BIF-talent maner til ro efter drømmestart: Tør ikke drømme endnu

Jesper Lindstrøm vil spille med helt fremme efter holdets gode sæsonstart, men tør endnu ikke drømme stort.



Brøndby har maksimumpoint efter fire kampe i Superligaen i denne sæson efter fredagens 2-1-sejr ude over Randers FC.

De 12 point luner ifølge talentet Jesper Lindstrøm, men den offensive spiller maner dog til ro.

– Selvfølgelig vil vi spille med i toppen. Det vil vi altid, og det er jo derfor, at vi spiller fodbold. Vi spiller hele tiden for at få point, og vi er startet godt ud.

– Men der er lang vej, og jeg tør ikke drømme om medaljer endnu. Der er stadig rigtig mange kampe, før det hele afgøres, siger Jesper Lindstrøm.

Også Brøndby-træner Niels Frederiksen mener, at man ikke skal drømme for stort på baggrund af klubbens bedste superligastart i 15 år.

– Vi kan godt konkludere, at vi har fået en god start, men så er det heller ikke mere end en start.

– Det er altså kun lidt over 12 procent af de kampe, der skal spilles i sæsonen. Og hvor langt vi nu kan drive det, det må tiden så vise, siger Niels Frederiksen.

Randers-træner Thomas Thomasberg mener, at Brøndby kan blive farlig for alle hold i ligaen, fordi Brøndby har hurtige offensive folk.

– Det er ingen hemmelighed, at når man har fået 12 point i fire kampe, så er man kommet rigtig godt fra land.

– Det, jeg kan konstatere, er, at man ikke skal blotte sig for meget mod dem, for så kan deres hurtige folk score mod alle, siger Thomasberg.

Brøndby er sikker på at ligge på førstepladsen i den kommende periode, hvor der skal spilles landskampe.

Efter pausen venter Sønderjyske på udebane, og derefter gælder det mødet med FC Midtjylland i Brøndby.

– Vi glæder os rigtig meget til den kamp, for lige nu er FCM vel Danmarks bedste hold, som jeg ser det. Så den kamp ser jeg frem til, siger Brøndby-træneren.

Kampen mellem Brøndby og FCM er sat til fredag den 24. oktober.

/ritzau/





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Sønderjyske – Brøndby IF



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Oddset styrtdykker

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Bayern München laver vildt comeback

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Viborg FF – FC Nordsjælland

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Han er færdig i Brøndby

FC Fredericia – OB

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Silkeborg IF – Randers FC

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Spår stor transferaktivitet i FC København

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg