Mateusz Kowalczyk har ikke formået at sætte det helt store aftryk på Vestegnen, efter han skiftede til Brøndby sidste sommer, og det lader heller ikke til, at han kommer til at gøre det lige foreløbig.
For den 20-årige polak ligner en mand, som er på vej videre i karrieren.
Således lyder det fra flere polske medier, heriblandt Meczyki og Mistrzowie, at midtbanespilleren vender snuden hjemad til Polen, hvor han inden længe bliver præsenteret som ny spiller hos oprykkerne GKS Katowice.
Der er ifølge medierne tale om en etårig lejeaftale med en købsoption inkluderet. Informationerne stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.
Handlen ventes at blive officiel denne onsdag.
Ifølge medierne gennemførte Kowalczyk lægetjekket tirsdag, og han får trøjenummer 77 i den polske klub.
Der har været godt gang i svingdøren for GKS Katowice, der er tilbage i den bedste polske række efter 19 års fravær. Denne sommer har de allerede hentet Adam Zrelak, Borja Galan og Alan Czerwiński, og nu tyder meget på, at Kowalczyk, der stadig har en stor stjerne i polsk fodbold, gør dem selskab.
Kowalczyk brød igennem i forrige sæson, hvor han leverede på et højt niveau for LKS Lodz. Han imponerede ligeledes ved U19 EM, og Brøndby betalte ifølge Ekstra Bladet 10 millioner kroner for hans underskrift for et år siden.
Kowalczyk spillede kun tre kampe for Brøndby i sin debutsæson. To af disse var i pokalturneringen. I Superligaen fik han kun få minutter som sen indskifter mod Hvidovre tilbage i oktober.
Tidligere har polske klubber været særdeles interesseret i at hente ham retur til hjemlandet, men hvor Brøndby har givet dem den lange næse. Nu lader det dog til, at klubben har ændret holdning.
LIVE
VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
AaB dæmper superligaforventninger
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Afslører: FCK ringede aldrig
OPTAKT
Norge – Frankrig
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!
MEDIE