Tipsbladet på Brøndby Stadion
Hvordan fejrer man en kontraktforlængelse? Man scorer et hattrick mod FC Nordsjælland på Brøndby Stadion. Sådan valgte Mathias Kvistgaarden i hvert fald at gøre det.
Den unge angriber, som for nylig satte sin underskrift på en ny kontrakt frem til 2027, var brandvarm. Han scorede til 2-0, 3-0 og til sidst udnyttede han FCN-målmand Andreas Hansens kæmpe fejl og gjorde det til 4-1, inden Oscar Schwartau i overtiden lukkede ballet.
Og hvilken dag at lave hattrick på for angriberen, som efter kampen hilste på en speciel gæst – nemlig hans farfar, som for første gang overværede Kvistgaarden på stadion.
– Jeg vidste slet ikke, at han var her, før jeg så ham. Det betyder ufattelig meget for mig. Jeg er ubeskriveligt glad for, at han var her for at se det på stadion. Jeg ved, hvor min familie sidder henne, og der jeg kommer gående efter kampen, ser jeg, at han står der, og det betød rigtig meget for mig, siger Kvistgaarden til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse.
Kvistgaarden har leveret på højt niveau i foråret, og han har svært ved at beskrive, hvorfor det er gået så godt, men får alligevel sat et par ord på det.
– Det er svært at forklare. Jeg har fundet en form, som jeg ligger godt i, og jeg føler, jeg er vokset i mit spil. Jeg er blevet mere moden i mit spil, og i øjeblikket får jeg sat en krone på værket med nogle mål, det betyder sindssygt meget.
Om kontraktforlængelsen siger han:
– Brøndby er en klub, der betyder meget for mig. Jeg har været her, siden jeg var 12, og jeg elsker Brøndby. Planen er selvfølgelig, at jeg på et eller andet tidspunkt skal til udlandet. Hvis jeg kan hjælpe Brøndby på en måde (ved at forlænge, red.), er det dejligt.
Hattricket var Kvistgaardens første, og han lægger ikke skjul på, at mandagens kamp var helt speciel.
– Jeg var her selvfølgelig også, da vi vandt mesterskabet igen, og det var også stort. Men personligt er det her den største dag i min karriere.
Brøndbys sejr betød også, at Superligaen blev afgjort. FC Nordsjælland kan ikke længere hente FC København, som vandt i Viborg, og dermed må Farum-klubben nøjes med sølv.
Brøndby indtager efter sejren femtepladsen, men kan ikke nå medaljer.
LIVE
VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TIPSBLADET SPECIAL
Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.