80 minutter i undertal: Brøndby på førstepladsen

Trods et tidligt rødt kort og straffespark imod vandt Brøndby mod FC Midtjylland og overtager førstepladsen.



Brøndby er nyt hold på førstepladsen i Superligaen. Med en hjemmesejr på 1-0 over FC Midtjylland overtager de blå-gule duksepladsen fra netop midtjyderne.

Det skete efter en dramatisk topkamp, hvor Brøndby spillede i undertal i 80 minutter efter en udvisning.

FCM brændte ovenikøbet et straffespark og flere andre store chancer og dumper ned som nummer tre med 36 point. Ligesom FC København på andenpladsen. Brøndby fører an med 37.

Kampens helt store spiller var Brøndby-målmanden Patrick Pentz, der udover at redde et straffespark havde en lang række store redninger.

Kampens præmisser blev ændret allerede efter 16 minutter. Brøndby havde ellers siddet på kampen og haft en kæmpe chance til Yuito Suzuki, da FCM slog kontra med en friløber fra midten til norske Ola Brynhildsen.

Brøndbys Henrik Heggheim, der vikarierede grundet skader i forsvaret, forsøgte at nå tilbage, men løb klodset sin landsmand ned. Rødt kort og straffespark til midtjyderne.

Netop hjemvendt fra Asian Cup sparkede sydkoreaneren Cho Gue-Sung. Han var sikker i disciplinen i efterårssæsonen, men denne gang blev hans forsøg reddet helt nede ved stolpen af Patrick Pentz.

Nede med en mand kæmpede Brøndby videre, men holdet gjorde det ikke nemmere for sig selv ved at begå den ene sløsede opspilsfejl efter den anden.

Gang på gang gav det FCM kontraer i overtal, og det var et mysterie, at udeholdet ikke udnyttede det til at lukke kampen. Pentz holdt Brøndby inde i kampen i første halvleg.

Og i stedet kom Brøndby i front i tillægstiden. Efter endnu en afbrænder af Suzuki endte bolden hos Ohi Omoijuanfo, der scorede fra klos hold.

Kort efter pausen var det endda tæt på 2-0. Nicolai Vallys fandt Suzuki med en sublim aflevering i dybden, men da japaneren skulle til at afslutte på sin friløber, stjal Daniel Wass chancen. Han brændte og stod i øvrigt offside.

Men ellers var det FCM, der efterhånden dominerede og pressede Brøndby langt tilbage. Midtvejs i anden halvleg fandt Adam Gabriel vej til målhjørnet, men efter et længere check fandt VAR-vognen en marginal offside i opspillet.

Ti minutter før tid stod overliggeren så i vejen for FCM, da Aral Simsir forsøgte sig fra kanten af feltet.

Nærmere kom udeholdet ikke, og så kunne Brøndby juble over en bemærkelsesværdig sejr i forårspremieren.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Brøndby-profil skadet

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I chok over Tottenham

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Storklub lurer på Jonas Wind

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Arbejder på angriber-exit

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Manchester United overvejer denne stjernetræner

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

‘Sur over Brøndby-transfer’

Danskerklub meldes interesseret

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Legender med dyster melding

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Verdensstjernes søn landet i København

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Michael Carrick storhylder

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Kongerne af transfervinduet

Den værste i 18 år – de overvejer det

Bretonere bøllebanker normannere

‘Afgørende dage’

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen