Højrebacken Justin Che venter fortsat på sit gennembrud i Brøndby IF, efter han i sommeren 2023 blev købt ind på sit potentiale.
Siden har han været udlejet til ADO Den Haag, som blev spoleret af en længerevarende skade, og i dette forår er han så på udlån til Patro Eisden i Belgien efter blot en enkelt kamp i Superligaen før årsskiftet.
Selvom Justin Che fortsat venter på at få chancen i Brøndby IF, så fortæller cv’et, at han har noget at bygge videre på, da selveste Bayern München hev ham ind på en lejeaftale i 2021 – to år før skiftet til Brøndby IF.
Nu afslører amerikanske Justin Che så, at de faktisk gerne ville have haft beholdt ham.
– Jeg var på besøg i Bayern München, da jeg var 17 sammen med fem holdkammerater. Da de andre rejste retur til Dallas, spurgte de, om ikke jeg ville blive på en lejeaftale.
– Jeg spillede otte kampe for Bayerns reservehold under Martin Demichelis. Jeg trænede også i en uge med førsteholdet under Hansi Flick og blev venner med Alphonso Davies. Bayern tilbød mig en kontrakt, men Dallas ville ikke lade mig gå, siger han til HBVL.
Justin Che endte dog tilbage i Tyskland, da Hoffenheim sæsonen efter tilbød højrebacken en lejeaftale, hvor han også fik Bundesliga-debut. Det var dog Brøndby, som sikrede sig amerikaneren på en permanent transfer fra barndomsklubben FC Dallas.
– Jesper Sørensen (daværende træner i Brøndby, red.) havde en stamme på 33 spillere, så jeg blev udlejet til ADO Den Haag. Jeg gjorde det godt, indtil jeg blev knæskadet. Jeg blev opereret i Dallas, men foretog min genoptræning i Brøndby, siger han.
Justin Che, 21 år, har været fast mand, siden han i vinter blev udlejet til Patro Eisden, der spiller i den næstbedste belgiske række. Opholdet slutter til sommer, og så må tiden vise, om amerikaneren kan tilspille sig muligheder i Brøndby.
Det er i hvert ved at være tid, da kontrakten udløber næste sommer.
LIVE
TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
NYHEDER
PSG genvinder Champions League
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
NYHEDER
De er færdige i 1. division
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
LIVE: PSG vinder Champions League
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
MEDIE