Brøndby-profil helt forvandlet

Brøndbys norske højre back har taget enormt store skridt i den indeværende sæson og er pludselig blevet en profil på Vestegnen.



BRØNDBY (Tipsbladet): Clement Bischoff har stjålet en masse overskrifter i denne sæson, og den 18-årige spiller har også været en åbenbaring på Brøndbys venstre wingback.

På den anden fløj er der imidlertid også en spiller, der har gang i en gennembrudssæson. Nemlig Sebastian Sebulonsen.

Den norske wingback kom til Brøndby for lidt over to år siden, og i sine første to sæsoner var spilletiden og outputtet ofte i den lave ende. Det er der blevet ændret på i denne sæson.

24-årige Sebastian Sebulonsen har været fast mand i denne sæson og har kvitteret med syv assister og et mål i 20 kampe. Og før denne sæson? Jo, der var det blevet til to mål og nul oplæg i 39 kampe.  

I den forgangne weekend fik han også topkarakter af Tipsbladet og en plads på rundens hold for sin præstation imod FC Midtjylland. Og det er ikke kun Tipsbladet, der er imponeret.

– Han har haft en svær tid i Brøndby i lang tid, og nu har han virkelig gjort det godt i en længerevarende periode. Det er stærkt af ham, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse torsdag eftermiddag.

Har du været imponeret af ham?

– Ja, for Søren da! Selvfølgelig har jeg været imponeret.

– Jeg synes bare, at han har været god. Han har spillet med en enorm kraft og har fået mere og mere selvtillid. I takt med, at han selvfølgelig også har fået gentagne starter, er han blevet mere tryg med sin rolle i holdet.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Sebulonsen i aktion. Foto: Alamy

Nordmanden kan imidlertid se frem til større konkurrence på pladsen fremover. Sean Klaiber er tilbage fra en skade, og det skaber et luksusproblem for Brøndby IF. 

– Sean har jo haft et uheldigt efterår, hvor han har været skadet en hel del. Og vi må ikke glemme, at Sean var en stor profil for os hele sidste år.

– Nu har Sebastian sat sig godt ind på den position, og det er kun godt, at Sean er tilbage og giver konkurrence, lyder det fra Jesper Sørensen.

Har Klaiber kunnet hjælpe Sebulonsen med sin erfaring?

– Ja, selvfølgelig har han da kunnet give nogle gode erfaringer fra sig, men det er også to meget forskellige spillere, som byder ind med hver deres. Der har det været et godt mix. Sebastian har kunnet spille ind på de styrker, som han nu engang er god til, slutter Jesper Sørensen.

I torsdagens træning trænede Sebastian Sebulonsen for sig selv, mens Sean Klaiber spillede højre back med det, der lignede førstekæden. Også Jacob Rasmussen sad ude, hvorfor Rasmus Lauritsen spillede med førstekæden. 



De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

FC København nærmer sig Ilyas Houira

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

I svime over Oscar Schwartau

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Store navne kan forlade Brøndby IF

Her vil Asien kopiere Europa

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Vild Diant Ramaj-historie

Det kommer til at trække ud

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

– Når jeg var alene, græd jeg

Intet aftryk!

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Marokko er blevet fodboldens mekka

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

To danskere færdige i norsk klub

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag