I en direkte guldduel vandt Brøndby søndag aften 3-1 hjemme over FC Midtjylland i Superligaens mesterskabsspil.
Det er et resultat, som skaber stor spænding i kampen om det danske mesterskab.
FCM, ligaens førerhold, har nu kun et forspring på et enkelt point ned til netop Brøndby på andenpladsen med tre spillerunder tilbage af sæsonen.
Brøndby udnyttede at være en mand i overtal i mere end en halvleg på grund af et rødt kort til FCM i slutningen af første halvleg.
Det taktiske slag blev vundet af Brøndbys cheftræner, Niels Frederiksen, som skiftede offensivt ind og jagtede sejren i anden halvleg.
Mod slutningen af første halvleg opstod flere dramatiske situationer, som var med til at afgøre kampen.
FCM blev tilkendt et straffespark efter VAR-tjek. Brøndbys midtbanespiller Morten Frendrup tog armen til hjælp i feltet og verfede bolden væk for snuden af FCM-angriberen Sory Kaba.
Mens dommer Peter Kjærsgaard var ude at kigge på en skærm, gjaldede det fra størstedelen af de 8158 tilskuere: “Vi vil have VAR ud af fodbold”.
Alexander Scholz tog sig af straffesparket, som Brøndby-keeper Marvin Schwäbe havde en hånd på, men ikke kunne forhindre i at gå i mål.
Så stod der 1-0 til FCM efter 32 minutter, og guldkampen ville reelt være afgjort ved sådan en slutstilling.
Brøndby pressede på for en hurtig udligning og fik den blot fem minutter senere, da Mikael Uhre viste sig som den målsøgende angriber, han er.
Backen Kevin Mensah ramte stolpen med et fladt spark, og Uhre stod klar til at sende riposten i nettet til 1-1.
Uhre havde lidt tidligere brændt en stor chance ved at skyde over mål, så på den måde fik han gjort skaden god igen.
Minuttet efter gik det igen galt for FCM, da backen Paulinho stemplede Frendrup på benet og modtog et rødt kort.
Nu lugtede Brøndby for alvor blod i jagten på klubbens første mesterskab siden 2005.
FCM bød ikke på ret meget mere i offensiven i resten af kampen.
Pione Sisto, der havde skudt to gange i sidenettet i første halvleg, blev pillet ud i pausen. Det samme gjorde en anonym Anders Dreyer.
Ind i stedet kom forsvarsspillerne Daniel Høegh og Dion Cools. FCM-træner Brian Priske ville forsvare det ene point hjem.
Men den defensive FCM-mission lykkedes ikke.
Brøndby havde godt nok svært ved at nedbryde FCM’s defensiv til at begynde med, men hjemmeholdet blev råbt og skreget frem af sit krævende hjemmepublikum.
Det udmøntede sig i en 2-1-scoring af Brøndbys angriber Simon Hedlund efter 70 minutter. Oplægget kom fra Jesper Lindstrøm.
Efter 83 minutter var den gal igen i FCM-forsvaret, og Brøndbys indskiftede angriber Andrija Pavlovic gjorde det til slutresultatet 3-1.
Med sejren satte Brøndby en stopper for en stime af FCM-sejre i de indbyrdes kampe. Alene i denne sæson havde FCM vundet tre gange over Brøndby.
Brøndby var uden sejr over FCM i de foregående syv indbyrdes kampe. Det var Brøndbys første sejr over FCM siden maj 2019.
/ritzau/
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
MEDIE
United overvejer disse fem managers
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
– En gigantisk nedtur!
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
