BRØNDBY (Tipsbladet): Clement Bischoff har stjålet en masse overskrifter i denne sæson, og den 18-årige spiller har også været en åbenbaring på Brøndbys venstre wingback.
På den anden fløj er der imidlertid også en spiller, der har gang i en gennembrudssæson. Nemlig Sebastian Sebulonsen.
Den norske wingback kom til Brøndby for lidt over to år siden, og i sine første to sæsoner var spilletiden og outputtet ofte i den lave ende. Det er der blevet ændret på i denne sæson.
24-årige Sebastian Sebulonsen har været fast mand i denne sæson og har kvitteret med syv assister og et mål i 20 kampe. Og før denne sæson? Jo, der var det blevet til to mål og nul oplæg i 39 kampe.
I den forgangne weekend fik han også topkarakter af Tipsbladet og en plads på rundens hold for sin præstation imod FC Midtjylland. Og det er ikke kun Tipsbladet, der er imponeret.
– Han har haft en svær tid i Brøndby i lang tid, og nu har han virkelig gjort det godt i en længerevarende periode. Det er stærkt af ham, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse torsdag eftermiddag.
Har du været imponeret af ham?
– Ja, for Søren da! Selvfølgelig har jeg været imponeret.
– Jeg synes bare, at han har været god. Han har spillet med en enorm kraft og har fået mere og mere selvtillid. I takt med, at han selvfølgelig også har fået gentagne starter, er han blevet mere tryg med sin rolle i holdet.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Nordmanden kan imidlertid se frem til større konkurrence på pladsen fremover. Sean Klaiber er tilbage fra en skade, og det skaber et luksusproblem for Brøndby IF.
– Sean har jo haft et uheldigt efterår, hvor han har været skadet en hel del. Og vi må ikke glemme, at Sean var en stor profil for os hele sidste år.
– Nu har Sebastian sat sig godt ind på den position, og det er kun godt, at Sean er tilbage og giver konkurrence, lyder det fra Jesper Sørensen.
Har Klaiber kunnet hjælpe Sebulonsen med sin erfaring?
– Ja, selvfølgelig har han da kunnet give nogle gode erfaringer fra sig, men det er også to meget forskellige spillere, som byder ind med hver deres. Der har det været et godt mix. Sebastian har kunnet spille ind på de styrker, som han nu engang er god til, slutter Jesper Sørensen.
I torsdagens træning trænede Sebastian Sebulonsen for sig selv, mens Sean Klaiber spillede højre back med det, der lignede førstekæden. Også Jacob Rasmussen sad ude, hvorfor Rasmus Lauritsen spillede med førstekæden.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Hvem holder partilederne med i fodbold?
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Klar besked til danske debutanter
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
Kæmpe nyhed i udlandet
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
I chok over Steve Cooper-historie
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Det har hjemsøgt Højbjerg
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Albert Rudé er færdig i Kolding
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Mbappé afviser teori
NYHEDER