BIF-talent maner til ro efter drømmestart: Tør ikke drømme endnu

Jesper Lindstrøm vil spille med helt fremme efter holdets gode sæsonstart, men tør endnu ikke drømme stort.



Brøndby har maksimumpoint efter fire kampe i Superligaen i denne sæson efter fredagens 2-1-sejr ude over Randers FC.

De 12 point luner ifølge talentet Jesper Lindstrøm, men den offensive spiller maner dog til ro.

– Selvfølgelig vil vi spille med i toppen. Det vil vi altid, og det er jo derfor, at vi spiller fodbold. Vi spiller hele tiden for at få point, og vi er startet godt ud.

– Men der er lang vej, og jeg tør ikke drømme om medaljer endnu. Der er stadig rigtig mange kampe, før det hele afgøres, siger Jesper Lindstrøm.

Også Brøndby-træner Niels Frederiksen mener, at man ikke skal drømme for stort på baggrund af klubbens bedste superligastart i 15 år.

– Vi kan godt konkludere, at vi har fået en god start, men så er det heller ikke mere end en start.

– Det er altså kun lidt over 12 procent af de kampe, der skal spilles i sæsonen. Og hvor langt vi nu kan drive det, det må tiden så vise, siger Niels Frederiksen.

Randers-træner Thomas Thomasberg mener, at Brøndby kan blive farlig for alle hold i ligaen, fordi Brøndby har hurtige offensive folk.

– Det er ingen hemmelighed, at når man har fået 12 point i fire kampe, så er man kommet rigtig godt fra land.

– Det, jeg kan konstatere, er, at man ikke skal blotte sig for meget mod dem, for så kan deres hurtige folk score mod alle, siger Thomasberg.

Brøndby er sikker på at ligge på førstepladsen i den kommende periode, hvor der skal spilles landskampe.

Efter pausen venter Sønderjyske på udebane, og derefter gælder det mødet med FC Midtjylland i Brøndby.

– Vi glæder os rigtig meget til den kamp, for lige nu er FCM vel Danmarks bedste hold, som jeg ser det. Så den kamp ser jeg frem til, siger Brøndby-træneren.

Kampen mellem Brøndby og FCM er sat til fredag den 24. oktober.

/ritzau/





Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund

Neestrup jagtes af storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neymar er tilbage

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

AGF jagter hollandsk talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Chelsea – Tottenham

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Færdig: Nu er han rejst til København

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Roy Keane slagter dansk stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Efter to måneders tørke: Højlund lyner