BRØNDBY (Tipsbladet): Solen stod højt på himlen og humøret var højt på træningsanlægget i Brøndby med tre dage til søndagens derby.
Stijn Spierings, som Brøndby IF præsenterede onsdag aften, trænede for første gang med, og ham er Jesper Sørensen rigtig glad for, at man har fået tilføjet.
Det fortæller Brøndby-chefen til Tipsbladet og den fremmødte presse efter træningen.
– Han har et højt niveau på pasningsspillet, hvilket vi har i forvejen. Men det er ikke sådan, at vi skal finde noget, vi ikke har i forvejen. Vi skal finde noget, der styrker det, vi har i forvejen, så vi bliver endnu dygtigere. Vores nye spillere skal passe ind i stilen, og han er også vant til det tryk, der er i en klub som Brøndby, siger Jesper Sørensen, der slår fast, at han både kan spille på en to- og tremandsmidtbane.
Det er dog mere tvivlsomt, om Brøndbys nye hollænder kommer i aktion på søndag mod FC København, da han gik fra træningen en halv time før de andre.
– Vi skal være sikker på, hvor vi har ham fysisk. Vi skal ikke bare brage ham igennem til at starte med. Nu skal vi først have et overblik over, hvor han står henne fysisk. Når vi har det, skal vi træne ham godt igennem uden at ødelægge ham.
Stijn Spierings var ikke den eneste, som forlod Brøndby-træningen før tid. Det gjorde Nicolai Vallys også, som ellers lige er kommet tilbage fra en skade.
– Han mærkede lidt i knæet, så vi ville ikke løbe nogen risiko. Jeg håber og tror på, at han er med omkring kampen på søndag, siger Jesper Sørensen og tilføjer:
– Vi ville da helst, at han var fri for det. Nu spillede han søndag, og jeg synes, vi så en fin udgave af Vallys. Derfor er jeg fortrøstningsfuld omkring, at han er blevet bedre i løbet af ugen.
Kan du sætte nogle ord på Heggheim og Ohi, som ikke var her i dag?
– Det skyldes, at de har været lidt småskadet, så derfor er de her ikke i dag, siger Jesper Sørensen og fortæller, at de er indenfor.
Tipsbladet har tidligere i dag afsløret, at Henrik Heggheim er på vej til Norge og Viking, og Jesper Sørensen erkender også, at man i fællesskab har kigget på nordmandens muligheder for spilletid.
– Det er naturligt, at Henrik har en ambition om at spille mere, end jeg har kunnet tilbyde ham på det seneste. Derfor har han også et ønske om at få sin karriere et sted hen med mere spilletid. Konkurrencesituationen i forsvaret er bare hård i Brøndby.
Hvor Henrik Heggheim ligner en færdig mand i Brøndby IF, så åbner Jesper Sørensen også for flere afgange på grund af Stijn Spierings ankomst. Direkte adspurgt til, om det kunne være Mathias Greve eller Josip Radosevic svarer han følgende.
– Det er selvfølgelig en overvejelse, om vi skal sige til nogle, at de kan prøve en anden mulighed, hvis de selv ønsker det, nu når vi har fået Stijn.
Brøndby IF brager sammen med FC København søndag eftermidag klokken 14.00.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Fuld opbakning
AVIS
Interessant afsløring
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Kevin Diks skriver historie
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!