Brøndby-stopper ærgrer sig over manglende fans: De betyder meget for os

Brøndby-fans får intet udebaneafsnit i Horsens på søndag, og det ærgrer Joel Kabongo. Han er dog opsat på, at holdet viser, at det kan vinde uden.



Det vil lune gevaldigt i Brøndby IF med tre point på søndag, for så er holdet sikker på en plads i top 6. Men spillerne må klare sig uden det sædvanlige heppekor nede i det øje hjørne.

Brøndby får ikke lov til at tage fans med som en del af straffen for, at nogle af dem gik ind på banen, da holdet senest var i Horsens. Både AC Horsens og Brøndbys egen sikkerhedschef har opfordret til, at udebanetilskuere bliver hjemme, for de bliver afvist i døren.

Fraværet ærgrer Joel Kabongo.

– Det er ærgerligt, for vores fans er der altid for os. De betyder meget for os, men vi skal også vise, at vi er gode nok til at kunne vinde uden dem, selv om det stadig også er for dem, siger han til brondby.com.

AC Horsens-direktør Kristian Nielsen sagde forleden, at klubber indsætte ekstra kontrol med tilskuere på søndag, så eventuelle Brøndby-fans kan blive nægtet adgang til stadion.

– Der vil ikke være et sektioneret udebaneafsnit til kampen, og der vil være ekstra visitationszoner, hvor Brøndbys fans vil blive afvist. Det er ikke tilladt at bære synlige kendetegn til støtte for Brøndby som for eksempel trøjer, halstørklæder, flag, kasketter eller lignende på stadion den dag, og vi vil gerne henstille til, at Brøndbys fans slet ikke køber billet til kampen, lød det fra Nielsen.

Der er kickoff til kampen på søndag klokken 17.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Dame N’Doye scorer nyt job

Tordner mod VM-træner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Interessant melding om VM-profil

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-boss med spændende transfermelding

Tyskland – Elfenbenskysten

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brasilien – Haiti

‘Det største tilbageslag i min karriere’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Vil smadre transferrekord



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Tyrkiet – Paraguay

Skotland – Marokko

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster

Vigtigt nyt for ‘AC’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Flere Superliga-kamp rykkes

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’