Brøndby Support kritiserer Brøndby

Brøndbys officielle fanklub er modstander af klubbens nye tiltag til udekampen mod FCK, hvor billetkøbere skal registreres med en fingerscanning.



Tirsdag præsenterede Brøndby et nyt og unikt tiltag i dansk fodbold. Til klubbens udekamp mod FC København 20. marts, skal man som billetkøber til udebaneafsnittet registreres med en scanning af sit fingeraftryk. Det samme gør sig gældende på selve kampdagen, hvor fingerscanningen skal sørge for, at personen, der vil ind i Parken er den samme, der købte billetten.

For i det hele taget at kunne købe billet til kampen, skal man samtidig også være medlem af Brøndby Support eller andre af klubbens loyalitetsklubber så som at være sæsonkortholder.

Tiltaget er taget for at have styr på, hvem der befinder på stadion for på den måde at forhindre eller minimere risikoen for ballade blandt fansene. Sidst Brøndby gæstede Parken i september 2010 endte det med voldsomme scener blandt Brøndbys fans, hvor flere røg i slagsmål med kontrollører og politiet, der blev brændt adskillige sæder af og øvet alvorlig hærværk mod Parkens ejendom.

Grupper af Brøndbys fans udsendte i samme forbindelse en opfordring til helt at boykotte kampen på grund af det nye tiltag.

Nu meddeler Brøndbys officielle fanklub Brøndby Support også, at de er modstander af det nye billetsystem.

– Først og fremmest finder vi tiltaget med en fingerscanning, eller et fingeraftryk, for vidtgående. For mange symboliserer et fingeraftryk eller fingerscanning, at man er kriminel, og bestyrelsen mener at det dermed er at gå for vidt at bede fans om at aflevere et fingeraftryk, eller en fingerscanning, for at få lov til at købe en billet, skriver Brøndby Support i en pressemeddelelse.



– Samtidig har vi svært ved at se, hvorledes tiltaget løser problemer med de enkelte voldelige elementer. Det sikrer alene, at den som har købt billetten, også er den som benytter den på dagen. Der er ingen mulighed i systemet, som hindrer personer med karantæne i at købe billet og komme ind til kampen, heller ikke fremadrettet. Det eneste dette tiltag reelt forhindrer er sortbørshandel med billetter.

Brøndby Support ønsker ikke at opfordre til boykot af kampen som andre grupperinger af fans, men vil lade det være op til den enkelte at vurdere, hvordan man stiller sig i forhold til fingerscannningen og det nye billet-system.

Brøndby Support mener, at initiativet fra Brøndbys side overordnet set kun forhindrer sortbørshandel og ellers blot indeholder en signalværdig i retning af, at Brøndby forsøger at løse problemet med uroligheder blandt fansene til holdets udekampe. Uroligheder, der viste sig flere gange i løbet af efteråret og har kostet Brøndby store bøder.



Fanklubben opstiller videre en række kritikpunkter omkring billetsystemet:

Blandt andet hedder det, at i forvejen karantæneramte fans ikke vil blive opdaget i systemet, da fingerscanningen ikke afslører billetkøberens identitet, tiltaget kriminaliserer alle billetkøbere, at risikoen for ballade på tribunerne ikke fjernes, at initiativet dræber spontaniteten, da man skal købe billetten på forhånd.

Brøndby Support anerkender dog, at der er brug for bedre kontrol omkring, hvem der kommer til klubbens udekampe og foreslået selv en løsning, hvor en billetkøber skal vise billed-id samt et sæsonkort med samme personoplysninger.

Tiltaget fra Brøndbys side gælder foreløbigt kun til udekampe mod FC København 20. marts.





– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Spanske medier i ekstase

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

FCN ydmyger Silkeborg

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

FC København – Sønderjyske

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

– De skal skille sig af med ham!

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

FCM smed point i kæmpe drama

Randers FC – AGF

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Trækker overskrifter i Sydkorea

Kæmpe triumf for Frank

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Tullberg skifter fire mand

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Viborg FF – FC Midtjylland

Danskerscoringerne væltede ind

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Stjerner sender besked til Froholdt

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

FC Nordsjælland – Silkeborg IF