Tirsdag præsenterede Brøndby et nyt og unikt tiltag i dansk fodbold. Til klubbens udekamp mod FC København 20. marts, skal man som billetkøber til udebaneafsnittet registreres med en scanning af sit fingeraftryk. Det samme gør sig gældende på selve kampdagen, hvor fingerscanningen skal sørge for, at personen, der vil ind i Parken er den samme, der købte billetten.
For i det hele taget at kunne købe billet til kampen, skal man samtidig også være medlem af Brøndby Support eller andre af klubbens loyalitetsklubber så som at være sæsonkortholder.
Tiltaget er taget for at have styr på, hvem der befinder på stadion for på den måde at forhindre eller minimere risikoen for ballade blandt fansene. Sidst Brøndby gæstede Parken i september 2010 endte det med voldsomme scener blandt Brøndbys fans, hvor flere røg i slagsmål med kontrollører og politiet, der blev brændt adskillige sæder af og øvet alvorlig hærværk mod Parkens ejendom.
Grupper af Brøndbys fans udsendte i samme forbindelse en opfordring til helt at boykotte kampen på grund af det nye tiltag.
Nu meddeler Brøndbys officielle fanklub Brøndby Support også, at de er modstander af det nye billetsystem.
– Først og fremmest finder vi tiltaget med en fingerscanning, eller et fingeraftryk, for vidtgående. For mange symboliserer et fingeraftryk eller fingerscanning, at man er kriminel, og bestyrelsen mener at det dermed er at gå for vidt at bede fans om at aflevere et fingeraftryk, eller en fingerscanning, for at få lov til at købe en billet, skriver Brøndby Support i en pressemeddelelse.
– Samtidig har vi svært ved at se, hvorledes tiltaget løser problemer med de enkelte voldelige elementer. Det sikrer alene, at den som har købt billetten, også er den som benytter den på dagen. Der er ingen mulighed i systemet, som hindrer personer med karantæne i at købe billet og komme ind til kampen, heller ikke fremadrettet. Det eneste dette tiltag reelt forhindrer er sortbørshandel med billetter.
Brøndby Support ønsker ikke at opfordre til boykot af kampen som andre grupperinger af fans, men vil lade det være op til den enkelte at vurdere, hvordan man stiller sig i forhold til fingerscannningen og det nye billet-system.
Brøndby Support mener, at initiativet fra Brøndbys side overordnet set kun forhindrer sortbørshandel og ellers blot indeholder en signalværdig i retning af, at Brøndby forsøger at løse problemet med uroligheder blandt fansene til holdets udekampe. Uroligheder, der viste sig flere gange i løbet af efteråret og har kostet Brøndby store bøder.
Fanklubben opstiller videre en række kritikpunkter omkring billetsystemet:
Blandt andet hedder det, at i forvejen karantæneramte fans ikke vil blive opdaget i systemet, da fingerscanningen ikke afslører billetkøberens identitet, tiltaget kriminaliserer alle billetkøbere, at risikoen for ballade på tribunerne ikke fjernes, at initiativet dræber spontaniteten, da man skal købe billetten på forhånd.
Brøndby Support anerkender dog, at der er brug for bedre kontrol omkring, hvem der kommer til klubbens udekampe og foreslået selv en løsning, hvor en billetkøber skal vise billed-id samt et sæsonkort med samme personoplysninger.
Tiltaget fra Brøndbys side gælder foreløbigt kun til udekampe mod FC København 20. marts.
LIVE
LIVE: 10.000 solgte billetter til landskamp
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
Harry Maguire ryger i skammekrogen
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER