BRØNDBY (Tipsbladet): Solen stod højt på himlen og humøret var højt på træningsanlægget i Brøndby med tre dage til søndagens derby.
Stijn Spierings, som Brøndby IF præsenterede onsdag aften, trænede for første gang med, og ham er Jesper Sørensen rigtig glad for, at man har fået tilføjet.
Det fortæller Brøndby-chefen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter træningen.
– Han har et højt niveau på pasningsspillet, hvilket vi har i forvejen. Men det er ikke sådan, at vi skal finde noget, vi ikke har i forvejen. Vi skal finde noget, der styrker det, vi har i forvejen, så vi bliver endnu dygtigere. Vores nye spillere skal passe ind i stilen, og han er også vant til det tryk, der er i en klub som Brøndby, siger Jesper Sørensen, der slår fast, at han både kan spille på en to- og tremandsmidtbane.
Det er dog mere tvivlsomt, om Brøndbys nye hollænder kommer i aktion på søndag mod FC København, da han gik fra træningen en halv time før de andre.
– Vi skal være sikker på, hvor vi har ham fysisk. Vi skal ikke bare brage ham igennem til at starte med. Nu skal vi først have et overblik over, hvor han står henne fysisk. Når vi har det, skal vi træne ham godt igennem uden at ødelægge ham.
Stijn Spierings var ikke den eneste, som forlod Brøndby-træningen før tid. Det gjorde Nicolai Vallys også, som ellers lige er kommet tilbage fra en skade.
– Han mærkede lidt i knæet, så vi ville ikke løbe nogen risiko. Jeg håber og tror på, at han er med omkring kampen på søndag, siger Jesper Sørensen og tilføjer:
– Vi ville da helst, at han var fri for det. Nu spillede han søndag, og jeg synes, vi så en fin udgave af Vallys. Derfor er jeg fortrøstningsfuld omkring, at han er blevet bedre i løbet af ugen.
Kan du sætte nogle ord på Heggheim og Ohi, som ikke var her i dag?
– Det skyldes, at de har været lidt småskadet, så derfor er de her ikke i dag, siger Jesper Sørensen og fortæller, at de er indenfor.
Tipsbladet har tidligere i dag afsløret, at Henrik Heggheim er på vej til Norge og Viking, og Jesper Sørensen erkender også, at man i fællesskab har kigget på nordmandens muligheder for spilletid.
– Det er naturligt, at Henrik har en ambition om at spille mere, end jeg har kunnet tilbyde ham på det seneste. Derfor har han også et ønske om at få sin karriere et sted hen med mere spilletid. Konkurrencesituationen i forsvaret er bare hård i Brøndby.
Hvor Henrik Heggheim ligner en færdig mand i Brøndby IF, så åbner Jesper Sørensen også for flere afgange på grund af Stijn Spierings ankomst. Direkte adspurgt til, om det kunne være Mathias Greve eller Josip Radosevic svarer han følgende.
– Det er selvfølgelig en overvejelse, om vi skal sige til nogle, at de kan prøve en anden mulighed, hvis de selv ønsker det, nu når vi har fået Stijn.
Brøndby IF brager sammen med FC København søndag eftermidag klokken 14.00.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
HELT VILDT