BRØNDBY (Tipsbladet): Tirsdag afholdte Brøndby IF generalforsamling i Michael Laudrup-loungen.
Bestyrelsen blev genvalgt, og bagefter stillede formand, Jan Bech Andersen, og næstformand, Scott McLachlan op til interview.
Her var Brøndbys jagt på en ny sportsdirektør et af de varmeste emner.
– Det er en god og vigtig proces, som vi skal være grundige omkring. "CV" gjorde et rigtig godt stykke arbejde, men vi har også haft nogle mangler, som vi har pointeret. Vi mener, vi kan gøre scouting bedre og optimere på den front, siger Jan Bech Andersen til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Formanden åbner også op for en helt ny model i Brøndbys sportslige setup.
– Det kan også godt være, det skal være en todelt rolle. Måske har CV haft for meget mellem hænderne. Nu må vi se, men vi gør os umage og grundige om at få det her på plads, siger Jan Bech Andersen, der ikke vil ud med antallet af kandidater på nuværende tidspunkt.
Der er dog tale om kandidater med både dansk og udenlandsk pas, ligesom man nu er i fase to ud af fire af ansættelsesfasen. Det fortæller fungerende sportschef og næstformand Scott McLachlan.
– Vi har en analytisk og grundig proces med personlighedstest og møder kandidater nu, hvor vi er gået forbi fase et. Jeg vil mene, at vi er i fase to ud af fire, siger Scott McLachlan, der afskriver sig selv til at tage jobbet permanent.
– Mit job er i Global Football Holding og tage mig af de andre klubber. Det er mit job, så det er ikke en mulighed at tage sportsdirektør-jobbet permanent.

Heldigvis for Brøndby IF har interessen været stor.
– Der er kommet rigtig mange uopfordrede ansøgninger, da det er et stort job i dansk fodbold. Der er nogle prominente navne iblandt, så jeg er ret imponeret. Det er en spændende proces, som vi skal gøre os umage med.
Kan Jan Laursen være en kandidat?
– Han er jo nævnt. Men jeg skal ikke stå og inkludere eller ekskludere nogen. Men vi kender Jan og ved, hvad han står for, siger Jan Bech Andersen, der henviser til Scott McLachlan, når snakken falder på Jesper Sørensens situation.
– I 2022 forpligtede vi os til ham, fordi vi troede på, at han kunne ændre vores måde at spille på og blive mere boldbesiddende. Han har også været god til at hæve enkelte spilleres niveau over de seneste 15 måneder. Han har holdt sig til planen, og så har vi sat et hold omkring ham med nye assistenttræner, fordi muligheden var der. Vi fortsætter med at give ham ressourcer og bakke ham op, så han har, hvad han har brug for, til at vi ender der, hvor vi mener, vi hører til, siger englænderen.
Jesper Sørensen er som bekendt gået ind i sit sidste kontraktår med Brøndby IF, mens han tidligere har fortalt, at der ikke har været dialog om en forlængelse.
– Jeg synes ikke, det er fair at fortælle om private samtaler mellem Jesper og jeg. Vi snakker på daglig basis om alle mulige emner, så det bliver der taget hånd om, siger Scott McLachlan.
Jan Bech Andersen regner i øvrigt med og håber på, at man har fundet sin nye sportsdirektør inden årets udgang.
LIVE
TransferLIVE: Jørgensen lejes ud
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
LIVE
Superliga-LIVE: SL-klub udlejer udlænding
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko
FC København bekræfter transfer
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
TOPNYHED