Brøndby har netop underskrevet en kontrakt med den driblestærke Maikon Orellana, der har været tilknyttet Brøndby i foråret.
Brøndby brugte foråret på at se den 19-årige offensivspiller an, og det har altså mundet ud i en 1-årig kontrakt med spilleren. Orellana bliver dermed en del af Superligatruppen, der i forvejen bugner af unge spillere som Patrick Da Silva, Frederik Holst og Lebogang Phiri.
– Maikon har desværre fået nogle afbræk i sit ophold her i klubben på grund af skader, men i slutningen af foråret fik vi mulighed for at se ham i et forholdsvis kontinuerligt forløb. Her begyndte han at vise det potentiale og de kvaliteter, han besidder, siger Ole Bjur i til Brøndbys officielle hjemmeside.
– Derfor er vi blevet enige om at indgå en etårig aftale, hvor Maikon kan få ro til at komme op i fulde omdrejninger og forhåbentlig bygge videre på de takter, vi allerede har set fra ham.
– Han er en ung spiller med et tydeligt potentiale, men som stadig har meget at lære, og nu har han så mulighed for at udvikle sig stille og roligt på højeste niveau her i klubben ved at træde ind i gruppen af A-talenter i Superligatruppen. Vi glæder os i hvert fald til samarbejdet og til at følge Maikons videre udvikling.
Orellana selv er også meget begejstret over udsigten til at spille for Brøndby.
– Jeg elsker fansene, jeg elsker holdet, og alle har været så venlige og hjælpsomme. Jeg har haft det fantastisk her i Brøndby IF, og jeg er glad for, at jeg skal fortsætte.
– Min drøm er at opleve, hvordan det er at score foran Sydsiden. Jeg har set og mærket opbakningen mange gange som tilskuer på Brøndby Stadion, men på et eller andet tidspunkt vil jeg gerne opleve, at det er mig, der får dem til at juble.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
FCK henter svensk talent
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
Danske klubber scorer millioner på VM
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
EKSKLUSIVT
