BRØNDBY (Tipsbladet): Nicolai Vallys og Yuito Suzuki har et helt særligt forhold.
Den unge japaner kom til Brøndby i sommeren 2023, og Nicolai Vallys var en af dem, der hjalp ham med at falde godt til i Danmark.
Følger man Nicolai Vallys eller Yuito Suzuki på sociale medier, så har man nok bemærket, at de to ser meget til hinanden uden for banen.
Tit bliver det lige til en kaffe eller en tur i tøjbutikker efter træning, fortæller Nicolai Vallys.
– Vores forhold er godt. Vi har mange ting til fælles, og vi kan godt lide at bruge tid sammen og hygge os. Det er rigtig dejligt at bruge tid med ham, for vi har nogle fælles interesser, som vi dyrker.
– Vi går nogenlunde i det samme tøj, så det er tit sådan nogle ting, vi bruger tid på, og så drikker vi kaffe, så det er hyggeligt, siger Nicolai Vallys.
Suzukis manglende engelskkundskaber var en udfordring i starten, men japaneren bliver bedre og bedre. Det samme gør forholdet mellem de to Brøndby-profiler.
– Vi er sammen hver dag til træning, og så fortsætter vi nogle gange dagen sammen. Det startede tidligt, hvor vi fandt hinanden, da jeg forsøgte at hjælpe ham ind i gruppen. Her fandt vi vores fælles interesser, og sådan er det nogle gange i fodbold, hvor man selvfølgelig har fodbolden til fælles, men uden for banen kræver det nogle andre ting, og der har Yuito og jeg fundet hinanden.
– Han er en åben og glad dreng, der godt kan lide at være social, men i starten var der lidt en sprogbarriere, men i takt med at han er blevet bedre til engelsk, der er han åbnet op, og der er rigtig mange, som hygger sig med ham. Det er også noget af det, der skal til, for at han præsterer på banen, siger Vallys.
Kørte gokart sammen
Forleden stod den på gokart for Vallys, Suzuki og resten af Brøndby-truppen.
Et hyggeligt socialt arrangement for Brøndby-spillerne. Og et arrangement, som Vallys var yderst tilfreds med udfaldet af.
– Vi havde en dag sammen hele holdet, hvor vi var ude at køre gokart for at lave noger andet, efter vi nu er samlet igen efter landsholdspausen, så det var sjovt.
Var du tilfreds med din egen præstation?
– Ja, det er jeg faktisk. Jeg tror, der var mange, der blev overrasket, for jeg fik en andenplads, og det må I meget gerne skrive (værsgo, Vallys). Patrick Pentz vandt, men det var tæt, siger Brøndby-profilen med et stor grin.
Et socialt arrangement, der kan gøre meget godt for truppen.
– Vi er en god gruppe, som har det godt sammen, og det er også sjovt at lave nogle andre ting, så det var dejligt. Vi er en god gruppe, og vi kan godt lide at være sammen og lave ting sammen, siger Vallys.
Nicolai Vallys og de andre racerkørere skal mandag i aktion i Superligaen, når de gæster Ceres Park og AGF.
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Bo Svensson favorit til stort job
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
NYHEDER
– Korthuset er væltet
Superstjerne er tilbage for Barcelona
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
OPTAKT
Randers FC – OB
Biereth og Dolberg bryder måltørke
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
Her er Kamil Wilczek i dag
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
Thomas Frank taler inden derby
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
– Den her sidder dybt i sjælen
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
Newcastle spænder ben for Manchester City
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
Pogba kan få comeback
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas