Når FC København og Brøndby IF søndag går på banen og brager sammen i det københavnske derby, bør Denis Vavro, Kevin Diks og “løvernes” forsvar nok holde særligt godt øje med Ohi Omoijuanfo.
Brøndbys norske angriber har nemlig en ganske fin statistik imod netop FC København med et mål i hver af sine fire optrædener mod “løverne”.
Dermed er FCK det mandskab, Omoijuanfo har scoret flest mål imod i Superligaen, og Tipsbladet har taget et kig i tallene for at se nærmere på nordmandens præstationer mod FC København. Og det viser sig, at han på visse parametre har gjort det bedre i sine fire kampe mod FCK end i sine øvrige 35 kampe i Superligaen.
Først og fremmest snitter han som nævnt ét mål pr. kamp mod 0,4 mål pr. kamp mod resten af Superligaen. Derudover kommer han også til lidt flere afslutninger på mål – 1,8 mod 1,3 pr. kamp – mod FC København, mens hans “expected goals” er højere – 0,67 mod FCK mod 0,52 mod resten af Superligaen.
Til gengæld skaber Omoijuanfo færre chancer og laver færre afleveringer, men hans primære opgave er trods alt også at score.
Efter fredagens træning blev Jesper Sørensen, cheftræner i Brøndby IF, spurgt ind til, om der er noget ved kampene mod FC København som passer Omoijuanfo særligt godt.
– Det kan godt ske (at disse kampe passer Ohi særligt godt, red.). Det er i hvert fald en god kvalitet og evne at have, og det er ikke så tit, det sker. Lad ham endelig bibeholde den statistik, lød det med et smil fra Jesper Sørensen til blandt andet TIpsbladet.
Han har en god statistik i derby, men i denne sæson har han scoret fire mål på over 1000 minutter. Det er vel ikke helt ligeså godt?
– Nej, men det er jo, som det er i fodbold. Nogle gange går det bedre end andre. Ohi har, siden han kom, scoret mange mål for Brøndby, og det pudsige med ham er, at han kun har scoret ét mål ad gangen, så han har også scoret i rigtig mange kampe. Vi har brug for ham i hans bedste udgave, og han har selvfølgelig også brug for at blive serviceret fint. Nogle gange kommer tingene nemmere til en, og andre gange er det lidt sværere, sagde Jesper Sørensen.
Mens Ohi Omoijuanfo kan glæde sig over den personlige succes mod FC København, har resultaterne ikke været lige så gode. Af de fire kampe, han har spillet mod FCK, har Brøndby IF vundet en, spillet en uafgjort og tabt to.
INTERVIEW Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
Kasper Schmeichel stopper karrieren
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
MEDIE
Storklub jagter to danskere
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
INTERVIEW
