BRØNDBY (Tipsbladet): Clement Bischoff har stjålet en masse overskrifter i denne sæson, og den 18-årige spiller har også været en åbenbaring på Brøndbys venstre wingback.
På den anden fløj er der imidlertid også en spiller, der har gang i en gennembrudssæson. Nemlig Sebastian Sebulonsen.
Den norske wingback kom til Brøndby for lidt over to år siden, og i sine første to sæsoner var spilletiden og outputtet ofte i den lave ende. Det er der blevet ændret på i denne sæson.
24-årige Sebastian Sebulonsen har været fast mand i denne sæson og har kvitteret med syv assister og et mål i 20 kampe. Og før denne sæson? Jo, der var det blevet til to mål og nul oplæg i 39 kampe.
I den forgangne weekend fik han også topkarakter af Tipsbladet og en plads på rundens hold for sin præstation imod FC Midtjylland. Og det er ikke kun Tipsbladet, der er imponeret.
– Han har haft en svær tid i Brøndby i lang tid, og nu har han virkelig gjort det godt i en længerevarende periode. Det er stærkt af ham, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse torsdag eftermiddag.
Har du været imponeret af ham?
– Ja, for Søren da! Selvfølgelig har jeg været imponeret.
– Jeg synes bare, at han har været god. Han har spillet med en enorm kraft og har fået mere og mere selvtillid. I takt med, at han selvfølgelig også har fået gentagne starter, er han blevet mere tryg med sin rolle i holdet.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Nordmanden kan imidlertid se frem til større konkurrence på pladsen fremover. Sean Klaiber er tilbage fra en skade, og det skaber et luksusproblem for Brøndby IF.
– Sean har jo haft et uheldigt efterår, hvor han har været skadet en hel del. Og vi må ikke glemme, at Sean var en stor profil for os hele sidste år.
– Nu har Sebastian sat sig godt ind på den position, og det er kun godt, at Sean er tilbage og giver konkurrence, lyder det fra Jesper Sørensen.
Har Klaiber kunnet hjælpe Sebulonsen med sin erfaring?
– Ja, selvfølgelig har han da kunnet give nogle gode erfaringer fra sig, men det er også to meget forskellige spillere, som byder ind med hver deres. Der har det været et godt mix. Sebastian har kunnet spille ind på de styrker, som han nu engang er god til, slutter Jesper Sørensen.
I torsdagens træning trænede Sebastian Sebulonsen for sig selv, mens Sean Klaiber spillede højre back med det, der lignede førstekæden. Også Jacob Rasmussen sad ude, hvorfor Rasmus Lauritsen spillede med førstekæden.
LIVE
TransferLIVE: Jørgensen lejes ud
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
LIVE
Superliga-LIVE: Forlænger med profil
MEDIE
Monstrøs PL-transfer tæt på
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
TRANSFER