Brøndby Support kritiserer Brøndby

Brøndbys officielle fanklub er modstander af klubbens nye tiltag til udekampen mod FCK, hvor billetkøbere skal registreres med en fingerscanning.



Tirsdag præsenterede Brøndby et nyt og unikt tiltag i dansk fodbold. Til klubbens udekamp mod FC København 20. marts, skal man som billetkøber til udebaneafsnittet registreres med en scanning af sit fingeraftryk. Det samme gør sig gældende på selve kampdagen, hvor fingerscanningen skal sørge for, at personen, der vil ind i Parken er den samme, der købte billetten.

For i det hele taget at kunne købe billet til kampen, skal man samtidig også være medlem af Brøndby Support eller andre af klubbens loyalitetsklubber så som at være sæsonkortholder.

Tiltaget er taget for at have styr på, hvem der befinder på stadion for på den måde at forhindre eller minimere risikoen for ballade blandt fansene. Sidst Brøndby gæstede Parken i september 2010 endte det med voldsomme scener blandt Brøndbys fans, hvor flere røg i slagsmål med kontrollører og politiet, der blev brændt adskillige sæder af og øvet alvorlig hærværk mod Parkens ejendom.

Grupper af Brøndbys fans udsendte i samme forbindelse en opfordring til helt at boykotte kampen på grund af det nye tiltag.

Nu meddeler Brøndbys officielle fanklub Brøndby Support også, at de er modstander af det nye billetsystem.

– Først og fremmest finder vi tiltaget med en fingerscanning, eller et fingeraftryk, for vidtgående. For mange symboliserer et fingeraftryk eller fingerscanning, at man er kriminel, og bestyrelsen mener at det dermed er at gå for vidt at bede fans om at aflevere et fingeraftryk, eller en fingerscanning, for at få lov til at købe en billet, skriver Brøndby Support i en pressemeddelelse.



– Samtidig har vi svært ved at se, hvorledes tiltaget løser problemer med de enkelte voldelige elementer. Det sikrer alene, at den som har købt billetten, også er den som benytter den på dagen. Der er ingen mulighed i systemet, som hindrer personer med karantæne i at købe billet og komme ind til kampen, heller ikke fremadrettet. Det eneste dette tiltag reelt forhindrer er sortbørshandel med billetter.

Brøndby Support ønsker ikke at opfordre til boykot af kampen som andre grupperinger af fans, men vil lade det være op til den enkelte at vurdere, hvordan man stiller sig i forhold til fingerscannningen og det nye billet-system.

Brøndby Support mener, at initiativet fra Brøndbys side overordnet set kun forhindrer sortbørshandel og ellers blot indeholder en signalværdig i retning af, at Brøndby forsøger at løse problemet med uroligheder blandt fansene til holdets udekampe. Uroligheder, der viste sig flere gange i løbet af efteråret og har kostet Brøndby store bøder.



Fanklubben opstiller videre en række kritikpunkter omkring billetsystemet:

Blandt andet hedder det, at i forvejen karantæneramte fans ikke vil blive opdaget i systemet, da fingerscanningen ikke afslører billetkøberens identitet, tiltaget kriminaliserer alle billetkøbere, at risikoen for ballade på tribunerne ikke fjernes, at initiativet dræber spontaniteten, da man skal købe billetten på forhånd.

Brøndby Support anerkender dog, at der er brug for bedre kontrol omkring, hvem der kommer til klubbens udekampe og foreslået selv en løsning, hvor en billetkøber skal vise billed-id samt et sæsonkort med samme personoplysninger.

Tiltaget fra Brøndbys side gælder foreløbigt kun til udekampe mod FC København 20. marts.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpekøb retur til FC København?

Arsenal skal til Danmark

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Positive forhandlinger med Nartey

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Viborg FF – Brøndby IF

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok