Brøndby offentliggør “CVs” og nøglemedarbejderes løn

Superliga-klubben Brøndby har i et prospekt, der er udgivet i forbindelse med aktieemissionen, fortalt, hvad nøglemedarbejdere som Carsten V. Jensen tjener.



Der er gang i meddelelserne fra den københavnske vestegn for tiden, hvor Brøndby IF netop har foretaget justeringer økonomisk såvel som sportsligt, og så har man samtidig taget hul på at få penge ind i kassen i form af en aktieemission.

Derfor har man også udgivet et prospekt, så interesserede aktiekøbere kan se, hvad det er for et selskab, der investeres i.

Og i sådan et prospekt er der ganske mange interessante ting at læse, blandt andet lønninger.

Her offentliggør Brøndby IF nemlig, hvordan flere af nøglemedarbejderne er aflønnet. Blandt andre fodbolddirektør Carsten V. Jensen, der blev ansat i sommer i Brøndby IF.

Carsten V. Jensen, der stoppede i FC Nordsjælland for at blive fodbolddirektør i Brøndby, får årlligt 2,4 millioner kroner for sit arbejde i Brøndby IF. Samtidig stiller klubben firmabil til rådighed og betaler “CVs” udgifter til telefon, computer og internet. Og det fremgår også, at han får bonus ved opfyldelse af sportslige mål og ved positivt transferresultat.

Samtidig fremgår det, at den samlede betegnelse “nøglemedarbejdere” forventes at få udbetalt i alt 4,9 millioner kroner i lønninger i 2019. Nøglemedarbejderne er cheftræner Niels Frederiksen, økonomichef Mikkel Jønsen, marketingschef Thomas Skov Petersen, sikkerhedschef Jacob Mickel Lauritsen, kommunikationschef Christian Jeppe Schultz og salgschef Michael Lieberking Jensen.

Værd at bemærke her er, at Niels Frederiksen først blev ansat midt i året. Omregnet til helår ville lønninger i 2019 til nøglemedarbejdere udgøre 6,5 millioner kroner, fremgår det af prospektet.

Det fremgår også af prospektet, at ejer og bestyrelsesformand Jan Bech Andersen blev honoreret for sit arbejde med 300.000 kroner i vederlag i 2019.

Læs også:Har lånt flere penge af Jan Bech: Brøndbys gæld er steget med 25 millioner




LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk træner vinder stor pris

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Premier League-klub går all-in

Bayern – PSG

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Millionregn over ‘PC’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen