BIF-talent maner til ro efter drømmestart: Tør ikke drømme endnu

Jesper Lindstrøm vil spille med helt fremme efter holdets gode sæsonstart, men tør endnu ikke drømme stort.



Brøndby har maksimumpoint efter fire kampe i Superligaen i denne sæson efter fredagens 2-1-sejr ude over Randers FC.

De 12 point luner ifølge talentet Jesper Lindstrøm, men den offensive spiller maner dog til ro.

– Selvfølgelig vil vi spille med i toppen. Det vil vi altid, og det er jo derfor, at vi spiller fodbold. Vi spiller hele tiden for at få point, og vi er startet godt ud.

– Men der er lang vej, og jeg tør ikke drømme om medaljer endnu. Der er stadig rigtig mange kampe, før det hele afgøres, siger Jesper Lindstrøm.

Også Brøndby-træner Niels Frederiksen mener, at man ikke skal drømme for stort på baggrund af klubbens bedste superligastart i 15 år.

– Vi kan godt konkludere, at vi har fået en god start, men så er det heller ikke mere end en start.

– Det er altså kun lidt over 12 procent af de kampe, der skal spilles i sæsonen. Og hvor langt vi nu kan drive det, det må tiden så vise, siger Niels Frederiksen.

Randers-træner Thomas Thomasberg mener, at Brøndby kan blive farlig for alle hold i ligaen, fordi Brøndby har hurtige offensive folk.

– Det er ingen hemmelighed, at når man har fået 12 point i fire kampe, så er man kommet rigtig godt fra land.

– Det, jeg kan konstatere, er, at man ikke skal blotte sig for meget mod dem, for så kan deres hurtige folk score mod alle, siger Thomasberg.

Brøndby er sikker på at ligge på førstepladsen i den kommende periode, hvor der skal spilles landskampe.

Efter pausen venter Sønderjyske på udebane, og derefter gælder det mødet med FC Midtjylland i Brøndby.

– Vi glæder os rigtig meget til den kamp, for lige nu er FCM vel Danmarks bedste hold, som jeg ser det. Så den kamp ser jeg frem til, siger Brøndby-træneren.

Kampen mellem Brøndby og FCM er sat til fredag den 24. oktober.

/ritzau/






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby med transferscoop?

Nu er Brøndby IF konkret på banen



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Her er Jonas Winds nye klub

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Brøndby tæt på denne keeper

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Han ryger 100 procent!’

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

England – DR Congo

Mexico – Ecuador

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Kryptisk transfermelding

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Spår rekordtransfer i dette vindue



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afviste Premier League-klubber

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Han er ny assistenttræner i Brøndby