Brøndby-offensiv slagter FCM i historisk sejr

Yuito Suzuki og Mathias Kvistgaarden drev gæk med FCM, som fik en afklapsning til historiebøgerne i egen hule.



Brøndby IF har det med at levere gode kampe mod FC Midtjylland, og det gjorde Jesper Sørensens tropper i den grad søndag i Herning.

Anført af Mathias Kvistgaarden og Yuito Suzuki spillede Brøndby sig tilbage i topkampen med en forrygende 5-1-sejr på Heden. Det er FCM's største nederlag i ligaen på hjemmebane nogensinde.

Midtjyderne topper fortsat Superligaen med 27 point. FC København kan dog gå forbi mandag aften. Brøndby er oppe på 22 point med sejren.

Det var dog midtjyderne, som med stor energi og hårdt pres satte sig på begivenhederne i indledningen.

Stik imod kampbilledet var det alligevel Brøndby, som tog føringen efter ti minutter. Mathias Kvistgaarden tog nogle træk, afsluttede fladt og fangede Elias Olafsson på det forkert ben.

Det gav Brøndby den fornødne ro til at spille sig ind i kampen. Kun en snæver offside afholdt Yuito Suzuki fra at gøre det til 2-0 efter 22 minutter af den livlige kamp.

Mens midtjyderne fik sværere og sværere ved at blive farlige, skabte Brøndby rigeligt med chancer til at udbygge føringen, men forsømte at udnytte dem.

I stedet blev det FCM's tur til stik imod det daværende kampbillede at komme på måltavlen i halvlegens tillægstid. En Brøndby-hånd på bolden i eget felt gav Adam Buksa chancen fra pletten, og han udnyttede stensikkert.

Anden halvleg startede så livligt, som de første 45 minutter havde været. Og den kolde spand vand i hovedet lige før pausen fik Brøndby hurtigt tørret væk.

En perfekt gennemført kontra af Sebastian Sebulonsen efter fem minutter endte som en chance til Suzuki. Hans afrettede afslutning snød Olafsson, og så var Brøndby atter i front.

Modsat i første halvleg havde Brøndby taget effektiviteten med ud til at anden halvleg.

FCM kunne slet ikke styre Suzuki og Kvistgaarden, som bare fortsatte med at gøre, hvad der passede dem mod en rådvild FCM-defensiv.

Efter en times spil skar Suzuki hjemmeholdets forsvar op med et dybdeløb. Alene igennem gjorde han det til 3-1, inden angrebsmakker Kvistgaarden atter indtog scenen.

20 minutter før tid bragede han bolden ind på en halvflugter lidt uden for feltet, og godt ti minutter senere scorede han sit første hattrick i Superligaen, da han rundede Olafsson alene igennem.

Brøndby fortsatte chanceorgiet kampen ud, men FCM slap for yderligere ydmygelser efter en voldsomt tam indsats.

I midtugen blev FCM sendt ud af pokalturneringen efter 0-1 i Brøndby.

/ritzau/





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

– Der får David at vide, at han er fyret

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

I svime over Filip Jørgensen

Jonas Schwartz lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Medie afslører møde med Deco

Dansk milliardær smider 75.000

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Dansk træner storroses

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Skræmmende Chido Obi-scener



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

631 millioner kroner

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Nu er Dreyer historisk

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Reagerer på Brøndby-bombe

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Her tager de stor beslutning

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Skal han på landsholdet, Riemer?

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Hjulmand vinder i Hamborg

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Arteta afviser kritik fra kollega

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Newcastle – Manchester United