I en direkte guldduel vandt Brøndby søndag aften 3-1 hjemme over FC Midtjylland i Superligaens mesterskabsspil.
Det er et resultat, som skaber stor spænding i kampen om det danske mesterskab.
FCM, ligaens førerhold, har nu kun et forspring på et enkelt point ned til netop Brøndby på andenpladsen med tre spillerunder tilbage af sæsonen.
Brøndby udnyttede at være en mand i overtal i mere end en halvleg på grund af et rødt kort til FCM i slutningen af første halvleg.
Det taktiske slag blev vundet af Brøndbys cheftræner, Niels Frederiksen, som skiftede offensivt ind og jagtede sejren i anden halvleg.
Mod slutningen af første halvleg opstod flere dramatiske situationer, som var med til at afgøre kampen.
FCM blev tilkendt et straffespark efter VAR-tjek. Brøndbys midtbanespiller Morten Frendrup tog armen til hjælp i feltet og verfede bolden væk for snuden af FCM-angriberen Sory Kaba.
Mens dommer Peter Kjærsgaard var ude at kigge på en skærm, gjaldede det fra størstedelen af de 8158 tilskuere: “Vi vil have VAR ud af fodbold”.
Alexander Scholz tog sig af straffesparket, som Brøndby-keeper Marvin Schwäbe havde en hånd på, men ikke kunne forhindre i at gå i mål.
Så stod der 1-0 til FCM efter 32 minutter, og guldkampen ville reelt være afgjort ved sådan en slutstilling.
Brøndby pressede på for en hurtig udligning og fik den blot fem minutter senere, da Mikael Uhre viste sig som den målsøgende angriber, han er.
Backen Kevin Mensah ramte stolpen med et fladt spark, og Uhre stod klar til at sende riposten i nettet til 1-1.
Uhre havde lidt tidligere brændt en stor chance ved at skyde over mål, så på den måde fik han gjort skaden god igen.
Minuttet efter gik det igen galt for FCM, da backen Paulinho stemplede Frendrup på benet og modtog et rødt kort.
Nu lugtede Brøndby for alvor blod i jagten på klubbens første mesterskab siden 2005.
FCM bød ikke på ret meget mere i offensiven i resten af kampen.
Pione Sisto, der havde skudt to gange i sidenettet i første halvleg, blev pillet ud i pausen. Det samme gjorde en anonym Anders Dreyer.
Ind i stedet kom forsvarsspillerne Daniel Høegh og Dion Cools. FCM-træner Brian Priske ville forsvare det ene point hjem.
Men den defensive FCM-mission lykkedes ikke.
Brøndby havde godt nok svært ved at nedbryde FCM’s defensiv til at begynde med, men hjemmeholdet blev råbt og skreget frem af sit krævende hjemmepublikum.
Det udmøntede sig i en 2-1-scoring af Brøndbys angriber Simon Hedlund efter 70 minutter. Oplægget kom fra Jesper Lindstrøm.
Efter 83 minutter var den gal igen i FCM-forsvaret, og Brøndbys indskiftede angriber Andrija Pavlovic gjorde det til slutresultatet 3-1.
Med sejren satte Brøndby en stopper for en stime af FCM-sejre i de indbyrdes kampe. Alene i denne sæson havde FCM vundet tre gange over Brøndby.
Brøndby var uden sejr over FCM i de foregående syv indbyrdes kampe. Det var Brøndbys første sejr over FCM siden maj 2019.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
AVIS
Kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
NYHEDER
Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen
INTERVIEW
Danske stjerner på stribe hepper på OB
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
EKSKLUSIVT
Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale
Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden
EKSKLUSIVT
Skifter til Brøndby: ‘Han kan nå toppen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel
TOPNYHED
Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
EKSKLUSIVT
‘Han ligner en spiller for FC København’
TOPNYHED
Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse
TRANSFER
Premier League-bomber på vej til storklub
MEDIE
Brøndby sender nyt stort bud på stjerne
EKSKLUSIVT
Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer
LIGE NU
Drama! Bliver historisk FCM-handel kuppet?
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
Her er FCM’s mulige modstandere
DAGENS SPILFORSLAG
Viola deprimerer De Blå i Napoli
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs
Her er kampene i Champions League
Reagerer på Ajax-historie
MEDIE
