Brøndby tog vigtig overtidssejr

På et mål i overtiden vandt Brøndby 1-0 i Viborg og rykkede nærmere medaljeplaceringerne.



Det lignede længe en svært underholdende 0-0-kamp. Men et overtidsmål af Emmanuel Dennis gav Brøndby tre vigtige point i Viborg i Superligaens mesterskabsspil.

Med 1-0-sejren melder Brøndby sig for alvor ind i kampen om bronzemedaljerne.

Der er nu kun tre point op til FC Nordsjælland på tredjepladsen, inden nordsjællænderne tager imod AGF torsdag.

Indskiftede Dennis blev matchvinder, da han hamrede en returbold op i målhjørnet efter vild panik i Viborg-feltet.

Det havde også været helt misvisende, hvis kampen var sluttet uden scoringer. For publikum i Viborg fik forrygende underholdning og masser af action i begge straffesparksfelter.

Allerede i første minut havde Brøndby bolden over stregen, men Nicolai Vallys brugte hånden i processen, så målet blev annulleret.

Brøndby-træner Steve Cooper havde givet genvalg til samme 11 spillere, der startede i 6-0-sejren over Sønderjyske i fredags. Men holdet opbrugte åbenbart det meste af sin målkvote i den kamp.

Midt i første halvleg var Viborg-målmand Lucas Lund tvunget til en stærk dobbeltredning for at forhindre Jacob Ambæk og Nicolai Vallys i at bringe udeholdet foran.

Og i næste minut ramte Viborgs Lukas Kirkegaard stolpen med et hovedstød, hvorefter Jeppe Grønning headede riposten på overliggeren.

Vallys kunne heller ikke score, da han fik anden halvlegs første chance. Hans hovedstød blev pareret af Lucas Lund, men de to hold fortsatte blot med at udfordre hinanden.

Viborgs Charly Nouck flugtede uden om stolpen efter en times tid, og med et kvarter tilbage driblede Brøndbys hattrickhelt fra Sønderjyske-kampen, Jacob Ambæk, sig til en skudchance.

Men teenageren sparkede uden om den fjerneste stolpe fra en halvspids vinkel, og man begyndte at lure på, om målet nogensinde ville komme.

Det gjorde det så i første overtidsminut. Lucas Lund reddede to Brøndby-forsøg, men bolden røg ud til Emmanuel Dennis, der afgjorde en underholdende kamp.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Chelsea – Tottenham

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vil hente FC Midtjylland-profil

Neestrup jagtes af storklub

Fortryder FC Barcelona-transfer

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Færdig: Nu er han rejst til København

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

AGF jagter hollandsk talent

Salah sender særlig besked

Roy Keane slagter dansk stjerne

Jess Thorup indlagt

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Dansk stortalents værdi eksploderer

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’