Brøndby-profil helt forvandlet

Brøndbys norske højre back har taget enormt store skridt i den indeværende sæson og er pludselig blevet en profil på Vestegnen.



BRØNDBY (Tipsbladet): Clement Bischoff har stjålet en masse overskrifter i denne sæson, og den 18-årige spiller har også været en åbenbaring på Brøndbys venstre wingback.

På den anden fløj er der imidlertid også en spiller, der har gang i en gennembrudssæson. Nemlig Sebastian Sebulonsen.

Den norske wingback kom til Brøndby for lidt over to år siden, og i sine første to sæsoner var spilletiden og outputtet ofte i den lave ende. Det er der blevet ændret på i denne sæson.

24-årige Sebastian Sebulonsen har været fast mand i denne sæson og har kvitteret med syv assister og et mål i 20 kampe. Og før denne sæson? Jo, der var det blevet til to mål og nul oplæg i 39 kampe.  

I den forgangne weekend fik han også topkarakter af Tipsbladet og en plads på rundens hold for sin præstation imod FC Midtjylland. Og det er ikke kun Tipsbladet, der er imponeret.

– Han har haft en svær tid i Brøndby i lang tid, og nu har han virkelig gjort det godt i en længerevarende periode. Det er stærkt af ham, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse torsdag eftermiddag.

Har du været imponeret af ham?

– Ja, for Søren da! Selvfølgelig har jeg været imponeret.

– Jeg synes bare, at han har været god. Han har spillet med en enorm kraft og har fået mere og mere selvtillid. I takt med, at han selvfølgelig også har fået gentagne starter, er han blevet mere tryg med sin rolle i holdet.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Sebulonsen i aktion. Foto: Alamy

Nordmanden kan imidlertid se frem til større konkurrence på pladsen fremover. Sean Klaiber er tilbage fra en skade, og det skaber et luksusproblem for Brøndby IF. 

– Sean har jo haft et uheldigt efterår, hvor han har været skadet en hel del. Og vi må ikke glemme, at Sean var en stor profil for os hele sidste år.

– Nu har Sebastian sat sig godt ind på den position, og det er kun godt, at Sean er tilbage og giver konkurrence, lyder det fra Jesper Sørensen.

Har Klaiber kunnet hjælpe Sebulonsen med sin erfaring?

– Ja, selvfølgelig har han da kunnet give nogle gode erfaringer fra sig, men det er også to meget forskellige spillere, som byder ind med hver deres. Der har det været et godt mix. Sebastian har kunnet spille ind på de styrker, som han nu engang er god til, slutter Jesper Sørensen.

I torsdagens træning trænede Sebastian Sebulonsen for sig selv, mens Sean Klaiber spillede højre back med det, der lignede førstekæden. Også Jacob Rasmussen sad ude, hvorfor Rasmus Lauritsen spillede med førstekæden. 





Afsløring: FC København sælger Achouri




LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Klar for FC København

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Han bestemmer det hele

Frankrig – England



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Fransk klub overvejer Victor Bak

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK