Brøndby-træner: Det er jo det, spillerne lever for

Kampen om medaljer i 3F Superligaen er ved at spidse til, men Brøndby-lejren trives under det tilhørerende pres, lyder det fra cheftræneren.



Presset på FC København og Brøndby er stort forud for søndagens derby i 3F Superligaen, men det er ikke en hæmsko.

Det fortæller Brøndbys cheftræner Niels Frederiksen til klubbens hjemmeside.

Efter sejren på 3-1 over topholdet fra FC Midtjylland venter der endnu en svær opgave for Brøndby, når de søndag gæster FC København med hjemmepublikummet i ryggen i Parken.

Inden opgøret ligger Brøndby blot ét point efter FC Midtjylland på førstepladsen, mens FC København har seks point op til rivalerne fra Vestegnen. Derfor er søndagens derby uhyre vigtig for begge mandskaber.

– Vi og FC København er de to klubber i Danmark med det absolut størst pres. Så selvfølgelig er der også pres på begge hold i morgen, men det er jo det, spillerne lever for og drømmer om, så vi glæder os rigtig meget til Derbyet og nyder at være i en position med tre runder tilbage af 3F Superligaen, hvor vi kan lægge pres på førstepladsen, siger Niels Frederiksen.

Senest de to hold mødtes, var i begyndelsen af april på Brøndby Stadion. Her lykkedes det FC København at tage en sejr på 3-1 på to mål af Kamil Wilczek og et mål af Mohamed Daramy.

Nu venter der endnu et københavnerderby, og Niels Frederiksen forventer endnu en målrig affære.

– Spillerne ved jo godt, at vi i princippet har spillet en sæson, hvor vi har præsteret rigtig godt, men vi vil jagte en sejr i morgen, så vi kan fortsætte med at lægge pres på FC Midtjylland. Samtidig skal FC København også ud at vinde, så der er stor sandsynlighed for, at Derbyet i morgen kan gå hen og blive et målrigt et af slagsen, fordi begge hold i udgangspunktet skal ud at vinde.

Søndagens kamp mellem FC København og Brøndby har kampstart klokken 16.00.





LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Overvejer AGF-forlængelse

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Massiv kritik efter skandaløse scener

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Randers FC – OB

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

De bliver monstersalg til sommer

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk