Den danske landsholdsmålmand Frederik Rønnow er klar.
Klar til at rykke til udlandet. Klar til at tage et nyt skridt i karrieren. Klar til at udleve drømmen.
Frrederik Rønnow, 24 år, fortæller i en ny bog med titlen “Målmand – Bag om fodboldsspillets mest udsatte job“, der er skrevet af tidligere Tipsbladet.dk-journalist Martin Davidsen, at han føler sig helt klar itl at tage det store skridt til udlandet.
– Det er en drøm og har altid være en drøm. For mig har det altid været vigtig at blive så god som overhovedet muligt, spille på så højt niveau som muligt og presse mig selv så meget som muligt. Derfor har jeg altid udtalt, at udlandet er et tema for mig, når jeg føler, jeg er klar til at tage næste skridt, siger Frederik Rønnow i bogen.
Og det føler målmanden altså nu.
– Selvfølgelig er det kæmpe stort at skulle spille i udlandet, og spille i større klubber. Selvfølgelig er der også en økonomisk gevinst. Men for mig er det lige så meget det personlige i hele tiden at presse sig selv og udvikle sig. Jeg føler, at det er ved at være tid til næste skridt. Jeg har været med landsholdet en del gange, og når jeg så sammenligner med de andre landsholdsspillere, er de i store ligaer og klubber, og jeg kan godt være med på det niveau. Jeg har fået blod på tanden, og jeg føler, at det er det næste naturlige skridt for mig.
Han er opmærksom på, at det kan være svært at slå igennem i en udenlandsk klub som målmand, og derfor vil han kun til en udlandet, hvis det giver mening for ham.
– Som markspiller kan man lige så stille blive kørt ind på holdet og få de første 15 kampe som indskifter i slutfasen, og hvis man så scorer et mål eller gør det godt, kan man begynde at starte inde. Sådan er det bare ikke som målmand. Der er ikke nogen garantier, selvom man nok får et praj eller en indikation af, om man er købt som reserve eller førstevalg. Som målmand bliver man ikke købt for at få nogle indhop hist og her, og derfor skal der også være en god timing i et klubskifte. Det skal give mening, og der skal være en god plan og en idé med det, siger Frederik Rønnow.
Målmanden skiftede for to år siden fra AC Horsens til Brøndby, og står det til Rønnow selv, bliver han sendt videre ud i Europa, selv om han fortsat har to år igen af aftalen med klubben fra Vestegnen.
Bogen “Målmand – Bag om fodboldsspillets mest udsatte job” udkommer fredag den 14. juli hos Byens Forlag, og i bogen fortæller flere stærke danske målmænd om det at være keeper.
Således er der interviews med Lars Høgh, Thomas Sørensen, Frederik Rønnow, Jakob Haugaard, Jakob Busk, Jeppe Højbjerg og Michael Stensgaard.
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
INTERVIEW
Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
NYHEDER
Stor ydmygelse
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
Wrexham slår Premier League-klub
DAGENS SPILFORSLAG
