BRØNDBY (Tipsbladet): Han har haft et meget uheldigt efterår, Sean Klaiber, hvor han ad flere omgange har siddet ude med skader.
Senest sad højrebacken fra Surinam ude i hele oktober med en drilsk skade, men i storsejren over FC Midtjylland gjorde han comeback og fik 10 minutter på banen.
Mod FC Nordsjælland søndag blev det til endnu flere minutter, nemlig 20 af slagsen, og over for Tipsbladet og den fremmødte presse forsikrer Sean Klaiber efterfølgende, at han inden længe er tilbage på sit gamle niveau.
– Jeg er snart tilbage på mit gamle niveau, siger Sean Klaiber og tilføjer:
– Jeg var lidt skuffet over, at jeg ikke fik flere minutter mod FC Midtjylland, men jeg var lige kommet tilbage. Nu fik jeg 20 minutter, og jeg ville egentlig gerne have mere, for jeg har brug for det.
Sean Klaiber, 30 år, afslører også, at han forventer at kunne komme i aktion i en testkamp i løbet af landsholdspausen. Endnu har Brøndby dog ikke meldt ud, om der er en træningskamp i kalenderen.
– Jeg tror det. Det vil være virkelig rart for flere spillere. Jeg og flere andre har brug for det, så det ville være fedt at få noget rytme og flow ind, og så er vi klar til de næste fire kampe, siger han.
‘En meget anderledes modstander’
Søndagens kamp mod FC Nordsjælland endte som bekendt i en pointdeling – og det ærgrer Sean Klaiber.
– Uafgjort er altid skuffende i mine øjne. Vi spillede ikke vores bedste kamp. Det var tydeligt, siger han og tilføjer:
– De er et godt spillende hold, men jeg tror også for deres vedkommende, at de gjorde det lidt kedeligt. De går ikke som sådan efter det, men de holder boldbesiddelse hele tiden, fordi de er så gode, og vi havde brug for lidt held, hvilket vi fik.
– Det var en anderledes modstander. FC Nordsjælland er meget anderledes end Midtjylland. Nordsjælland er så gode med bolden, og Midtjylland vil spille på indkast og hjørnespark. Det er meget anderledes. Uafgjort er skuffende, men vi kommer videre.
Brøndby IF er nummer seks i Superligaen og har fire point op til AGF på førstepladsen.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
OPTAKT
Holland – Sverige
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
OPTAKT
Belgien – Iran
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
OPTAKT