Brøndby gik i stå og smed to point mod AGF

Brøndby spillede på hjemmebane 1-1 mod AGF, og hjemmeholdet mistede dermed terræn til FCK i toppen af ligaen.



Brøndby mistede mandag aften terræn til FC København i toppen af Superligaen, efter man spillede 1-1 mod AGF på hjemmebane. FCK er nu tre point foran Brøndby inden søndagens derby.

Ingen af de to mandskaber storspillede i mandagens kamp, der var præget af mange fejl i begge ender.

AGFs defensiv gjorde det svært for Brøndby at finde plads, og gæsterne var til gengæld hurtige til at udnytte pladsen i den anden ende på kontra-angrebene.

Efter en svær første halvleg kom AGF bedre med i kampen i anden halvleg, efter at Brøndby havde domineret de første 45 minutter.

Brøndbys store akilleshæl var opspillet nede fra eget forsvar, hvor AGF forsøgte at få Kevin Tshiembe til at føre bolden frem.

Det havde Brøndby-midtstopperen ikke stor succes med, og hans boldtab var ved flere lejligheder ved at give chancer væk til AGF.

Kampen var præget af mange fejl fra første fløjt, men det var Brøndby, der kom bedst ud af starthullerne.

Det var ikke meget, AGF kom frem til i første halvleg, og efter otte minutter kunne Nicolai Vallys sende hjemmeholdet foran.

Et nydeligt indlæg af Daniel Wass, der havnede i fødderne på Vallys, der med første berøring sendte bolden i nettet.

Det kunne være gået helt galt for AGF efter 21 minutter, hvor Bailey Peacock-Farrell reddede Frederik Tingager for at sende bolden i eget net.

Anden halvleg blev en mere rodet affære, hvor ingen af de to hold for alvor fandt melodien, men hvor AGF var bedst langt hen ad vejen.

AGF havde halvlegens største chancer, og gæsterne kunne også sende udligningen i kassen efter 65 minutter.

Patrick Mortensen fik lov til at stå alt for fri i Brøndby-feltet, og her skuffede AGF-anføreren ikke.

AGF får i næste Superliga-runde besøg af Viborg på hjemmebane, mens Brøndby skal på besøg i Parken til derby.

/ritzau/





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Afslører dansk toptræners millionløn

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Arsenal-dansker vender hjem

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Han var i spil som Brøndby-træner

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Medier sender ham hjem til AGF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmper om det samme trænerjob

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Tottenham henter Liverpool-profil

De jagter Henrik Meister

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Iran får grønt lys til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Medie: FC København jagter Michael Parker