Brøndby-stopper ærgrer sig over manglende fans: De betyder meget for os

Brøndby-fans får intet udebaneafsnit i Horsens på søndag, og det ærgrer Joel Kabongo. Han er dog opsat på, at holdet viser, at det kan vinde uden.



Det vil lune gevaldigt i Brøndby IF med tre point på søndag, for så er holdet sikker på en plads i top 6. Men spillerne må klare sig uden det sædvanlige heppekor nede i det øje hjørne.

Brøndby får ikke lov til at tage fans med som en del af straffen for, at nogle af dem gik ind på banen, da holdet senest var i Horsens. Både AC Horsens og Brøndbys egen sikkerhedschef har opfordret til, at udebanetilskuere bliver hjemme, for de bliver afvist i døren.

Fraværet ærgrer Joel Kabongo.

– Det er ærgerligt, for vores fans er der altid for os. De betyder meget for os, men vi skal også vise, at vi er gode nok til at kunne vinde uden dem, selv om det stadig også er for dem, siger han til brondby.com.

AC Horsens-direktør Kristian Nielsen sagde forleden, at klubber indsætte ekstra kontrol med tilskuere på søndag, så eventuelle Brøndby-fans kan blive nægtet adgang til stadion.

– Der vil ikke være et sektioneret udebaneafsnit til kampen, og der vil være ekstra visitationszoner, hvor Brøndbys fans vil blive afvist. Det er ikke tilladt at bære synlige kendetegn til støtte for Brøndby som for eksempel trøjer, halstørklæder, flag, kasketter eller lignende på stadion den dag, og vi vil gerne henstille til, at Brøndbys fans slet ikke køber billet til kampen, lød det fra Nielsen.

Der er kickoff til kampen på søndag klokken 17.





LIVE

LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Afslører samtale med Roony Bardghji

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

FC København – OB

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Offentliggøres i dag

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Andreas Christensen afviser tilbud

Leverkusen – Bayern

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned