Brøndby har netop underskrevet en kontrakt med den driblestærke Maikon Orellana, der har været tilknyttet Brøndby i foråret.
Brøndby brugte foråret på at se den 19-årige offensivspiller an, og det har altså mundet ud i en 1-årig kontrakt med spilleren. Orellana bliver dermed en del af Superligatruppen, der i forvejen bugner af unge spillere som Patrick Da Silva, Frederik Holst og Lebogang Phiri.
– Maikon har desværre fået nogle afbræk i sit ophold her i klubben på grund af skader, men i slutningen af foråret fik vi mulighed for at se ham i et forholdsvis kontinuerligt forløb. Her begyndte han at vise det potentiale og de kvaliteter, han besidder, siger Ole Bjur i til Brøndbys officielle hjemmeside.
– Derfor er vi blevet enige om at indgå en etårig aftale, hvor Maikon kan få ro til at komme op i fulde omdrejninger og forhåbentlig bygge videre på de takter, vi allerede har set fra ham.
– Han er en ung spiller med et tydeligt potentiale, men som stadig har meget at lære, og nu har han så mulighed for at udvikle sig stille og roligt på højeste niveau her i klubben ved at træde ind i gruppen af A-talenter i Superligatruppen. Vi glæder os i hvert fald til samarbejdet og til at følge Maikons videre udvikling.
Orellana selv er også meget begejstret over udsigten til at spille for Brøndby.
– Jeg elsker fansene, jeg elsker holdet, og alle har været så venlige og hjælpsomme. Jeg har haft det fantastisk her i Brøndby IF, og jeg er glad for, at jeg skal fortsætte.
– Min drøm er at opleve, hvordan det er at score foran Sydsiden. Jeg har set og mærket opbakningen mange gange som tilskuer på Brøndby Stadion, men på et eller andet tidspunkt vil jeg gerne opleve, at det er mig, der får dem til at juble.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
OPTAKT
Manchester City – Brentford
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TIPSBLADET SPECIAL
