– Vi har intet at beskytte og passe på

Første duel i slutspillet mellem Brøndby IF og FC Midtjylland venter søndag i en afgørende kamp om guldet.



Et topbrag i Superligaen er søndag på menuen, når Brøndby IF og FC Midtjylland tørner sammen på et udsolgt Brøndby Stadion.

Side om side med samme pointhøst kæmper de to tophold om det danske mesterskab. Trækker man sig sejrrigt ud af kampen, er man alene i spidsen af ligaen, og den betydning er ikke til at tage fejl af.

– Begge hold ved godt, hvor meget der er på spil, men vi har ikke noget i hænderne endnu. Vi skal ud at jagte noget, og længere er den ikke, siger Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen.

– Vi har ikke så meget, vi skal beskytte og passe på. Vi skal tværtimod ud at jagte for at opnå noget.

De to indbyrdes kampe mellem mandskaberne i ligaens grundspil resulterede i to 1-0-sejre til Brøndby. Det er en fornemmelse, der kan give Brøndby yderligere tro på tingene før søndagens brag.

– Vi kan selvfølgelig bruge det til noget, at vi har gode oplevelser fra kampene mod FCM. Vi er klar, og vi ved godt, hvordan vi skal spille kampen, siger Jesper Sørensen.

– FCM er gode, men vi har en god fornemmelse af, at det er en modstander, vi godt kan gøre noget ved.

De blågule har smidt en føring i slutfasen i de to seneste uafgjorte kampe mod Silkeborg og AGF i det intense mesterskabsspil.

Trods pointtabene bevarer holdets midtbanespiller Daniel Wass benene på jorden, hvilket har været nøglen bag Brøndby-holdets aktuelle plads i toppen af Superligaen, fastslår han.

– Vi føler os ikke presset over noget. Vi tager det stille og roligt, som vi har gjort i hele sæsonen. Vi er ret afslappede omkring tingene, og sådan skal det også være, forklarer Daniel Wass.

– Vi vil komme med det samme udtryk, som vi altid vil. Det bliver en fed topkamp både for os, FCM og alle fodboldfans i Danmark.

Både Brøndby og Midtjylland har 52 point i toppen af ligaen før mødet søndag aften klokken 18. Fra de to mandskaber er der seks point ned til både FC København og FC Nordsjælland.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Født i Danmark og på vej til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Stort medie hylder AGF-profil

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Har du fuldstændig tabt småkagerne?