De har talt om egenudvikling i nogle år, og de har også investeret i ungdomsudvikling i Masterclass. Men indtil videre har det ikke rigtigt givet noget til førsteholdet i Brøndby IF, og derfor har man denne vinter sadlet om.
Nu skal der ganske enkelt være plads i truppen til talenterne, og derfor har man solgt nogle af de bedste og mest løntunge spillere. Det er derfor, at talenter som Anis Ben Slimane, Morten Frendrup og måske også Anton Skipper kan stå til en god portion spilletid i foråret – og de første minutter måske allerede på søndag.
Sådan må man gøre for at fremstå troværdig. For at gøre, som man siger. Og ikke bare siger noget, man ikke gør, som der måske har været en tendens til tidligere.
Træner Niels Frederiksen støtter beslutningen om at sælge nogle af de bedste spillere denne vinter, og så føler han sig godt rustet til arbejdet med at udvikle unge talenter.
– Alle de trænerjobs, jeg har haft, er en fordel i forhold til det her job. Det er jo ikke kun som U21-landstræner, at jeg har arbejdet med unge spillere. Det gjorde jeg også i Lyngby og i Esbjerg. Jeg har tidligere sagt, at det ikke er en slankekur, men en livsstilsændring. Vi har ændret grundlæggende ved den måde, vi fungerer som klub, og at det kan gøre os sundere og stærkere på den lange bane. At vi ikke laver hovsa-løsninger. Det giver plads til de unge spillere. Og det er det, vi som klub har sagt, vi vil gøre. Så vi har egentlig bare gjort det, vi har sagt, vi vil gøre.
– Det bakker jeg 100 procent op om. Det er den rigtige vej at gå. Så må vi se, hvor langt de unge spillere er. For et halvt år siden var der ikke mange, der tænkte, at de unge spillere skulle spille. Nu har vi en syv-otte i truppen af vores egne. og vi synes, de er dygtige og har et stort potentiale, men vi må se, hvor klar de er. Jeg føler, vi står et godt sted, siger Brøndbys cheftræner til tipsbladet.dk.
Interessant er det, for det kan måles direkte op mod, hvad Alexander Zorniger sagde, da han var i spidsen for Brøndby. Stilændringen er klar og går helt modsat af, hvad tyskeren ville.
Da han i december 2018 stillede et hold med kun udlændinge i startopstillingen, blev det et tema – ikke kun i Brøndby. Zornigers forklaring var, at talenterne i Masterclass ikke var gode nok. Her lidt mere end et år senere er der mere end en håndfuld i førsteholdstruppen, og flere får formentlig chancen i foråret.
– Så enten er kvaliteten på vores førstehold faldet gevaldigt, eller også er kvaliteten (hos talenterne, red.) lidt højere, end han sagde, konstaterer Niels Frederiksen.
Brøndbys cheftræner håber naturligvis på det sidste, men han ved også godt, at han ikke kan drage konklusioner på den korte bane. I stedet handler det om at lægge summen sammen, når man til sommer gør status over sæsonen og vurderer talenterne.
Den sportslige målsætning hedder top tre i Brøndby, så der er masser af pres på i dette forår. Men pres kan også være med til at modne og udvikle, og opgøret senere søndag mod OB bliver den første af forårets seks kampe frem mod slutspillet i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på
MEDIE
Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCNs mulige modstandere i Conference League
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
TRANSFER
Arsenal-profil på vej væk? Det koster han
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
TRANSFER
