Brøndby-stjerne: ’Et kæmpe skulderklap’

Jacob Rasmussen er stolt, glad og beæret over, at han har fået anførerbindet i Brøndby.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Brøndby IF delte fredag eftermiddag en stor nyhed i vestegnsklubben.

Jacob Rasmussen er blevet udpeget som ny anfører efter en enkelt sæson i klubben, mens Patrick Pentz er blevet ny viceanfører. De afløser henholdsvis Kevin Mensah og Ohi Omoijuanfo, der af forskellige årsager ikke har fået meget spilletid i denne sæson.

Og Brøndbys nye anfører glæder sig over sin nye titel.

– Det er en fed følelse. Det er et kæmpe skulderklap for mig. Jeg er stolt, glad og beæret. Det er nogle af de ord, jeg kan sætte på det, siger Jacob Rasmussen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter søndagens sejr over Sønderjyske.

– Jeg prøver at være den, jeg er, uanset om jeg har anførerbindet eller ej, men det er klart, at der hviler et ekstra ansvar, når man bliver anfører. Det er jo ikke mig, der skal bære det alene. Jeg har en masse gode holdkammerater, og vi løfter i flok, men der er en, der skal være anfører.

– Vi er en tilpas homogen gruppe, og folk er gode til at tage vare på sig selv og tage ansvar for deres egen karriere. Men det er klart, at vi skal være med til at sætte en standard for, hvordan vi skal arbejde.

Jacob Rasmussen havde sin første kamp som Brøndbys officielle anfører søndag aften mod Sønderjyske, og det endte med en sikker sejr på 2-0. En sejr, der var tiltrængt efter en svingende periode.

– At vinde en fodboldkamp er et skridt i den rigtige retning. Jeg synes, vi starter rigtig godt ud og spiller fin fodbold de første 15-20 minutter, og så er det klart, at det er umuligt at totaldominere.

– En kamp kommer også til at ændre sig undervejs, og der kommer lidt forskellige perioder. Det kunne godt være at foretrække, at vi har bolden endnu mere og skaber endnu flere chancer, men det var et skridt i den rigtige retning, siger forsvarsstjernen.

Brøndby IF skal i næste uge møde Silkeborg IF. 







LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Smider Salah-bombe

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

AGF – FC Midtjylland

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Han er færdig i Brøndby

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sønderjyske – Brøndby IF

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Sender stikpille til FC København-flop

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Italiensk dommerchef efterforskes for svindel

Oddset styrtdykker

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

En voldsom ulighed

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Bayern München laver vildt comeback