
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
MEDIE
