Brøndby sætter FCM på plads: Guldkampen helt åben

Med en spiller i overtal lykkedes det Brøndby at besejre FC Midtjylland 3-1 i Superligaens mesterskabsspil.



I en direkte guldduel vandt Brøndby søndag aften 3-1 hjemme over FC Midtjylland i Superligaens mesterskabsspil.

Det er et resultat, som skaber stor spænding i kampen om det danske mesterskab.

FCM, ligaens førerhold, har nu kun et forspring på et enkelt point ned til netop Brøndby på andenpladsen med tre spillerunder tilbage af sæsonen.

Brøndby udnyttede at være en mand i overtal i mere end en halvleg på grund af et rødt kort til FCM i slutningen af første halvleg.

Det taktiske slag blev vundet af Brøndbys cheftræner, Niels Frederiksen, som skiftede offensivt ind og jagtede sejren i anden halvleg.

Mod slutningen af første halvleg opstod flere dramatiske situationer, som var med til at afgøre kampen.

FCM blev tilkendt et straffespark efter VAR-tjek. Brøndbys midtbanespiller Morten Frendrup tog armen til hjælp i feltet og verfede bolden væk for snuden af FCM-angriberen Sory Kaba.

Mens dommer Peter Kjærsgaard var ude at kigge på en skærm, gjaldede det fra størstedelen af de 8158 tilskuere: “Vi vil have VAR ud af fodbold”.

Alexander Scholz tog sig af straffesparket, som Brøndby-keeper Marvin Schwäbe havde en hånd på, men ikke kunne forhindre i at gå i mål.

Så stod der 1-0 til FCM efter 32 minutter, og guldkampen ville reelt være afgjort ved sådan en slutstilling.

Brøndby pressede på for en hurtig udligning og fik den blot fem minutter senere, da Mikael Uhre viste sig som den målsøgende angriber, han er.

Backen Kevin Mensah ramte stolpen med et fladt spark, og Uhre stod klar til at sende riposten i nettet til 1-1.

Uhre havde lidt tidligere brændt en stor chance ved at skyde over mål, så på den måde fik han gjort skaden god igen.

Minuttet efter gik det igen galt for FCM, da backen Paulinho stemplede Frendrup på benet og modtog et rødt kort.

Nu lugtede Brøndby for alvor blod i jagten på klubbens første mesterskab siden 2005.

FCM bød ikke på ret meget mere i offensiven i resten af kampen.

Pione Sisto, der havde skudt to gange i sidenettet i første halvleg, blev pillet ud i pausen. Det samme gjorde en anonym Anders Dreyer.

Ind i stedet kom forsvarsspillerne Daniel Høegh og Dion Cools. FCM-træner Brian Priske ville forsvare det ene point hjem.

Men den defensive FCM-mission lykkedes ikke.

Brøndby havde godt nok svært ved at nedbryde FCM’s defensiv til at begynde med, men hjemmeholdet blev råbt og skreget frem af sit krævende hjemmepublikum.

Det udmøntede sig i en 2-1-scoring af Brøndbys angriber Simon Hedlund efter 70 minutter. Oplægget kom fra Jesper Lindstrøm.

Efter 83 minutter var den gal igen i FCM-forsvaret, og Brøndbys indskiftede angriber Andrija Pavlovic gjorde det til slutresultatet 3-1.

Med sejren satte Brøndby en stopper for en stime af FCM-sejre i de indbyrdes kampe. Alene i denne sæson havde FCM vundet tre gange over Brøndby.

Brøndby var uden sejr over FCM i de foregående syv indbyrdes kampe. Det var Brøndbys første sejr over FCM siden maj 2019.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Dansker sætter negativ rekord

Laver aftale med Frederik Birk

– Han ender i Premier League

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Bayern slår rekord i ny storsejr



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Brøndby IF – FC Midtjylland

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Randers FC – FC København

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Silkeborg IF – OB

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Sønderjyske – Viborg FF

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Cooper gav hård og ærlig besked

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Tottenham under stregen

Arsenal snublede i guldkampen

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen