Den netop overståede Superliga-sæson var Jesper Lindstrøms første som en del af førsteholdstruppen i Brøndby IF, men den unge offensivspiller nåede alligevel at optræde hele 28 gange i rækken. Til næste sæson sigter han dog efter være fast mand i startopstillingen, slår han fast over for 3point.dk.
Af de 28 kampe, Jesper Lindstrøm spillede for Brøndby i Superligaen, var blot halvdelen som starter, mens den anden halvdel selvsagt kom som indskifter.
Til gengæld startede det 20-årige talent inde i fem af sæsonens sidste seks kampe og blev blandt andet matchvinder i sæsonens sidste kamp mod AGF. Lindstrøm håber, at han også vil være fast mand i Brøndby til næste sæson.
– Målet er at blive en fast del af start-11eren. Jeg synes, jeg har taget de her kampe overraskende godt og har fået vist mig frem, siger Jesper Lindstrøm til 3point og fortsætter:
– Jeg ved godt, at Rezan Corlu kommer tilbage, og han har været outstanding for Lyngby i denne sæson. Han ligger nok til en af 8er-rollerne som den lidt mere offensive. Man ved aldrig hvad der sker i transfervinduet, nogle kan ryge og nogle kan komme ind. Men der kommer en pre-season, hvor jeg skal vise mig frem og vise, at jeg skal spille.
Jesper Lindstrøm har primært spillet i angrebet for Brøndby, men spillede sæsonens sidste kampe på midtbanen. Han har leveret tre mål og tre oplæg i Superligaen for de blå-gule.
LIVE
VM-LIVE: Første mål sat ind!
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold – VM
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TOPNYHED
