Tirsdag præsenterede Brøndby et nyt og unikt tiltag i dansk fodbold. Til klubbens udekamp mod FC København 20. marts, skal man som billetkøber til udebaneafsnittet registreres med en scanning af sit fingeraftryk. Det samme gør sig gældende på selve kampdagen, hvor fingerscanningen skal sørge for, at personen, der vil ind i Parken er den samme, der købte billetten.
For i det hele taget at kunne købe billet til kampen, skal man samtidig også være medlem af Brøndby Support eller andre af klubbens loyalitetsklubber så som at være sæsonkortholder.
Tiltaget er taget for at have styr på, hvem der befinder på stadion for på den måde at forhindre eller minimere risikoen for ballade blandt fansene. Sidst Brøndby gæstede Parken i september 2010 endte det med voldsomme scener blandt Brøndbys fans, hvor flere røg i slagsmål med kontrollører og politiet, der blev brændt adskillige sæder af og øvet alvorlig hærværk mod Parkens ejendom.
Grupper af Brøndbys fans udsendte i samme forbindelse en opfordring til helt at boykotte kampen på grund af det nye tiltag.
Nu meddeler Brøndbys officielle fanklub Brøndby Support også, at de er modstander af det nye billetsystem.
– Først og fremmest finder vi tiltaget med en fingerscanning, eller et fingeraftryk, for vidtgående. For mange symboliserer et fingeraftryk eller fingerscanning, at man er kriminel, og bestyrelsen mener at det dermed er at gå for vidt at bede fans om at aflevere et fingeraftryk, eller en fingerscanning, for at få lov til at købe en billet, skriver Brøndby Support i en pressemeddelelse.
– Samtidig har vi svært ved at se, hvorledes tiltaget løser problemer med de enkelte voldelige elementer. Det sikrer alene, at den som har købt billetten, også er den som benytter den på dagen. Der er ingen mulighed i systemet, som hindrer personer med karantæne i at købe billet og komme ind til kampen, heller ikke fremadrettet. Det eneste dette tiltag reelt forhindrer er sortbørshandel med billetter.
Brøndby Support ønsker ikke at opfordre til boykot af kampen som andre grupperinger af fans, men vil lade det være op til den enkelte at vurdere, hvordan man stiller sig i forhold til fingerscannningen og det nye billet-system.
Brøndby Support mener, at initiativet fra Brøndbys side overordnet set kun forhindrer sortbørshandel og ellers blot indeholder en signalværdig i retning af, at Brøndby forsøger at løse problemet med uroligheder blandt fansene til holdets udekampe. Uroligheder, der viste sig flere gange i løbet af efteråret og har kostet Brøndby store bøder.
Fanklubben opstiller videre en række kritikpunkter omkring billetsystemet:
Blandt andet hedder det, at i forvejen karantæneramte fans ikke vil blive opdaget i systemet, da fingerscanningen ikke afslører billetkøberens identitet, tiltaget kriminaliserer alle billetkøbere, at risikoen for ballade på tribunerne ikke fjernes, at initiativet dræber spontaniteten, da man skal købe billetten på forhånd.
Brøndby Support anerkender dog, at der er brug for bedre kontrol omkring, hvem der kommer til klubbens udekampe og foreslået selv en løsning, hvor en billetkøber skal vise billed-id samt et sæsonkort med samme personoplysninger.
Tiltaget fra Brøndbys side gælder foreløbigt kun til udekampe mod FC København 20. marts.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TRANSFER
Arsenal-profil på vej væk? Det koster han
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
NYHEDER
Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TRANSFER