Mateusz Kowalczyk har ikke formået at sætte det helt store aftryk på Vestegnen, efter han skiftede til Brøndby sidste sommer, og det lader heller ikke til, at han kommer til at gøre det lige foreløbig.
For den 20-årige polak ligner en mand, som er på vej videre i karrieren.
Således lyder det fra flere polske medier, heriblandt Meczyki og Mistrzowie, at midtbanespilleren vender snuden hjemad til Polen, hvor han inden længe bliver præsenteret som ny spiller hos oprykkerne GKS Katowice.
Der er ifølge medierne tale om en etårig lejeaftale med en købsoption inkluderet. Informationerne stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.
Handlen ventes at blive officiel denne onsdag.
Ifølge medierne gennemførte Kowalczyk lægetjekket tirsdag, og han får trøjenummer 77 i den polske klub.
Der har været godt gang i svingdøren for GKS Katowice, der er tilbage i den bedste polske række efter 19 års fravær. Denne sommer har de allerede hentet Adam Zrelak, Borja Galan og Alan Czerwiński, og nu tyder meget på, at Kowalczyk, der stadig har en stor stjerne i polsk fodbold, gør dem selskab.
Kowalczyk brød igennem i forrige sæson, hvor han leverede på et højt niveau for LKS Lodz. Han imponerede ligeledes ved U19 EM, og Brøndby betalte ifølge Ekstra Bladet 10 millioner kroner for hans underskrift for et år siden.
Kowalczyk spillede kun tre kampe for Brøndby i sin debutsæson. To af disse var i pokalturneringen. I Superligaen fik han kun få minutter som sen indskifter mod Hvidovre tilbage i oktober.
Tidligere har polske klubber været særdeles interesseret i at hente ham retur til hjemlandet, men hvor Brøndby har givet dem den lange næse. Nu lader det dog til, at klubben har ændret holdning.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
HELT VILDT