Når FC København og Brøndby IF søndag går på banen og brager sammen i det københavnske derby, bør Denis Vavro, Kevin Diks og “løvernes” forsvar nok holde særligt godt øje med Ohi Omoijuanfo.
Brøndbys norske angriber har nemlig en ganske fin statistik imod netop FC København med et mål i hver af sine fire optrædener mod “løverne”.
Dermed er FCK det mandskab, Omoijuanfo har scoret flest mål imod i Superligaen, og Tipsbladet har taget et kig i tallene for at se nærmere på nordmandens præstationer mod FC København. Og det viser sig, at han på visse parametre har gjort det bedre i sine fire kampe mod FCK end i sine øvrige 35 kampe i Superligaen.
Først og fremmest snitter han som nævnt ét mål pr. kamp mod 0,4 mål pr. kamp mod resten af Superligaen. Derudover kommer han også til lidt flere afslutninger på mål – 1,8 mod 1,3 pr. kamp – mod FC København, mens hans “expected goals” er højere – 0,67 mod FCK mod 0,52 mod resten af Superligaen.
Til gengæld skaber Omoijuanfo færre chancer og laver færre afleveringer, men hans primære opgave er trods alt også at score.
Efter fredagens træning blev Jesper Sørensen, cheftræner i Brøndby IF, spurgt ind til, om der er noget ved kampene mod FC København som passer Omoijuanfo særligt godt.
– Det kan godt ske (at disse kampe passer Ohi særligt godt, red.). Det er i hvert fald en god kvalitet og evne at have, og det er ikke så tit, det sker. Lad ham endelig bibeholde den statistik, lød det med et smil fra Jesper Sørensen til blandt andet TIpsbladet.
Han har en god statistik i derby, men i denne sæson har han scoret fire mål på over 1000 minutter. Det er vel ikke helt ligeså godt?
– Nej, men det er jo, som det er i fodbold. Nogle gange går det bedre end andre. Ohi har, siden han kom, scoret mange mål for Brøndby, og det pudsige med ham er, at han kun har scoret ét mål ad gangen, så han har også scoret i rigtig mange kampe. Vi har brug for ham i hans bedste udgave, og han har selvfølgelig også brug for at blive serviceret fint. Nogle gange kommer tingene nemmere til en, og andre gange er det lidt sværere, sagde Jesper Sørensen.
Mens Ohi Omoijuanfo kan glæde sig over den personlige succes mod FC København, har resultaterne ikke været lige så gode. Af de fire kampe, han har spillet mod FCK, har Brøndby IF vundet en, spillet en uafgjort og tabt to.
LIVE
TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Har budt en milliard
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
NYHEDER
Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
TRANSFER
