Brøndby-profiler har helt særligt bånd

Nicolai Vallys fortæller om sit gode forhold til holdkammerat Yuito Suzuki.



BRØNDBY (Tipsbladet): Nicolai Vallys og Yuito Suzuki har et helt særligt forhold.

Den unge japaner kom til Brøndby i sommeren 2023, og Nicolai Vallys var en af dem, der hjalp ham med at falde godt til i Danmark.

Følger man Nicolai Vallys eller Yuito Suzuki på sociale medier, så har man nok bemærket, at de to ser meget til hinanden uden for banen.

Tit bliver det lige til en kaffe eller en tur i tøjbutikker efter træning, fortæller Nicolai Vallys.

– Vores forhold er godt. Vi har mange ting til fælles, og vi kan godt lide at bruge tid sammen og hygge os. Det er rigtig dejligt at bruge tid med ham, for vi har nogle fælles interesser, som vi dyrker.

– Vi går nogenlunde i det samme tøj, så det er tit sådan nogle ting, vi bruger tid på, og så drikker vi kaffe, så det er hyggeligt, siger Nicolai Vallys.

Suzukis manglende engelskkundskaber var en udfordring i starten, men japaneren bliver bedre og bedre. Det samme gør forholdet mellem de to Brøndby-profiler.

– Vi er sammen hver dag til træning, og så fortsætter vi nogle gange dagen sammen. Det startede tidligt, hvor vi fandt hinanden, da jeg forsøgte at hjælpe ham ind i gruppen. Her fandt vi vores fælles interesser, og sådan er det nogle gange i fodbold, hvor man selvfølgelig har fodbolden til fælles, men uden for banen kræver det nogle andre ting, og der har Yuito og jeg fundet hinanden.

– Han er en åben og glad dreng, der godt kan lide at være social, men i starten var der lidt en sprogbarriere, men i takt med at han er blevet bedre til engelsk, der er han åbnet op, og der er rigtig mange, som hygger sig med ham. Det er også noget af det, der skal til, for at han præsterer på banen, siger Vallys.

Kørte gokart sammen
Forleden stod den på gokart for Vallys, Suzuki og resten af Brøndby-truppen.

Et hyggeligt socialt arrangement for Brøndby-spillerne. Og et arrangement, som Vallys var yderst tilfreds med udfaldet af.

– Vi havde en dag sammen hele holdet, hvor vi var ude at køre gokart for at lave noger andet, efter vi nu er samlet igen efter landsholdspausen, så det var sjovt.

Var du tilfreds med din egen præstation?

– Ja, det er jeg faktisk. Jeg tror, der var mange, der blev overrasket, for jeg fik en andenplads, og det må I meget gerne skrive (værsgo, Vallys). Patrick Pentz vandt, men det var tæt, siger Brøndby-profilen med et stor grin.

Et socialt arrangement, der kan gøre meget godt for truppen.

– Vi er en god gruppe, som har det godt sammen, og det er også sjovt at lave nogle andre ting, så det var dejligt. Vi er en god gruppe, og vi kan godt lide at være sammen og lave ting sammen, siger Vallys.

Nicolai Vallys og de andre racerkørere skal mandag i aktion i Superligaen, når de gæster Ceres Park og AGF.





LIVE

TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Chokskifte på vej?

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Åbner op for sommertransfer

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma

FCK går på rov i Viborg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Bosnien-Hercegovina – Qatar

England – Ghana

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Køber ind i Barcelona

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil