Brøndby skal op i tempo: Tshiembe har planen klar

Kevin Tshiembe påpeger, at det er vigtigt, at Brøndby får tempoet fra de europæiske kampe med over i Superligaen.



Brøndby har stadig kun deres 2-0-sejr over FC Midtjylland lige inden landsholdspausen som deres eneste sejr i denne sæson. Torsdag blev det til 0-0 mod Sparta Prag, og selvom det ikke blev til tre point, så var der noget, som de kunne tage med sig.

Det fortæller Brøndbys nye midterforsvarer Kevin Tshiembe i et interview på klubbens hjemmeside forud for kampen mod SønderjyskE.

– Det er vigtigt for os, at vi kan tage det niveau, som vi spiller med i de europæiske kampe, med ind i 3F Superligaen. Sparta Prag-kampen var måske ikke var den mest seværdige kamp som tilskuer, men alt foregår stadig bare i et højere tempo. Og det tempo fra de kampe skal vi forsøge at bringe med videre i morgen mod SønderjyskE, fortæller Tshiembe.

Derudover står det klart for ham, hvad der skal til, hvis det skal blive en god oplevelse i deres kommende udekamp.

– Vi skal sørge for at skabe kampen i Haderslev og bringe den intensitet ind i kampen, som vi ved, vi kan spille med. Vi skal ud og være klar i duellerne og på bolden, og i sidste ende handler det bare om at få de tre point med hjem. Det er det, der tæller, siger forsvarsspilleren.

Endvidere glæder Tshiembe sig over, at han er faldet godt til i truppen og spillet alle minutter siden, han blev købt i Lyngby.

Kampen mellem SønderjyskE og Brøndby spilles søndag klokken 16. Læs mere om opgøret her.







LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Smider Salah-bombe

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Amir Richardson scorer kassen i FC København

AGF – FC Midtjylland



Kæmpekøb retur til FC København?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Stort flop i England – hent Elias Jelert



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC København – Vejle Boldklub

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Han er færdig i Brøndby

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sønderjyske – Brøndby IF

Sprudler i MLS

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Italiensk dommerchef efterforskes for svindel

Sender stikpille til FC København-flop

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Oddset styrtdykker

Silkeborg IF – Randers FC

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

En voldsom ulighed

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’