BRØNDBY (Tipsbladet): Frederik Alves har sendt et signal, der ikke er til at tage fejl af.
Den 25-årige midtstopper har været en eftertragtet herre i dette transfervindue, hvor Brøndby, som Tipsbladet tidligere har berettet, har afvist to flotte bud på ham.
I stedet for et skifte til Trabzonspor, som igen havde set sig varme på danskeren, valgte Frederik Alves at forlænge sin Brøndby-kontrakt til sommeren 2028.
Efter fredagens træning bekræfter Frederik Alves, at der har været bud efter ham – og at Trabzonspor ikke var de eneste bejlere.
– Det er altid dejligt at have interesse udefra. For mig at se har jeg ikke travlt. Jeg er 25, og jeg kan godt lide at være i Brøndby, og det kan min familie også godt.
– Jeg nåede også selv at høre om buddet, men jeg kunne ikke gøre andet end at gøre det, jeg skal: træne hver dag og forholde mig til, at jeg har kontrakt med Brøndby, siger Frederik Alves.
Men var Trabzonspor-muligheden så overhovedet interessant for Frederik Alves?
– I og med at jeg har forlænget med Brøndby, så siger det også noget. Jeg er bare glad for, at der er interesse udefra, for det viser, at det, jeg gør, må være godt.
– Der har været interesse fra udlandet flere gange, og jeg kan også godt afsløre nu, at Trabzonspor ikke har været den eneste klub, der har været interesseret. Jeg er bare glad for interessen, for det beviser, jeg har gjort det godt, fortæller Frederik Alves.
Det er heller ikke første gang, at Frederik Alves hører fra den tyrkiske klub. I sommeren 2023 sendte Trabzonspor for første gang et bud på Alves, så han er efterhånden vant til at høre fra dem.
– De må have et godt øje til mig. Det er anden gang, de prøver at hente mig. Jeg har overladt meget af det til min agent, så jeg har kunne fokusere på fodbold, for det er det eneste, jeg kan fokusere på, siger Alves.
Frederik Alves står noteret for 58 kampe for Brøndby.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
OPTAKT