BRØNDBY (Tipsbladet): Han har haft et meget uheldigt efterår, Sean Klaiber, hvor han ad flere omgange har siddet ude med skader.
Senest sad højrebacken fra Surinam ude i hele oktober med en drilsk skade, men i storsejren over FC Midtjylland gjorde han comeback og fik 10 minutter på banen.
Mod FC Nordsjælland søndag blev det til endnu flere minutter, nemlig 20 af slagsen, og over for Tipsbladet og den fremmødte presse forsikrer Sean Klaiber efterfølgende, at han inden længe er tilbage på sit gamle niveau.
– Jeg er snart tilbage på mit gamle niveau, siger Sean Klaiber og tilføjer:
– Jeg var lidt skuffet over, at jeg ikke fik flere minutter mod FC Midtjylland, men jeg var lige kommet tilbage. Nu fik jeg 20 minutter, og jeg ville egentlig gerne have mere, for jeg har brug for det.
Sean Klaiber, 30 år, afslører også, at han forventer at kunne komme i aktion i en testkamp i løbet af landsholdspausen. Endnu har Brøndby dog ikke meldt ud, om der er en træningskamp i kalenderen.
– Jeg tror det. Det vil være virkelig rart for flere spillere. Jeg og flere andre har brug for det, så det ville være fedt at få noget rytme og flow ind, og så er vi klar til de næste fire kampe, siger han.
‘En meget anderledes modstander’
Søndagens kamp mod FC Nordsjælland endte som bekendt i en pointdeling – og det ærgrer Sean Klaiber.
– Uafgjort er altid skuffende i mine øjne. Vi spillede ikke vores bedste kamp. Det var tydeligt, siger han og tilføjer:
– De er et godt spillende hold, men jeg tror også for deres vedkommende, at de gjorde det lidt kedeligt. De går ikke som sådan efter det, men de holder boldbesiddelse hele tiden, fordi de er så gode, og vi havde brug for lidt held, hvilket vi fik.
– Det var en anderledes modstander. FC Nordsjælland er meget anderledes end Midtjylland. Nordsjælland er så gode med bolden, og Midtjylland vil spille på indkast og hjørnespark. Det er meget anderledes. Uafgjort er skuffende, men vi kommer videre.
Brøndby IF er nummer seks i Superligaen og har fire point op til AGF på førstepladsen.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
England – DR Congo
EKSKLUSIVT