Justin Che var på et kort visit i Brøndby IF i sommerens transfervindue.
Den 14. juli blev amerikaneren præsenteret som ny spiller på Vestegnen, men blot en måned senere blev forsvarsspilleren udlejet til hollandske ADO Den Haag, der er søsterklub til Brøndby IF. Her skal Justin Che tilbringe hele indeværende sæson.
19-årige Justin Che har et par Bundesliga-kampe for Hoffenheim på CV'et, men derudover har han ikke helt formået at etablere sig i fodboldens verden endnu. Det skal opholdet i ADO Den Haag bidrage til, og på sigt har amerikaneren et klart mål.
Han vil med til VM i 2026, hvor USA er et af værtslandene.
– Det ville være et fantastisk øjeblik, og det er selvfølgelig drømmen for enhver amerikansk fodboldspiller. Først og fremmest er mit fokus på ADO Den Haag, for skal man udtages til landsholdet, er det på baggrund af præstationerne på klubholdet, siger Justin Che til Haaglanden Voetbal.
ADO Den Haag huserer i denne sæson i Hollands næstbedste række, og Justin Che er ikke klar over, om han på nuværende tidspunkt er inde i billedet på USA's A-landshold. Mindre kan også gøre det – næste år er der nemlig OL på programmet.
– Jeg ved, at jeg kan blive udtaget, hvis jeg klarer mig godt for ADO Den Haag, og derfor er det vigtigt at gøre det godt. Først da kan jeg begynde at tænke på landsholdet. Der er OL i Paris i 2024, og det vil være en fantastisk mulighed for mig for at vise mig frem.
– Der er planlagt testkampe for OL-holdet i oktober, og jeg vil være stolt, hvis jeg bliver udtaget, det må jeg sige helt ærligt. Lykkes det ikke, må jeg bare arbejde endnu hårdere i ADO Den Haag, lyder det fra den Brøndby-ejede back.
Justin Che har blandt andet spillet 10 U20-landskampe for USA, og for blot fire måneder siden repræsenterede han sit land ved U20-VM, hvor det også blev til en enkelt scoring i ottendedelsfinalen mod New Zealand. Umiddelbart må Che formodes at stå med ganske gode kort på hånden i forhold til at blive udtaget til OL næste år.
Amerikaneren har kontrakt med Brøndby IF frem til sommeren 2026.
LIVE
LIVE: Millioner på vej til FC Midtjylland?
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Forhandler med storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
BIZART
‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
LIGE NU
Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
EKSKLUSIVT