BRØNDBY (Tipsbladet): Han har været en åbenbaring i foråret, Yuito Suzuki, og den dygtige japaner er blevet en af Brøndbys absolut vigtigste spillere.
Derfor er det også forståeligt, hvis Brøndby-fansene, der overværede onsdagens træning, blev lidt bekymrede over, at Yuito Suzuki slet ikke deltog i dagens træning. I weekenden venter nemlig et topbrag mod FC København.
Bekymring er der til gengæld ikke den store grund til, fastslår Jesper Sørensen over for Tipsbladet og den øvrige presse efter træningen.
– Han havde lidt i sit baglår til sidst i kampen, og der er ikke nogen fare for, at han ikke er klar til på søndag, men vi holdt ham inde i dag. Hvis du kommer ud og ser træning i morgen, vil han være med der, siger Brøndby-træneren.
Mens Suzuki ikke var at se på træningsbanen, trænede Mathias Kvistgaarden selv. Og det så egentlig forholdsvis intensivt ud med en del spil med bold.
– Faktisk holdte jeg ikke så meget øje med, hvad han [Kvistgaarden] lavede. Jeg holdt mere øje med dem, vi ved er klar. Så det er kun godt, hvis I fortæller mig, at det så rigtig godt ud. Vi tager det, som det kommer, men har ikke nogen forventninger, siger Jesper Sørensen og tilføjer, at der stadig er et lille håb om at få ham tilbage i sæsonen.
Yuito Suzuki, 22 år, har spillet seks kampe med tre mål og fem oplæg til følge i Mesterskabsspillet. På søndag gælder det som nævnt FC København, der gæster Brøndby Stadion klokken 16.00.
LIVE
LIVE: Nu bekræfter han – ‘jeg siger farvel’
TRANSFER
Koster kassen: Hans værdi er mellem 600 og 700 mio
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Knuser Silkeborg i afskedskamp
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Så er det officielt
OB slutter sæsonen med et nederlag
– Niels Frederiksen er en legende!
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
NYHEDER
FC København slagter Randers
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Lewandowski forlader FC Barcelona
OPTAKT
Sønderjyske – FC Nordsjælland
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
OPTAKT
AGF – Viborg FF
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Salah sender særlig besked
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’