Brøndby sælger Yousef Salech

Brøndby har solgt Yousef Salech til den svenske klub IK Sirius.



Der bliver ikke noget gennembrud i Brøndby-trøjen for angriberen Yousef Salech. 

22-årige Salech er nemlig blevet solgt til svenske IK Sirius, der spiller i Allsvenskan. Det melder Brøndby torsdag aften. 

Salget kommer ud af det blå, for Yousef Salech har i denne sæson været udlejet til belgiske SK Beveren i den næstbedste belgiske række. Her er det dog ikke blevet til særlig meget spilletid, og udsigterne til netop dette var også yderst sparsomme i Brøndby fremover.

Derfor har man solgt ham til klubben, der i januar solgte Wessam Abou Ali til egyptisk fodbold for en masse millioner. Sirius må altså håbe at lave en lignende case med Salech, som viste et flot niveau på næsthøjeste hylde herhjemme via sin tid i HB Køge. 

Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen begrunder salget med, at Salech ikke ville få fast spilletid på Vestegnen i fremtiden.

– Yousef kom til os tilbage i 2021 som en spændende ung angriber, og han gjorde straks et godt indtryk på vores U19-hold i Brøndby Masterclass. Herefter havde han et godt lejeophold hos HB Køge og kom så tilbage til os, men der var Yousef stadig et stykke fra at være tæt på spilletid i vores Superliga-trup, og derfor blev Yousef udlejet igen i sommer.

– I SK Beveren har Yousef fået spilletid i 19 kampe, dog hovedsagligt som indskifter, og trods en god start med et mål i sin første kamp for dem dernede, så har han har haft svært ved at finde fast spilletid. Derfor giver muligheden i svenske IK Sirius rigtig god mening for Yousef, og vi ønsker alle Yousef alt det bedste, siger han til klubbens hjemmeside.

Yousef Salech nåede 11 kampe for Brøndby.







Marcus Younis. LIVE

LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold

José Mourinho vil have dansk stjerne

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: De er færdige i Randers

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Tiden er ved at rinde ud

Napoli-chok på vej

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Thomas Delaney teaser

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Lyon forhandler med dansk profil

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Arsenal vinder Premier League

Kovending? Han kan blive i Brøndby