Brøndby-profil bekræfter bud: Flere interesserede

Frederik Alves bekræfter, at Trabzonspor har sendt flere bud på ham.



BRØNDBY (Tipsbladet): Frederik Alves har sendt et signal, der ikke er til at tage fejl af.  

Den 25-årige midtstopper har været en eftertragtet herre i dette transfervindue, hvor Brøndby, som Tipsbladet tidligere har berettet, har afvist to flotte bud på ham.  

I stedet for et skifte til Trabzonspor, som igen havde set sig varme på danskeren, valgte Frederik Alves at forlænge sin Brøndby-kontrakt til sommeren 2028.  

Efter fredagens træning bekræfter Frederik Alves, at der har været bud efter ham – og at Trabzonspor ikke var de eneste bejlere.  

– Det er altid dejligt at have interesse udefra. For mig at se har jeg ikke travlt. Jeg er 25, og jeg kan godt lide at være i Brøndby, og det kan min familie også godt.  

– Jeg nåede også selv at høre om buddet, men jeg kunne ikke gøre andet end at gøre det, jeg skal: træne hver dag og forholde mig til, at jeg har kontrakt med Brøndby, siger Frederik Alves.  

Men var Trabzonspor-muligheden så overhovedet interessant for Frederik Alves?  

– I og med at jeg har forlænget med Brøndby, så siger det også noget. Jeg er bare glad for, at der er interesse udefra, for det viser, at det, jeg gør, må være godt. 

– Der har været interesse fra udlandet flere gange, og jeg kan også godt afsløre nu, at Trabzonspor ikke har været den eneste klub, der har været interesseret. Jeg er bare glad for interessen, for det beviser, jeg har gjort det godt, fortæller Frederik Alves.  

Det er heller ikke første gang, at Frederik Alves hører fra den tyrkiske klub. I sommeren 2023 sendte Trabzonspor for første gang et bud på Alves, så han er efterhånden vant til at høre fra dem.  

– De må have et godt øje til mig. Det er anden gang, de prøver at hente mig. Jeg har overladt meget af det til min agent, så jeg har kunne fokusere på fodbold, for det er det eneste, jeg kan fokusere på, siger Alves.  

Frederik Alves står noteret for 58 kampe for Brøndby.  







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Dansk klub har lagt hele strategien om



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

‘Det er ufatteligt imponerende’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Transferbombe i Manchester United



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thomas Frank: De vinder VM

Er han løsningen i AGF?

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

‘Det var verdens undergang’

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Skamroses af Thomas Nørgaard

Spændende transfermelding om Maxsø

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer