Brøndby-stjerne udgår af træning

Jesper Sørensen fik sig noget af et hovedbrud under torsdagens træning, hvor en af hans absolut største stjerner måtte udgå med knæproblemer. Jesper Sørensen kommer her med en opdatering på truppen efter torsdagens træning.



BRØNDBY (Tipsbladet): Solen stod højt på himlen og humøret var højt på træningsanlægget i Brøndby med tre dage til søndagens derby.

Stijn Spierings, som Brøndby IF præsenterede onsdag aften, trænede for første gang med, og ham er Jesper Sørensen rigtig glad for, at man har fået tilføjet.

Det fortæller Brøndby-chefen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter træningen.

– Han har et højt niveau på pasningsspillet, hvilket vi har i forvejen. Men det er ikke sådan, at vi skal finde noget, vi ikke har i forvejen. Vi skal finde noget, der styrker det, vi har i forvejen, så vi bliver endnu dygtigere. Vores nye spillere skal passe ind i stilen, og han er også vant til det tryk, der er i en klub som Brøndby, siger Jesper Sørensen, der slår fast, at han både kan spille på en to- og tremandsmidtbane.

Det er dog mere tvivlsomt, om Brøndbys nye hollænder kommer i aktion på søndag mod FC København, da han gik fra træningen en halv time før de andre.

– Vi skal være sikker på, hvor vi har ham fysisk. Vi skal ikke bare brage ham igennem til at starte med. Nu skal vi først have et overblik over, hvor han står henne fysisk. Når vi har det, skal vi træne ham godt igennem uden at ødelægge ham.

Stijn Spierings var ikke den eneste, som forlod Brøndby-træningen før tid. Det gjorde Nicolai Vallys også, som ellers lige er kommet tilbage fra en skade.

– Han mærkede lidt i knæet, så vi ville ikke løbe nogen risiko. Jeg håber og tror på, at han er med omkring kampen på søndag, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

– Vi ville da helst, at han var fri for det. Nu spillede han søndag, og jeg synes, vi så en fin udgave af Vallys. Derfor er jeg fortrøstningsfuld omkring, at han er blevet bedre i løbet af ugen.

Foto: Alamy

Kan du sætte nogle ord på Heggheim og Ohi, som ikke var her i dag?

– Det skyldes, at de har været lidt småskadet, så derfor er de her ikke i dag, siger Jesper Sørensen og fortæller, at de er indenfor.

Tipsbladet har tidligere i dag afsløret, at Henrik Heggheim er på vej til Norge og Viking, og Jesper Sørensen erkender også, at man i fællesskab har kigget på nordmandens muligheder for spilletid.

– Det er naturligt, at Henrik har en ambition om at spille mere, end jeg har kunnet tilbyde ham på det seneste. Derfor har han også et ønske om at få sin karriere et sted hen med mere spilletid. Konkurrencesituationen i forsvaret er bare hård i Brøndby.

Hvor Henrik Heggheim ligner en færdig mand i Brøndby IF, så åbner Jesper Sørensen også for flere afgange på grund af Stijn Spierings ankomst. Direkte adspurgt til, om det kunne være Mathias Greve eller Josip Radosevic svarer han følgende.

– Det er selvfølgelig en overvejelse, om vi skal sige til nogle, at de kan prøve en anden mulighed, hvis de selv ønsker det, nu når vi har fået Stijn.

Brøndby IF brager sammen med FC København søndag eftermidag klokken 14.00.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Neestrup: ‘Fuck det!’

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale



EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Randers FC – FC Fredericia

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Man Utd-stjerne hylder Amorim

AGF-profil overvejer karrierestop

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

– Pinligt for rigtig mange at se

Alexander Lind revser Superliga-profil

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Cooper afslører: Han starter inde

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Tidligere FCK-talent skifter

OB – FC København

Stort slag for FC København