Brøndby Masterclass på prøve: Det bakker jeg 100 procent op om

Brøndby indleder foråret i Superligaen med en udekamp mod OB på søndag, og selv om det er nye tider i Brøndby, er det også en tid, hvor cheftræneren bakker 100 procent op om klubbens beslutning om at satse ungt og udvikle egne talenter.



De har talt om egenudvikling i nogle år, og de har også investeret i ungdomsudvikling i Masterclass. Men indtil videre har det ikke rigtigt givet noget til førsteholdet i Brøndby IF, og derfor har man denne vinter sadlet om.

Nu skal der ganske enkelt være plads i truppen til talenterne, og derfor har man solgt nogle af de bedste og mest løntunge spillere. Det er derfor, at talenter som Anis Ben Slimane, Morten Frendrup og måske også Anton Skipper kan stå til en god portion spilletid i foråret – og de første minutter måske allerede på søndag.

Sådan må man gøre for at fremstå troværdig. For at gøre, som man siger. Og ikke bare siger noget, man ikke gør, som der måske har været en tendens til tidligere.

Træner Niels Frederiksen støtter beslutningen om at sælge nogle af de bedste spillere denne vinter, og så føler han sig godt rustet til arbejdet med at udvikle unge talenter.

– Alle de trænerjobs, jeg har haft, er en fordel i forhold til det her job. Det er jo ikke kun som U21-landstræner, at jeg har arbejdet med unge spillere. Det gjorde jeg også i Lyngby og i Esbjerg. Jeg har tidligere sagt, at det ikke er en slankekur, men en livsstilsændring. Vi har ændret grundlæggende ved den måde, vi fungerer som klub, og at det kan gøre os sundere og stærkere på den lange bane. At vi ikke laver hovsa-løsninger. Det giver plads til de unge spillere. Og det er det, vi som klub har sagt, vi vil gøre. Så vi har egentlig bare gjort det, vi har sagt, vi vil gøre.

– Det bakker jeg 100 procent op om. Det er den rigtige vej at gå. Så må vi se, hvor langt de unge spillere er. For et halvt år siden var der ikke mange, der tænkte, at de unge spillere skulle spille. Nu har vi en syv-otte i truppen af vores egne. og vi synes, de er dygtige og har et stort potentiale, men vi må se, hvor klar de er. Jeg føler, vi står et godt sted, siger Brøndbys cheftræner til tipsbladet.dk.

Interessant er det, for det kan måles direkte op mod, hvad Alexander Zorniger sagde, da han var i spidsen for Brøndby. Stilændringen er klar og går helt modsat af, hvad tyskeren ville.

Da han i december 2018 stillede et hold med kun udlændinge i startopstillingen, blev det et tema – ikke kun i Brøndby. Zornigers forklaring var, at talenterne i Masterclass ikke var gode nok. Her lidt mere end et år senere er der mere end en håndfuld i førsteholdstruppen, og flere får formentlig chancen i foråret.

– Så enten er kvaliteten på vores førstehold faldet gevaldigt, eller også er kvaliteten (hos talenterne, red.) lidt højere, end han sagde, konstaterer Niels Frederiksen.

Brøndbys cheftræner håber naturligvis på det sidste, men han ved også godt, at han ikke kan drage konklusioner på den korte bane. I stedet handler det om at lægge summen sammen, når man til sommer gør status over sæsonen og vurderer talenterne.

Den sportslige målsætning hedder top tre i Brøndby, så der er masser af pres på i dette forår. Men pres kan også være med til at modne og udvikle, og opgøret senere søndag mod OB bliver den første af forårets seks kampe frem mod slutspillet i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Dansk angriber åbner for transfer

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Brøndby præsenterer ny profil

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

AGF var klar med rekordbeløb

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Danskerklub fyrer træneren

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Froholdt med klar transfermelding

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris? 

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Stjerne flirter med Brøndby

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Tidligere AGF-træner tager til Israel

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Jacob Rasmussen i chokskifte

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

David Moyes griner over gult kort for jubel

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

Championship-topklub lurer på dyr dansker

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Forhandlinger om dansk midtbanespiller