Brøndby-stjerne snart helt oppe i omdrejninger

Sean Klaiber regner med snart at være tilbage på sit vante niveau efter et uheldigt efterår.



BRØNDBY (Tipsbladet): Han har haft et meget uheldigt efterår, Sean Klaiber, hvor han ad flere omgange har siddet ude med skader.

Senest sad højrebacken fra Surinam ude i hele oktober med en drilsk skade, men i storsejren over FC Midtjylland gjorde han comeback og fik 10 minutter på banen.

Mod FC Nordsjælland søndag blev det til endnu flere minutter, nemlig 20 af slagsen, og over for Tipsbladet og den fremmødte presse forsikrer Sean Klaiber efterfølgende, at han inden længe er tilbage på sit gamle niveau.

– Jeg er snart tilbage på mit gamle niveau, siger Sean Klaiber og tilføjer:

– Jeg var lidt skuffet over, at jeg ikke fik flere minutter mod FC Midtjylland, men jeg var lige kommet tilbage. Nu fik jeg 20 minutter, og jeg ville egentlig gerne have mere, for jeg har brug for det.

Sean Klaiber, 30 år, afslører også, at han forventer at kunne komme i aktion i en testkamp i løbet af landsholdspausen. Endnu har Brøndby dog ikke meldt ud, om der er en træningskamp i kalenderen. 

– Jeg tror det. Det vil være virkelig rart for flere spillere. Jeg og flere andre har brug for det, så det ville være fedt at få noget rytme og flow ind, og så er vi klar til de næste fire kampe, siger han.

‘En meget anderledes modstander’
Søndagens kamp mod FC Nordsjælland endte som bekendt i en pointdeling – og det ærgrer Sean Klaiber.

– Uafgjort er altid skuffende i mine øjne. Vi spillede ikke vores bedste kamp. Det var tydeligt, siger han og tilføjer:

– De er et godt spillende hold, men jeg tror også for deres vedkommende, at de gjorde det lidt kedeligt. De går ikke som sådan efter det, men de holder boldbesiddelse hele tiden, fordi de er så gode, og vi havde brug for lidt held, hvilket vi fik.

– Det var en anderledes modstander. FC Nordsjælland er meget anderledes end Midtjylland. Nordsjælland er så gode med bolden, og Midtjylland vil spille på indkast og hjørnespark. Det er meget anderledes. Uafgjort er skuffende, men vi kommer videre.

Brøndby IF er nummer seks i Superligaen og har fire point op til AGF på førstepladsen.







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

Vil have dansk stjerne til Brøndby

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Leverkusen – Bayern

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Andreas Christensen afviser tilbud

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Den største genistreg i Superligaen?