BRØNDBY (Tipsbladet): Solen stod højt på himlen og humøret var højt på træningsanlægget i Brøndby med tre dage til søndagens derby.
Stijn Spierings, som Brøndby IF præsenterede onsdag aften, trænede for første gang med, og ham er Jesper Sørensen rigtig glad for, at man har fået tilføjet.
Det fortæller Brøndby-chefen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter træningen.
– Han har et højt niveau på pasningsspillet, hvilket vi har i forvejen. Men det er ikke sådan, at vi skal finde noget, vi ikke har i forvejen. Vi skal finde noget, der styrker det, vi har i forvejen, så vi bliver endnu dygtigere. Vores nye spillere skal passe ind i stilen, og han er også vant til det tryk, der er i en klub som Brøndby, siger Jesper Sørensen, der slår fast, at han både kan spille på en to- og tremandsmidtbane.
Det er dog mere tvivlsomt, om Brøndbys nye hollænder kommer i aktion på søndag mod FC København, da han gik fra træningen en halv time før de andre.
– Vi skal være sikker på, hvor vi har ham fysisk. Vi skal ikke bare brage ham igennem til at starte med. Nu skal vi først have et overblik over, hvor han står henne fysisk. Når vi har det, skal vi træne ham godt igennem uden at ødelægge ham.
Stijn Spierings var ikke den eneste, som forlod Brøndby-træningen før tid. Det gjorde Nicolai Vallys også, som ellers lige er kommet tilbage fra en skade.
– Han mærkede lidt i knæet, så vi ville ikke løbe nogen risiko. Jeg håber og tror på, at han er med omkring kampen på søndag, siger Jesper Sørensen og tilføjer:
– Vi ville da helst, at han var fri for det. Nu spillede han søndag, og jeg synes, vi så en fin udgave af Vallys. Derfor er jeg fortrøstningsfuld omkring, at han er blevet bedre i løbet af ugen.
Kan du sætte nogle ord på Heggheim og Ohi, som ikke var her i dag?
– Det skyldes, at de har været lidt småskadet, så derfor er de her ikke i dag, siger Jesper Sørensen og fortæller, at de er indenfor.
Tipsbladet har tidligere i dag afsløret, at Henrik Heggheim er på vej til Norge og Viking, og Jesper Sørensen erkender også, at man i fællesskab har kigget på nordmandens muligheder for spilletid.
– Det er naturligt, at Henrik har en ambition om at spille mere, end jeg har kunnet tilbyde ham på det seneste. Derfor har han også et ønske om at få sin karriere et sted hen med mere spilletid. Konkurrencesituationen i forsvaret er bare hård i Brøndby.
Hvor Henrik Heggheim ligner en færdig mand i Brøndby IF, så åbner Jesper Sørensen også for flere afgange på grund af Stijn Spierings ankomst. Direkte adspurgt til, om det kunne være Mathias Greve eller Josip Radosevic svarer han følgende.
– Det er selvfølgelig en overvejelse, om vi skal sige til nogle, at de kan prøve en anden mulighed, hvis de selv ønsker det, nu når vi har fået Stijn.
Brøndby IF brager sammen med FC København søndag eftermidag klokken 14.00.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
Slut: Brøndby i kæmpe skuffelse!
EKSKLUSIVT
Imponerer stort – dialog med FC København om lidt
TOPNYHED
‘Tøffe’: Han er en af mine helt store favoritter!
MEDIE
Gigantisk Superliga-transfer – snart er han gratis
TOPNYHED
Superliga-retur? Her er Mikael Uhres kongeløn
TIPSBLADETS DOM
Uhyggelig styrke – han var en lumsk lommetyv
TOPNYHED
Skulle have afløst Daramy i FCK: Nu ophæver han
TOPNYHED
Chido Obi stjæler overskrifter i England
Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop
TIPSBLADETS DOM
Sikke en aften – han lignede en kæmpe stjerne!
TRANSFER
Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’
TOPNYHED
Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne
INTERVIEW
Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil
Brøndby er færdig i pokalturneringen
TOPNYHED
Hyldes – nu er det forbi
Her kan du se FC Nordsjælland mod Brøndby IF
NYHEDER
Efter hattrick: ‘Jeg er ikke så glad’
NYHEDER
Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind
NYHEDER
Stjerne i Superligaen – utur i Norge
NYHEDER
Fem kasser på tre dage: FCM-komet i vild dominans
FC Midtjylland kører over Silkeborg
NYHEDER
Lauges kone bestormet af beskeder: ‘Overvældende’
NYHEDER
Ude i kulden? Nu svarer Sørensen selv
TOPNYHED
Den største underpræstation i Superligaen
MEDIE
Drama i Real Madrid – utilfredshed med Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Thomas Frank besøger dansk klub
TOPNYHED
Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble
Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne
NYHEDER
AGF videre efter stort pokaldrama
MEDIE
Spår: Forlængelse eller salg for Gustav Isaksen
NYHEDER
Frank revser ‘stor dommerfejl’
Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen
NYHEDER
‘Brøndby var millimeter fra’
HELT VILDT
Ødelagde vild statistik efter 19 minutter
NYHEDER
Freder Superliga-boss
TOPNYHED
Neestrup taler varmt om hattrickhelten Moukoko
TOPNYHED
Uha, uha – det ser skidt ud, Bo Henriksen!
Flere Brøndby-spillere ude med skader
NYHEDER
Supercomputer: De er storfavorit til at vinde PL
Danske stjerner viser glimt af topniveau
Stjernetræner overtager i Juventus
Tidligere spansk mester suspenderet
AVIS
Koster 225 millioner – transfer på vej?
Joakim Mæhle fraværende på ubestemt tid
MEDIE
Stor mystik – hvad sker der med ‘AC’?
NYHEDER
Slagter Slot: Alt er galt!
NYHEDER
– Jeg er enig med Tøfting
HELT VILDT
Udvist to gange på 16 minutter
NYHEDER
Massive rygter om dansk landsholdsstjerne
NYHEDER