Brøndby-profil helt forvandlet

Brøndbys norske højre back har taget enormt store skridt i den indeværende sæson og er pludselig blevet en profil på Vestegnen.



BRØNDBY (Tipsbladet): Clement Bischoff har stjålet en masse overskrifter i denne sæson, og den 18-årige spiller har også været en åbenbaring på Brøndbys venstre wingback.

På den anden fløj er der imidlertid også en spiller, der har gang i en gennembrudssæson. Nemlig Sebastian Sebulonsen.

Den norske wingback kom til Brøndby for lidt over to år siden, og i sine første to sæsoner var spilletiden og outputtet ofte i den lave ende. Det er der blevet ændret på i denne sæson.

24-årige Sebastian Sebulonsen har været fast mand i denne sæson og har kvitteret med syv assister og et mål i 20 kampe. Og før denne sæson? Jo, der var det blevet til to mål og nul oplæg i 39 kampe.  

I den forgangne weekend fik han også topkarakter af Tipsbladet og en plads på rundens hold for sin præstation imod FC Midtjylland. Og det er ikke kun Tipsbladet, der er imponeret.

– Han har haft en svær tid i Brøndby i lang tid, og nu har han virkelig gjort det godt i en længerevarende periode. Det er stærkt af ham, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse torsdag eftermiddag.

Har du været imponeret af ham?

– Ja, for Søren da! Selvfølgelig har jeg været imponeret.

– Jeg synes bare, at han har været god. Han har spillet med en enorm kraft og har fået mere og mere selvtillid. I takt med, at han selvfølgelig også har fået gentagne starter, er han blevet mere tryg med sin rolle i holdet.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Sebulonsen i aktion. Foto: Alamy

Nordmanden kan imidlertid se frem til større konkurrence på pladsen fremover. Sean Klaiber er tilbage fra en skade, og det skaber et luksusproblem for Brøndby IF. 

– Sean har jo haft et uheldigt efterår, hvor han har været skadet en hel del. Og vi må ikke glemme, at Sean var en stor profil for os hele sidste år.

– Nu har Sebastian sat sig godt ind på den position, og det er kun godt, at Sean er tilbage og giver konkurrence, lyder det fra Jesper Sørensen.

Har Klaiber kunnet hjælpe Sebulonsen med sin erfaring?

– Ja, selvfølgelig har han da kunnet give nogle gode erfaringer fra sig, men det er også to meget forskellige spillere, som byder ind med hver deres. Der har det været et godt mix. Sebastian har kunnet spille ind på de styrker, som han nu engang er god til, slutter Jesper Sørensen.

I torsdagens træning trænede Sebastian Sebulonsen for sig selv, mens Sean Klaiber spillede højre back med det, der lignede førstekæden. Også Jacob Rasmussen sad ude, hvorfor Rasmus Lauritsen spillede med førstekæden. 



Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

– Lange forhandlinger med FC København

Brentford har gjort det igen

Bach Bak i svime over Uhre

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Liverpool-træner er ked af prædikat

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Schmedes roser ny transfer

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Roony Bardghji med drømmekamp

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

– Så kan det ikke være et svært valg

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter