BRØNDBY (Tipsbladet): Han har haft et meget uheldigt efterår, Sean Klaiber, hvor han ad flere omgange har siddet ude med skader.
Senest sad højrebacken fra Surinam ude i hele oktober med en drilsk skade, men i storsejren over FC Midtjylland gjorde han comeback og fik 10 minutter på banen.
Mod FC Nordsjælland søndag blev det til endnu flere minutter, nemlig 20 af slagsen, og over for Tipsbladet og den fremmødte presse forsikrer Sean Klaiber efterfølgende, at han inden længe er tilbage på sit gamle niveau.
– Jeg er snart tilbage på mit gamle niveau, siger Sean Klaiber og tilføjer:
– Jeg var lidt skuffet over, at jeg ikke fik flere minutter mod FC Midtjylland, men jeg var lige kommet tilbage. Nu fik jeg 20 minutter, og jeg ville egentlig gerne have mere, for jeg har brug for det.
Sean Klaiber, 30 år, afslører også, at han forventer at kunne komme i aktion i en testkamp i løbet af landsholdspausen. Endnu har Brøndby dog ikke meldt ud, om der er en træningskamp i kalenderen.
– Jeg tror det. Det vil være virkelig rart for flere spillere. Jeg og flere andre har brug for det, så det ville være fedt at få noget rytme og flow ind, og så er vi klar til de næste fire kampe, siger han.
‘En meget anderledes modstander’
Søndagens kamp mod FC Nordsjælland endte som bekendt i en pointdeling – og det ærgrer Sean Klaiber.
– Uafgjort er altid skuffende i mine øjne. Vi spillede ikke vores bedste kamp. Det var tydeligt, siger han og tilføjer:
– De er et godt spillende hold, men jeg tror også for deres vedkommende, at de gjorde det lidt kedeligt. De går ikke som sådan efter det, men de holder boldbesiddelse hele tiden, fordi de er så gode, og vi havde brug for lidt held, hvilket vi fik.
– Det var en anderledes modstander. FC Nordsjælland er meget anderledes end Midtjylland. Nordsjælland er så gode med bolden, og Midtjylland vil spille på indkast og hjørnespark. Det er meget anderledes. Uafgjort er skuffende, men vi kommer videre.
Brøndby IF er nummer seks i Superligaen og har fire point op til AGF på førstepladsen.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER