Brøndby-stortalent bomber løs i U19 Ligaen

Brøndby-stortalentet scorede tirsdag hattrick i U19 Ligaen. Nu får han stor ros fra Jesper Sørensen.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet):  En håndfuld unge talenter har snuset til førsteholdet i Brøndby IF i denne sæson, ikke mindst Noah Nartey, Oscar Schwartau og Clement Bischoff.

Sidstnævnte har godt nok kun fået 64 minutter på førsteholdet i denne sæson, men hvis hans præstationer i U19 Ligaen er nogen indikator om, hvad der er i vente, kommer vi på sigt til at se meget, meget mere til 18-årige Clement Bischoff.

Så sent som mandag aften var han i aktion for de blå-gule i U19 Ligaen, og her storspillede han med et hattrick i en kamp mod AC Horsens, hvor også Oscar Schwartau kom på tavlen.

Med hattricket står Clement Bischoff nu noteret for imponerende 10 mål i 10 kampe i U19 Ligaen – en statistik, der sikrer ham en delt sjetteplads på topscorerlisten i rækken.

Da Tipsbladet torsdag spørger Superliga-holdets cheftræner, Jesper Sørensen, ind til den unge bomber, har han kun ros til overs for Bischoff.

– Clement er en dygtig en-mod-en-spiller, der er afslutningsstærk. Han kan spille på kanten, hvor han kan gå en-mod-en, og han kan spille højt oppe i banen, hvor han kan blive afgørende, og han har også et godt spark. Han er egentlig en spiller og et ungt talent, der er kommet lidt bagfra i forhold til, at han ikke var så langt fremme tidligt med landshold og så videre.

– Han er bare en spiller, der har udviklet sig rigtig godt i en længere periode. Han præsterer godt, når han er med U19-holdet, og han præsterer godt, når han er med os. Det er jo en, der helt tydeligt er kommet mere og mere med omkring førsteholdet, siger Jesper Sørensen til den fremmødte presse.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Clement Bischoff får en krammer af Jacob Rasmussen. Foto: Alamy

Det lyder som om, at hans udvikling er lidt overraskende?

– Det kan da godt være. Nogle gange går ting hurtigt i en periode, og så går det i en anden periode ikke så hurtigt. Men det har gået rigtig hurtigt for Clement, og når det går rigtig hurtigt, er det som regel lidt overraskende.

På førsteholdet har han spillet på wingbacken. Er det der, han er bedst?

– Nej, jeg tror ikke, at det nødvendigvis er der, han på den lange bane bliver bedst, men han vil kunne udfylde den rolle nu her. Han kan godt spille den og blive god på den, men længere fremme på banen kan han også blive dygtig.

Clement Bischoff, 18 år, er nevø til den tidligere Brøndby-spiller Mikkel Bischoff og har som nævnt spillet 64 minutter fordelt på fem førsteholdskampe i denne sæson.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Deler godt Brøndby-nyt



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Flere ændringer på vej i FC København  

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Real Madrid – Benfica

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Neestrup afslører reprimande

Formand freder Jacob Neestrup

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Det har jeg ikke set før i Superligaen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Victor Froholdt bliver matchvinder

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Giver VM-garanti

‘Tæt på et rædselskabinet’

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Det er helt galt, Brøndby!

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen