Når FC København og Brøndby IF søndag går på banen og brager sammen i det københavnske derby, bør Denis Vavro, Kevin Diks og “løvernes” forsvar nok holde særligt godt øje med Ohi Omoijuanfo.
Brøndbys norske angriber har nemlig en ganske fin statistik imod netop FC København med et mål i hver af sine fire optrædener mod “løverne”.
Dermed er FCK det mandskab, Omoijuanfo har scoret flest mål imod i Superligaen, og Tipsbladet har taget et kig i tallene for at se nærmere på nordmandens præstationer mod FC København. Og det viser sig, at han på visse parametre har gjort det bedre i sine fire kampe mod FCK end i sine øvrige 35 kampe i Superligaen.
Først og fremmest snitter han som nævnt ét mål pr. kamp mod 0,4 mål pr. kamp mod resten af Superligaen. Derudover kommer han også til lidt flere afslutninger på mål – 1,8 mod 1,3 pr. kamp – mod FC København, mens hans “expected goals” er højere – 0,67 mod FCK mod 0,52 mod resten af Superligaen.
Til gengæld skaber Omoijuanfo færre chancer og laver færre afleveringer, men hans primære opgave er trods alt også at score.
Efter fredagens træning blev Jesper Sørensen, cheftræner i Brøndby IF, spurgt ind til, om der er noget ved kampene mod FC København som passer Omoijuanfo særligt godt.
– Det kan godt ske (at disse kampe passer Ohi særligt godt, red.). Det er i hvert fald en god kvalitet og evne at have, og det er ikke så tit, det sker. Lad ham endelig bibeholde den statistik, lød det med et smil fra Jesper Sørensen til blandt andet TIpsbladet.
Han har en god statistik i derby, men i denne sæson har han scoret fire mål på over 1000 minutter. Det er vel ikke helt ligeså godt?
– Nej, men det er jo, som det er i fodbold. Nogle gange går det bedre end andre. Ohi har, siden han kom, scoret mange mål for Brøndby, og det pudsige med ham er, at han kun har scoret ét mål ad gangen, så han har også scoret i rigtig mange kampe. Vi har brug for ham i hans bedste udgave, og han har selvfølgelig også brug for at blive serviceret fint. Nogle gange kommer tingene nemmere til en, og andre gange er det lidt sværere, sagde Jesper Sørensen.
Mens Ohi Omoijuanfo kan glæde sig over den personlige succes mod FC København, har resultaterne ikke været lige så gode. Af de fire kampe, han har spillet mod FCK, har Brøndby IF vundet en, spillet en uafgjort og tabt to.
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
‘Sur over Brøndby-transfer’
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
Legende med chokmelding
MEDIE
Her er prisen på Skov Olsen
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
EKSKLUSIVT
Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
HELT VILDT
– De lignede lort!
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
Her er Tausons vej i Australian Open
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland
NYHEDER
Stor skuffelse
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
TOPNYHED
