Brøndby-profiler har helt særligt bånd

Nicolai Vallys fortæller om sit gode forhold til holdkammerat Yuito Suzuki.



BRØNDBY (Tipsbladet): Nicolai Vallys og Yuito Suzuki har et helt særligt forhold.

Den unge japaner kom til Brøndby i sommeren 2023, og Nicolai Vallys var en af dem, der hjalp ham med at falde godt til i Danmark.

Følger man Nicolai Vallys eller Yuito Suzuki på sociale medier, så har man nok bemærket, at de to ser meget til hinanden uden for banen.

Tit bliver det lige til en kaffe eller en tur i tøjbutikker efter træning, fortæller Nicolai Vallys.

– Vores forhold er godt. Vi har mange ting til fælles, og vi kan godt lide at bruge tid sammen og hygge os. Det er rigtig dejligt at bruge tid med ham, for vi har nogle fælles interesser, som vi dyrker.

– Vi går nogenlunde i det samme tøj, så det er tit sådan nogle ting, vi bruger tid på, og så drikker vi kaffe, så det er hyggeligt, siger Nicolai Vallys.

Suzukis manglende engelskkundskaber var en udfordring i starten, men japaneren bliver bedre og bedre. Det samme gør forholdet mellem de to Brøndby-profiler.

– Vi er sammen hver dag til træning, og så fortsætter vi nogle gange dagen sammen. Det startede tidligt, hvor vi fandt hinanden, da jeg forsøgte at hjælpe ham ind i gruppen. Her fandt vi vores fælles interesser, og sådan er det nogle gange i fodbold, hvor man selvfølgelig har fodbolden til fælles, men uden for banen kræver det nogle andre ting, og der har Yuito og jeg fundet hinanden.

– Han er en åben og glad dreng, der godt kan lide at være social, men i starten var der lidt en sprogbarriere, men i takt med at han er blevet bedre til engelsk, der er han åbnet op, og der er rigtig mange, som hygger sig med ham. Det er også noget af det, der skal til, for at han præsterer på banen, siger Vallys.

Kørte gokart sammen
Forleden stod den på gokart for Vallys, Suzuki og resten af Brøndby-truppen.

Et hyggeligt socialt arrangement for Brøndby-spillerne. Og et arrangement, som Vallys var yderst tilfreds med udfaldet af.

– Vi havde en dag sammen hele holdet, hvor vi var ude at køre gokart for at lave noger andet, efter vi nu er samlet igen efter landsholdspausen, så det var sjovt.

Var du tilfreds med din egen præstation?

– Ja, det er jeg faktisk. Jeg tror, der var mange, der blev overrasket, for jeg fik en andenplads, og det må I meget gerne skrive (værsgo, Vallys). Patrick Pentz vandt, men det var tæt, siger Brøndby-profilen med et stor grin.

Et socialt arrangement, der kan gøre meget godt for truppen.

– Vi er en god gruppe, som har det godt sammen, og det er også sjovt at lave nogle andre ting, så det var dejligt. Vi er en god gruppe, og vi kan godt lide at være sammen og lave ting sammen, siger Vallys.

Nicolai Vallys og de andre racerkørere skal mandag i aktion i Superligaen, når de gæster Ceres Park og AGF.






Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status




LIVE

TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Scorer vanvittig løn i Premier League

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

“Du er en fucking maskine!”

David Nielsen er stensikker

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Her er 1/8-finalerne ved VM

USA – Belgien

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Portugal – Spanien

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klapper i om stor Superliga-transfer

Skyder stor FCM-historie ned

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp