Brøndby-stjerne udgår af træning

Jesper Sørensen fik sig noget af et hovedbrud under torsdagens træning, hvor en af hans absolut største stjerner måtte udgå med knæproblemer. Jesper Sørensen kommer her med en opdatering på truppen efter torsdagens træning.



BRØNDBY (Tipsbladet): Solen stod højt på himlen og humøret var højt på træningsanlægget i Brøndby med tre dage til søndagens derby.

Stijn Spierings, som Brøndby IF præsenterede onsdag aften, trænede for første gang med, og ham er Jesper Sørensen rigtig glad for, at man har fået tilføjet.

Det fortæller Brøndby-chefen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter træningen.

– Han har et højt niveau på pasningsspillet, hvilket vi har i forvejen. Men det er ikke sådan, at vi skal finde noget, vi ikke har i forvejen. Vi skal finde noget, der styrker det, vi har i forvejen, så vi bliver endnu dygtigere. Vores nye spillere skal passe ind i stilen, og han er også vant til det tryk, der er i en klub som Brøndby, siger Jesper Sørensen, der slår fast, at han både kan spille på en to- og tremandsmidtbane.

Det er dog mere tvivlsomt, om Brøndbys nye hollænder kommer i aktion på søndag mod FC København, da han gik fra træningen en halv time før de andre.

– Vi skal være sikker på, hvor vi har ham fysisk. Vi skal ikke bare brage ham igennem til at starte med. Nu skal vi først have et overblik over, hvor han står henne fysisk. Når vi har det, skal vi træne ham godt igennem uden at ødelægge ham.

Stijn Spierings var ikke den eneste, som forlod Brøndby-træningen før tid. Det gjorde Nicolai Vallys også, som ellers lige er kommet tilbage fra en skade.

– Han mærkede lidt i knæet, så vi ville ikke løbe nogen risiko. Jeg håber og tror på, at han er med omkring kampen på søndag, siger Jesper Sørensen og tilføjer:

– Vi ville da helst, at han var fri for det. Nu spillede han søndag, og jeg synes, vi så en fin udgave af Vallys. Derfor er jeg fortrøstningsfuld omkring, at han er blevet bedre i løbet af ugen.

Foto: Alamy

Kan du sætte nogle ord på Heggheim og Ohi, som ikke var her i dag?

– Det skyldes, at de har været lidt småskadet, så derfor er de her ikke i dag, siger Jesper Sørensen og fortæller, at de er indenfor.

Tipsbladet har tidligere i dag afsløret, at Henrik Heggheim er på vej til Norge og Viking, og Jesper Sørensen erkender også, at man i fællesskab har kigget på nordmandens muligheder for spilletid.

– Det er naturligt, at Henrik har en ambition om at spille mere, end jeg har kunnet tilbyde ham på det seneste. Derfor har han også et ønske om at få sin karriere et sted hen med mere spilletid. Konkurrencesituationen i forsvaret er bare hård i Brøndby.

Hvor Henrik Heggheim ligner en færdig mand i Brøndby IF, så åbner Jesper Sørensen også for flere afgange på grund af Stijn Spierings ankomst. Direkte adspurgt til, om det kunne være Mathias Greve eller Josip Radosevic svarer han følgende.

– Det er selvfølgelig en overvejelse, om vi skal sige til nogle, at de kan prøve en anden mulighed, hvis de selv ønsker det, nu når vi har fået Stijn.

Brøndby IF brager sammen med FC København søndag eftermidag klokken 14.00.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Dansker ser gult i London

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Nu reagerer Morten Krogh



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

22 millioner kroner!

FC Københavns budget overrasker Lars Seier



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

I transfermøde med Superliga-klub

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Blæst fuldstændig omkuld

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Storklub lurer på Superliga-profil

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Legende stopper som cheftræner for Messi

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Den bedste handel i Superligaen!

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Voldsom straf til Clement Bischoff

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’