Brøndby IF – Randers FC 1-0 (0-0)
1-0 – Teemu Pukki (87′)
Der var lagt op til en spændende dyst, da Brøndby søndag aften tog imod topholdet fra Randers FC.
Det var Brøndby, som virkede mest oplagt fra kampens start. De pressede højt på banen, og efter seks minutters spil stod der Brøndby på 74 pct af boldbesiddelsen, mens Randers FC slet ikke var kommet i gang.
Der skulle gå 20 minutter før den første store chance opstod i opgøret, og det skete takket være en dødbold.
Riza Dumisi lod sig nemlig ikke skræmme af afstanden på knap 35 meter, da han gik til bolden og klappede direkte på kassen. Det var et aldeles fremragende spark, som han sendte over muren, men bolden tog indersiden af stolpen og gik tilbage i spil.
Herefter kom Randers FC bedre med i kampen, men selvom opgøret begyndte at bølge mere og mere frem og tilbage, så var det ikke noget, der udmøntede sig i de store chancer fra nogen af holdenes side.
Dermed kunne de gå til pausen ved stillingen 0-0.
I anden halvleg var historien stort set den samme som historien fra første halvleg. Spillet bølgede frem og tilbage, og begge hold havde optræk til flere gode muligheder, men den afgørende skarphed i de sidste afleveringer manglede for begge mandskaber.
Og når den sidste aflevering endelig lykkedes, så var det afslutningerne, som haltede. Det kom til udtryk efter 50 minutters spil, da Kahlenberg missede en stor chance. Få sekunder forinden havde han sendt en aflevering ud til Szymanowski. Argentineren slog derefter en indlæg direkte i panden på Kahlenberg, som var stormet ind i feltet, men mindtbanespilleren headede en meter forbi målet.
Brøndby havde meget svært ved at få tempoet fra starten af kampen tilbage i sit spil. Samtidig stod Randers FC dybt i banen og håbede på at få muligheder for omstillinger, hvilket betød, at opgøret udviklede sig mere og mere til en tam affære.
Efter 63 minutters spil fik Ishak ellers muligheden for at bringe Randers FC foran. Kasper Fisker lagde en fin bold tilbage til Ishak, som flugtede til den for fuld kraft, men bolden strøg lige over målet.
13 minutter senere var det så Brøndby, som var på spil. Denne gang var det Riza Durmisi, som blev spillet fri på venstrekanten, hvor han alene fra en spids vinkel, forsøgte sig med en afslutning, men Johnsson reddede.
Det lugtede langt væk af en 0-0 kamp, men det blev ændret efter 87 minutter spil. Frederik Holst tog et godt dybdeløb i højresiden. Han lagde bolden fladt tilbage i feltet, hvor Pukki stod helt fri, og han kunne via en Randers-spiller sparke bolden i nettet til 1-0, hvilket blev kampens resultat.

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Kæmpe bøde til FC København

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr