Brøndby-profil bekræfter bud: Flere interesserede

Frederik Alves bekræfter, at Trabzonspor har sendt flere bud på ham.



BRØNDBY (Tipsbladet): Frederik Alves har sendt et signal, der ikke er til at tage fejl af.  

Den 25-årige midtstopper har været en eftertragtet herre i dette transfervindue, hvor Brøndby, som Tipsbladet tidligere har berettet, har afvist to flotte bud på ham.  

I stedet for et skifte til Trabzonspor, som igen havde set sig varme på danskeren, valgte Frederik Alves at forlænge sin Brøndby-kontrakt til sommeren 2028.  

Efter fredagens træning bekræfter Frederik Alves, at der har været bud efter ham – og at Trabzonspor ikke var de eneste bejlere.  

– Det er altid dejligt at have interesse udefra. For mig at se har jeg ikke travlt. Jeg er 25, og jeg kan godt lide at være i Brøndby, og det kan min familie også godt.  

– Jeg nåede også selv at høre om buddet, men jeg kunne ikke gøre andet end at gøre det, jeg skal: træne hver dag og forholde mig til, at jeg har kontrakt med Brøndby, siger Frederik Alves.  

Men var Trabzonspor-muligheden så overhovedet interessant for Frederik Alves?  

– I og med at jeg har forlænget med Brøndby, så siger det også noget. Jeg er bare glad for, at der er interesse udefra, for det viser, at det, jeg gør, må være godt. 

– Der har været interesse fra udlandet flere gange, og jeg kan også godt afsløre nu, at Trabzonspor ikke har været den eneste klub, der har været interesseret. Jeg er bare glad for interessen, for det beviser, jeg har gjort det godt, fortæller Frederik Alves.  

Det er heller ikke første gang, at Frederik Alves hører fra den tyrkiske klub. I sommeren 2023 sendte Trabzonspor for første gang et bud på Alves, så han er efterhånden vant til at høre fra dem.  

– De må have et godt øje til mig. Det er anden gang, de prøver at hente mig. Jeg har overladt meget af det til min agent, så jeg har kunne fokusere på fodbold, for det er det eneste, jeg kan fokusere på, siger Alves.  

Frederik Alves står noteret for 58 kampe for Brøndby.  







LIVE

LIVE: Voldsomme scener: 127 anholdte efter CL-brag

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Frygter Christian Eriksen-problem

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

AGF køber dansk profil

Dansk træner vinder stor pris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Liverpool – Chelsea