Tipsbladet på Brøndby Stadion
Hvordan fejrer man en kontraktforlængelse? Man scorer et hattrick mod FC Nordsjælland på Brøndby Stadion. Sådan valgte Mathias Kvistgaarden i hvert fald at gøre det.
Den unge angriber, som for nylig satte sin underskrift på en ny kontrakt frem til 2027, var brandvarm. Han scorede til 2-0, 3-0 og til sidst udnyttede han FCN-målmand Andreas Hansens kæmpe fejl og gjorde det til 4-1, inden Oscar Schwartau i overtiden lukkede ballet.
Og hvilken dag at lave hattrick på for angriberen, som efter kampen hilste på en speciel gæst – nemlig hans farfar, som for første gang overværede Kvistgaarden på stadion.
– Jeg vidste slet ikke, at han var her, før jeg så ham. Det betyder ufattelig meget for mig. Jeg er ubeskriveligt glad for, at han var her for at se det på stadion. Jeg ved, hvor min familie sidder henne, og der jeg kommer gående efter kampen, ser jeg, at han står der, og det betød rigtig meget for mig, siger Kvistgaarden til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse.
Kvistgaarden har leveret på højt niveau i foråret, og han har svært ved at beskrive, hvorfor det er gået så godt, men får alligevel sat et par ord på det.
– Det er svært at forklare. Jeg har fundet en form, som jeg ligger godt i, og jeg føler, jeg er vokset i mit spil. Jeg er blevet mere moden i mit spil, og i øjeblikket får jeg sat en krone på værket med nogle mål, det betyder sindssygt meget.
Om kontraktforlængelsen siger han:
– Brøndby er en klub, der betyder meget for mig. Jeg har været her, siden jeg var 12, og jeg elsker Brøndby. Planen er selvfølgelig, at jeg på et eller andet tidspunkt skal til udlandet. Hvis jeg kan hjælpe Brøndby på en måde (ved at forlænge, red.), er det dejligt.
Hattricket var Kvistgaardens første, og han lægger ikke skjul på, at mandagens kamp var helt speciel.
– Jeg var her selvfølgelig også, da vi vandt mesterskabet igen, og det var også stort. Men personligt er det her den største dag i min karriere.
Brøndbys sejr betød også, at Superligaen blev afgjort. FC Nordsjælland kan ikke længere hente FC København, som vandt i Viborg, og dermed må Farum-klubben nøjes med sølv.
Brøndby indtager efter sejren femtepladsen, men kan ikke nå medaljer.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
EKSKLUSIVT
Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
NYHEDER
Hylder Patrick Mortensen
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere
MEDIE