Brøndby Masterclass på prøve: Det bakker jeg 100 procent op om

Brøndby indleder foråret i Superligaen med en udekamp mod OB på søndag, og selv om det er nye tider i Brøndby, er det også en tid, hvor cheftræneren bakker 100 procent op om klubbens beslutning om at satse ungt og udvikle egne talenter.



De har talt om egenudvikling i nogle år, og de har også investeret i ungdomsudvikling i Masterclass. Men indtil videre har det ikke rigtigt givet noget til førsteholdet i Brøndby IF, og derfor har man denne vinter sadlet om.

Nu skal der ganske enkelt være plads i truppen til talenterne, og derfor har man solgt nogle af de bedste og mest løntunge spillere. Det er derfor, at talenter som Anis Ben Slimane, Morten Frendrup og måske også Anton Skipper kan stå til en god portion spilletid i foråret – og de første minutter måske allerede på søndag.

Sådan må man gøre for at fremstå troværdig. For at gøre, som man siger. Og ikke bare siger noget, man ikke gør, som der måske har været en tendens til tidligere.

Træner Niels Frederiksen støtter beslutningen om at sælge nogle af de bedste spillere denne vinter, og så føler han sig godt rustet til arbejdet med at udvikle unge talenter.

– Alle de trænerjobs, jeg har haft, er en fordel i forhold til det her job. Det er jo ikke kun som U21-landstræner, at jeg har arbejdet med unge spillere. Det gjorde jeg også i Lyngby og i Esbjerg. Jeg har tidligere sagt, at det ikke er en slankekur, men en livsstilsændring. Vi har ændret grundlæggende ved den måde, vi fungerer som klub, og at det kan gøre os sundere og stærkere på den lange bane. At vi ikke laver hovsa-løsninger. Det giver plads til de unge spillere. Og det er det, vi som klub har sagt, vi vil gøre. Så vi har egentlig bare gjort det, vi har sagt, vi vil gøre.

– Det bakker jeg 100 procent op om. Det er den rigtige vej at gå. Så må vi se, hvor langt de unge spillere er. For et halvt år siden var der ikke mange, der tænkte, at de unge spillere skulle spille. Nu har vi en syv-otte i truppen af vores egne. og vi synes, de er dygtige og har et stort potentiale, men vi må se, hvor klar de er. Jeg føler, vi står et godt sted, siger Brøndbys cheftræner til tipsbladet.dk.

Interessant er det, for det kan måles direkte op mod, hvad Alexander Zorniger sagde, da han var i spidsen for Brøndby. Stilændringen er klar og går helt modsat af, hvad tyskeren ville.

Da han i december 2018 stillede et hold med kun udlændinge i startopstillingen, blev det et tema – ikke kun i Brøndby. Zornigers forklaring var, at talenterne i Masterclass ikke var gode nok. Her lidt mere end et år senere er der mere end en håndfuld i førsteholdstruppen, og flere får formentlig chancen i foråret.

– Så enten er kvaliteten på vores førstehold faldet gevaldigt, eller også er kvaliteten (hos talenterne, red.) lidt højere, end han sagde, konstaterer Niels Frederiksen.

Brøndbys cheftræner håber naturligvis på det sidste, men han ved også godt, at han ikke kan drage konklusioner på den korte bane. I stedet handler det om at lægge summen sammen, når man til sommer gør status over sæsonen og vurderer talenterne.

Den sportslige målsætning hedder top tre i Brøndby, så der er masser af pres på i dette forår. Men pres kan også være med til at modne og udvikle, og opgøret senere søndag mod OB bliver den første af forårets seks kampe frem mod slutspillet i Superligaen.





Drømmestart for FCM-floppet Marrony




LIVE

LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance

Marseille æder impotent modstander

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Brøndby i transfer-kovending?

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Supercomputer spår FCM-nedtur



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Tæt på at sende millioner til FC København

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Giver to spillere livstidskarantæne

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Fem bud på David Nielsens afløser

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?