De har talt om egenudvikling i nogle år, og de har også investeret i ungdomsudvikling i Masterclass. Men indtil videre har det ikke rigtigt givet noget til førsteholdet i Brøndby IF, og derfor har man denne vinter sadlet om.
Nu skal der ganske enkelt være plads i truppen til talenterne, og derfor har man solgt nogle af de bedste og mest løntunge spillere. Det er derfor, at talenter som Anis Ben Slimane, Morten Frendrup og måske også Anton Skipper kan stå til en god portion spilletid i foråret – og de første minutter måske allerede på søndag.
Sådan må man gøre for at fremstå troværdig. For at gøre, som man siger. Og ikke bare siger noget, man ikke gør, som der måske har været en tendens til tidligere.
Træner Niels Frederiksen støtter beslutningen om at sælge nogle af de bedste spillere denne vinter, og så føler han sig godt rustet til arbejdet med at udvikle unge talenter.
– Alle de trænerjobs, jeg har haft, er en fordel i forhold til det her job. Det er jo ikke kun som U21-landstræner, at jeg har arbejdet med unge spillere. Det gjorde jeg også i Lyngby og i Esbjerg. Jeg har tidligere sagt, at det ikke er en slankekur, men en livsstilsændring. Vi har ændret grundlæggende ved den måde, vi fungerer som klub, og at det kan gøre os sundere og stærkere på den lange bane. At vi ikke laver hovsa-løsninger. Det giver plads til de unge spillere. Og det er det, vi som klub har sagt, vi vil gøre. Så vi har egentlig bare gjort det, vi har sagt, vi vil gøre.
– Det bakker jeg 100 procent op om. Det er den rigtige vej at gå. Så må vi se, hvor langt de unge spillere er. For et halvt år siden var der ikke mange, der tænkte, at de unge spillere skulle spille. Nu har vi en syv-otte i truppen af vores egne. og vi synes, de er dygtige og har et stort potentiale, men vi må se, hvor klar de er. Jeg føler, vi står et godt sted, siger Brøndbys cheftræner til tipsbladet.dk.
Interessant er det, for det kan måles direkte op mod, hvad Alexander Zorniger sagde, da han var i spidsen for Brøndby. Stilændringen er klar og går helt modsat af, hvad tyskeren ville.
Da han i december 2018 stillede et hold med kun udlændinge i startopstillingen, blev det et tema – ikke kun i Brøndby. Zornigers forklaring var, at talenterne i Masterclass ikke var gode nok. Her lidt mere end et år senere er der mere end en håndfuld i førsteholdstruppen, og flere får formentlig chancen i foråret.
– Så enten er kvaliteten på vores førstehold faldet gevaldigt, eller også er kvaliteten (hos talenterne, red.) lidt højere, end han sagde, konstaterer Niels Frederiksen.
Brøndbys cheftræner håber naturligvis på det sidste, men han ved også godt, at han ikke kan drage konklusioner på den korte bane. I stedet handler det om at lægge summen sammen, når man til sommer gør status over sæsonen og vurderer talenterne.
Den sportslige målsætning hedder top tre i Brøndby, så der er masser af pres på i dette forår. Men pres kan også være med til at modne og udvikle, og opgøret senere søndag mod OB bliver den første af forårets seks kampe frem mod slutspillet i Superligaen.
Teaser han for Brøndby-transfer?
INTERVIEW
Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
TRANSFER
Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’
TOPNYHED
Vil have stjernetræner til Tottenham
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
NYHEDER
Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
TOPNYHED
Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter
MEDIE
Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
AVIS
Stopper alle forhandlinger
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
NYHEDER
Frank spår bedre tider for enden af skidt periode
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
NYHEDER
Milan tager arbejdssejr på Sardinien
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Gudinde i Bergamo
MEDIE
På vej til storklub
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
TOPNYHED
Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
INTERVIEW
