Den danske landsholdsmålmand Frederik Rønnow er klar.
Klar til at rykke til udlandet. Klar til at tage et nyt skridt i karrieren. Klar til at udleve drømmen.
Frrederik Rønnow, 24 år, fortæller i en ny bog med titlen “Målmand – Bag om fodboldsspillets mest udsatte job“, der er skrevet af tidligere Tipsbladet.dk-journalist Martin Davidsen, at han føler sig helt klar itl at tage det store skridt til udlandet.
– Det er en drøm og har altid være en drøm. For mig har det altid været vigtig at blive så god som overhovedet muligt, spille på så højt niveau som muligt og presse mig selv så meget som muligt. Derfor har jeg altid udtalt, at udlandet er et tema for mig, når jeg føler, jeg er klar til at tage næste skridt, siger Frederik Rønnow i bogen.
Og det føler målmanden altså nu.
– Selvfølgelig er det kæmpe stort at skulle spille i udlandet, og spille i større klubber. Selvfølgelig er der også en økonomisk gevinst. Men for mig er det lige så meget det personlige i hele tiden at presse sig selv og udvikle sig. Jeg føler, at det er ved at være tid til næste skridt. Jeg har været med landsholdet en del gange, og når jeg så sammenligner med de andre landsholdsspillere, er de i store ligaer og klubber, og jeg kan godt være med på det niveau. Jeg har fået blod på tanden, og jeg føler, at det er det næste naturlige skridt for mig.
Han er opmærksom på, at det kan være svært at slå igennem i en udenlandsk klub som målmand, og derfor vil han kun til en udlandet, hvis det giver mening for ham.
– Som markspiller kan man lige så stille blive kørt ind på holdet og få de første 15 kampe som indskifter i slutfasen, og hvis man så scorer et mål eller gør det godt, kan man begynde at starte inde. Sådan er det bare ikke som målmand. Der er ikke nogen garantier, selvom man nok får et praj eller en indikation af, om man er købt som reserve eller førstevalg. Som målmand bliver man ikke købt for at få nogle indhop hist og her, og derfor skal der også være en god timing i et klubskifte. Det skal give mening, og der skal være en god plan og en idé med det, siger Frederik Rønnow.
Målmanden skiftede for to år siden fra AC Horsens til Brøndby, og står det til Rønnow selv, bliver han sendt videre ud i Europa, selv om han fortsat har to år igen af aftalen med klubben fra Vestegnen.
Bogen “Målmand – Bag om fodboldsspillets mest udsatte job” udkommer fredag den 14. juli hos Byens Forlag, og i bogen fortæller flere stærke danske målmænd om det at være keeper.
Således er der interviews med Lars Høgh, Thomas Sørensen, Frederik Rønnow, Jakob Haugaard, Jakob Busk, Jeppe Højbjerg og Michael Stensgaard.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
NYHEDER
Medier fælder hård dom
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
OPTAKT
AGF – OB
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
Stjernetransfer på plads alligevel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
TRANSFER
– Han virker frustreret!
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
