Brøndby er nyt hold på førstepladsen i Superligaen. Med en hjemmesejr på 1-0 over FC Midtjylland overtager de blå-gule duksepladsen fra netop midtjyderne.
Det skete efter en dramatisk topkamp, hvor Brøndby spillede i undertal i 80 minutter efter en udvisning.
FCM brændte ovenikøbet et straffespark og flere andre store chancer og dumper ned som nummer tre med 36 point. Ligesom FC København på andenpladsen. Brøndby fører an med 37.
Kampens helt store spiller var Brøndby-målmanden Patrick Pentz, der udover at redde et straffespark havde en lang række store redninger.
Kampens præmisser blev ændret allerede efter 16 minutter. Brøndby havde ellers siddet på kampen og haft en kæmpe chance til Yuito Suzuki, da FCM slog kontra med en friløber fra midten til norske Ola Brynhildsen.
Brøndbys Henrik Heggheim, der vikarierede grundet skader i forsvaret, forsøgte at nå tilbage, men løb klodset sin landsmand ned. Rødt kort og straffespark til midtjyderne.
Netop hjemvendt fra Asian Cup sparkede sydkoreaneren Cho Gue-Sung. Han var sikker i disciplinen i efterårssæsonen, men denne gang blev hans forsøg reddet helt nede ved stolpen af Patrick Pentz.
Nede med en mand kæmpede Brøndby videre, men holdet gjorde det ikke nemmere for sig selv ved at begå den ene sløsede opspilsfejl efter den anden.
Gang på gang gav det FCM kontraer i overtal, og det var et mysterie, at udeholdet ikke udnyttede det til at lukke kampen. Pentz holdt Brøndby inde i kampen i første halvleg.
Og i stedet kom Brøndby i front i tillægstiden. Efter endnu en afbrænder af Suzuki endte bolden hos Ohi Omoijuanfo, der scorede fra klos hold.
Kort efter pausen var det endda tæt på 2-0. Nicolai Vallys fandt Suzuki med en sublim aflevering i dybden, men da japaneren skulle til at afslutte på sin friløber, stjal Daniel Wass chancen. Han brændte og stod i øvrigt offside.
Men ellers var det FCM, der efterhånden dominerede og pressede Brøndby langt tilbage. Midtvejs i anden halvleg fandt Adam Gabriel vej til målhjørnet, men efter et længere check fandt VAR-vognen en marginal offside i opspillet.
Ti minutter før tid stod overliggeren så i vejen for FCM, da Aral Simsir forsøgte sig fra kanten af feltet.
Nærmere kom udeholdet ikke, og så kunne Brøndby juble over en bemærkelsesværdig sejr i forårspremieren.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: PSG får stort bud accepteret
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
LIVE
Superliga-LIVE: FCK uden flere stjerner
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
FCN sikrer sejren i de døende sekunder
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
EKSKLUSIVT