Brøndby har netop underskrevet en kontrakt med den driblestærke Maikon Orellana, der har været tilknyttet Brøndby i foråret.
Brøndby brugte foråret på at se den 19-årige offensivspiller an, og det har altså mundet ud i en 1-årig kontrakt med spilleren. Orellana bliver dermed en del af Superligatruppen, der i forvejen bugner af unge spillere som Patrick Da Silva, Frederik Holst og Lebogang Phiri.
– Maikon har desværre fået nogle afbræk i sit ophold her i klubben på grund af skader, men i slutningen af foråret fik vi mulighed for at se ham i et forholdsvis kontinuerligt forløb. Her begyndte han at vise det potentiale og de kvaliteter, han besidder, siger Ole Bjur i til Brøndbys officielle hjemmeside.
– Derfor er vi blevet enige om at indgå en etårig aftale, hvor Maikon kan få ro til at komme op i fulde omdrejninger og forhåbentlig bygge videre på de takter, vi allerede har set fra ham.
– Han er en ung spiller med et tydeligt potentiale, men som stadig har meget at lære, og nu har han så mulighed for at udvikle sig stille og roligt på højeste niveau her i klubben ved at træde ind i gruppen af A-talenter i Superligatruppen. Vi glæder os i hvert fald til samarbejdet og til at følge Maikons videre udvikling.
Orellana selv er også meget begejstret over udsigten til at spille for Brøndby.
– Jeg elsker fansene, jeg elsker holdet, og alle har været så venlige og hjælpsomme. Jeg har haft det fantastisk her i Brøndby IF, og jeg er glad for, at jeg skal fortsætte.
– Min drøm er at opleve, hvordan det er at score foran Sydsiden. Jeg har set og mærket opbakningen mange gange som tilskuer på Brøndby Stadion, men på et eller andet tidspunkt vil jeg gerne opleve, at det er mig, der får dem til at juble.
LIVE
TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
MEDIE
Smadrer transferrekord
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
NYHEDER
– Han har en “grim” side
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
