BRØNDBY (Tipsbladet): Clement Bischoff har stjålet en masse overskrifter i denne sæson, og den 18-årige spiller har også været en åbenbaring på Brøndbys venstre wingback.
På den anden fløj er der imidlertid også en spiller, der har gang i en gennembrudssæson. Nemlig Sebastian Sebulonsen.
Den norske wingback kom til Brøndby for lidt over to år siden, og i sine første to sæsoner var spilletiden og outputtet ofte i den lave ende. Det er der blevet ændret på i denne sæson.
24-årige Sebastian Sebulonsen har været fast mand i denne sæson og har kvitteret med syv assister og et mål i 20 kampe. Og før denne sæson? Jo, der var det blevet til to mål og nul oplæg i 39 kampe.
I den forgangne weekend fik han også topkarakter af Tipsbladet og en plads på rundens hold for sin præstation imod FC Midtjylland. Og det er ikke kun Tipsbladet, der er imponeret.
– Han har haft en svær tid i Brøndby i lang tid, og nu har han virkelig gjort det godt i en længerevarende periode. Det er stærkt af ham, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet og den fremmødte presse torsdag eftermiddag.
Har du været imponeret af ham?
– Ja, for Søren da! Selvfølgelig har jeg været imponeret.
– Jeg synes bare, at han har været god. Han har spillet med en enorm kraft og har fået mere og mere selvtillid. I takt med, at han selvfølgelig også har fået gentagne starter, er han blevet mere tryg med sin rolle i holdet.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Nordmanden kan imidlertid se frem til større konkurrence på pladsen fremover. Sean Klaiber er tilbage fra en skade, og det skaber et luksusproblem for Brøndby IF.
– Sean har jo haft et uheldigt efterår, hvor han har været skadet en hel del. Og vi må ikke glemme, at Sean var en stor profil for os hele sidste år.
– Nu har Sebastian sat sig godt ind på den position, og det er kun godt, at Sean er tilbage og giver konkurrence, lyder det fra Jesper Sørensen.
Har Klaiber kunnet hjælpe Sebulonsen med sin erfaring?
– Ja, selvfølgelig har han da kunnet give nogle gode erfaringer fra sig, men det er også to meget forskellige spillere, som byder ind med hver deres. Der har det været et godt mix. Sebastian har kunnet spille ind på de styrker, som han nu engang er god til, slutter Jesper Sørensen.
I torsdagens træning trænede Sebastian Sebulonsen for sig selv, mens Sean Klaiber spillede højre back med det, der lignede førstekæden. Også Jacob Rasmussen sad ude, hvorfor Rasmus Lauritsen spillede med førstekæden.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
TIPSBLADET SPECIAL
VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub