BRØNDBY (Tipsbladet): Han har haft et meget uheldigt efterår, Sean Klaiber, hvor han ad flere omgange har siddet ude med skader.
Senest sad højrebacken fra Surinam ude i hele oktober med en drilsk skade, men i storsejren over FC Midtjylland gjorde han comeback og fik 10 minutter på banen.
Mod FC Nordsjælland søndag blev det til endnu flere minutter, nemlig 20 af slagsen, og over for Tipsbladet og den fremmødte presse forsikrer Sean Klaiber efterfølgende, at han inden længe er tilbage på sit gamle niveau.
– Jeg er snart tilbage på mit gamle niveau, siger Sean Klaiber og tilføjer:
– Jeg var lidt skuffet over, at jeg ikke fik flere minutter mod FC Midtjylland, men jeg var lige kommet tilbage. Nu fik jeg 20 minutter, og jeg ville egentlig gerne have mere, for jeg har brug for det.
Sean Klaiber, 30 år, afslører også, at han forventer at kunne komme i aktion i en testkamp i løbet af landsholdspausen. Endnu har Brøndby dog ikke meldt ud, om der er en træningskamp i kalenderen.
– Jeg tror det. Det vil være virkelig rart for flere spillere. Jeg og flere andre har brug for det, så det ville være fedt at få noget rytme og flow ind, og så er vi klar til de næste fire kampe, siger han.
‘En meget anderledes modstander’
Søndagens kamp mod FC Nordsjælland endte som bekendt i en pointdeling – og det ærgrer Sean Klaiber.
– Uafgjort er altid skuffende i mine øjne. Vi spillede ikke vores bedste kamp. Det var tydeligt, siger han og tilføjer:
– De er et godt spillende hold, men jeg tror også for deres vedkommende, at de gjorde det lidt kedeligt. De går ikke som sådan efter det, men de holder boldbesiddelse hele tiden, fordi de er så gode, og vi havde brug for lidt held, hvilket vi fik.
– Det var en anderledes modstander. FC Nordsjælland er meget anderledes end Midtjylland. Nordsjælland er så gode med bolden, og Midtjylland vil spille på indkast og hjørnespark. Det er meget anderledes. Uafgjort er skuffende, men vi kommer videre.
Brøndby IF er nummer seks i Superligaen og har fire point op til AGF på førstepladsen.
LIVE
TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
England – Argentina
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
EKSKLUSIVT