Hvis du er Brøndby-fan med et par år på bagen, kan du helt sikkert genkalde dig det her navn.
Anthony Ujah.
Vi skruer lige tiden tilbage til sommeren 2011.
Brøndby IF var på jagt efter en ny angriber, og alt tydede på, at nigerianeren Anthony Ujah, som havde sparket Eliteserien i stykker for Lillestrøm, ville blive den nye stjerne på Vestegnen. Forhandlingerne var så langt mellem parterne, at angriberens søster endda udtalte, at Anthony Ujah skulle til Brøndby IF.
Sådan gik det som bekendt ikke.
Anthony Ujah kom aldrig til Brøndby. Handlen gik i vasken. Men hvad skete der egentlig?
Her 13 år senere giver hovedpersonen sin version.
– Jeg troede virkelig, jeg skulle til Brøndby, siger Anthony Ujah med et stort grin til Tipsbladet.
– Jeg researchede rigtig meget på klubben. Jeg så videoer med Brøndby på YouTube, og jeg læste en masse om klubben for at forberede mig bedst muligt, så jeg ved rigtig meget om Brøndby, om stadion, om fansene og så videre. Jeg ringede også til min familie og sagde “jeg skal nok spille for den her klub”. Den dag i dag, når jeg ser Brøndby i nyhederne, tænker jeg på det. Brøndby er en velkendt klub i Europa, og jeg ville rigtig gerne have været dertil.
Fedt stadion og fantastiske fans
Brøndby IF og Lillestrøm forhandlede i lang tid om en transfersum, og meldingerne gik på, at de to klubber nok skulle nå til enighed. Men det var ved forhandlingsbordet, at handlen kollapsede.
Anthony Ujah havde ingen indvendinger.
– Jeg ved ikke rigtigt, hvorfor det aldrig blev til noget, men det var noget de to klubber imellem. Når jeg blev spurgt, var jeg meget åben omkring, at jeg gerne ville have, at skiftet faldt på plads, men jeg er ikke inde i detaljerne. Jeg blev meget skuffet over, at det kiksede, så meget kan jeg huske. Jeg spillede jo i Lillestrøm på det tidspunkt, så det var Lillestrøm, jeg sammenlignede Brøndby med, og det var helt klart et skridt op.
– Brøndby har et fedt stadion og nogle helt fantastiske fans, som jeg meget gerne ville have mødt. Jeg er sikker på, vi havde kunnet lide hinanden. Jeg motiveres af fansene, og Brøndbys imponerede mig virkelig. Jeg kan bare sige, at jeg virkelig gerne ville have spillet for Brøndby.
For lige at gøre historien komplet, opstod der pludselig rygter om, at FC København forsøgte at kuppe Brøndby IF og sikre sig Anthony Ujah.
– Jeg læste godt om det i medierne, men jeg hørte aldrig noget fra FC København. Det var min agent, der stod for det, og han nævnte aldrig FC København for mig, siger Ujah.
Nigerianeren endte med at skifte til Mainz 05 i sommeren 2011 for godt 16 millioner kroner, og Ujah fik sig en flot karriere i tysk fodbold, hvor det også blev til ophold i FC Köln, Werder Bremen og Eintracht Braunschweig. Han scorede 30 mål i 136 Bundesliga-kampe.
I dag tørner 34-årige Anthony Ujah ud for Botev Plovdiv i Bulgarien.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
Knuser transferrekord
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
Schweiz sender Colombia ud af VM
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
EKSKLUSIVT