Brøndby-offensiv slagter FCM i historisk sejr

Yuito Suzuki og Mathias Kvistgaarden drev gæk med FCM, som fik en afklapsning til historiebøgerne i egen hule.



Brøndby IF har det med at levere gode kampe mod FC Midtjylland, og det gjorde Jesper Sørensens tropper i den grad søndag i Herning.

Anført af Mathias Kvistgaarden og Yuito Suzuki spillede Brøndby sig tilbage i topkampen med en forrygende 5-1-sejr på Heden. Det er FCM's største nederlag i ligaen på hjemmebane nogensinde.

Midtjyderne topper fortsat Superligaen med 27 point. FC København kan dog gå forbi mandag aften. Brøndby er oppe på 22 point med sejren.

Det var dog midtjyderne, som med stor energi og hårdt pres satte sig på begivenhederne i indledningen.

Stik imod kampbilledet var det alligevel Brøndby, som tog føringen efter ti minutter. Mathias Kvistgaarden tog nogle træk, afsluttede fladt og fangede Elias Olafsson på det forkert ben.

Det gav Brøndby den fornødne ro til at spille sig ind i kampen. Kun en snæver offside afholdt Yuito Suzuki fra at gøre det til 2-0 efter 22 minutter af den livlige kamp.

Mens midtjyderne fik sværere og sværere ved at blive farlige, skabte Brøndby rigeligt med chancer til at udbygge føringen, men forsømte at udnytte dem.

I stedet blev det FCM's tur til stik imod det daværende kampbillede at komme på måltavlen i halvlegens tillægstid. En Brøndby-hånd på bolden i eget felt gav Adam Buksa chancen fra pletten, og han udnyttede stensikkert.

Anden halvleg startede så livligt, som de første 45 minutter havde været. Og den kolde spand vand i hovedet lige før pausen fik Brøndby hurtigt tørret væk.

En perfekt gennemført kontra af Sebastian Sebulonsen efter fem minutter endte som en chance til Suzuki. Hans afrettede afslutning snød Olafsson, og så var Brøndby atter i front.

Modsat i første halvleg havde Brøndby taget effektiviteten med ud til at anden halvleg.

FCM kunne slet ikke styre Suzuki og Kvistgaarden, som bare fortsatte med at gøre, hvad der passede dem mod en rådvild FCM-defensiv.

Efter en times spil skar Suzuki hjemmeholdets forsvar op med et dybdeløb. Alene igennem gjorde han det til 3-1, inden angrebsmakker Kvistgaarden atter indtog scenen.

20 minutter før tid bragede han bolden ind på en halvflugter lidt uden for feltet, og godt ti minutter senere scorede han sit første hattrick i Superligaen, da han rundede Olafsson alene igennem.

Brøndby fortsatte chanceorgiet kampen ud, men FCM slap for yderligere ydmygelser efter en voldsomt tam indsats.

I midtugen blev FCM sendt ud af pokalturneringen efter 0-1 i Brøndby.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

FC København – OB



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Offentliggøres i dag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Andreas Christensen afviser tilbud

Leverkusen – Bayern