‘Jeg troede virkelig, at jeg skulle til Brøndby’

For mere end 10 år siden storflirtede Anthony Ujah og Brøndby IF, og nigerianeren lignede en ny angriber på Vestegnen.



Hvis du er Brøndby-fan med et par år på bagen, kan du helt sikkert genkalde dig det her navn.

Anthony Ujah.

Vi skruer lige tiden tilbage til sommeren 2011.

Brøndby IF var på jagt efter en ny angriber, og alt tydede på, at nigerianeren Anthony Ujah, som havde sparket Eliteserien i stykker for Lillestrøm, ville blive den nye stjerne på Vestegnen. Forhandlingerne var så langt mellem parterne, at angriberens søster endda udtalte, at Anthony Ujah skulle til Brøndby IF.

Sådan gik det som bekendt ikke.

Anthony Ujah kom aldrig til Brøndby. Handlen gik i vasken. Men hvad skete der egentlig?

Her 13 år senere giver hovedpersonen sin version.

– Jeg troede virkelig, jeg skulle til Brøndby, siger Anthony Ujah med et stort grin til Tipsbladet.

– Jeg researchede rigtig meget på klubben. Jeg så videoer med Brøndby på YouTube, og jeg læste en masse om klubben for at forberede mig bedst muligt, så jeg ved rigtig meget om Brøndby, om stadion, om fansene og så videre. Jeg ringede også til min familie og sagde “jeg skal nok spille for den her klub”. Den dag i dag, når jeg ser Brøndby i nyhederne, tænker jeg på det. Brøndby er en velkendt klub i Europa, og jeg ville rigtig gerne have været dertil.

Fedt stadion og fantastiske fans
Brøndby IF og Lillestrøm forhandlede i lang tid om en transfersum, og meldingerne gik på, at de to klubber nok skulle nå til enighed. Men det var ved forhandlingsbordet, at handlen kollapsede.

Anthony Ujah havde ingen indvendinger.

– Jeg ved ikke rigtigt, hvorfor det aldrig blev til noget, men det var noget de to klubber imellem. Når jeg blev spurgt, var jeg meget åben omkring, at jeg gerne ville have, at skiftet faldt på plads, men jeg er ikke inde i detaljerne. Jeg blev meget skuffet over, at det kiksede, så meget kan jeg huske. Jeg spillede jo i Lillestrøm på det tidspunkt, så det var Lillestrøm, jeg sammenlignede Brøndby med, og det var helt klart et skridt op.

– Brøndby har et fedt stadion og nogle helt fantastiske fans, som jeg meget gerne ville have mødt. Jeg er sikker på, vi havde kunnet lide hinanden. Jeg motiveres af fansene, og Brøndbys imponerede mig virkelig. Jeg kan bare sige, at jeg virkelig gerne ville have spillet for Brøndby.

For lige at gøre historien komplet, opstod der pludselig rygter om, at FC København forsøgte at kuppe Brøndby IF og sikre sig Anthony Ujah.

– Jeg læste godt om det i medierne, men jeg hørte aldrig noget fra FC København. Det var min agent, der stod for det, og han nævnte aldrig FC København for mig, siger Ujah.

Nigerianeren endte med at skifte til Mainz 05 i sommeren 2011 for godt 16 millioner kroner, og Ujah fik sig en flot karriere i tysk fodbold, hvor det også blev til ophold i FC Köln, Werder Bremen og Eintracht Braunschweig. Han scorede 30 mål i 136 Bundesliga-kampe.

I dag tørner 34-årige Anthony Ujah ud for Botev Plovdiv i Bulgarien.



Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Viborg FF – FC Midtjylland

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Randers FC – AGF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Stjerner sender besked til Froholdt

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Kæmpe triumf for Frank

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Trækker overskrifter i Sydkorea

FC København – Sønderjyske

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

De er klar til at købe Mohamed Salah

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Danskerscoringerne væltede ind

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Sløvt Londonderby

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano