Højrebacken Justin Che venter fortsat på sit gennembrud i Brøndby IF, efter han i sommeren 2023 blev købt ind på sit potentiale.
Siden har han været udlejet til ADO Den Haag, som blev spoleret af en længerevarende skade, og i dette forår er han så på udlån til Patro Eisden i Belgien efter blot en enkelt kamp i Superligaen før årsskiftet.
Selvom Justin Che fortsat venter på at få chancen i Brøndby IF, så fortæller cv’et, at han har noget at bygge videre på, da selveste Bayern München hev ham ind på en lejeaftale i 2021 – to år før skiftet til Brøndby IF.
Nu afslører amerikanske Justin Che så, at de faktisk gerne ville have haft beholdt ham.
– Jeg var på besøg i Bayern München, da jeg var 17 sammen med fem holdkammerater. Da de andre rejste retur til Dallas, spurgte de, om ikke jeg ville blive på en lejeaftale.
– Jeg spillede otte kampe for Bayerns reservehold under Martin Demichelis. Jeg trænede også i en uge med førsteholdet under Hansi Flick og blev venner med Alphonso Davies. Bayern tilbød mig en kontrakt, men Dallas ville ikke lade mig gå, siger han til HBVL.
Justin Che endte dog tilbage i Tyskland, da Hoffenheim sæsonen efter tilbød højrebacken en lejeaftale, hvor han også fik Bundesliga-debut. Det var dog Brøndby, som sikrede sig amerikaneren på en permanent transfer fra barndomsklubben FC Dallas.
– Jesper Sørensen (daværende træner i Brøndby, red.) havde en stamme på 33 spillere, så jeg blev udlejet til ADO Den Haag. Jeg gjorde det godt, indtil jeg blev knæskadet. Jeg blev opereret i Dallas, men foretog min genoptræning i Brøndby, siger han.
Justin Che, 21 år, har været fast mand, siden han i vinter blev udlejet til Patro Eisden, der spiller i den næstbedste belgiske række. Opholdet slutter til sommer, og så må tiden vise, om amerikaneren kan tilspille sig muligheder i Brøndby.
Det er i hvert ved at være tid, da kontrakten udløber næste sommer.
LIVE
TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
MEDIE