Brøndby har over en længere periode haft store problemer med at tæmme angrebsveteranen Patrick Mortensen.
Det var også tilfældet mandag aften, hvor AGF-anføreren scorede fra straffesparkspletten til slutresultatet 1-0 i superligaopgøret i Aarhus. En kamp, der også endte dramatisk med en udvisning til Jesper Sørensen.
Brøndby har været svingende i sæsonen, og med en annulleret scoring i slutfasen lykkedes mandskabet ikke med at følge op på seneste rundes 2-0-sejr over de forsvarende mestre fra FC Midtjylland.
Kun en bedre målscore end Randers FC betyder, at vestegnsklubben beholder sin plads i top-6.
Omvendt sidder AGF på tredjepladsen i tabellen og har nu kun ét point op til FC København og FCM i toppen af rækken efter 12 kampe.
Værterne var ikke altdominerende på bolden, men på banens sidste tredjedel skabte Aarhus-mandskabet klart mest i en ellers noget låst affære i første halvleg.
Brøndbys Mileta Rajovic advarede imidlertid gæsterne efter godt og vel et kvarter.
Men herefter blev Patrick Pentz i Brøndby-målet tvunget til at levere en flot redning, inden Clement Bischoff blev skurken for gæsterne efter en halv time.
Wingbacken ramte bolden med armen inde i feltet, og på det efterfølgende straffespark hamrede Patrick Mortensen bolden over stregen og scorede for femte gang i træk mod de blågule.
Det klædte kampen, at Aarhus-holdets topscorer tvang måltavlen på arbejde.
AGF bevarede intensiteten i det meste af tiden efter pausen, hvor Brøndby typisk flyttede bolden tålmodigt rundt på banen.
Det gik for langsomt, og der manglede idéer, men holdet fik momentvis skubbet AGF-spillerne tilbage i banen.
Brøndbys største chance faldt efter 80 minutter, hvor Yuito Suzuki hamrede bolden på undersiden af overliggeren, inden Marko Divkovic på returen sendte kuglen snert forbi fjerneste stolpe.
Gæsterne kunne sagtens have fået point, og AGF slap med skrækken, da et Brøndby-mål i 89. minut blev annulleret for offside.
Indskiftede Mathias Kvistgaarden sendte kuglen på stolen, inden Mileta Rajovic i en strafbar position rettede bolden i mål.
Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen, der tydeligvis var meget frustreret, fik efter kampen et direkte rødt kort.
/ritzau/
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion