Brøndby gik i stå og smed to point mod AGF

Brøndby spillede på hjemmebane 1-1 mod AGF, og hjemmeholdet mistede dermed terræn til FCK i toppen af ligaen.



Brøndby mistede mandag aften terræn til FC København i toppen af Superligaen, efter man spillede 1-1 mod AGF på hjemmebane. FCK er nu tre point foran Brøndby inden søndagens derby.

Ingen af de to mandskaber storspillede i mandagens kamp, der var præget af mange fejl i begge ender.

AGFs defensiv gjorde det svært for Brøndby at finde plads, og gæsterne var til gengæld hurtige til at udnytte pladsen i den anden ende på kontra-angrebene.

Efter en svær første halvleg kom AGF bedre med i kampen i anden halvleg, efter at Brøndby havde domineret de første 45 minutter.

Brøndbys store akilleshæl var opspillet nede fra eget forsvar, hvor AGF forsøgte at få Kevin Tshiembe til at føre bolden frem.

Det havde Brøndby-midtstopperen ikke stor succes med, og hans boldtab var ved flere lejligheder ved at give chancer væk til AGF.

Kampen var præget af mange fejl fra første fløjt, men det var Brøndby, der kom bedst ud af starthullerne.

Det var ikke meget, AGF kom frem til i første halvleg, og efter otte minutter kunne Nicolai Vallys sende hjemmeholdet foran.

Et nydeligt indlæg af Daniel Wass, der havnede i fødderne på Vallys, der med første berøring sendte bolden i nettet.

Det kunne være gået helt galt for AGF efter 21 minutter, hvor Bailey Peacock-Farrell reddede Frederik Tingager for at sende bolden i eget net.

Anden halvleg blev en mere rodet affære, hvor ingen af de to hold for alvor fandt melodien, men hvor AGF var bedst langt hen ad vejen.

AGF havde halvlegens største chancer, og gæsterne kunne også sende udligningen i kassen efter 65 minutter.

Patrick Mortensen fik lov til at stå alt for fri i Brøndby-feltet, og her skuffede AGF-anføreren ikke.

AGF får i næste Superliga-runde besøg af Viborg på hjemmebane, mens Brøndby skal på besøg i Parken til derby.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Bekymring om Lionel Messi før VM

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Højlund slutter sæsonen med bravour



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Conte stopper i Napoli

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Topboss sviner Barça til

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Fem bud på Brøndbys nye træner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa