Der bliver ikke noget gennembrud i Brøndby-trøjen for angriberen Yousef Salech.
22-årige Salech er nemlig blevet solgt til svenske IK Sirius, der spiller i Allsvenskan. Det melder Brøndby torsdag aften.
Salget kommer ud af det blå, for Yousef Salech har i denne sæson været udlejet til belgiske SK Beveren i den næstbedste belgiske række. Her er det dog ikke blevet til særlig meget spilletid, og udsigterne til netop dette var også yderst sparsomme i Brøndby fremover.
Derfor har man solgt ham til klubben, der i januar solgte Wessam Abou Ali til egyptisk fodbold for en masse millioner. Sirius må altså håbe at lave en lignende case med Salech, som viste et flot niveau på næsthøjeste hylde herhjemme via sin tid i HB Køge.
Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen begrunder salget med, at Salech ikke ville få fast spilletid på Vestegnen i fremtiden.
– Yousef kom til os tilbage i 2021 som en spændende ung angriber, og han gjorde straks et godt indtryk på vores U19-hold i Brøndby Masterclass. Herefter havde han et godt lejeophold hos HB Køge og kom så tilbage til os, men der var Yousef stadig et stykke fra at være tæt på spilletid i vores Superliga-trup, og derfor blev Yousef udlejet igen i sommer.
– I SK Beveren har Yousef fået spilletid i 19 kampe, dog hovedsagligt som indskifter, og trods en god start med et mål i sin første kamp for dem dernede, så har han har haft svært ved at finde fast spilletid. Derfor giver muligheden i svenske IK Sirius rigtig god mening for Yousef, og vi ønsker alle Yousef alt det bedste, siger han til klubbens hjemmeside.
Yousef Salech nåede 11 kampe for Brøndby.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
FC København – OB
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT