Brøndby-spiller: Kæmpeklub tilbød mig kontrakt

Brøndby-spilleren Justin Che afslører, at en af verdens største klubber tilbød ham en kontrakt, da han stod på spring til at forlade hjemlandet USA som teenager.



Højrebacken Justin Che venter fortsat på sit gennembrud i Brøndby IF, efter han i sommeren 2023 blev købt ind på sit potentiale.

Siden har han været udlejet til ADO Den Haag, som blev spoleret af en længerevarende skade, og i dette forår er han så på udlån til Patro Eisden i Belgien efter blot en enkelt kamp i Superligaen før årsskiftet.

Selvom Justin Che fortsat venter på at få chancen i Brøndby IF, så fortæller cv’et, at han har noget at bygge videre på, da selveste Bayern München hev ham ind på en lejeaftale i 2021 – to år før skiftet til Brøndby IF.

Nu afslører amerikanske Justin Che så, at de faktisk gerne ville have haft beholdt ham.

– Jeg var på besøg i Bayern München, da jeg var 17 sammen med fem holdkammerater. Da de andre rejste retur til Dallas, spurgte de, om ikke jeg ville blive på en lejeaftale.

– Jeg spillede otte kampe for Bayerns reservehold under Martin Demichelis. Jeg trænede også i en uge med førsteholdet under Hansi Flick og blev venner med Alphonso Davies. Bayern tilbød mig en kontrakt, men Dallas ville ikke lade mig gå, siger han til HBVL.

Justin Che endte dog tilbage i Tyskland, da Hoffenheim sæsonen efter tilbød højrebacken en lejeaftale, hvor han også fik Bundesliga-debut. Det var dog Brøndby, som sikrede sig amerikaneren på en permanent transfer fra barndomsklubben FC Dallas.

– Jesper Sørensen (daværende træner i Brøndby, red.) havde en stamme på 33 spillere, så jeg blev udlejet til ADO Den Haag. Jeg gjorde det godt, indtil jeg blev knæskadet. Jeg blev opereret i Dallas, men foretog min genoptræning i Brøndby, siger han.

Justin Che, 21 år, har været fast mand, siden han i vinter blev udlejet til Patro Eisden, der spiller i den næstbedste belgiske række. Opholdet slutter til sommer, og så må tiden vise, om amerikaneren kan tilspille sig muligheder i Brøndby.

Det er i hvert ved at være tid, da kontrakten udløber næste sommer.





Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Neestrup jagtes af storklub

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Fortryder FC Barcelona-transfer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

AGF jagter hollandsk talent

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Færdig: Nu er han rejst til København

Jess Thorup indlagt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Roy Keane slagter dansk stjerne

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

I dialog – stor klub vil have denne dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk stortalents værdi eksploderer

Rundens hold i Superligaen – 32. runde