Brøndby sælger Yousef Salech

Brøndby har solgt Yousef Salech til den svenske klub IK Sirius.



Der bliver ikke noget gennembrud i Brøndby-trøjen for angriberen Yousef Salech. 

22-årige Salech er nemlig blevet solgt til svenske IK Sirius, der spiller i Allsvenskan. Det melder Brøndby torsdag aften. 

Salget kommer ud af det blå, for Yousef Salech har i denne sæson været udlejet til belgiske SK Beveren i den næstbedste belgiske række. Her er det dog ikke blevet til særlig meget spilletid, og udsigterne til netop dette var også yderst sparsomme i Brøndby fremover.

Derfor har man solgt ham til klubben, der i januar solgte Wessam Abou Ali til egyptisk fodbold for en masse millioner. Sirius må altså håbe at lave en lignende case med Salech, som viste et flot niveau på næsthøjeste hylde herhjemme via sin tid i HB Køge. 

Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen begrunder salget med, at Salech ikke ville få fast spilletid på Vestegnen i fremtiden.

– Yousef kom til os tilbage i 2021 som en spændende ung angriber, og han gjorde straks et godt indtryk på vores U19-hold i Brøndby Masterclass. Herefter havde han et godt lejeophold hos HB Køge og kom så tilbage til os, men der var Yousef stadig et stykke fra at være tæt på spilletid i vores Superliga-trup, og derfor blev Yousef udlejet igen i sommer.

– I SK Beveren har Yousef fået spilletid i 19 kampe, dog hovedsagligt som indskifter, og trods en god start med et mål i sin første kamp for dem dernede, så har han har haft svært ved at finde fast spilletid. Derfor giver muligheden i svenske IK Sirius rigtig god mening for Yousef, og vi ønsker alle Yousef alt det bedste, siger han til klubbens hjemmeside.

Yousef Salech nåede 11 kampe for Brøndby.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

VM-spiller alvorligt skadet

Argentina afværger fiasko – vildt comeback!

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Dybt forundret over Superliga-flop



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Medier jubler over USA’s nedtur

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Schweiz – Colombia

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Stor nedtur for Superliga-komet

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer