De har talt om egenudvikling i nogle år, og de har også investeret i ungdomsudvikling i Masterclass. Men indtil videre har det ikke rigtigt givet noget til førsteholdet i Brøndby IF, og derfor har man denne vinter sadlet om.
Nu skal der ganske enkelt være plads i truppen til talenterne, og derfor har man solgt nogle af de bedste og mest løntunge spillere. Det er derfor, at talenter som Anis Ben Slimane, Morten Frendrup og måske også Anton Skipper kan stå til en god portion spilletid i foråret – og de første minutter måske allerede på søndag.
Sådan må man gøre for at fremstå troværdig. For at gøre, som man siger. Og ikke bare siger noget, man ikke gør, som der måske har været en tendens til tidligere.
Træner Niels Frederiksen støtter beslutningen om at sælge nogle af de bedste spillere denne vinter, og så føler han sig godt rustet til arbejdet med at udvikle unge talenter.
– Alle de trænerjobs, jeg har haft, er en fordel i forhold til det her job. Det er jo ikke kun som U21-landstræner, at jeg har arbejdet med unge spillere. Det gjorde jeg også i Lyngby og i Esbjerg. Jeg har tidligere sagt, at det ikke er en slankekur, men en livsstilsændring. Vi har ændret grundlæggende ved den måde, vi fungerer som klub, og at det kan gøre os sundere og stærkere på den lange bane. At vi ikke laver hovsa-løsninger. Det giver plads til de unge spillere. Og det er det, vi som klub har sagt, vi vil gøre. Så vi har egentlig bare gjort det, vi har sagt, vi vil gøre.
– Det bakker jeg 100 procent op om. Det er den rigtige vej at gå. Så må vi se, hvor langt de unge spillere er. For et halvt år siden var der ikke mange, der tænkte, at de unge spillere skulle spille. Nu har vi en syv-otte i truppen af vores egne. og vi synes, de er dygtige og har et stort potentiale, men vi må se, hvor klar de er. Jeg føler, vi står et godt sted, siger Brøndbys cheftræner til tipsbladet.dk.
Interessant er det, for det kan måles direkte op mod, hvad Alexander Zorniger sagde, da han var i spidsen for Brøndby. Stilændringen er klar og går helt modsat af, hvad tyskeren ville.
Da han i december 2018 stillede et hold med kun udlændinge i startopstillingen, blev det et tema – ikke kun i Brøndby. Zornigers forklaring var, at talenterne i Masterclass ikke var gode nok. Her lidt mere end et år senere er der mere end en håndfuld i førsteholdstruppen, og flere får formentlig chancen i foråret.
– Så enten er kvaliteten på vores førstehold faldet gevaldigt, eller også er kvaliteten (hos talenterne, red.) lidt højere, end han sagde, konstaterer Niels Frederiksen.
Brøndbys cheftræner håber naturligvis på det sidste, men han ved også godt, at han ikke kan drage konklusioner på den korte bane. I stedet handler det om at lægge summen sammen, når man til sommer gør status over sæsonen og vurderer talenterne.
Den sportslige målsætning hedder top tre i Brøndby, så der er masser af pres på i dette forår. Men pres kan også være med til at modne og udvikle, og opgøret senere søndag mod OB bliver den første af forårets seks kampe frem mod slutspillet i Superligaen.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
