Brøndby-talent på vej til Polen

Mateusz Kowalczyk er tæt på at blive udlejet fra Brøndby, lyder det fra flere medier i Polen.



Mateusz Kowalczyk har ikke formået at sætte det helt store aftryk på Vestegnen, efter han skiftede til Brøndby sidste sommer, og det lader heller ikke til, at han kommer til at gøre det lige foreløbig. 

For den 20-årige polak ligner en mand, som er på vej videre i karrieren. 

Således lyder det fra flere polske medier, heriblandt Meczyki og Mistrzowie, at midtbanespilleren vender snuden hjemad til Polen, hvor han inden længe bliver præsenteret som ny spiller hos oprykkerne GKS Katowice. 

Der er ifølge medierne tale om en etårig lejeaftale med en købsoption inkluderet. Informationerne stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.

Handlen ventes at blive officiel denne onsdag. 

Ifølge medierne gennemførte Kowalczyk lægetjekket tirsdag, og han får trøjenummer 77 i den polske klub. 

Der har været godt gang i svingdøren for GKS Katowice, der er tilbage i den bedste polske række efter 19 års fravær. Denne sommer har de allerede hentet Adam Zrelak, Borja Galan og Alan Czerwiński, og nu tyder meget på, at Kowalczyk, der stadig har en stor stjerne i polsk fodbold, gør dem selskab. 

Kowalczyk brød igennem i forrige sæson, hvor han leverede på et højt niveau for LKS Lodz. Han imponerede ligeledes ved U19 EM, og Brøndby betalte ifølge Ekstra Bladet 10 millioner kroner for hans underskrift for et år siden. 

Kowalczyk spillede kun tre kampe for Brøndby i sin debutsæson. To af disse var i pokalturneringen. I Superligaen fik han kun få minutter som sen indskifter mod Hvidovre tilbage i oktober. 

Tidligere har polske klubber været særdeles interesseret i at hente ham retur til hjemlandet, men hvor Brøndby har givet dem den lange næse. Nu lader det dog til, at klubben har ændret holdning.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

FC København kan miste endnu en stjerne

Afsløring: FC København sælger Achouri

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

‘Horsens var et helvede’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København