Et topbrag i Superligaen er søndag på menuen, når Brøndby IF og FC Midtjylland tørner sammen på et udsolgt Brøndby Stadion.
Side om side med samme pointhøst kæmper de to tophold om det danske mesterskab. Trækker man sig sejrrigt ud af kampen, er man alene i spidsen af ligaen, og den betydning er ikke til at tage fejl af.
– Begge hold ved godt, hvor meget der er på spil, men vi har ikke noget i hænderne endnu. Vi skal ud at jagte noget, og længere er den ikke, siger Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen.
– Vi har ikke så meget, vi skal beskytte og passe på. Vi skal tværtimod ud at jagte for at opnå noget.
De to indbyrdes kampe mellem mandskaberne i ligaens grundspil resulterede i to 1-0-sejre til Brøndby. Det er en fornemmelse, der kan give Brøndby yderligere tro på tingene før søndagens brag.
– Vi kan selvfølgelig bruge det til noget, at vi har gode oplevelser fra kampene mod FCM. Vi er klar, og vi ved godt, hvordan vi skal spille kampen, siger Jesper Sørensen.
– FCM er gode, men vi har en god fornemmelse af, at det er en modstander, vi godt kan gøre noget ved.
De blågule har smidt en føring i slutfasen i de to seneste uafgjorte kampe mod Silkeborg og AGF i det intense mesterskabsspil.
Trods pointtabene bevarer holdets midtbanespiller Daniel Wass benene på jorden, hvilket har været nøglen bag Brøndby-holdets aktuelle plads i toppen af Superligaen, fastslår han.
– Vi føler os ikke presset over noget. Vi tager det stille og roligt, som vi har gjort i hele sæsonen. Vi er ret afslappede omkring tingene, og sådan skal det også være, forklarer Daniel Wass.
– Vi vil komme med det samme udtryk, som vi altid vil. Det bliver en fed topkamp både for os, FCM og alle fodboldfans i Danmark.
Både Brøndby og Midtjylland har 52 point i toppen af ligaen før mødet søndag aften klokken 18. Fra de to mandskaber er der seks point ned til både FC København og FC Nordsjælland.
/ritzau/
EKSKLUSIVT
‘Hans FCK-skifte gør stadig ufatteligt ondt’
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
I chok over Nicolai Poulsen
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
Kamil Grabara-opslag bemærkes
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER
DBU hylder Hareide
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
Højlund i hovedrolle
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide
Åge Hareide er død
MEDIE