Brøndby sælger Yousef Salech

Brøndby har solgt Yousef Salech til den svenske klub IK Sirius.



Der bliver ikke noget gennembrud i Brøndby-trøjen for angriberen Yousef Salech. 

22-årige Salech er nemlig blevet solgt til svenske IK Sirius, der spiller i Allsvenskan. Det melder Brøndby torsdag aften. 

Salget kommer ud af det blå, for Yousef Salech har i denne sæson været udlejet til belgiske SK Beveren i den næstbedste belgiske række. Her er det dog ikke blevet til særlig meget spilletid, og udsigterne til netop dette var også yderst sparsomme i Brøndby fremover.

Derfor har man solgt ham til klubben, der i januar solgte Wessam Abou Ali til egyptisk fodbold for en masse millioner. Sirius må altså håbe at lave en lignende case med Salech, som viste et flot niveau på næsthøjeste hylde herhjemme via sin tid i HB Køge. 

Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen begrunder salget med, at Salech ikke ville få fast spilletid på Vestegnen i fremtiden.

– Yousef kom til os tilbage i 2021 som en spændende ung angriber, og han gjorde straks et godt indtryk på vores U19-hold i Brøndby Masterclass. Herefter havde han et godt lejeophold hos HB Køge og kom så tilbage til os, men der var Yousef stadig et stykke fra at være tæt på spilletid i vores Superliga-trup, og derfor blev Yousef udlejet igen i sommer.

– I SK Beveren har Yousef fået spilletid i 19 kampe, dog hovedsagligt som indskifter, og trods en god start med et mål i sin første kamp for dem dernede, så har han har haft svært ved at finde fast spilletid. Derfor giver muligheden i svenske IK Sirius rigtig god mening for Yousef, og vi ønsker alle Yousef alt det bedste, siger han til klubbens hjemmeside.

Yousef Salech nåede 11 kampe for Brøndby.





LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Skifter til Rangers

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Tyskland – Paraguay