Brøndby-profiler har helt særligt bånd

Nicolai Vallys fortæller om sit gode forhold til holdkammerat Yuito Suzuki.



BRØNDBY (Tipsbladet): Nicolai Vallys og Yuito Suzuki har et helt særligt forhold.

Den unge japaner kom til Brøndby i sommeren 2023, og Nicolai Vallys var en af dem, der hjalp ham med at falde godt til i Danmark.

Følger man Nicolai Vallys eller Yuito Suzuki på sociale medier, så har man nok bemærket, at de to ser meget til hinanden uden for banen.

Tit bliver det lige til en kaffe eller en tur i tøjbutikker efter træning, fortæller Nicolai Vallys.

– Vores forhold er godt. Vi har mange ting til fælles, og vi kan godt lide at bruge tid sammen og hygge os. Det er rigtig dejligt at bruge tid med ham, for vi har nogle fælles interesser, som vi dyrker.

– Vi går nogenlunde i det samme tøj, så det er tit sådan nogle ting, vi bruger tid på, og så drikker vi kaffe, så det er hyggeligt, siger Nicolai Vallys.

Suzukis manglende engelskkundskaber var en udfordring i starten, men japaneren bliver bedre og bedre. Det samme gør forholdet mellem de to Brøndby-profiler.

– Vi er sammen hver dag til træning, og så fortsætter vi nogle gange dagen sammen. Det startede tidligt, hvor vi fandt hinanden, da jeg forsøgte at hjælpe ham ind i gruppen. Her fandt vi vores fælles interesser, og sådan er det nogle gange i fodbold, hvor man selvfølgelig har fodbolden til fælles, men uden for banen kræver det nogle andre ting, og der har Yuito og jeg fundet hinanden.

– Han er en åben og glad dreng, der godt kan lide at være social, men i starten var der lidt en sprogbarriere, men i takt med at han er blevet bedre til engelsk, der er han åbnet op, og der er rigtig mange, som hygger sig med ham. Det er også noget af det, der skal til, for at han præsterer på banen, siger Vallys.

Kørte gokart sammen
Forleden stod den på gokart for Vallys, Suzuki og resten af Brøndby-truppen.

Et hyggeligt socialt arrangement for Brøndby-spillerne. Og et arrangement, som Vallys var yderst tilfreds med udfaldet af.

– Vi havde en dag sammen hele holdet, hvor vi var ude at køre gokart for at lave noger andet, efter vi nu er samlet igen efter landsholdspausen, så det var sjovt.

Var du tilfreds med din egen præstation?

– Ja, det er jeg faktisk. Jeg tror, der var mange, der blev overrasket, for jeg fik en andenplads, og det må I meget gerne skrive (værsgo, Vallys). Patrick Pentz vandt, men det var tæt, siger Brøndby-profilen med et stor grin.

Et socialt arrangement, der kan gøre meget godt for truppen.

– Vi er en god gruppe, som har det godt sammen, og det er også sjovt at lave nogle andre ting, så det var dejligt. Vi er en god gruppe, og vi kan godt lide at være sammen og lave ting sammen, siger Vallys.

Nicolai Vallys og de andre racerkørere skal mandag i aktion i Superligaen, når de gæster Ceres Park og AGF.



Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

– Det har man nok aldrig set før

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

De er klar til at købe Mohamed Salah

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Her er alle VM-puljerne

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Her er Danmarks VM-gruppe

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Her er alle VM-grupperne

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Saver United-stjerne over

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Her kan du se VM-lodtrækningen

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

FC Fredericia – OB