Brøndby-spiller: Kæmpeklub tilbød mig kontrakt

Brøndby-spilleren Justin Che afslører, at en af verdens største klubber tilbød ham en kontrakt, da han stod på spring til at forlade hjemlandet USA som teenager.



Højrebacken Justin Che venter fortsat på sit gennembrud i Brøndby IF, efter han i sommeren 2023 blev købt ind på sit potentiale.

Siden har han været udlejet til ADO Den Haag, som blev spoleret af en længerevarende skade, og i dette forår er han så på udlån til Patro Eisden i Belgien efter blot en enkelt kamp i Superligaen før årsskiftet.

Selvom Justin Che fortsat venter på at få chancen i Brøndby IF, så fortæller cv’et, at han har noget at bygge videre på, da selveste Bayern München hev ham ind på en lejeaftale i 2021 – to år før skiftet til Brøndby IF.

Nu afslører amerikanske Justin Che så, at de faktisk gerne ville have haft beholdt ham.

– Jeg var på besøg i Bayern München, da jeg var 17 sammen med fem holdkammerater. Da de andre rejste retur til Dallas, spurgte de, om ikke jeg ville blive på en lejeaftale.

– Jeg spillede otte kampe for Bayerns reservehold under Martin Demichelis. Jeg trænede også i en uge med førsteholdet under Hansi Flick og blev venner med Alphonso Davies. Bayern tilbød mig en kontrakt, men Dallas ville ikke lade mig gå, siger han til HBVL.

Justin Che endte dog tilbage i Tyskland, da Hoffenheim sæsonen efter tilbød højrebacken en lejeaftale, hvor han også fik Bundesliga-debut. Det var dog Brøndby, som sikrede sig amerikaneren på en permanent transfer fra barndomsklubben FC Dallas.

– Jesper Sørensen (daværende træner i Brøndby, red.) havde en stamme på 33 spillere, så jeg blev udlejet til ADO Den Haag. Jeg gjorde det godt, indtil jeg blev knæskadet. Jeg blev opereret i Dallas, men foretog min genoptræning i Brøndby, siger han.

Justin Che, 21 år, har været fast mand, siden han i vinter blev udlejet til Patro Eisden, der spiller i den næstbedste belgiske række. Opholdet slutter til sommer, og så må tiden vise, om amerikaneren kan tilspille sig muligheder i Brøndby.

Det er i hvert ved at være tid, da kontrakten udløber næste sommer.





Disse to er færdige i Brøndby




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Det er ringe ad helvede til’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby IF – AGF

Magiske Messi slår til igen

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Fredericia er nærmest rykket ned

Randers FC – OB



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FCK kørte Silkeborg over

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Ruben Amorim favorit til dette job

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby