Brøndby IF har det med at levere gode kampe mod FC Midtjylland, og det gjorde Jesper Sørensens tropper i den grad søndag i Herning.
Anført af Mathias Kvistgaarden og Yuito Suzuki spillede Brøndby sig tilbage i topkampen med en forrygende 5-1-sejr på Heden. Det er FCM's største nederlag i ligaen på hjemmebane nogensinde.
Midtjyderne topper fortsat Superligaen med 27 point. FC København kan dog gå forbi mandag aften. Brøndby er oppe på 22 point med sejren.
Det var dog midtjyderne, som med stor energi og hårdt pres satte sig på begivenhederne i indledningen.
Stik imod kampbilledet var det alligevel Brøndby, som tog føringen efter ti minutter. Mathias Kvistgaarden tog nogle træk, afsluttede fladt og fangede Elias Olafsson på det forkert ben.
Det gav Brøndby den fornødne ro til at spille sig ind i kampen. Kun en snæver offside afholdt Yuito Suzuki fra at gøre det til 2-0 efter 22 minutter af den livlige kamp.
Mens midtjyderne fik sværere og sværere ved at blive farlige, skabte Brøndby rigeligt med chancer til at udbygge føringen, men forsømte at udnytte dem.
I stedet blev det FCM's tur til stik imod det daværende kampbillede at komme på måltavlen i halvlegens tillægstid. En Brøndby-hånd på bolden i eget felt gav Adam Buksa chancen fra pletten, og han udnyttede stensikkert.
Anden halvleg startede så livligt, som de første 45 minutter havde været. Og den kolde spand vand i hovedet lige før pausen fik Brøndby hurtigt tørret væk.
En perfekt gennemført kontra af Sebastian Sebulonsen efter fem minutter endte som en chance til Suzuki. Hans afrettede afslutning snød Olafsson, og så var Brøndby atter i front.
Modsat i første halvleg havde Brøndby taget effektiviteten med ud til at anden halvleg.
FCM kunne slet ikke styre Suzuki og Kvistgaarden, som bare fortsatte med at gøre, hvad der passede dem mod en rådvild FCM-defensiv.
Efter en times spil skar Suzuki hjemmeholdets forsvar op med et dybdeløb. Alene igennem gjorde han det til 3-1, inden angrebsmakker Kvistgaarden atter indtog scenen.
20 minutter før tid bragede han bolden ind på en halvflugter lidt uden for feltet, og godt ti minutter senere scorede han sit første hattrick i Superligaen, da han rundede Olafsson alene igennem.
Brøndby fortsatte chanceorgiet kampen ud, men FCM slap for yderligere ydmygelser efter en voldsomt tam indsats.
I midtugen blev FCM sendt ud af pokalturneringen efter 0-1 i Brøndby.
/ritzau/
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
FCM ansætter ny topboss
Mexico kommer med markant melding om VM
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
‘Tottenham er i overhængende fare’
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Optakt: Newcastle – Manchester City
Deler nyt om fremtiden
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Bayern tromler sig videre
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
Nu svarer David Nielsen
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
FANKLUBBEN