Tipsbladet på Brøndby Stadion
Hvordan fejrer man en kontraktforlængelse? Man scorer et hattrick mod FC Nordsjælland på Brøndby Stadion. Sådan valgte Mathias Kvistgaarden i hvert fald at gøre det.
Den unge angriber, som for nylig satte sin underskrift på en ny kontrakt frem til 2027, var brandvarm. Han scorede til 2-0, 3-0 og til sidst udnyttede han FCN-målmand Andreas Hansens kæmpe fejl og gjorde det til 4-1, inden Oscar Schwartau i overtiden lukkede ballet.
Og hvilken dag at lave hattrick på for angriberen, som efter kampen hilste på en speciel gæst – nemlig hans farfar, som for første gang overværede Kvistgaarden på stadion.
– Jeg vidste slet ikke, at han var her, før jeg så ham. Det betyder ufattelig meget for mig. Jeg er ubeskriveligt glad for, at han var her for at se det på stadion. Jeg ved, hvor min familie sidder henne, og der jeg kommer gående efter kampen, ser jeg, at han står der, og det betød rigtig meget for mig, siger Kvistgaarden til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse.
Kvistgaarden har leveret på højt niveau i foråret, og han har svært ved at beskrive, hvorfor det er gået så godt, men får alligevel sat et par ord på det.
– Det er svært at forklare. Jeg har fundet en form, som jeg ligger godt i, og jeg føler, jeg er vokset i mit spil. Jeg er blevet mere moden i mit spil, og i øjeblikket får jeg sat en krone på værket med nogle mål, det betyder sindssygt meget.
Om kontraktforlængelsen siger han:
– Brøndby er en klub, der betyder meget for mig. Jeg har været her, siden jeg var 12, og jeg elsker Brøndby. Planen er selvfølgelig, at jeg på et eller andet tidspunkt skal til udlandet. Hvis jeg kan hjælpe Brøndby på en måde (ved at forlænge, red.), er det dejligt.
Hattricket var Kvistgaardens første, og han lægger ikke skjul på, at mandagens kamp var helt speciel.
– Jeg var her selvfølgelig også, da vi vandt mesterskabet igen, og det var også stort. Men personligt er det her den største dag i min karriere.
Brøndbys sejr betød også, at Superligaen blev afgjort. FC Nordsjælland kan ikke længere hente FC København, som vandt i Viborg, og dermed må Farum-klubben nøjes med sølv.
Brøndby indtager efter sejren femtepladsen, men kan ikke nå medaljer.
LIVE
TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
MEDIE
Har budt en milliard
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
NYHEDER
Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM