Brøndby slår AGF og er på medaljejagt

På scoringer af Nicolai Vallys og Mathias Kvistgaarden vandt Brøndby 2-1 hjemme over AGF i Superligaen.




Brøndby er tilbage i medaljekampen i Superligaen efter en kneben 2-1-sejr hjemme over AGF.

Med sejren har Brøndby på fjerdepladsen lige så mange point som AGF, der på tredjepladsen kun fører på grund af en bedre målscore.

De to medaljeaspiranter har begge seks point op til FC Midtjylland på andenpladsen og yderligere to point op til FC København på førstepladsen.

På søndag tager AGF imod FCM, mens Brøndby gæster FCK i Parken uden udebanetilskuere. Dermed kan de to hold gøre det endnu tættere i den danske topstrid i næste weekend.

Brøndby stillede i kampen mod AGF op uden midtstopperne Jacob Rasmussen og Frederik Alves, der begge er ude med skader. Det betød, at der var et helt nyt centralt forsvar.

Det lykkedes med Rasmus Lauritsen og Jordi Vanlerberghe, der længe holdt AGF fra scoringer.

Brøndby bragte sig foran 1-0 efter 13 minutter efter et nydeligt opspil, som Nicolai Vallys fuldendte.

Noah Nartey viste fint blik for spillet med assisten til Vallys, der scorede for fjerde kamp i træk.

AGF-stopperen Frederik Tingager var uheldig at rette skudforsøget fra Vallys af, så keeper Jesper Hansen kunne stå som forstenet på stregen.

Efter målet overlod Brøndby initiativet til AGF, og den taktik var effektiv.

For selv om Brøndby pludselig stod meget langt tilbage på egen banehalvdel, så formåede AGF ikke at udnytte overtaget.

AGF-angriberen Tobias Bech havde en nærgående afslutning. Men Brøndby-keeper Patrick Pentz diskede op med en god redning.

Også AGF-topscorer Patrick Mortensen havde en god chance for at udligne, men skarpheden manglede.

I anden halvleg ændrede Brøndby-træner Frederik Birk formation og gik fra fire mand i bagkæden til fem, når hjemmeholdet forsvarede.

Det hjalp Brøndby. AGF havde vanskeligere ved at komme frem til farlige situationer i anden halvleg.

Fem minutter inde i anden halvleg scorede Brøndby til 2-0. Denne gang var det angriberen Mathias Kvistgaarden, der headede bolden i kassen fra tæt hold.

AGF-træner Uwe Rösler forsøgte at ændre kampbilledet fra bænken med fire indskiftninger. Det gav bonus.

Efter 73 minutter lykkedes det nemlig AGF at reducere til 1-2, da Patrick Mortensen omsider havde held med en af sine afslutninger.

Med målet er Mortensen nu Superligaens topscorer med 17 mål i denne sæson. Kvistgaarden er nærmeste forfølger med 13 mål.

AGF pressede på for en udligning, men Brøndby var faktisk tættere på at øge føringen.

Den indskiftede Brøndby-kantspiller Clement Bischoff fik en stor chance alene med Jesper Hansen. Men han sendte bolden i en blød bue et godt stykke forbi målrammen.

/ritzau/





Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne




LIVE

LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Kæmpe røgslør af Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Bayern München lurer på choktransfer

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

AGF kan ende med millionregning, men…

Harry Maguire i chok

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er