‘Jeg troede virkelig, at jeg skulle til Brøndby’

For mere end 10 år siden storflirtede Anthony Ujah og Brøndby IF, og nigerianeren lignede en ny angriber på Vestegnen.



Hvis du er Brøndby-fan med et par år på bagen, kan du helt sikkert genkalde dig det her navn.

Anthony Ujah.

Vi skruer lige tiden tilbage til sommeren 2011.

Brøndby IF var på jagt efter en ny angriber, og alt tydede på, at nigerianeren Anthony Ujah, som havde sparket Eliteserien i stykker for Lillestrøm, ville blive den nye stjerne på Vestegnen. Forhandlingerne var så langt mellem parterne, at angriberens søster endda udtalte, at Anthony Ujah skulle til Brøndby IF.

Sådan gik det som bekendt ikke.

Anthony Ujah kom aldrig til Brøndby. Handlen gik i vasken. Men hvad skete der egentlig?

Her 13 år senere giver hovedpersonen sin version.

– Jeg troede virkelig, jeg skulle til Brøndby, siger Anthony Ujah med et stort grin til Tipsbladet.

– Jeg researchede rigtig meget på klubben. Jeg så videoer med Brøndby på YouTube, og jeg læste en masse om klubben for at forberede mig bedst muligt, så jeg ved rigtig meget om Brøndby, om stadion, om fansene og så videre. Jeg ringede også til min familie og sagde “jeg skal nok spille for den her klub”. Den dag i dag, når jeg ser Brøndby i nyhederne, tænker jeg på det. Brøndby er en velkendt klub i Europa, og jeg ville rigtig gerne have været dertil.

Fedt stadion og fantastiske fans
Brøndby IF og Lillestrøm forhandlede i lang tid om en transfersum, og meldingerne gik på, at de to klubber nok skulle nå til enighed. Men det var ved forhandlingsbordet, at handlen kollapsede.

Anthony Ujah havde ingen indvendinger.

– Jeg ved ikke rigtigt, hvorfor det aldrig blev til noget, men det var noget de to klubber imellem. Når jeg blev spurgt, var jeg meget åben omkring, at jeg gerne ville have, at skiftet faldt på plads, men jeg er ikke inde i detaljerne. Jeg blev meget skuffet over, at det kiksede, så meget kan jeg huske. Jeg spillede jo i Lillestrøm på det tidspunkt, så det var Lillestrøm, jeg sammenlignede Brøndby med, og det var helt klart et skridt op.

– Brøndby har et fedt stadion og nogle helt fantastiske fans, som jeg meget gerne ville have mødt. Jeg er sikker på, vi havde kunnet lide hinanden. Jeg motiveres af fansene, og Brøndbys imponerede mig virkelig. Jeg kan bare sige, at jeg virkelig gerne ville have spillet for Brøndby.

For lige at gøre historien komplet, opstod der pludselig rygter om, at FC København forsøgte at kuppe Brøndby IF og sikre sig Anthony Ujah.

– Jeg læste godt om det i medierne, men jeg hørte aldrig noget fra FC København. Det var min agent, der stod for det, og han nævnte aldrig FC København for mig, siger Ujah.

Nigerianeren endte med at skifte til Mainz 05 i sommeren 2011 for godt 16 millioner kroner, og Ujah fik sig en flot karriere i tysk fodbold, hvor det også blev til ophold i FC Köln, Werder Bremen og Eintracht Braunschweig. Han scorede 30 mål i 136 Bundesliga-kampe.

I dag tørner 34-årige Anthony Ujah ud for Botev Plovdiv i Bulgarien.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Neestrup jagtes af storklub

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Fortryder FC Barcelona-transfer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vil hente FC Midtjylland-profil

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Færdig: Nu er han rejst til København

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

AGF jagter hollandsk talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Chelsea – Tottenham

Roy Keane slagter dansk stjerne

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Salah sender særlig besked

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Jess Thorup indlagt

“Brøndby er skræddersyet til ham”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt