Brøndby slår AGF og er på medaljejagt

På scoringer af Nicolai Vallys og Mathias Kvistgaarden vandt Brøndby 2-1 hjemme over AGF i Superligaen.




Brøndby er tilbage i medaljekampen i Superligaen efter en kneben 2-1-sejr hjemme over AGF.

Med sejren har Brøndby på fjerdepladsen lige så mange point som AGF, der på tredjepladsen kun fører på grund af en bedre målscore.

De to medaljeaspiranter har begge seks point op til FC Midtjylland på andenpladsen og yderligere to point op til FC København på førstepladsen.

På søndag tager AGF imod FCM, mens Brøndby gæster FCK i Parken uden udebanetilskuere. Dermed kan de to hold gøre det endnu tættere i den danske topstrid i næste weekend.

Brøndby stillede i kampen mod AGF op uden midtstopperne Jacob Rasmussen og Frederik Alves, der begge er ude med skader. Det betød, at der var et helt nyt centralt forsvar.

Det lykkedes med Rasmus Lauritsen og Jordi Vanlerberghe, der længe holdt AGF fra scoringer.

Brøndby bragte sig foran 1-0 efter 13 minutter efter et nydeligt opspil, som Nicolai Vallys fuldendte.

Noah Nartey viste fint blik for spillet med assisten til Vallys, der scorede for fjerde kamp i træk.

AGF-stopperen Frederik Tingager var uheldig at rette skudforsøget fra Vallys af, så keeper Jesper Hansen kunne stå som forstenet på stregen.

Efter målet overlod Brøndby initiativet til AGF, og den taktik var effektiv.

For selv om Brøndby pludselig stod meget langt tilbage på egen banehalvdel, så formåede AGF ikke at udnytte overtaget.

AGF-angriberen Tobias Bech havde en nærgående afslutning. Men Brøndby-keeper Patrick Pentz diskede op med en god redning.

Også AGF-topscorer Patrick Mortensen havde en god chance for at udligne, men skarpheden manglede.

I anden halvleg ændrede Brøndby-træner Frederik Birk formation og gik fra fire mand i bagkæden til fem, når hjemmeholdet forsvarede.

Det hjalp Brøndby. AGF havde vanskeligere ved at komme frem til farlige situationer i anden halvleg.

Fem minutter inde i anden halvleg scorede Brøndby til 2-0. Denne gang var det angriberen Mathias Kvistgaarden, der headede bolden i kassen fra tæt hold.

AGF-træner Uwe Rösler forsøgte at ændre kampbilledet fra bænken med fire indskiftninger. Det gav bonus.

Efter 73 minutter lykkedes det nemlig AGF at reducere til 1-2, da Patrick Mortensen omsider havde held med en af sine afslutninger.

Med målet er Mortensen nu Superligaens topscorer med 17 mål i denne sæson. Kvistgaarden er nærmeste forfølger med 13 mål.

AGF pressede på for en udligning, men Brøndby var faktisk tættere på at øge føringen.

Den indskiftede Brøndby-kantspiller Clement Bischoff fik en stor chance alene med Jesper Hansen. Men han sendte bolden i en blød bue et godt stykke forbi målrammen.

/ritzau/





Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview




LIVE

VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

I dialog om dansk bomber

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Forbereder bud på 970 mio.

VM-spiller får fem karantænedage



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

FC Barcelona køber VM-angriber

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Til lægetjek i Superliga-klub

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ecuador – Tyskland

Chokskifte på vej?