BRØNDBY STADION (Tipsbladet): En håndfuld unge talenter har snuset til førsteholdet i Brøndby IF i denne sæson, ikke mindst Noah Nartey, Oscar Schwartau og Clement Bischoff.
Sidstnævnte har godt nok kun fået 64 minutter på førsteholdet i denne sæson, men hvis hans præstationer i U19 Ligaen er nogen indikator om, hvad der er i vente, kommer vi på sigt til at se meget, meget mere til 18-årige Clement Bischoff.
Så sent som mandag aften var han i aktion for de blå-gule i U19 Ligaen, og her storspillede han med et hattrick i en kamp mod AC Horsens, hvor også Oscar Schwartau kom på tavlen.
Med hattricket står Clement Bischoff nu noteret for imponerende 10 mål i 10 kampe i U19 Ligaen – en statistik, der sikrer ham en delt sjetteplads på topscorerlisten i rækken.
Da Tipsbladet torsdag spørger Superliga-holdets cheftræner, Jesper Sørensen, ind til den unge bomber, har han kun ros til overs for Bischoff.
– Clement er en dygtig en-mod-en-spiller, der er afslutningsstærk. Han kan spille på kanten, hvor han kan gå en-mod-en, og han kan spille højt oppe i banen, hvor han kan blive afgørende, og han har også et godt spark. Han er egentlig en spiller og et ungt talent, der er kommet lidt bagfra i forhold til, at han ikke var så langt fremme tidligt med landshold og så videre.
– Han er bare en spiller, der har udviklet sig rigtig godt i en længere periode. Han præsterer godt, når han er med U19-holdet, og han præsterer godt, når han er med os. Det er jo en, der helt tydeligt er kommet mere og mere med omkring førsteholdet, siger Jesper Sørensen til den fremmødte presse.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Det lyder som om, at hans udvikling er lidt overraskende?
– Det kan da godt være. Nogle gange går ting hurtigt i en periode, og så går det i en anden periode ikke så hurtigt. Men det har gået rigtig hurtigt for Clement, og når det går rigtig hurtigt, er det som regel lidt overraskende.
På førsteholdet har han spillet på wingbacken. Er det der, han er bedst?
– Nej, jeg tror ikke, at det nødvendigvis er der, han på den lange bane bliver bedst, men han vil kunne udfylde den rolle nu her. Han kan godt spille den og blive god på den, men længere fremme på banen kan han også blive dygtig.
Clement Bischoff, 18 år, er nevø til den tidligere Brøndby-spiller Mikkel Bischoff og har som nævnt spillet 64 minutter fordelt på fem førsteholdskampe i denne sæson.

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Tour de France-hold lukker og slukker

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Vil sprænge banken for Harry Kane

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Stor mystik omkring Emil Højlund

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

– Han er den bedste Superliga-spiller nogensinde

Elver bliver hjemme fra VM-test

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

– Det skal I ikke sige til FCK!

Fremhæver beslutning: ‘Et signal til hele truppen’

Viktor Claesson siger stop

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

‘Hvad fanden er det!?’

Legende revser Højlund-beslutning

Kæmpe hyldest venter Yussuf Poulsen

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Jubler over stjerne: ‘Are you danish? Kom nu!’

Kæmpe navn kan tage over for Jon Dahl Tomasson

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

Silkeborg IF – FC København

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

‘Mærkeligt’: Nørgaard er den største overraskelse

Axelsen i drama: ‘Anede ikke hvad jeg skulle gøre’

Kamil Grabara bliver til en fiktiv karakter

Stjerne revser FCK-straf: ‘Det er noget Bullshit!’

Hylder Bundesliga-dansker: – Den bedste de har

Stor FCK-bet: Profiler ude

Her er de 10 danske cheftrænere med de største job

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Helt vildt – Højlund fuldstændig forvandlet

– Det ærgrer jeg mig helt sindssygt over

Axelsen kæmper sig videre

Tung topkamp i Paris

Holger Rune vinder sikkert

Antonsen i overraskende exit

Holger Rune taler ud om dødstrusler

Meget bekymret: ‘Det er drønærgerligt’

Voldsomt tæt på danskerhandel i kæmpeklub

Dansker i problemer – udgår af etapeløb

Diks skal have ny landstræner – legende fyret

Efter Trump-trusler – nu melder FIFA ind

– Stik Superliga-stjerne en lang kontrakt
