Brøndby-stortalent bomber løs i U19 Ligaen

Brøndby-stortalentet scorede tirsdag hattrick i U19 Ligaen. Nu får han stor ros fra Jesper Sørensen.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet):  En håndfuld unge talenter har snuset til førsteholdet i Brøndby IF i denne sæson, ikke mindst Noah Nartey, Oscar Schwartau og Clement Bischoff.

Sidstnævnte har godt nok kun fået 64 minutter på førsteholdet i denne sæson, men hvis hans præstationer i U19 Ligaen er nogen indikator om, hvad der er i vente, kommer vi på sigt til at se meget, meget mere til 18-årige Clement Bischoff.

Så sent som mandag aften var han i aktion for de blå-gule i U19 Ligaen, og her storspillede han med et hattrick i en kamp mod AC Horsens, hvor også Oscar Schwartau kom på tavlen.

Med hattricket står Clement Bischoff nu noteret for imponerende 10 mål i 10 kampe i U19 Ligaen – en statistik, der sikrer ham en delt sjetteplads på topscorerlisten i rækken.

Da Tipsbladet torsdag spørger Superliga-holdets cheftræner, Jesper Sørensen, ind til den unge bomber, har han kun ros til overs for Bischoff.

– Clement er en dygtig en-mod-en-spiller, der er afslutningsstærk. Han kan spille på kanten, hvor han kan gå en-mod-en, og han kan spille højt oppe i banen, hvor han kan blive afgørende, og han har også et godt spark. Han er egentlig en spiller og et ungt talent, der er kommet lidt bagfra i forhold til, at han ikke var så langt fremme tidligt med landshold og så videre.

– Han er bare en spiller, der har udviklet sig rigtig godt i en længere periode. Han præsterer godt, når han er med U19-holdet, og han præsterer godt, når han er med os. Det er jo en, der helt tydeligt er kommet mere og mere med omkring førsteholdet, siger Jesper Sørensen til den fremmødte presse.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Clement Bischoff får en krammer af Jacob Rasmussen. Foto: Alamy

Det lyder som om, at hans udvikling er lidt overraskende?

– Det kan da godt være. Nogle gange går ting hurtigt i en periode, og så går det i en anden periode ikke så hurtigt. Men det har gået rigtig hurtigt for Clement, og når det går rigtig hurtigt, er det som regel lidt overraskende.

På førsteholdet har han spillet på wingbacken. Er det der, han er bedst?

– Nej, jeg tror ikke, at det nødvendigvis er der, han på den lange bane bliver bedst, men han vil kunne udfylde den rolle nu her. Han kan godt spille den og blive god på den, men længere fremme på banen kan han også blive dygtig.

Clement Bischoff, 18 år, er nevø til den tidligere Brøndby-spiller Mikkel Bischoff og har som nævnt spillet 64 minutter fordelt på fem førsteholdskampe i denne sæson.





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

– Der får David at vide, at han er fyret

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Superligaklub præsenterer millionoverskud

I svime over Filip Jørgensen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Langer ud efter trænerlegende

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Victor Nelsson topper international impact-liste

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Dansk milliardær smider 75.000

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Medie afslører møde med Deco

Skal han på landsholdet, Riemer?

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Jonas Schwartz lander nyt job

Dansk træner storroses

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Hjulmand vinder i Hamborg

Arteta afviser kritik fra kollega

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler