Brøndby er nyt hold på førstepladsen i Superligaen. Med en hjemmesejr på 1-0 over FC Midtjylland overtager de blå-gule duksepladsen fra netop midtjyderne.
Det skete efter en dramatisk topkamp, hvor Brøndby spillede i undertal i 80 minutter efter en udvisning.
FCM brændte ovenikøbet et straffespark og flere andre store chancer og dumper ned som nummer tre med 36 point. Ligesom FC København på andenpladsen. Brøndby fører an med 37.
Kampens helt store spiller var Brøndby-målmanden Patrick Pentz, der udover at redde et straffespark havde en lang række store redninger.
Kampens præmisser blev ændret allerede efter 16 minutter. Brøndby havde ellers siddet på kampen og haft en kæmpe chance til Yuito Suzuki, da FCM slog kontra med en friløber fra midten til norske Ola Brynhildsen.
Brøndbys Henrik Heggheim, der vikarierede grundet skader i forsvaret, forsøgte at nå tilbage, men løb klodset sin landsmand ned. Rødt kort og straffespark til midtjyderne.
Netop hjemvendt fra Asian Cup sparkede sydkoreaneren Cho Gue-Sung. Han var sikker i disciplinen i efterårssæsonen, men denne gang blev hans forsøg reddet helt nede ved stolpen af Patrick Pentz.
Nede med en mand kæmpede Brøndby videre, men holdet gjorde det ikke nemmere for sig selv ved at begå den ene sløsede opspilsfejl efter den anden.
Gang på gang gav det FCM kontraer i overtal, og det var et mysterie, at udeholdet ikke udnyttede det til at lukke kampen. Pentz holdt Brøndby inde i kampen i første halvleg.
Og i stedet kom Brøndby i front i tillægstiden. Efter endnu en afbrænder af Suzuki endte bolden hos Ohi Omoijuanfo, der scorede fra klos hold.
Kort efter pausen var det endda tæt på 2-0. Nicolai Vallys fandt Suzuki med en sublim aflevering i dybden, men da japaneren skulle til at afslutte på sin friløber, stjal Daniel Wass chancen. Han brændte og stod i øvrigt offside.
Men ellers var det FCM, der efterhånden dominerede og pressede Brøndby langt tilbage. Midtvejs i anden halvleg fandt Adam Gabriel vej til målhjørnet, men efter et længere check fandt VAR-vognen en marginal offside i opspillet.
Ti minutter før tid stod overliggeren så i vejen for FCM, da Aral Simsir forsøgte sig fra kanten af feltet.
Nærmere kom udeholdet ikke, og så kunne Brøndby juble over en bemærkelsesværdig sejr i forårspremieren.
/ritzau/
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
NYHEDER
Medier fælder hård dom
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
Superliga-profil skadet
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Ramt af pointstraf
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
NYHEDER