Brøndby-stjerne udgår af træning

Jesper Sørensen fik sig noget af et hovedbrud under torsdagens træning, hvor en af hans absolut største stjerner måtte udgå med knæproblemer. Jesper Sørensen kommer her med en opdatering på truppen efter torsdagens træning.



BRØNDBY (Tipsbladet): Solen stod højt på himlen og humøret var højt på træningsanlægget i Brøndby med tre dage til søndagens derby.

Stijn Spierings, som Brøndby IF præsenterede onsdag aften, trænede for første gang med, og ham er Jesper Sørensen rigtig glad for, at man har fået tilføjet.

Det fortæller Brøndby-chefen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter træningen.

– Han har et højt niveau på pasningsspillet, hvilket vi har i forvejen. Men det er ikke sådan, at vi skal finde noget, vi ikke har i forvejen. Vi skal finde noget, der styrker det, vi har i forvejen, så vi bliver endnu dygtigere. Vores nye spillere skal passe ind i stilen, og han er også vant til det tryk, der er i en klub som Brøndby, siger Jesper Sørensen, der slår fast, at han både kan spille på en to- og tremandsmidtbane.

Det er dog mere tvivlsomt, om Brøndbys nye hollænder kommer i aktion på søndag mod FC København, da han gik fra træningen en halv time før de andre.

– Vi skal være sikker på, hvor vi har ham fysisk. Vi skal ikke bare brage ham igennem til at starte med. Nu skal vi først have et overblik over, hvor han står henne fysisk. Når vi har det, skal vi træne ham godt igennem uden at ødelægge ham.

Stijn Spierings var ikke den eneste, som forlod Brøndby-træningen før tid. Det gjorde Nicolai Vallys også, som ellers lige er kommet tilbage fra en skade.

– Han mærkede lidt i knæet, så vi ville ikke løbe nogen risiko. Jeg håber og tror på, at han er med omkring kampen på søndag, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

– Vi ville da helst, at han var fri for det. Nu spillede han søndag, og jeg synes, vi så en fin udgave af Vallys. Derfor er jeg fortrøstningsfuld omkring, at han er blevet bedre i løbet af ugen.

Foto: Alamy

Kan du sætte nogle ord på Heggheim og Ohi, som ikke var her i dag?

– Det skyldes, at de har været lidt småskadet, så derfor er de her ikke i dag, siger Jesper Sørensen og fortæller, at de er indenfor.

Tipsbladet har tidligere i dag afsløret, at Henrik Heggheim er på vej til Norge og Viking, og Jesper Sørensen erkender også, at man i fællesskab har kigget på nordmandens muligheder for spilletid.

– Det er naturligt, at Henrik har en ambition om at spille mere, end jeg har kunnet tilbyde ham på det seneste. Derfor har han også et ønske om at få sin karriere et sted hen med mere spilletid. Konkurrencesituationen i forsvaret er bare hård i Brøndby.

Hvor Henrik Heggheim ligner en færdig mand i Brøndby IF, så åbner Jesper Sørensen også for flere afgange på grund af Stijn Spierings ankomst. Direkte adspurgt til, om det kunne være Mathias Greve eller Josip Radosevic svarer han følgende.

– Det er selvfølgelig en overvejelse, om vi skal sige til nogle, at de kan prøve en anden mulighed, hvis de selv ønsker det, nu når vi har fået Stijn.

Brøndby IF brager sammen med FC København søndag eftermidag klokken 14.00.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Thomas Frank fyret

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Nægtet Brøndby-skifte

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Hermansen hyldes efter pragtpræstation



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Forventer kæmpe jobtilbud

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Dansk målsluger skifter til topklub

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Ronaldo vinder kampen’

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

På vild liste med Lionel Messi

Katastrofe for Jack Grealish

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Como kan vinde i Napoli

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!