Brøndby-offensiv slagter FCM i historisk sejr

Yuito Suzuki og Mathias Kvistgaarden drev gæk med FCM, som fik en afklapsning til historiebøgerne i egen hule.



Brøndby IF har det med at levere gode kampe mod FC Midtjylland, og det gjorde Jesper Sørensens tropper i den grad søndag i Herning.

Anført af Mathias Kvistgaarden og Yuito Suzuki spillede Brøndby sig tilbage i topkampen med en forrygende 5-1-sejr på Heden. Det er FCM's største nederlag i ligaen på hjemmebane nogensinde.

Midtjyderne topper fortsat Superligaen med 27 point. FC København kan dog gå forbi mandag aften. Brøndby er oppe på 22 point med sejren.

Det var dog midtjyderne, som med stor energi og hårdt pres satte sig på begivenhederne i indledningen.

Stik imod kampbilledet var det alligevel Brøndby, som tog føringen efter ti minutter. Mathias Kvistgaarden tog nogle træk, afsluttede fladt og fangede Elias Olafsson på det forkert ben.

Det gav Brøndby den fornødne ro til at spille sig ind i kampen. Kun en snæver offside afholdt Yuito Suzuki fra at gøre det til 2-0 efter 22 minutter af den livlige kamp.

Mens midtjyderne fik sværere og sværere ved at blive farlige, skabte Brøndby rigeligt med chancer til at udbygge føringen, men forsømte at udnytte dem.

I stedet blev det FCM's tur til stik imod det daværende kampbillede at komme på måltavlen i halvlegens tillægstid. En Brøndby-hånd på bolden i eget felt gav Adam Buksa chancen fra pletten, og han udnyttede stensikkert.

Anden halvleg startede så livligt, som de første 45 minutter havde været. Og den kolde spand vand i hovedet lige før pausen fik Brøndby hurtigt tørret væk.

En perfekt gennemført kontra af Sebastian Sebulonsen efter fem minutter endte som en chance til Suzuki. Hans afrettede afslutning snød Olafsson, og så var Brøndby atter i front.

Modsat i første halvleg havde Brøndby taget effektiviteten med ud til at anden halvleg.

FCM kunne slet ikke styre Suzuki og Kvistgaarden, som bare fortsatte med at gøre, hvad der passede dem mod en rådvild FCM-defensiv.

Efter en times spil skar Suzuki hjemmeholdets forsvar op med et dybdeløb. Alene igennem gjorde han det til 3-1, inden angrebsmakker Kvistgaarden atter indtog scenen.

20 minutter før tid bragede han bolden ind på en halvflugter lidt uden for feltet, og godt ti minutter senere scorede han sit første hattrick i Superligaen, da han rundede Olafsson alene igennem.

Brøndby fortsatte chanceorgiet kampen ud, men FCM slap for yderligere ydmygelser efter en voldsomt tam indsats.

I midtugen blev FCM sendt ud af pokalturneringen efter 0-1 i Brøndby.

/ritzau/



AGF nærmer sig angriber

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

FC København scorer 16 millioner kroner

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Bekræftet: Færdig

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Belønnes af FC København

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

FC Midtjylland på svær opgave mod AS Roma

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Stor ros til FC Midtjylland

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Vanvittig Victor Froholdt-historie

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time