Højrebacken Justin Che venter fortsat på sit gennembrud i Brøndby IF, efter han i sommeren 2023 blev købt ind på sit potentiale.
Siden har han været udlejet til ADO Den Haag, som blev spoleret af en længerevarende skade, og i dette forår er han så på udlån til Patro Eisden i Belgien efter blot en enkelt kamp i Superligaen før årsskiftet.
Selvom Justin Che fortsat venter på at få chancen i Brøndby IF, så fortæller cv’et, at han har noget at bygge videre på, da selveste Bayern München hev ham ind på en lejeaftale i 2021 – to år før skiftet til Brøndby IF.
Nu afslører amerikanske Justin Che så, at de faktisk gerne ville have haft beholdt ham.
– Jeg var på besøg i Bayern München, da jeg var 17 sammen med fem holdkammerater. Da de andre rejste retur til Dallas, spurgte de, om ikke jeg ville blive på en lejeaftale.
– Jeg spillede otte kampe for Bayerns reservehold under Martin Demichelis. Jeg trænede også i en uge med førsteholdet under Hansi Flick og blev venner med Alphonso Davies. Bayern tilbød mig en kontrakt, men Dallas ville ikke lade mig gå, siger han til HBVL.
Justin Che endte dog tilbage i Tyskland, da Hoffenheim sæsonen efter tilbød højrebacken en lejeaftale, hvor han også fik Bundesliga-debut. Det var dog Brøndby, som sikrede sig amerikaneren på en permanent transfer fra barndomsklubben FC Dallas.
– Jesper Sørensen (daværende træner i Brøndby, red.) havde en stamme på 33 spillere, så jeg blev udlejet til ADO Den Haag. Jeg gjorde det godt, indtil jeg blev knæskadet. Jeg blev opereret i Dallas, men foretog min genoptræning i Brøndby, siger han.
Justin Che, 21 år, har været fast mand, siden han i vinter blev udlejet til Patro Eisden, der spiller i den næstbedste belgiske række. Opholdet slutter til sommer, og så må tiden vise, om amerikaneren kan tilspille sig muligheder i Brøndby.
Det er i hvert ved at være tid, da kontrakten udløber næste sommer.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’