Brøndby er tilbage i medaljekampen i Superligaen efter en kneben 2-1-sejr hjemme over AGF.
Med sejren har Brøndby på fjerdepladsen lige så mange point som AGF, der på tredjepladsen kun fører på grund af en bedre målscore.
De to medaljeaspiranter har begge seks point op til FC Midtjylland på andenpladsen og yderligere to point op til FC København på førstepladsen.
På søndag tager AGF imod FCM, mens Brøndby gæster FCK i Parken uden udebanetilskuere. Dermed kan de to hold gøre det endnu tættere i den danske topstrid i næste weekend.
Brøndby stillede i kampen mod AGF op uden midtstopperne Jacob Rasmussen og Frederik Alves, der begge er ude med skader. Det betød, at der var et helt nyt centralt forsvar.
Det lykkedes med Rasmus Lauritsen og Jordi Vanlerberghe, der længe holdt AGF fra scoringer.
Brøndby bragte sig foran 1-0 efter 13 minutter efter et nydeligt opspil, som Nicolai Vallys fuldendte.
Noah Nartey viste fint blik for spillet med assisten til Vallys, der scorede for fjerde kamp i træk.
AGF-stopperen Frederik Tingager var uheldig at rette skudforsøget fra Vallys af, så keeper Jesper Hansen kunne stå som forstenet på stregen.
Efter målet overlod Brøndby initiativet til AGF, og den taktik var effektiv.
For selv om Brøndby pludselig stod meget langt tilbage på egen banehalvdel, så formåede AGF ikke at udnytte overtaget.
AGF-angriberen Tobias Bech havde en nærgående afslutning. Men Brøndby-keeper Patrick Pentz diskede op med en god redning.
Også AGF-topscorer Patrick Mortensen havde en god chance for at udligne, men skarpheden manglede.
I anden halvleg ændrede Brøndby-træner Frederik Birk formation og gik fra fire mand i bagkæden til fem, når hjemmeholdet forsvarede.
Det hjalp Brøndby. AGF havde vanskeligere ved at komme frem til farlige situationer i anden halvleg.
Fem minutter inde i anden halvleg scorede Brøndby til 2-0. Denne gang var det angriberen Mathias Kvistgaarden, der headede bolden i kassen fra tæt hold.
AGF-træner Uwe Rösler forsøgte at ændre kampbilledet fra bænken med fire indskiftninger. Det gav bonus.
Efter 73 minutter lykkedes det nemlig AGF at reducere til 1-2, da Patrick Mortensen omsider havde held med en af sine afslutninger.
Med målet er Mortensen nu Superligaens topscorer med 17 mål i denne sæson. Kvistgaarden er nærmeste forfølger med 13 mål.
AGF pressede på for en udligning, men Brøndby var faktisk tættere på at øge føringen.
Den indskiftede Brøndby-kantspiller Clement Bischoff fik en stor chance alene med Jesper Hansen. Men han sendte bolden i en blød bue et godt stykke forbi målrammen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
Dansk træner vinder stor pris
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE