Mateusz Kowalczyk har ikke formået at sætte det helt store aftryk på Vestegnen, efter han skiftede til Brøndby sidste sommer, og det lader heller ikke til, at han kommer til at gøre det lige foreløbig.
For den 20-årige polak ligner en mand, som er på vej videre i karrieren.
Således lyder det fra flere polske medier, heriblandt Meczyki og Mistrzowie, at midtbanespilleren vender snuden hjemad til Polen, hvor han inden længe bliver præsenteret som ny spiller hos oprykkerne GKS Katowice.
Der er ifølge medierne tale om en etårig lejeaftale med en købsoption inkluderet. Informationerne stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.
Handlen ventes at blive officiel denne onsdag.
Ifølge medierne gennemførte Kowalczyk lægetjekket tirsdag, og han får trøjenummer 77 i den polske klub.
Der har været godt gang i svingdøren for GKS Katowice, der er tilbage i den bedste polske række efter 19 års fravær. Denne sommer har de allerede hentet Adam Zrelak, Borja Galan og Alan Czerwiński, og nu tyder meget på, at Kowalczyk, der stadig har en stor stjerne i polsk fodbold, gør dem selskab.
Kowalczyk brød igennem i forrige sæson, hvor han leverede på et højt niveau for LKS Lodz. Han imponerede ligeledes ved U19 EM, og Brøndby betalte ifølge Ekstra Bladet 10 millioner kroner for hans underskrift for et år siden.
Kowalczyk spillede kun tre kampe for Brøndby i sin debutsæson. To af disse var i pokalturneringen. I Superligaen fik han kun få minutter som sen indskifter mod Hvidovre tilbage i oktober.
Tidligere har polske klubber været særdeles interesseret i at hente ham retur til hjemlandet, men hvor Brøndby har givet dem den lange næse. Nu lader det dog til, at klubben har ændret holdning.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Delaney afslører dialog
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
– Vi har alle fejlet
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TRANSFER