Den danske landsholdsmålmand Frederik Rønnow er klar.
Klar til at rykke til udlandet. Klar til at tage et nyt skridt i karrieren. Klar til at udleve drømmen.
Frrederik Rønnow, 24 år, fortæller i en ny bog med titlen “Målmand – Bag om fodboldsspillets mest udsatte job“, der er skrevet af tidligere Tipsbladet.dk-journalist Martin Davidsen, at han føler sig helt klar itl at tage det store skridt til udlandet.
– Det er en drøm og har altid være en drøm. For mig har det altid været vigtig at blive så god som overhovedet muligt, spille på så højt niveau som muligt og presse mig selv så meget som muligt. Derfor har jeg altid udtalt, at udlandet er et tema for mig, når jeg føler, jeg er klar til at tage næste skridt, siger Frederik Rønnow i bogen.
Og det føler målmanden altså nu.
– Selvfølgelig er det kæmpe stort at skulle spille i udlandet, og spille i større klubber. Selvfølgelig er der også en økonomisk gevinst. Men for mig er det lige så meget det personlige i hele tiden at presse sig selv og udvikle sig. Jeg føler, at det er ved at være tid til næste skridt. Jeg har været med landsholdet en del gange, og når jeg så sammenligner med de andre landsholdsspillere, er de i store ligaer og klubber, og jeg kan godt være med på det niveau. Jeg har fået blod på tanden, og jeg føler, at det er det næste naturlige skridt for mig.
Han er opmærksom på, at det kan være svært at slå igennem i en udenlandsk klub som målmand, og derfor vil han kun til en udlandet, hvis det giver mening for ham.
– Som markspiller kan man lige så stille blive kørt ind på holdet og få de første 15 kampe som indskifter i slutfasen, og hvis man så scorer et mål eller gør det godt, kan man begynde at starte inde. Sådan er det bare ikke som målmand. Der er ikke nogen garantier, selvom man nok får et praj eller en indikation af, om man er købt som reserve eller førstevalg. Som målmand bliver man ikke købt for at få nogle indhop hist og her, og derfor skal der også være en god timing i et klubskifte. Det skal give mening, og der skal være en god plan og en idé med det, siger Frederik Rønnow.
Målmanden skiftede for to år siden fra AC Horsens til Brøndby, og står det til Rønnow selv, bliver han sendt videre ud i Europa, selv om han fortsat har to år igen af aftalen med klubben fra Vestegnen.
Bogen “Målmand – Bag om fodboldsspillets mest udsatte job” udkommer fredag den 14. juli hos Byens Forlag, og i bogen fortæller flere stærke danske målmænd om det at være keeper.
Således er der interviews med Lars Høgh, Thomas Sørensen, Frederik Rønnow, Jakob Haugaard, Jakob Busk, Jeppe Højbjerg og Michael Stensgaard.
LIVE
LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Supercomputer spår FCM-nedtur
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Tullberg tror på overraskelsen
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
