Brøndby-talent på vej til Polen

Mateusz Kowalczyk er tæt på at blive udlejet fra Brøndby, lyder det fra flere medier i Polen.



Mateusz Kowalczyk har ikke formået at sætte det helt store aftryk på Vestegnen, efter han skiftede til Brøndby sidste sommer, og det lader heller ikke til, at han kommer til at gøre det lige foreløbig. 

For den 20-årige polak ligner en mand, som er på vej videre i karrieren. 

Således lyder det fra flere polske medier, heriblandt Meczyki og Mistrzowie, at midtbanespilleren vender snuden hjemad til Polen, hvor han inden længe bliver præsenteret som ny spiller hos oprykkerne GKS Katowice. 

Der er ifølge medierne tale om en etårig lejeaftale med en købsoption inkluderet. Informationerne stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.

Handlen ventes at blive officiel denne onsdag. 

Ifølge medierne gennemførte Kowalczyk lægetjekket tirsdag, og han får trøjenummer 77 i den polske klub. 

Der har været godt gang i svingdøren for GKS Katowice, der er tilbage i den bedste polske række efter 19 års fravær. Denne sommer har de allerede hentet Adam Zrelak, Borja Galan og Alan Czerwiński, og nu tyder meget på, at Kowalczyk, der stadig har en stor stjerne i polsk fodbold, gør dem selskab. 

Kowalczyk brød igennem i forrige sæson, hvor han leverede på et højt niveau for LKS Lodz. Han imponerede ligeledes ved U19 EM, og Brøndby betalte ifølge Ekstra Bladet 10 millioner kroner for hans underskrift for et år siden. 

Kowalczyk spillede kun tre kampe for Brøndby i sin debutsæson. To af disse var i pokalturneringen. I Superligaen fik han kun få minutter som sen indskifter mod Hvidovre tilbage i oktober. 

Tidligere har polske klubber været særdeles interesseret i at hente ham retur til hjemlandet, men hvor Brøndby har givet dem den lange næse. Nu lader det dog til, at klubben har ændret holdning.





Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen




AC_Horsens_1 LIVE

LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Oddset styrtdykker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Horsens og Hvidovre spiller uafgjort

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Spår stor transferaktivitet i FC København

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’