BRØNDBY (Tipsbladet): Tirsdag afholdte Brøndby IF generalforsamling i Michael Laudrup-loungen.
Bestyrelsen blev genvalgt, og bagefter stillede formand, Jan Bech Andersen, og næstformand, Scott McLachlan op til interview.
Her var Brøndbys jagt på en ny sportsdirektør et af de varmeste emner.
– Det er en god og vigtig proces, som vi skal være grundige omkring. "CV" gjorde et rigtig godt stykke arbejde, men vi har også haft nogle mangler, som vi har pointeret. Vi mener, vi kan gøre scouting bedre og optimere på den front, siger Jan Bech Andersen til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Formanden åbner også op for en helt ny model i Brøndbys sportslige setup.
– Det kan også godt være, det skal være en todelt rolle. Måske har CV haft for meget mellem hænderne. Nu må vi se, men vi gør os umage og grundige om at få det her på plads, siger Jan Bech Andersen, der ikke vil ud med antallet af kandidater på nuværende tidspunkt.
Der er dog tale om kandidater med både dansk og udenlandsk pas, ligesom man nu er i fase to ud af fire af ansættelsesfasen. Det fortæller fungerende sportschef og næstformand Scott McLachlan.
– Vi har en analytisk og grundig proces med personlighedstest og møder kandidater nu, hvor vi er gået forbi fase et. Jeg vil mene, at vi er i fase to ud af fire, siger Scott McLachlan, der afskriver sig selv til at tage jobbet permanent.
– Mit job er i Global Football Holding og tage mig af de andre klubber. Det er mit job, så det er ikke en mulighed at tage sportsdirektør-jobbet permanent.

Heldigvis for Brøndby IF har interessen været stor.
– Der er kommet rigtig mange uopfordrede ansøgninger, da det er et stort job i dansk fodbold. Der er nogle prominente navne iblandt, så jeg er ret imponeret. Det er en spændende proces, som vi skal gøre os umage med.
Kan Jan Laursen være en kandidat?
– Han er jo nævnt. Men jeg skal ikke stå og inkludere eller ekskludere nogen. Men vi kender Jan og ved, hvad han står for, siger Jan Bech Andersen, der henviser til Scott McLachlan, når snakken falder på Jesper Sørensens situation.
– I 2022 forpligtede vi os til ham, fordi vi troede på, at han kunne ændre vores måde at spille på og blive mere boldbesiddende. Han har også været god til at hæve enkelte spilleres niveau over de seneste 15 måneder. Han har holdt sig til planen, og så har vi sat et hold omkring ham med nye assistenttræner, fordi muligheden var der. Vi fortsætter med at give ham ressourcer og bakke ham op, så han har, hvad han har brug for, til at vi ender der, hvor vi mener, vi hører til, siger englænderen.
Jesper Sørensen er som bekendt gået ind i sit sidste kontraktår med Brøndby IF, mens han tidligere har fortalt, at der ikke har været dialog om en forlængelse.
– Jeg synes ikke, det er fair at fortælle om private samtaler mellem Jesper og jeg. Vi snakker på daglig basis om alle mulige emner, så det bliver der taget hånd om, siger Scott McLachlan.
Jan Bech Andersen regner i øvrigt med og håber på, at man har fundet sin nye sportsdirektør inden årets udgang.
LIVE
TransferLIVE: Dansker i regulært chokskifte
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
MEDIE
Chokskifte?
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
FC København tjente millioner tirsdag aften
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
Brøndby henter Emmanuel Dennis
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
TOPNYHED
Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
MEDIE