Der bliver ikke noget gennembrud i Brøndby-trøjen for angriberen Yousef Salech.
22-årige Salech er nemlig blevet solgt til svenske IK Sirius, der spiller i Allsvenskan. Det melder Brøndby torsdag aften.
Salget kommer ud af det blå, for Yousef Salech har i denne sæson været udlejet til belgiske SK Beveren i den næstbedste belgiske række. Her er det dog ikke blevet til særlig meget spilletid, og udsigterne til netop dette var også yderst sparsomme i Brøndby fremover.
Derfor har man solgt ham til klubben, der i januar solgte Wessam Abou Ali til egyptisk fodbold for en masse millioner. Sirius må altså håbe at lave en lignende case med Salech, som viste et flot niveau på næsthøjeste hylde herhjemme via sin tid i HB Køge.
Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen begrunder salget med, at Salech ikke ville få fast spilletid på Vestegnen i fremtiden.
– Yousef kom til os tilbage i 2021 som en spændende ung angriber, og han gjorde straks et godt indtryk på vores U19-hold i Brøndby Masterclass. Herefter havde han et godt lejeophold hos HB Køge og kom så tilbage til os, men der var Yousef stadig et stykke fra at være tæt på spilletid i vores Superliga-trup, og derfor blev Yousef udlejet igen i sommer.
– I SK Beveren har Yousef fået spilletid i 19 kampe, dog hovedsagligt som indskifter, og trods en god start med et mål i sin første kamp for dem dernede, så har han har haft svært ved at finde fast spilletid. Derfor giver muligheden i svenske IK Sirius rigtig god mening for Yousef, og vi ønsker alle Yousef alt det bedste, siger han til klubbens hjemmeside.
Yousef Salech nåede 11 kampe for Brøndby.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
Vil smadre transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
OPTAKT
Brasilien – Haiti
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander