BRØNDBY (Tipsbladet): Tirsdag afholdte Brøndby IF generalforsamling i Michael Laudrup-loungen.
Bestyrelsen blev genvalgt, og bagefter stillede formand, Jan Bech Andersen, og næstformand, Scott McLachlan op til interview.
Her var Brøndbys jagt på en ny sportsdirektør et af de varmeste emner.
– Det er en god og vigtig proces, som vi skal være grundige omkring. "CV" gjorde et rigtig godt stykke arbejde, men vi har også haft nogle mangler, som vi har pointeret. Vi mener, vi kan gøre scouting bedre og optimere på den front, siger Jan Bech Andersen til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Formanden åbner også op for en helt ny model i Brøndbys sportslige setup.
– Det kan også godt være, det skal være en todelt rolle. Måske har CV haft for meget mellem hænderne. Nu må vi se, men vi gør os umage og grundige om at få det her på plads, siger Jan Bech Andersen, der ikke vil ud med antallet af kandidater på nuværende tidspunkt.
Der er dog tale om kandidater med både dansk og udenlandsk pas, ligesom man nu er i fase to ud af fire af ansættelsesfasen. Det fortæller fungerende sportschef og næstformand Scott McLachlan.
– Vi har en analytisk og grundig proces med personlighedstest og møder kandidater nu, hvor vi er gået forbi fase et. Jeg vil mene, at vi er i fase to ud af fire, siger Scott McLachlan, der afskriver sig selv til at tage jobbet permanent.
– Mit job er i Global Football Holding og tage mig af de andre klubber. Det er mit job, så det er ikke en mulighed at tage sportsdirektør-jobbet permanent.

Heldigvis for Brøndby IF har interessen været stor.
– Der er kommet rigtig mange uopfordrede ansøgninger, da det er et stort job i dansk fodbold. Der er nogle prominente navne iblandt, så jeg er ret imponeret. Det er en spændende proces, som vi skal gøre os umage med.
Kan Jan Laursen være en kandidat?
– Han er jo nævnt. Men jeg skal ikke stå og inkludere eller ekskludere nogen. Men vi kender Jan og ved, hvad han står for, siger Jan Bech Andersen, der henviser til Scott McLachlan, når snakken falder på Jesper Sørensens situation.
– I 2022 forpligtede vi os til ham, fordi vi troede på, at han kunne ændre vores måde at spille på og blive mere boldbesiddende. Han har også været god til at hæve enkelte spilleres niveau over de seneste 15 måneder. Han har holdt sig til planen, og så har vi sat et hold omkring ham med nye assistenttræner, fordi muligheden var der. Vi fortsætter med at give ham ressourcer og bakke ham op, så han har, hvad han har brug for, til at vi ender der, hvor vi mener, vi hører til, siger englænderen.
Jesper Sørensen er som bekendt gået ind i sit sidste kontraktår med Brøndby IF, mens han tidligere har fortalt, at der ikke har været dialog om en forlængelse.
– Jeg synes ikke, det er fair at fortælle om private samtaler mellem Jesper og jeg. Vi snakker på daglig basis om alle mulige emner, så det bliver der taget hånd om, siger Scott McLachlan.
Jan Bech Andersen regner i øvrigt med og håber på, at man har fundet sin nye sportsdirektør inden årets udgang.
LIVE
LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
Vil have ham væk fra FC København
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
Neestrup chokerer med sin startopstilling
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
Højlund står til at slå personlige rekorder
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
FCM ansætter ny topboss
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
Her kan du se Viborg FF mod FC København
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Mexico kommer med markant melding om VM
Tottenhams nedtur fortsætter
‘Tottenham er i overhængende fare’
DAGENS SPILFORSLAG
Normannere får tæv i Bretagne
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
NYHEDER