Brøndby IF har det med at levere gode kampe mod FC Midtjylland, og det gjorde Jesper Sørensens tropper i den grad søndag i Herning.
Anført af Mathias Kvistgaarden og Yuito Suzuki spillede Brøndby sig tilbage i topkampen med en forrygende 5-1-sejr på Heden. Det er FCM's største nederlag i ligaen på hjemmebane nogensinde.
Midtjyderne topper fortsat Superligaen med 27 point. FC København kan dog gå forbi mandag aften. Brøndby er oppe på 22 point med sejren.
Det var dog midtjyderne, som med stor energi og hårdt pres satte sig på begivenhederne i indledningen.
Stik imod kampbilledet var det alligevel Brøndby, som tog føringen efter ti minutter. Mathias Kvistgaarden tog nogle træk, afsluttede fladt og fangede Elias Olafsson på det forkert ben.
Det gav Brøndby den fornødne ro til at spille sig ind i kampen. Kun en snæver offside afholdt Yuito Suzuki fra at gøre det til 2-0 efter 22 minutter af den livlige kamp.
Mens midtjyderne fik sværere og sværere ved at blive farlige, skabte Brøndby rigeligt med chancer til at udbygge føringen, men forsømte at udnytte dem.
I stedet blev det FCM's tur til stik imod det daværende kampbillede at komme på måltavlen i halvlegens tillægstid. En Brøndby-hånd på bolden i eget felt gav Adam Buksa chancen fra pletten, og han udnyttede stensikkert.
Anden halvleg startede så livligt, som de første 45 minutter havde været. Og den kolde spand vand i hovedet lige før pausen fik Brøndby hurtigt tørret væk.
En perfekt gennemført kontra af Sebastian Sebulonsen efter fem minutter endte som en chance til Suzuki. Hans afrettede afslutning snød Olafsson, og så var Brøndby atter i front.
Modsat i første halvleg havde Brøndby taget effektiviteten med ud til at anden halvleg.
FCM kunne slet ikke styre Suzuki og Kvistgaarden, som bare fortsatte med at gøre, hvad der passede dem mod en rådvild FCM-defensiv.
Efter en times spil skar Suzuki hjemmeholdets forsvar op med et dybdeløb. Alene igennem gjorde han det til 3-1, inden angrebsmakker Kvistgaarden atter indtog scenen.
20 minutter før tid bragede han bolden ind på en halvflugter lidt uden for feltet, og godt ti minutter senere scorede han sit første hattrick i Superligaen, da han rundede Olafsson alene igennem.
Brøndby fortsatte chanceorgiet kampen ud, men FCM slap for yderligere ydmygelser efter en voldsomt tam indsats.
I midtugen blev FCM sendt ud af pokalturneringen efter 0-1 i Brøndby.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tidligere holdkammerat stikker til Grabara
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
– Det er et møghold!
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
Brøndby får stor bøde
Danske stjerner kan være fortid
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
MEDIE
‘FC København var en mulighed’