Brøndby-profiler har helt særligt bånd

Nicolai Vallys fortæller om sit gode forhold til holdkammerat Yuito Suzuki.



BRØNDBY (Tipsbladet): Nicolai Vallys og Yuito Suzuki har et helt særligt forhold.

Den unge japaner kom til Brøndby i sommeren 2023, og Nicolai Vallys var en af dem, der hjalp ham med at falde godt til i Danmark.

Følger man Nicolai Vallys eller Yuito Suzuki på sociale medier, så har man nok bemærket, at de to ser meget til hinanden uden for banen.

Tit bliver det lige til en kaffe eller en tur i tøjbutikker efter træning, fortæller Nicolai Vallys.

– Vores forhold er godt. Vi har mange ting til fælles, og vi kan godt lide at bruge tid sammen og hygge os. Det er rigtig dejligt at bruge tid med ham, for vi har nogle fælles interesser, som vi dyrker.

– Vi går nogenlunde i det samme tøj, så det er tit sådan nogle ting, vi bruger tid på, og så drikker vi kaffe, så det er hyggeligt, siger Nicolai Vallys.

Suzukis manglende engelskkundskaber var en udfordring i starten, men japaneren bliver bedre og bedre. Det samme gør forholdet mellem de to Brøndby-profiler.

– Vi er sammen hver dag til træning, og så fortsætter vi nogle gange dagen sammen. Det startede tidligt, hvor vi fandt hinanden, da jeg forsøgte at hjælpe ham ind i gruppen. Her fandt vi vores fælles interesser, og sådan er det nogle gange i fodbold, hvor man selvfølgelig har fodbolden til fælles, men uden for banen kræver det nogle andre ting, og der har Yuito og jeg fundet hinanden.

– Han er en åben og glad dreng, der godt kan lide at være social, men i starten var der lidt en sprogbarriere, men i takt med at han er blevet bedre til engelsk, der er han åbnet op, og der er rigtig mange, som hygger sig med ham. Det er også noget af det, der skal til, for at han præsterer på banen, siger Vallys.

Kørte gokart sammen
Forleden stod den på gokart for Vallys, Suzuki og resten af Brøndby-truppen.

Et hyggeligt socialt arrangement for Brøndby-spillerne. Og et arrangement, som Vallys var yderst tilfreds med udfaldet af.

– Vi havde en dag sammen hele holdet, hvor vi var ude at køre gokart for at lave noger andet, efter vi nu er samlet igen efter landsholdspausen, så det var sjovt.

Var du tilfreds med din egen præstation?

– Ja, det er jeg faktisk. Jeg tror, der var mange, der blev overrasket, for jeg fik en andenplads, og det må I meget gerne skrive (værsgo, Vallys). Patrick Pentz vandt, men det var tæt, siger Brøndby-profilen med et stor grin.

Et socialt arrangement, der kan gøre meget godt for truppen.

– Vi er en god gruppe, som har det godt sammen, og det er også sjovt at lave nogle andre ting, så det var dejligt. Vi er en god gruppe, og vi kan godt lide at være sammen og lave ting sammen, siger Vallys.

Nicolai Vallys og de andre racerkørere skal mandag i aktion i Superligaen, når de gæster Ceres Park og AGF.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Dame N’Doye scorer nyt job

Interessant melding om VM-profil

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tordner mod VM-træner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

‘Det største tilbageslag i min karriere’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Vil smadre transferrekord

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Tyskland – Elfenbenskysten

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-boss med spændende transfermelding

Holland – Sverige

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Viaplay med stor AGF-nyhed

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Vigtigt nyt for ‘AC’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Skotland – Marokko



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej