BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Brøndby IF delte fredag eftermiddag en stor nyhed i vestegnsklubben.
Jacob Rasmussen er blevet udpeget som ny anfører efter en enkelt sæson i klubben, mens Patrick Pentz er blevet ny viceanfører. De afløser henholdsvis Kevin Mensah og Ohi Omoijuanfo, der af forskellige årsager ikke har fået meget spilletid i denne sæson.
Og Brøndbys nye anfører glæder sig over sin nye titel.
– Det er en fed følelse. Det er et kæmpe skulderklap for mig. Jeg er stolt, glad og beæret. Det er nogle af de ord, jeg kan sætte på det, siger Jacob Rasmussen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter søndagens sejr over Sønderjyske.
– Jeg prøver at være den, jeg er, uanset om jeg har anførerbindet eller ej, men det er klart, at der hviler et ekstra ansvar, når man bliver anfører. Det er jo ikke mig, der skal bære det alene. Jeg har en masse gode holdkammerater, og vi løfter i flok, men der er en, der skal være anfører.
– Vi er en tilpas homogen gruppe, og folk er gode til at tage vare på sig selv og tage ansvar for deres egen karriere. Men det er klart, at vi skal være med til at sætte en standard for, hvordan vi skal arbejde.
Jacob Rasmussen havde sin første kamp som Brøndbys officielle anfører søndag aften mod Sønderjyske, og det endte med en sikker sejr på 2-0. En sejr, der var tiltrængt efter en svingende periode.
– At vinde en fodboldkamp er et skridt i den rigtige retning. Jeg synes, vi starter rigtig godt ud og spiller fin fodbold de første 15-20 minutter, og så er det klart, at det er umuligt at totaldominere.
– En kamp kommer også til at ændre sig undervejs, og der kommer lidt forskellige perioder. Det kunne godt være at foretrække, at vi har bolden endnu mere og skaber endnu flere chancer, men det var et skridt i den rigtige retning, siger forsvarsstjernen.
Brøndby IF skal i næste uge møde Silkeborg IF.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER