Brøndby-målmand: Kæmpestort at komme til udlandet

I en ny bog fortæller Brøndby-målmanden Frederik Rønnow, at han føler sig klar til at skifte til en udenlandsk klub.



Den danske landsholdsmålmand Frederik Rønnow er klar.

Klar til at rykke til udlandet. Klar til at tage et nyt skridt i karrieren. Klar til at udleve drømmen.

Frrederik Rønnow, 24 år, fortæller i en ny bog med titlen “Målmand – Bag om fodboldsspillets mest udsatte job“, der er skrevet af tidligere Tipsbladet.dk-journalist Martin Davidsen, at han føler sig helt klar itl at tage det store skridt til udlandet.

– Det er en drøm og har altid være en drøm. For mig har det altid været vigtig at blive så god som overhovedet muligt, spille på så højt niveau som muligt og presse mig selv så meget som muligt. Derfor har jeg altid udtalt, at udlandet er et tema for mig, når jeg føler, jeg er klar til at tage næste skridt, siger Frederik Rønnow i bogen.

Og det føler målmanden altså nu.

– Selvfølgelig er det kæmpe stort at skulle spille i udlandet, og spille i større klubber. Selvfølgelig er der også en økonomisk gevinst. Men for mig er det lige så meget det personlige i hele tiden at presse sig selv og udvikle sig. Jeg føler, at det er ved at være tid til næste skridt. Jeg har været med landsholdet en del gange, og når jeg så sammenligner med de andre landsholdsspillere, er de i store ligaer og klubber, og jeg kan godt være med på det niveau. Jeg har fået blod på tanden, og jeg føler, at det er det næste naturlige skridt for mig.

Han er opmærksom på, at det kan være svært at slå igennem i en udenlandsk klub som målmand, og derfor vil han kun til en udlandet, hvis det giver mening for ham.

– Som markspiller kan man lige så stille blive kørt ind på holdet og få de første 15 kampe som indskifter i slutfasen, og hvis man så scorer et mål eller gør det godt, kan man begynde at starte inde. Sådan er det bare ikke som målmand. Der er ikke nogen garantier, selvom man nok får et praj eller en indikation af, om man er købt som reserve eller førstevalg. Som målmand bliver man ikke købt for at få nogle indhop hist og her, og derfor skal der også være en god timing i et klubskifte. Det skal give mening, og der skal være en god plan og en idé med det, siger Frederik Rønnow.

Målmanden skiftede for to år siden fra AC Horsens til Brøndby, og står det til Rønnow selv, bliver han sendt videre ud i Europa, selv om han fortsat har to år igen af aftalen med klubben fra Vestegnen.

Bogen “Målmand – Bag om fodboldsspillets mest udsatte job” udkommer fredag den 14. juli hos Byens Forlag, og i bogen fortæller flere stærke danske målmænd om det at være keeper.

Således er der interviews med Lars Høgh, Thomas Sørensen, Frederik Rønnow, Jakob Haugaard, Jakob Busk, Jeppe Højbjerg og Michael Stensgaard.





FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tæt på at sende millioner til FC København

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

‘Han har været en stærk signing for AGF’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Tullberg tror på overraskelsen

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Neestrups svar: Hvem så?

Sænker prisen mod Midtjylland



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Fem bud på David Nielsens afløser

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt