De har talt om egenudvikling i nogle år, og de har også investeret i ungdomsudvikling i Masterclass. Men indtil videre har det ikke rigtigt givet noget til førsteholdet i Brøndby IF, og derfor har man denne vinter sadlet om.
Nu skal der ganske enkelt være plads i truppen til talenterne, og derfor har man solgt nogle af de bedste og mest løntunge spillere. Det er derfor, at talenter som Anis Ben Slimane, Morten Frendrup og måske også Anton Skipper kan stå til en god portion spilletid i foråret – og de første minutter måske allerede på søndag.
Sådan må man gøre for at fremstå troværdig. For at gøre, som man siger. Og ikke bare siger noget, man ikke gør, som der måske har været en tendens til tidligere.
Træner Niels Frederiksen støtter beslutningen om at sælge nogle af de bedste spillere denne vinter, og så føler han sig godt rustet til arbejdet med at udvikle unge talenter.
– Alle de trænerjobs, jeg har haft, er en fordel i forhold til det her job. Det er jo ikke kun som U21-landstræner, at jeg har arbejdet med unge spillere. Det gjorde jeg også i Lyngby og i Esbjerg. Jeg har tidligere sagt, at det ikke er en slankekur, men en livsstilsændring. Vi har ændret grundlæggende ved den måde, vi fungerer som klub, og at det kan gøre os sundere og stærkere på den lange bane. At vi ikke laver hovsa-løsninger. Det giver plads til de unge spillere. Og det er det, vi som klub har sagt, vi vil gøre. Så vi har egentlig bare gjort det, vi har sagt, vi vil gøre.
– Det bakker jeg 100 procent op om. Det er den rigtige vej at gå. Så må vi se, hvor langt de unge spillere er. For et halvt år siden var der ikke mange, der tænkte, at de unge spillere skulle spille. Nu har vi en syv-otte i truppen af vores egne. og vi synes, de er dygtige og har et stort potentiale, men vi må se, hvor klar de er. Jeg føler, vi står et godt sted, siger Brøndbys cheftræner til tipsbladet.dk.
Interessant er det, for det kan måles direkte op mod, hvad Alexander Zorniger sagde, da han var i spidsen for Brøndby. Stilændringen er klar og går helt modsat af, hvad tyskeren ville.
Da han i december 2018 stillede et hold med kun udlændinge i startopstillingen, blev det et tema – ikke kun i Brøndby. Zornigers forklaring var, at talenterne i Masterclass ikke var gode nok. Her lidt mere end et år senere er der mere end en håndfuld i førsteholdstruppen, og flere får formentlig chancen i foråret.
– Så enten er kvaliteten på vores førstehold faldet gevaldigt, eller også er kvaliteten (hos talenterne, red.) lidt højere, end han sagde, konstaterer Niels Frederiksen.
Brøndbys cheftræner håber naturligvis på det sidste, men han ved også godt, at han ikke kan drage konklusioner på den korte bane. I stedet handler det om at lægge summen sammen, når man til sommer gør status over sæsonen og vurderer talenterne.
Den sportslige målsætning hedder top tre i Brøndby, så der er masser af pres på i dette forår. Men pres kan også være med til at modne og udvikle, og opgøret senere søndag mod OB bliver den første af forårets seks kampe frem mod slutspillet i Superligaen.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
TransferLIVE: Er det Jens Jønssons nye klub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
Han peger på Simon Kjær
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
– Du har udstråling som tagpap
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
Lerager ser forandret Kamil Grabara
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
MEDIE
Vilde Diant Ramaj-rygter tager til
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
NYHEDER
– Alle taler om dem!
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
