BRØNDBY (Tipsbladet): Frederik Alves har sendt et signal, der ikke er til at tage fejl af.
Den 25-årige midtstopper har været en eftertragtet herre i dette transfervindue, hvor Brøndby, som Tipsbladet tidligere har berettet, har afvist to flotte bud på ham.
I stedet for et skifte til Trabzonspor, som igen havde set sig varme på danskeren, valgte Frederik Alves at forlænge sin Brøndby-kontrakt til sommeren 2028.
Efter fredagens træning bekræfter Frederik Alves, at der har været bud efter ham – og at Trabzonspor ikke var de eneste bejlere.
– Det er altid dejligt at have interesse udefra. For mig at se har jeg ikke travlt. Jeg er 25, og jeg kan godt lide at være i Brøndby, og det kan min familie også godt.
– Jeg nåede også selv at høre om buddet, men jeg kunne ikke gøre andet end at gøre det, jeg skal: træne hver dag og forholde mig til, at jeg har kontrakt med Brøndby, siger Frederik Alves.
Men var Trabzonspor-muligheden så overhovedet interessant for Frederik Alves?
– I og med at jeg har forlænget med Brøndby, så siger det også noget. Jeg er bare glad for, at der er interesse udefra, for det viser, at det, jeg gør, må være godt.
– Der har været interesse fra udlandet flere gange, og jeg kan også godt afsløre nu, at Trabzonspor ikke har været den eneste klub, der har været interesseret. Jeg er bare glad for interessen, for det beviser, jeg har gjort det godt, fortæller Frederik Alves.
Det er heller ikke første gang, at Frederik Alves hører fra den tyrkiske klub. I sommeren 2023 sendte Trabzonspor for første gang et bud på Alves, så han er efterhånden vant til at høre fra dem.
– De må have et godt øje til mig. Det er anden gang, de prøver at hente mig. Jeg har overladt meget af det til min agent, så jeg har kunne fokusere på fodbold, for det er det eneste, jeg kan fokusere på, siger Alves.
Frederik Alves står noteret for 58 kampe for Brøndby.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
NYHEDER