Den danske landsholdsmålmand Frederik Rønnow er klar.
Klar til at rykke til udlandet. Klar til at tage et nyt skridt i karrieren. Klar til at udleve drømmen.
Frrederik Rønnow, 24 år, fortæller i en ny bog med titlen “Målmand – Bag om fodboldsspillets mest udsatte job“, der er skrevet af tidligere Tipsbladet.dk-journalist Martin Davidsen, at han føler sig helt klar itl at tage det store skridt til udlandet.
– Det er en drøm og har altid være en drøm. For mig har det altid været vigtig at blive så god som overhovedet muligt, spille på så højt niveau som muligt og presse mig selv så meget som muligt. Derfor har jeg altid udtalt, at udlandet er et tema for mig, når jeg føler, jeg er klar til at tage næste skridt, siger Frederik Rønnow i bogen.
Og det føler målmanden altså nu.
– Selvfølgelig er det kæmpe stort at skulle spille i udlandet, og spille i større klubber. Selvfølgelig er der også en økonomisk gevinst. Men for mig er det lige så meget det personlige i hele tiden at presse sig selv og udvikle sig. Jeg føler, at det er ved at være tid til næste skridt. Jeg har været med landsholdet en del gange, og når jeg så sammenligner med de andre landsholdsspillere, er de i store ligaer og klubber, og jeg kan godt være med på det niveau. Jeg har fået blod på tanden, og jeg føler, at det er det næste naturlige skridt for mig.
Han er opmærksom på, at det kan være svært at slå igennem i en udenlandsk klub som målmand, og derfor vil han kun til en udlandet, hvis det giver mening for ham.
– Som markspiller kan man lige så stille blive kørt ind på holdet og få de første 15 kampe som indskifter i slutfasen, og hvis man så scorer et mål eller gør det godt, kan man begynde at starte inde. Sådan er det bare ikke som målmand. Der er ikke nogen garantier, selvom man nok får et praj eller en indikation af, om man er købt som reserve eller førstevalg. Som målmand bliver man ikke købt for at få nogle indhop hist og her, og derfor skal der også være en god timing i et klubskifte. Det skal give mening, og der skal være en god plan og en idé med det, siger Frederik Rønnow.
Målmanden skiftede for to år siden fra AC Horsens til Brøndby, og står det til Rønnow selv, bliver han sendt videre ud i Europa, selv om han fortsat har to år igen af aftalen med klubben fra Vestegnen.
Bogen “Målmand – Bag om fodboldsspillets mest udsatte job” udkommer fredag den 14. juli hos Byens Forlag, og i bogen fortæller flere stærke danske målmænd om det at være keeper.
Således er der interviews med Lars Høgh, Thomas Sørensen, Frederik Rønnow, Jakob Haugaard, Jakob Busk, Jeppe Højbjerg og Michael Stensgaard.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub teaser – henter bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
FC København tjente millioner tirsdag aften
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
KARAKTERER
Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
EKSKLUSIVT
Dansk klub har ham på radaren
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
MEDIE
FC København byder på kantspiller
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TOPNYHED
Reagerer på katastrofalt rødt kort
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
TOPNYHED
